エピソード
-
Kombinace velmi praktických rad pro foundery (prvních 40 minut) a postřehů k budoucnosti AI, zábavy a vlastně celé západní společnosti. Rasty Turek v USA založil několik úspěšných projektů (jeho Pex v 2021 naraisoval 57M dolarů od Tencentu a právě se prodává), a i když už ho to párkrát málem zabilo (nebo spíš právě proto), nasbíral za 20 let zkušenosti jako málokdo z našeho regionu.
O čem byla řeč
Founderský vs. manažerský mód: článek od Paula Grahama
https://paulgraham.com/foundermode.html
- proč s ním článek rezonoval
- v čem vidí specifika řízení firem úspěšnými foundery
- jak k řízení firmy přistupuje on
Jaké rady founderům ho rozčilují
"Disruptive founders disrupt"
- jaké vlastnosti podle něj spojují úspěšné foundery
- jaké problémy to dělalo jemu osobně už od školy
Podle čeho si vybírá angel investice
Je pravda, že už zase rozjíždí něco nového?
AI a budoucnost
- v čem spočívá nejčastější nepochopení generativní AI
- o probíhající změně ze společnosti nedostatku na společnost přebytku
jakou čeká budoucnost v oblasti médií a zábavy
- co by naučil svoji dceru, protože to bude potřeba i za deset nebo dvacet let
- proč ho znervózňuje vývoj v americké společnosti
O neschopnosti česko-slovenských founderů v salesu
Proč je pro něj Amerika nejlepší místo k životu
K jakému sportu by přirovnal řízení firem z pohledu foundera -
Kristína Čahojová v San Francisku buduje svůj femtech startup Kegg, který pomáhá ženám díky analýze vaginálních dat rychleji otěhotnět. Nedávno podepsala term sheet na series A. Nevybrala si přitom lehkou cestu, protože produktem je hardware, který se každé ráno vkládá do vagíny, navíc jde o medicínské zařízení, jehož tvrzenou účinnost musí schvalovat FDA.
S Kristínou jsme se bavily o její cestě, která vedla i přes nepochopení produktu od investorů, o důležitosti vaginálních dat pro ženské zdraví a dalších obřích příležitostech, které Kristína ve femtechu vidí.
https://kegg.tech/ -
エピソードを見逃しましたか?
-
Když se slovensko-český Around prodal v roce 2022 za 6 miliard korun Miru, byl to v našich končinách rekordní exit. Jak mohl Around uspět v konkurenci Google Meet či Zoomu? Jaká produktová vize přiměla zkušené foundery věřit, že našli mezeru na trhu? O tom všem, a hlavně o jeho produktové roli v Aroundu, Miru i Mixpanelu jsme se bavili s Vladem Hrudou. Bonus: tipy na zdroje pro začínající i zkušené produktové lidi. Odkazy najdete v článku na Miton blogu.
-
Wired a Sifted už Marii Petrovickou zaznamenaly, v českých médiích ještě zmínku nemá. Rádi jsme se tohoto úkolu ujali :) Marie totiž vedla expanzi Depopu do USA (v roce 2021 byl Depop akvírován Etsy za 1,6 mld. dolarů) a nyní je spoluzakladatelkou a CEO hot londýnského startupu DELLI.
Rozhovor má tři hlavní tématické okruhy:
1. Úspěšná expanze Depopu do USA
- Britská appka na nákup a prodej second-hand módních kousků si svoje místo na slunci vydobyla díky tomu, že dokázala oslovit GenZ. Jak?
- Marie do Depopu přišla v roce 2017, kdy měla firma 40 lidí, v roce 2021 byl startup akvírován Etsy za 1,6 mld. dolarů.
- Začínala jako chief of stuff, krátce na to dostala na starost expanzi do USA. A pak všechny další trhy.
- V rozhovoru mluví o mindsetu i konkrétních taktikách, které Depop dovedly k úspěchu na US trhu.
2. Startup DELLI, který mění "indie food game"
- Marie je CEO a spoluzakladatelkou DELLI, spolu se zakladatelem Depopu Simonem Beckermanem.
