エピソード
-
Co všechno od sebe odlišuje dva jazyky? Jak se při vyjadřování myšlenek liší přístupy různých kultur? A jak to rozpoznat strojově a přesně přeložit v reálném čase? Nad tím se zamýšlel Lukáš Novák, designer, vývojář a zakladatel projektu Native, který vytváří chatovací nástroj pro komunikaci v reálném čase. Ten podle potřeby vybírá během zlomku vteřiny správný překladač odpovídající dvojici jakyků i charakteru dané komunikace. Tahle původně drobná funkcionalita pro přesnou a bezpečnou komunikaci napříč světem ale kromě světových korporátů zaujala například i americkou armádu. Jak probíhá vývoj nástroje, kde každá desetina vteřiny může znamenat milionové úspory a co se u toho můžete naučit o kulturních rozdílech? Poslouchejte v nové epizodě BlueGhost Update.
-
Když zakryjete logo libovolné známé značky, co všechno na vás bude působit? Jinými slovy co všechno tvoří brand? V čem se liší branding fyzických a technologických produktů A proč si ho nemůžeme nechat vygenerovat umělou inteligencí? Hostem dnešní epizody je brandová a marketingová manažerka Margarita Fries se zkušenostmi z brandingu podniků a projektů různých velikostí i oblastí. Dozvíte se mimo jiné, na jaké otázky se zákazníků ptá, když jim pomáhá tvořit značku nebo jak nenaletět trendům a místo toho postavit brand, který vydrží klidně celé století.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
Že ChatGPT není jen generátor textu, o tom v Updatu mluvíme celkem často. Tentokrát naše pozvání už podruhé přijal jeden z citovanějších světových vědců v oblasti AI, Tomáš Mikolov a mimo jiné autor algoritmu word2vec. Tomáš se teď zabvývá sentimentální analýzou velkých objemů textu z internetu. A my si dnes vysvětlíme, jak vlastně stroj chápe jazyk, jaké to má využití v marketingu, překladu a pravděpodobně v každodenní práci většiny z vás.
-
To, že digitalizovat a šetřit si robotickou práci obecně mívá pro většinu firem smysl je jedna věc. Kdy je ale na to firma reálně připravená? Jak konkrétně postupovat a neutopit zbytečné náklady na tom, že jako zadavatel nevím, co přesně vlastně chci? A jak si rozumně nastavit očekávání toho, co vlastně digitalizovat můžu?
Nás dnešní host Honza Slavík se podílel na řešení protipandemických opatření za covidu. Sám ale není člověk, který by byl pracovně zrovna odchovanec státního sektoru, přišel uplatnit svoje zkušenosti z businessu. Dlouhodobě vlastními aktivitami i mentorsky pomáhá digitalizovat firmy, rozjíždět startupy a právě adoptovat různé technologie. A s nejasnými zadáními typu "vývoj pro vývoj“ má velkou zkušenost. Mimo jiné se podílí na startu Mobilis Institute na rozvoj adaptability v organizacích. Dneska se tak můžete těšit na pohled technického člověka a manažera zároveň. Užijte si rozhovor!
-
Jdou inovace a potřeba bezpečnosti proti sobě? Jak se inovuje startupistovi ve státním podniku zajišťujícím bezpečnost? A jak se v takové firmě zavádí používání AI? S Lukášem se na témata inovací a kyberbezpečnosti v tomhle díle Updatu ptáme Davida Miklase. David je šéf IT Správy železnic, kde pod něj spadají i inovace a kyberbezpečnost. Je to ale hlavně inovátor a původně startupista s nejenom skvělými projekty a nápady, ale i schopností je realizovat na velké škále. V covidu například vytvořil desetitisíce ochranných masek pro zdravotníky z potápěčských masek z Decathlonu z celé Evropy. Jak může člověk s podobnou náturou pomoct obřímu státnímu podniku? Jak se liší zajišťování kyberbezpečnosti ve státní sféře a v soukromé firmě? A na které inovace se na železnici můžeme těšit? Tyhle i další otázky odpoví David Miklas.
-
Už jste si zkusili, jestli náhodou nemůžete umělou inteligenci využít ve vaší práci? Trochu bychom se vsadili, že můžete. V nové epizodě podcastu BlueGhost Update budeme bavit o tom, kdy se z hračky k prozkoumání stala každodenní nezbytnost a jak být díky AI o krok před konkurencí. Tyhle a spoustu dalších praktických otázek ohledně AI rozebereme s Vláďou Zikmundem a s Honzou Sudou z marketingové a kreativní agentury McCann.
