エピソード
-
Wiadomo, od jutra wszyscy będą mówić o nowym Bondzie. Czy najlepszy, czy przerósł poprzednika i jak (prawdopodobnie po raz ostatni) sprawdził się Daniel Craig. Zanim nastąpi hegemonia Agenta Jej Królewskiej Mości, proponujemy Wam trzy niezbędne do nadrobienia filmy, wiele mówiące o kondycji człowieka i poruszające bardzo aktualne problemy (pedofilia w Kościele, doping w sporcie, wojna na świecie).
-
Jesień przyniosła w kinach prawdziwy wysyp filmowego dobra. Jeśli dodamy do tego festiwale i kolejny sezon seriali, robi się tłoczno. Tuż po festiwalach w Gdyni i Toronto, postaramy się rozbroić ten celuloidowy ładunek, zwracając przy okazji uwagę na co najmniej dwie ważne premiery ostatnich tygodni. “Karbala” Krzysztofa Łukaszewicza i “45 lat” rozgrywają się w skrajnie różnych środowiskach i opowiadają o całkowicie różnych wydarzeniach (prawdziwych i fikcyjnych), ale wspólne są im emocje, jakie wokół siebie skupiają.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
Koniec lata przyniósł nam premiery dwóch reżyserskich ikon X muzy - Anglika Mike’a Leigh i Amerykanina Woody’ego Allena. Sprawdzimy w jakiej są formie i czy tematy (skrajnie różne), które podejmują mówią coś aktualnego o świecie i ludzkiej kondycji. W Drugim Obiegu z kolei kolejny raz drapiemy się po głowach jakim cudem świetny film na ważny temat ominął nasze ekrany. Tym razem to “Kalwaria” Johna Michaela McDonagha, która porusza problem pedofilii w Kościele Katolickim, ale nie w tonie publicystycznym dla pustej kontrowersji, a dogłębnie, wchodząc w tematy winy, kary i odkupienia. Wyjątkowe kino, którego pomięcie w dystrybucyjnych planach jest autentycznie dojmujący.
-
Wiemy. Jedyną refleksją w ciągu ostatnich kilkunastu dni są wyrzuty sumienia z powodu złorzeczenia na minioną zimę. My też tak mamy. Proponujemy jednak rozwiązanie obydwu kwestii wizytami w kinie - w pakiecie dostaniecie niską temperaturę (klimatyzacja!) i szerszy horyzont do ćwiczenia mózgu. A jakby tego było mało, zadajemy kłam teorii, że kalendarzowe wakacje to dla kinomanów sezon ogórkowy. Na ekranach możecie przecież oglądać najnowszy film Tommy’ego Lee Jonesa (obecny w główny konkursie Cannes 2014), “Eskortę” oraz wyczekiwany na całym świecie film dokumentalny o Amy Winehouse (“Amy” Asifa Kapadii) - obydwa warte dyskusji. Natomiast późnym wieczorem bądź nocą, polecamy skorzystać z odtwarzacza Blu-ray lub DVD, by zapoznać się z “Rokiem przemocy” J.C. Chandora, który promujemy w Drugim Obiegu.
-
Jeśli coś ma nas, widzów, do filmu przyciągnąć albo od niego odrzucić to z pewnością będzie to mieszanka emocji, jakie odczuwamy podczas projekcji. Nie ma nic gorszego niż obojętność – nie tylko w kinie. Twórcy X muzy doskonale o tym wiedzą i za punkt wyjścia biorą temat ważki socjologicznie lub psychologicznie, po czym tak dobierają matrycę formy, by nikt nie kwitował ich dzieła wzruszeniem ramion. Takie kino podejmiemy w tym odcinku - skupione na reakcji, szukające niebanalnych środków wyrazu, często konceptualne. No i pytamy czy oryginalność treści można zastąpić oryginalnością formy.