- V rozhovoru vysvětluje, jaká hodnotová změna stojí za založením DELLI a jak může být marketplace s produkty od nezávislých producentů potravin velký.
3. Kombinovaní startupového a rodinného života
- Marie se stala CEO DELLI v době, kdy bylo jejímu druhému potomkovi šest týdnů.
- V rozhovoru otevřeně popisuje, co všechno je třeba, aby mohla její rodina fungovat. -
Kolik Čechů a Slováků z globálně úspěšných technologických firem dokážeme vyzpovídat? Povídání s Betkou Dlhou (Notion, předtím Deepnote, Forbes 30 pod 30) vás může zajímat hned z několika úhlů:
- Jaké to je, pracovat v Notionu, a díky čemu se Notionu podařilo uspět.
- V čem spočívá Betčina role v rámci "partnership" týmu a jaký strategický význam mohou (nejen) produktová partnerství mít pro firmy v různých fázích.
- Betka byla členem zakládajícího týmu česko-slovenského startupu Deepnote. Co dělala, když dostala za úkol vybudovat americkou přítomnost Deepnote? Co fungovalo?
- Jaký je přechod z konzultačky do startupu. V čem jsou silné stránky konzultantů a v čem je jim naopak potřeba pomoct?
- Koho nezbytně potřebujete, pokud byste taky chtěli do USA. -
Jak si udělat jasno v term sheetu? Advokátka Bohuslava Horáková upravila term sheet podle evropského standardu pro české právní prostředí. My jsme pak ustanovení, která jsou často nejasná, okomentovali lidskou řečí: https://fortunate-bowl-e21.notion.site/Term-Sheet-7199a1f4e4574f2db8183728a5140bfe?pvs=4
S Bohunkou se v podcastu bavíme, na co si dávat při vyjednávání o term sheetu pozor či jak se obejít bez právníků (a zda je to rozumné). -
Každý podnikatel chápe, jak může jeho osobní značka pomoci byznysu. Je ale těžké se do jejího budování vrhnout bez pocitu divnosti. Brandový stratég Michal Pastier (sériový founder a taky autor Žluté knihy o budování značky) nabízí spoustu konkrétních tipů, jak si vybrat cestu, která bude sedět vaší nátuře. K tomu ještě umí motivovat a dobře se poslouchá.
P. S. Díky Webexpo za zprostředkování rozhovoru. Michal tu 29. května 2024 přednáší a vy můžete mít lístek s 20% slevou po zadání kódu "CINKÁTKO". -
Startupový trh práce prošel za poslední dva roky velkými změnami. Na jejich hodnocení jsme se ptali Filipa Mikschika, zakladatele StartupJobs. Jeho portál už do firem přivedl přes 700 tisíc kandidátů. Řeč byla i o projektu Smart Market Report, který ukazuje velikost a potenciál celého startupového sektoru.
-
Při svém vstupu na trhu vzbudila Elonga dost pozornosti. Startup během měsíce vyprodal sklad a aktuálně se na zařízení čeká 1-2 měsíce.
Produkt kombinující snímač a appku vám díky měření variability srdeční frekvence dokáže doporučit, jak se máte ten den hýbat, abyste tím co nejvíce prospěli svému zdraví.
Taky se ptáte, jaký je rozdíl mezi Elonga na jedné straně a Garminem, Ōurou či Whoopem na straně druhé? A jak se to stalo, že měla Elonga tak úspěšný vstup na trh? Poslechněte si povídání s CEO Vojtou Hlavenkou. Ambice je jasná - uspět globálně, přičemž longevity je esem, který si tým nechává v rukávu. -
Jak zaujmout někoho, kdo umí váš projekt posunout skokově dopředu? Matěj Matolín, který má s recruitingem pro startupy bezmála 10letou zkušenost, prozradí několik praktických tipů. Taky se dozvíte, zda už top lidi konečně zlevnili (ne) a kolik z nich chci sedět 5 dní v týdnu v kanceláři (moc jich není).
