Episodes
-
W dzisiejszym odcinku o. Łukasz rozmawia z o. Mirosławem Pilśniakiem, który jest autorem wielu kompozycji muzyki liturgicznej, obecnych w śpiewniku „Niepojęta Trójco”.
-
W dzisiejszym odcinku o. Łukasz rozmawia z ks. Krzysztofem Porosłą, jego drodze powołania kapłańskiego, miłości do liturgii i zamiłowaniu do łączenia środowisk - o tym co robi i jak widzi dziś Kościół.
-
Episodes manquant?
-
W dzisiejszym odcinku o. Łukasz rozmawia z s. Susi Ferfoglią, profesorem śpiewu gregoriańskiego i organów na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Pochodząca z Włoch siostra Susi opowiada o swojej pasji do muzyki i o tym, jak Kraków stał się jej domem.
-
W trzecim odcinku drugiego sezonu cyklu o. Łukasz rozmawia z Małgorzatą Manado i Jackiem Zejmą – dwojgiem świeckich osób, które jako członkowie Zakonu Kaznodziejskiego żyją charyzmatem św. Dominika.
-
W dzisiejszym odcinku o. Łukasz rozmawia z br. Fabianem Staniszem OP - zakrystianem mniejszym w największym polskim klasztorze dominikańskim, w Krakowie.
-
W dzisiejszym odcinku o. Łukasz rozmawia z młodą Tunezyjką Sophią, która przyjęła chrzest i pozostałe sakramenty wtajemniczenia w krakowskiej Bazylice Dominikanów w Poniedziałek Wielkanocny, oraz jej matką chrzestną, amerykańską teolożką Sydney.
-
W siódmym odcinku cyklu zDOLni o. Łukasz stawia pytania o przygotowania dorosłych do sakramentów dwojgu odpowiedzialnych za Archidiecezjalny Ośrodek Katechumenalny w Łodzi: jadwiżance s. Ewie Godzińskiej i ks. Wojciechowi Błaszczykowi. Fundacja Dominikański Ośrodek Liturgiczny jest jednym z wielu ośrodków w Polsce, gdzie corocznie kilkunastu dorosłych ma szansę odkryć głębię wiary poprzez przygotowanie do sakramentów wtajemniczenia, ale ośrodek łódzki idzie o krok dalej, oferując również „katechumenat dla narzeczonych” – formację sakramentalną dla już ochrzczonych, którzy jednak nigdy nie mieli okazji odkryć pełni wiary, a teraz mają do tego okazję jako część rozszerzonej katechezy przedmałżeńskiej. Posłuchajcie o tym, jak wielu dorosłych odkrywa dar Kościoła.
-
Tym razem w cyklu zDOLni rozmowa o. Łukasza z dwoma młodymi zakonnikami i muzykami, tynieckim benedyktynem Karolem Cetwińskim i jezuitą Dominikiem Dubielem. Trzej rozmówcy dzielą się swoim doświadczeniem liturgii, tym, co im pomaga lub przeszkadza modlić się liturgią, oraz próbują odpowiedzieć na pytanie, jakiej muzyki potrzebują kościoły w Polsce. Karol piastuje funkcję kantora w najstarszym polskim opactwie i jesienią tego roku zacznie dalsze studia z chorału gregoriańskiego w Rzymie, zaś Dominik - jezuicki scholastyk i student krakowskiej Akademii Muzycznej - śpiewa i gra w chórach i zespołach krakowskich, kościelnych i nie tylko, i ma na swoim koncie m.in. projekt The Jesuit Music.
-
Piąty odcinek zDOLnych stawia pytanie o to, skąd się bierze liturgia, czy może się ona zmieniać i kto ma prawo o niej decydować. Gościem o. Łukasza jest poprzedni prezes Fundacji, a teraz wykładowca liturgii na rzymskich uniwersytetach Anselmianum i Angelicum, o. Dominik Jurczak OP. Usłyszycie o tym, dlaczego dominikanie przez wieki modlili się trochę inaczej niż nie-dominikanie oraz jak to się stało, że podczas Soboru Watykańskiego II Zakon Kaznodziejski postanowił przyjąć liturgię rzymską. Może też usłyszycie coś, co pomoże Wam uniknąć uproszczeń w rozmowach o współczesnych celebracjach liturgicznych.
