エピソード
-
„Dnes k nám chodí až 100 tisíc návštěvníků měsíčně,“ říká dlouholetý generální ředitel Národního muzea v Praze Michal Lukeš, který je hostem nové epizody podcastu Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila Dycky Praha! Běžný den generálního ředitele největšího českého muzea podle něj připomíná fungování manažerů ve velkých firmách – kterou je podle něj ostatně i Národní muzeum. Jak sám říká, snaží se neztratit kontakt s každodenním fungováním muzea a s jeho návštěvníky, a tak ho na chodbách nově zrekonstruované novorenesanční budovy od Josefa Schulze můžete potkat třeba i během vaší návštěvy.
-
Mladá generace si bez nich svůj život takřka nedovede představit. Na sociálních sítích i mimo ně se mnozí z nich stali celebritami. Pro ty starší je svět influencerů místy stěží pochopitelný a je obtížné se v něm zorientovat. „Dokonce už se dnes ani neříká influencer, ale spíše content creator. Influencer je tak trochu sprosté slovo,“ říká s nadsázkou Nikol Moravcová, která je hostem nové epizody podcastu Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila Dycky Praha! Podle Moravcové dnešní influenceři, respektive content creators, řeší i udržitelnost své obsahové tvorby a nechytají se bezhlavě každé spolupráce, která je jim nabízena. „Peníze, které vám klient dá, by neměly být za vaši tvorbu, ale na vaši tvorbu, aby byla co nejkvalitnější,“ vysvětluje Moravcová.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
Jedním z ústředních témat komunálních voleb v Praze je bezesporu doprava. A kdo je povolanější o této problematice mluvit než sám ministr dopravy? Martin Kupka, který je hostem nové epizody podcastu Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila Dycky Praha! hovoří nejen jako ten, který má ve vládě dopravní agendu na starosti, ale i jako člověk s bohatými zkušenostmi z komunální politiky, jelikož má za sebou roky jako starosta středočeských Líbeznic. „Na ministerstvu v nadsázce říkáme, že doprava je pořádná jízda,“ říká Kupka s tím, že si jako ministr uvědomuje prioritu dostavby Pražského okruhu, který ulehčí dopravní situaci nejen v hlavním městě, ale po celé republice, jelikož Praha je tranzitním místem. „Okruh prostě musí být dostaven. Po letech vyjednávání je potřeba dotáhnout poslední kroky,“ dodává Kupka.
-
Denise Šafaříka většina lidí bude znát hlavně jako herce, nicméně nejen v populární soutěži Tvoje tvář má známý hlas ukázal, že je i nadaným zpěvákem. Je také scénáristou a dokonce v nelehkém životním období napsal i dětskou pohádkovou knížku. „Byla to taková forma terapie. Je to hodně o hledání sebe sama, což si obecně myslím, že je proces na celý život,“ říká Šafařík v nové epizodě podcastu Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila Dycky Praha! Všestranně nadaný mladý umělec dodává, že už v raném věku si uvědomil, že pouze talent k úspěchu nestačí. „V jedenácti jsem odešel z domova do Prahy na konzervatoř. Ten dril tam mě naučil, že jedna věc jsou nějaké předpoklady a nadání, ale musíte je kultivovat a makat na sobě. A tuhle poučku můžete v životě použít vlastně kdekoliv,“ vysvětluje Šafařík.
-
Kardiochirurg a emeritní přednosta IKEM profesor Jan Pirk bezesporu patří mezi symboly české medicíny. V nové epizodě podcastu Dycky Praha! Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila ale říká, že za rok plánuje se svou úctyhodnou kariérou skončit. „Když chirurg neoperuje, tak mu za půl roku až rok ujede vlak a už do toho nemá co mluvit. Když se vám začnou třást ruce a přestáváte vidět, tak vám nic jiného než skončit nezbude. To se mi naštěstí neděje, ale sám chci skončit, když mi to ještě jde, a ne až mi to někdo bude muset říct,“ vysvětluje Pirk. Své znalosti a zkušenosti za padesát let na poli medicíny by rád zužitkoval při práci v Senátu, kam na podzim kandiduje.
-
Hostovi nové epizody podcastu Dycky Praha! byste možná jeho povolání na první pohled netipovali. I do studia za Alexandrou Udženijou a Jiřím Pospíšilem dorazil Ladislav Heryán s rozevlátými dlouhými vlasy a v tričku legendárních Rolling Stones. Že se jedná o kněze a teologa, napoví snad jen jeho přezdívka „pastor undergroundu“. „Stát se knězem není to samé, jako když se rozhodujete, že budete třeba elektroinženýrem. Není to ani tak vaše rozhodnutí jako vyslyšení volání od Boha a odpověď na něj. Tomu volání se nedá vyhnout a nedá se neuposlechnout,“ říká Heryán, který kvůli své kněžské dráze musel za minulého režimu emigrovat.
-
Eva Holubová je známá především jako herečka, nicméně intenzivně se zajímá i o kulturu jako takovou, politiku a obecně věci veřejné. „I kdyby mi lidé říkali, že jsem jen herečka a mám se zajímat jen o hraní, tak jim odpovím, že když i prodavačka za pultem může říkat svůj názor, tak co bych já nemohla,“ říká s úsměvem v nové epizodě podcastu Dycky Praha! Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila Holubová, která se netají tím, že ruského prezidenta Vladimira Putina již nepovažuje za člověka, ale za monstrum. „Je mu úplně jedno, co přináší za hrůzy a zvěrstva. Ale není to tak, že by do Ruska přinesl zlo, to tam totiž je přítomno principiálně a neustále posiluje. Není tam právní stát, vládne tam arogance moci, a on je toho všeho jen představitelem,“ nebere si hvězda oblíbených filmů a divadelních her servítky.