-
Lidi s nimi přechází přes přechod, ťukají na neviditelnou klávesnici v metru nebo dokonce řídí Cybertruck od Tesly. O Apple Vision Pro je slyšet ze všech stran, tak byla otázka casu, kdy si ho sami vyzkoušíme. Co je na tom tak přelomové? Jak se pracovní prostředí i zábava mění oproti tomu, co známe z VR headsetů? A kam vývoj může směřovat? V následující epizodě jsme si s Lukášem oba brýle vyzkoušeli úplně poprvé. A pozvali jsme si průmyslového a produktového designera Jakuba Stedinu a zakladatele Brainz Studios Robina Pulteru. Pojali jsme to trochu jako setkání geeků, tak věřím že si tuhle kombinaci pohledu designéra, vývojáře a dvou prvotesterů užijete a dozvíte se všechno, co vás zajímá.
-
Maria Šimůnková je co-founder a CEO organizace Nekrachni, která se zabývá přípravou studentů na dospělý život z pohledu finančních dovedností. Maria zároveň studuje datovou analytiku a jako analytička pracuje i v kabinetu ministra školství. Nejenom to ji vede k otázkám inovací vzdělávání obecně i nad rámec finanční gramotnosti. Více v nové epizodě BlueGhost Update.
-
Co spojuje novinařinu, biokybernetiku, zkušenosti z managementu v jedné z firem velké čtyřky a umělou inteligenci? Hádáte správně, Senta a Miloš Čermákovi. Senta byla donedávna Chief Innovation officer v Deloitte pro střední Evropu, dnes je CEO Czechitas. Její manžel Miloš je novinář a spisovatel, ale hlavně člověk, který rád zapojuje technologie a konkrétně třeba AI do svého dennodenního fungování.
V nové epizodě podcastu BlueGhost Update se dozvíte, jak nástroje umělé inteligence využívat v každodenním osobním i pracovním životě, ale i jak nad přístupem k technologiím přemýšlet konstruktivně a zdravě.
-
Jak se připravit na změnu pracovního trhu zní jako rozumná otázka. Jenže tahle změna se děje kontinuálně minimálně už od začátku průmyslové revoluce. Takže nemá smysl čekat, až se něco změní. Děje se to teď a my musíme přemýšlet, jak si nenechat ujet vlak, nebo jak ho aspoň zvládat dobíhat. Proto se potřebujeme bavit o vzdělávání, firemních transformacích i samotné ochotě se adaptovat na změny.
Jak nám v tom můžou pomoct technologie, jaké jsou trendy a kdy naopak technologie samy o sobě nestačí? Jak jsme připravení v Česku, jak se liší stádia vývoje různých firem a co reálně funguje?
Poslechněte si experta na strategické transformace ve firmách Luboše Malého, šéfa transformační a vzdělávací platformy Red Button EDU, bývalého šéfa inovací v Legu a zároveň tvůrce několika startupů a iniciativ. -
BlueGhost oslavil 20 let od svého založení a při té příležitosti se jeden ze zakladatelů Lukáš Pilka zaměřil na dnešní digitální dobu. Jaké kompetence potřebujeme pro návrh a realizaci nových inteligentních služeb? Co bude mít největší vliv na AI-transformaci? Jak se změní očekávání zákazníků? Jaké výzvy a problémy nás čekají?
David Antoš: Principal with focus on E-commerce & Technology | Boston Consulting GroupLukáš Benzl: Managing Director | Česká asociace umělé inteligenceJan Fencl: Manažer udržitelného podnikání a programový manažer | Nadace Vodafone Česká republikaVladimír Hruban: Commercial GTM Lead for Employee Experience Platform | Microsoft
V panelové debatě při příležitosti 20 let od založení agentury BlueGhost představili svoji vizi budoucnosti inovátoři z oblasti umělé inteligence: -
Asi každý z nás si v práci nebo i doma aspoň jednou zažil ten pocit, kdy roboticky opakujeme pořád ten stejný úkol a hledáme cestu, jak ho předat cvičené opici nebo líp nějakému automatizačnímu nástroji. Pokud jste byli u vzniku nějaké organizace nebo projektu, asi taky znáte tu chuť co nejdřív doručit svoji službu a neutopit se v provozních procesech.