-
České startupy většinou řeší ESOP (zaměstnanecké akciové či opční programy) přes "virtuální" podíly. Honza Sláma, founder projektu FaceUP (v Česku jako Nenech to být) se rozhodl se svým týmem podělit o úspěch ve formě reálných podílů. S půlročním odstupem hodnotí celý proces a otevřeně doporučuje, co se mu osvědčilo a čemu se naopak máte vyhnout.
-
Na takovou triviální věc jako web se přece nikdo nachytřovat nepotřebuje. Nebo? Rozhovor s Martinem Koptou a Jakubem Goldmannem je plný velmi praktických tipů, třeba na to, jak přesně se uživatelů ptát, když se opravdu chcete něco užitečného dozvědět. Nebo jak v Karlíně zorganizovat uživatelské testování zadarmo.
P. S. Název epizody je inspirovaný knihou 75 tipů, jak si říct o web, kterou Martin s Jakubem nedávno vydali: https://www.reknisioweb.cz/ -
Odskok od byznysu do politiky, to je dnešní epizoda s pražským radním Adamem Zábranským. Zajímalo nás, kudy se do politiky chodí, co tam reálně můžete změnit a zda je politika i pro netrpělivé.
-
V nejúspěšnější epizodě Cinkátka mluví Jakub Petřina o budování silných značek a zmiňuje několik klíčových lidí pro budování Air Bank. Kromě Tomáše Mrkvičky, se kterým už rozhovor máme, také Karolinu Šrámkovou.
Epizoda s ní má dvě hlavní témata: 1) Proč je důležité dostat brand i (hlavně) dovnitř firmy. A jak to vypadá, když se vám to nepovede. 2) Jak dělat změny, protože na to se Karolina aktuálně specializuje.
V rozhovoru k tomu říká, že "strategii si umí udělat každý, ale na implementaci pak většina vyhoří". A mimo záznam dodává, že na označení konzultant si nepotrpí, protože její specialitou je právě implementace. -
Budete mít lepší meetingy, když budou mít jasnou agendu? Bojí se lidi odmítat účast? A k čemu všemu se vlastně schůzky ve skutečnosti dělají? Povídání s Jiřím Janouškem, jehož vlastní startup na lepší meetingy neuspěl, vás zbaví iluzí, dost možná pobaví a samozřejmě i prozradí několik užitečných tipů, které opravdu fungují.
-
Aneta Martinek je nejen autorkou nové knihy o time managementu pro ženy Organizační porno, ale taky co-founderkou a šéfkou #Holkyzmarketingu. Zajímalo nás, co funguje jí osobně, aby byla efektivnější. Jaké tooly používá, jak má zorganizovaný tým a co radí chaotickým lidem?
-
Jak zvýšit šanci, že vaše nová vizuální identita bude v souladu se značkou a celý proces nebude stát zbytečně moc času a peněz? Na to jsme se ptali známého grafického designéra Lumíra Kajnara. P. S. My už v Mitonu novou vizuální identitu máme, od studia ginger&fred. Je skvělá, ale stejně jsme se Lumíra mohli na všechny ty otázky z podcastu zeptat o dva roky dříve :)
-
Jaké jsou skutečné potřeby vašich zákazníků? Umíte je v komunikaci trefit, nebo spíš střílíte naslepo? Marketingové výzkumy vám můžou významně zkrátit cestu. Nicméně nejsou zrovna levné, takže se vyplatí k nim přistupovat chytře. Co to znamená? O tom jsme mluvili s šéfem výzkumu Behavio Vojtou Prokešem.
-
Ne že by reference byly nějaká raketová věda. Proč je ale všichni zjišťujeme tak málo? Markéta Pařízek na to má svůj názor, ale nezůstane jen u něj. Čekejte hlavně praktické tipy, jak z referencí vytěžit co nejlepší materiál.
-
Jak může vypadat vztah mezi brandovým a performance oddělením? Nebo spíš - jak by vypadat měl?
I na to došlo v rámci našeho povídání s Radkem Hudákem o hiringu seniorních performance lidí. A protože se to do původního tématu nehodilo, vznikla krátká bonusová epizoda na téma, které má málokdo uchopené správně. - もっと表示する