-
W pierwszym prawdziwie wakacyjnym odcinku podpowiemy i poradzimy, co warto zobaczyć, by nie żałować chwil spędzonych w kinie zamiast na plaży. Mad Max: Na drodze gniewu, Marsylski łącznik, Citizenfour. Stawiamy na różnorodność - na cel wzięliśmy filmy głośne i szeroko komentowane.
-
Klamrą kolejnego, dekompresorowego spotkania będą festiwale: miniona Wiosna Filmów i rozpoczynający się już 8 maja Docs Against Gravity Film Festiwal. Do tego słów kilka o trwającym jeszcze do końca tygodnia krakowskim Off Camera szczycącym się znakomitym doborem repertuaru niezależnego, jak również niezwykłym talentem do zapraszania gwiazd pierwszej wielkości - w tym roku gośćmi są między innymi Stellan Skarsgard, Claudia Cardinale, Gabriel Byrne i Wentworth Miller! Powiedzieć, że są to wydarzenia wyjątkowe to nic nie powiedzieć! Dlatego z angielszczyzny zaciągamy słowo ekstraordynaryjne - taka dezynwoltura! Poza tym dwa filmy z przeciwnych biegunów: oscarowa “Selma” Avy DuVernay o walce Martina Luthera Kinga o prawa wyborcze czarnoskórych i “Jak całkowicie zniknąć” niepokornego buntownika polskiego kina, Przemysława Wojcieszka. Będzie się działo!
-
Przed nadchodzącymi Świętami dystrybutorzy filmowi postanowili wprowadzić do kin jak najwięcej premier, stąd Magda i Sebastian stanęli przed nie lada wyzwaniem, by wyłowić najciekawsze propozycje. Kluczem selekcji była odmienność.
-
Seks i śmierć to najbardziej wyeksploatowane i jednocześnie najbardziej przyciągające w kinie tematy. Odtwarzane wciąż na nowo, wpisywane w nowe konteksty stanowią integralną część życia filmowych postaci, odbicia nas samych. Nierozerwalne związki Erosa i Tanatosa będą głównym, choć nie jedynym, tematem odcinka.
-
W kolejnym odcinku DEKOMPRESORA/KINO Magda i Sebastian zabierają się za analizę czterech jak zawsze zupełnie różnych filmów. Klimaty będą zmieniały się sinusoidalnie - od werystycznego kina braci Dardenne przez tajne brytyjskie służby, dramat we francuskich Alpach, aż po opresyjne role państwa i religii w Izraelu.
-
Sezon nagród filmowych wchodzi w decydującą fazę, której zwieńczeniem będą Oscary. W najbliższym odcinku postaramy się w pigułce ocenić faworytów gali oraz szanse “Idy” w kontekście nominacji za zdjęcia i najlepszy film nieanglojęzyczny. Tymczasem w sobotę zakończył się międzynarodowy festiwal filmowy w Berlinie, gdzie Srebrnym Niedźwiedziem za reżyserię wyróżniona została Małgorzata Szumowska. O samym filmie Szumowskiej (“Body/Ciało”), jak i pozostałych pozycjach konkursowych opowie Magda, która była na miejscu! Ponadto, w poprzek do ekspansji “Pięćdziesięciu twarzy Greya”, chcemy wyróżnić skromny i bardzo oryginalny film Grzegorza Jaroszuka “Kebab i Horoskop”.
-
W Nowy Rok wchodzimy z przytupem – starannie wyselekcjonowane przez Magdę i Sebastiana pozycje sprawią, że z kina wyjdziecie zafascynowani, zaciekawieni i zainspirowani, gotowi do działania i z pewnością pod ogromnym wrażeniem. Sezon Oscarowy w Ameryce zapoczątkował wysyp świetnych premier w Polsce, a więc niezwykle trudno było wybrać tylko trzy tytuły. Dlatego Dekompresor/KINO przyspiesza, w ekspresowym tempie prezentując to, czego przegapić w nadchodzącym miesiącu wręcz nie wolno.