Kdy je automatizace potřeba, kdy je to naopak předčasné nebo zbytečné a jak to rozlišit? Jak si vybrat správné automatizační nástroje a naučit se je používat pro sebe nebo pro svoji firmu? A jak to smysluplně navázat na inovační procesy?
Pojďte si poslechnout rozhovor, kde Miky Škoda s Lukášem Pilkou vyzpovídali Tomáše Knota, zakladatele a ředitele Nijnabotu, agentury zaměřené na automatizace a zefektivňování firemních procesů. -
Podle světové světové organizace cestovního ruchu tvoří mezinárodní turismus 25-30% všech služeb na světě. Ať už jste dobrodruh nebo cestujete za businessm, digitální technologie do vaší cesty dneska už více či méně vstupují vždycky. Pavlína Zychová je cofounder a CEO MyStay, produktu zaměřeného na digitalizaci služeb v hotelových recepcích. Co všechno během cesty řešíme, aniž bychom si to uvědomovali? Jaký je rozdíl mezi potřebami turisty a business cestovatele? A jaké v tom můžeme vidět příležitosti ke zlepšení pomocí digitálních technologií i jinak? To jsou otázky pro Pavlínu Zychovou a Lukáše Pilku.
-
Petr Sanetrník pracuje na několika projektech ve více oblastech zároveň - kryptoměnu, virtuální realita nebo umělá ontelgience. Největší pozornost ale dneska budeme věnovat právě blockchains a kryptoměnám, o kterých Petr dává informace i na jeho server crypviz.io. Co všechno se dá dělat díky blockchainu krom transakce peněz a jak to může proměnit společnost? Jaká je budoucnost virtuální reality oproti augmentované? Tyto i další otázky nám odpoví Petr Sanetrník a Lukáš Pilka.
-
Kamila Zahradníčková je v čele startupu Lakmoos, který pomáhá firmám získat rychlé a přesné poznatky o cílových zákaznících pomocí netradičního spojení AI a behaviorálních věd. Kamila má mladý motivovaný tým lidí ve startupu, který vzniknul teprve nedávno během jejího studia v Holandsku a už teď pracuje s Českými i zahraničními klienty.
Proč jsou podle ní datové modely lepší, než klasický dotazník? A jak dělat AI startup akademicky hodnotně v prostředí, kde AI dělá tak trochu kde kdo a jak si stanovovat vizi u projektu v technologiích, kde jedinou jistotou je, že všechno bude jinak? To se dozvíte od Kamily Zahradníčkové a samozřejmě i od Lukáše Pilky. -
Jak se bez paniky připravit na práci budoucnosti z pohledu tvůrce s ohledem na nastupující technologie. V prvním díle nové série BlueGhost Update si budeme povídat se Sarou Polak, antropoložkou a archeoložkou v AI, absolventku Oxfordu, výzkumnicí společenské komplexity a vedoucí výzkumné skupiny Cchaos na ČVUT. Jak bude naše práce vypadat? Jak AI využít a nebát se jí? Na tom nám odpoví Sara Polak a samozřejmě i Lukáš Pilka.
-
Začíná nová série BlueGhost Update, podcastu o designu, který vidí do budoucnosti. A s šestou desítkou epizod přichází i změna na baru - tedy za mikrofonem. Lukáš Pilka, šéf designu agentury BlueGhost sice z podcastu nemizí, rozhovorů se ale ujímá Miky Škoda - rozhýbávač nápadů a inovátor ve vzdělávání. Na co se můžete těšit? A kolikrát v podcastu zaštěkal pes? Poslechněte před-epizodu, naposledy s Lukášem. Navždy vzpomínáme.
-
Jak vznikají zakódované předsudky v jazykových modelech, počítačovém vidění nebo v generativním AI? Proč „pravděpodobné” neznamená „neutrální” a jak poznat, když je neuronová síť zaujatá? O chtěných i nechtěných BIASech je rozhovor s Tomášem Mikolovem, výzkumníkem v oblasti umělé inteligence.
-
No-code, nebo hard-code? Kdy se vyplatí aplikaci „naklikat” a kdy je ještě potřeba napsat zdrojový kód? Jak mohou no-code platformy zefektivnit vývoj a jaké možnosti nabízí vizuální programování pro digitální designéry. Hosty epizody jsou viceprezident pro technologie ze společnosti FINN, Marek Jalovec a produktový manažer no-code platformy Make.com, Ondřej Veselý.
- もっと表示する