-
Czwarty odcinek cyklu zDOLni to rozmowa o tym, po co w kościołach sztuka. Gościem o. Łukasza jest Jacek Hajnos OP, absolwent krakowskiej ASP, założyciel wspólnoty twórców chrześcijańskich Vera Icon, a teraz student w dominikańskim Kolegium Filozoficzno-Teologicznym. W unikalnej perspektywie łączącej doświadczenie twórcy z głębią teologicznej refleksji i praktyką życia zakonnego, br. Jacek opowiada o roli sztuki w chrześcijańskiej duchowości, a zwłaszcza w przestrzeni liturgicznej. Skąd kicz w przestrzeni sacrum? Czy w polskich kościołach potrzebujemy lekarstwa minimalizmu? Jakie nazwiska warto śledzić we współczesnej konwersacji o sztuce i architekturze sakralnej? Zapraszamy do rozmowy.
-
Film z polskimi napisami znajdziesz na stronie odcinka lub YouTube! W trzecim odcinku naszych rozmów o. Łukasz „przekracza Atlantyk”. Dowiedzieliśmy się już skąd wzięła się dominikańska muzyka liturgiczna i jak formuje ona kolejne pokolenia Polaków, ale czy wiedzieliście, że przez ostatnie kilkanaście lat utwory z „Niepojętej Trójcy” tłumaczone przez braci dominikanów na język angielski wzbogacają modlitwę liturgiczną wspólnot w Ameryce? Nasz dzisiejszy gość to Julie Bellefeuille, studiująca liturgię na uniwersytecie Notre Dame w South Bend, w stanie Indiana (USA). Julie opowiada o swoim nawróceniu, o odkryciu piękna i prawdy w liturgii Kościoła, a także o swojej pracy jako „świecki duszpasterz akademicki”. Z muzyką i posługą polskich dominikanów Julie związana jest od 8 lat, ostatnio wzięła udział w nagraniu płyty „Soul of Christ” prezentującej wielkopostne i wielkanocne śpiewy ze śpiewnika „Niepojęta Trójco” po angielsku.
-
W drugim odcinku serii „zDOLni” o. Łukasz Miśko OP kontynuuje rozmowę o dominikańskiej muzyce liturgicznej. Poznawszy w pierwszym odcinku historię poszukiwań sprzed 30 lat, które doprowadziły do narodzin tak charakterystycznego dla polskich dominikanów stylu modlitwy liturgicznej, możecie Państwo poznać bliżej dwoje muzyków, którzy w tym ruchu wyrośli i dziś są jednymi z jego „twarzy”. Posłuchajcie historii Uli Rogali i o. Dawida Kusza OP, dowiedzcie się, jak dzielą się oni pięknem muzyki z innymi zwłaszcza przez prowadzone przez nich warsztaty muzyki liturgicznej, i zobaczcie, co tych dwoje kompozytorów myśli o przyszłości dominikańskiego „ruchu muzycznego”.
-
W pierwszym odcinku nowej serii wideo Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego „zDOLni” w czwartek 7 maja o. Łukasz Miśko rozmawia z o. Mirosławem Pilśniakiem, który był jednym z inicjatorów liturgicznych i muzycznych przemian w krakowskim klasztorze Ojców Dominikanów na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. W scenerii zakonnego pokoju ojcowie rozmawiają o pionierskich poszukiwaniach, które stały u początku dzisiejszego kształtu bodaj najbardziej rozpoznawalnych celebracji Triduum Paschalnego w Polsce.
-
Nowy cykl wideo Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego to niespieszne, acz intrygujące rozmowy przy herbacie lub kawie o ludziach i sprawach, które przyjaciół Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego i liturgicznych poszukiwaczy mogą zaciekawić: skąd się wzięła dominikańska muzyka, jaka sztuka powinna zdobić nasze kościoły, komu się chce studiować liturgię, jak to jest być katechumenem… O tych i wielu innych kwestiach w nowej serii Dominikańskiego Ośrodka Liturgicznego „zDOLni”, rozmawiał będzie o. Łukasz Miśko OP i jego goście.