-
Skruszeni ponad miesięczną absencją Sebastian i Magda wracają w kinowym Dekompresorze z celuloidowym podsumowaniem minionego, 2014 roku. Skondensowaliśmy dla Was 10 najlepszych filmów jakie pojawiły się na polskich ekranach w ostatnich 12 miesiącach oraz 6 filmów, które niestety do kinowej dystrybucji się nie załapały, choć naszym zdaniem powinny! Do zobaczenia o 21 i wszystkiego najlepszego w Nowym Roku :)
-
Po festiwalowych zawirowaniach wracamy do Waszych domów. W najnowszym odcinku opowiemy Was co się działo w Gdyni, Warszawie i Wrocławiu, przez które przetaczały się rzesze kinomanów, spragnionych celuloidu. Trzymając się tematu wojaży, skupimy się na tryumfatorach dwóch, najbardziej znanych festiwali - rodzimej Gdyni (“Bogowie” Łukasza Palkowskiego) i międzynarodowego właściwie Cannes (“Zimowy sen” Nuri Bilge Ceylana).
-
Na początek rozmawiamy o ostatnim projekcie zmarłego niedawno Philipa Seymoura Hoffmana, “Bardzo poszukiwanym człowieku”. Denis Villeneuve po zaledwie dzisięciu miesiącach od polskiej premiery “Labiryntu” proponuje nam kolejną produkcję. “Wróg” jest ekranizacją powieści Jose Saramago, “Podwojenie”. Patrzyliśmy, analizowaliśmy i doszliśmy do wniosku, że w “Drugim obiegu” nie wydobyliśmy jeszcze żadnego filmu dokumentalnego. Czas naprawić ten błąd, dlatego w tym odcinku przybliżymy Wam dzieło twórcy, którego przedstawiać nie trzeba. “Otchłań. Opowieść o życiu i śmierci” to zapis rozmów Wernera Herzoga z osadzonymi w celach śmierci.
-
W warszawskim kinie Iluzjon rozmawiamy z Rzecznikiem prasowym festiwalu Kino w trampkach [1], Marcinem Radomskim [2], który przybliży Wam idee i charakter tego wydarzenia.
-
Po pierwsze: pokazać dzieciom prawdziwe życie - z duńskim reżyserem Martinem Miehe - Renardem rozmawiamy o jego filmie "Misja Gwiazda", który otwiera drugą edycję festiwalu Kino w Trampkach.
-
Przed sierpniowymi upałami schroniliśmy się w kawiarni Nero, by w zaciszu, chłodzie i oparach kawy, połączyć ogień z wodą. Blockbuster “Strażnicy galaktyki” spotkał się z legendarnym “Wielkim błękitem” Luca Bessona, a we wszystko wmieszała się niezależna komedia o hermetycznym środowisku lektorów zwiastunów filmowych. Koktajl w sam raz na lato!
-
Kto chce schronić się przed letnim upałem (lub burzą, będącej ich następstwem) w kinie, ten winien wiedzieć, który seans wybrać, by nie spaść z deszczu (żaru) pod rynnę. Tymczasem przełom lipca i sierpnia to wysyp festiwali, blockbusterów i nadrabiania filmowych zaległości. My proponujemy Was miks tego wszystkiego w lekkiej i przystępnej formie. Startujemy o 21, zawsze w hołdzie dla X muzy!
-
W trzynastym odcinku Dekompresora /Kino zmierzymy się z zagadnieniem autentyzmu przekazywanego nam przez twórców filmowych, niezależnie od konwencji. Weźmiemy więc na warsztat dwie komedie z naleciałościami dramatu ("Frank" Abrahamsona i "Zacznijmy od nowa" Carneya) oraz dramat inspirowany tragicznymi wydarzeniami ("Fruitvale Station" Cooglera). Będzie pasjonująco!
- もっと表示する