-
Jonáše Čumrika bude mnoho lidí znát spíše pod pseudonymem Johny Machette, pod kterým vystupoval jako youtuber a influencer. Dnes se Čumrik, který o sobě s nadsázkou říká, že je influencerem v důchodu, věnuje marketingu a komunikaci. O těchto tématech také hovoří v nové epizodě podcastu Dycky Praha! Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila. „Mladí lidé od politiků očekávají komunikaci, které budou rozumět. Ne že kvůli nim úplně překopají svá témata, ale že o těch, která mladým přijdou důležitá, budou mluvit tak, aby tomu ten koncový divák rozuměl a bude to lidské,“ říká Čumrik s tím, že být vidět na sociálních sítích ale nestačí. „Mladí si chtějí povídat a chtějí to i naživo v offline prostředí. Takže politikům mohu doporučit: Jezděte za nimi a potkávejte se s nimi,“ dodává.
-
Jako velvyslanec působil Jevhen Perebyjnis před Českou republikou i ve Švédsku a Lotyšsku, jak ale přiznává v nové epizodě podcastu Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila Dycky Praha!, Česko je pro něj srdeční záležitostí, i protože že na Kyjevské univerzitě studoval bohemistiku a umí perfektně česky. „Česko patří mezi země, které Ukrajině nejvíce pomáhají. Nesmírně si toho vážím a mohu vám říci, že všichni Ukrajinci to vidí. Přátelství mezi Ukrajinou a Českou republikou je oboustranné,“ říká Perebyjnis s díky k české pomoci Ukrajině zasažené válkou. Tu je podle Perebyjnise Ukrajina ochotna kdykoliv ukončit, chybí ale vůle k témuž kroku z ruské strany. „My jsme připraveni ukončit válku zítra, Rusko ale musí udělat jedinou věc – stáhnout se minimálně na pozice před 24. únorem, ač Ukrajina bude chtít získat zpět všechna svá území, včetně Krymu a Donbasu. Nezdá se ale, že by byl připraven konstruktivně jednat Vladimir Putitn, který jen opakuje nesmysly o denacifikaci. Musíme jednat o reálných věcech, ne nesmyslech. Putin to ale asi vidí jinak,“ dodává Perebyjnis
-
Po cestě premiéra Petra Fialy do ukrajinského hlavního města Kyjeva, kde se sešel s prezidentem Volodymyrem Zelenským, neskrývá Alexandr Vondra, že je na tento krok předsedy vlády hrdý. „Byla to naprosto senzační guerillová akce, takhle se to má v době, kdy je Západ často strašně byrokratický a pomalý, dělat,“ hodnotí europoslanec a bývalý ministr obrany a zahraničí Fialovu cestu v nové epizodě podcastu Alexandry Udženija a Jiřího Pospíšila Dycky Praha! Podle Vondry nešlo zdaleka jen o PR krok. „Tady jde o podstatu a vliv. O možnost ovlivňovat věci správným směrem. Určitě mu to pomůže vliv získat, ale si na rovinu řekněme, že ne všechny velké státy to potěšilo, že iniciativu převzala malá země. EU je pořád konkurenční prostředí,“ říká Vondra.
-
Když Hana Kordová Marvanová sleduje dění na Ukrajině a v Rusku, kde jsou zatýkáni odpůrci invaze, nemůže nevidět paralelu se svým vlastním osudem. „Sama jsem v roce 1988 protestovala proti sovětské okupaci a byla za to odsouzena na deset měsíců. V Rusku se teď děje to samé,“ říká Marvanová v podcastu Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila Dycky Praha! s tím, že stejně jako v Československu za minulého režimu se lidé nesmí bát se otevřeně postavit agresi putinovského Ruska. „Když se budeme bát, nevyhrajeme. Obdivuji odvahu Ukrajinců a prezidenta Volodymyra Zelenského, který se postavil do čela svého národa a bojuje za něj. V tomto ohledu ho vnímám podobně jako Václava Havla,“ dodává Marvanová.
-
O Ondřeji Kaniovi lze bez nadsázky říct, že si v Česku plní svůj americký sen. Poté, co sám vystudoval americkou střední školu, Kania nejen v Česku, ale i na Slovensku nebo v Chorvatsku založil několik amerických škol, které úspěšně provozuje. „Jsem přesvědčen, že je strašně důležité, aby se děti odmala učily anglicky. Už to není to výhoda, ale absolutní nutnost. Sám na sobě vidím, jak je limitující, že neumím ještě druhý jazyk. Pokud stát i lidé chtějí bohatnout a někam se posouvat, není jiná cesta,“ říká Kania v nové epizodě podcastu Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila Dycky Praha! „Úlohou státu opravdu nemá být nahnat lidi s trojkami a čtyřkami do učilišť, kde na ně budou řvát zakomplexovaní mistři, a oni pak budou muset dělat za 18 tisíc hrubého ve fabrice, protože nikdy nebudou mít lepší kvalifikaci,“ dodává.
-
Ruský prezident Vladimir Putin invazí na Ukrajinu splnil, co říkal ve svých radikálních projevech, a pokouší se o obnovu ruského impéria. „Chce se zapsat do dějin jako obnovitel ruské slávy. Stejně tak se do učebnic zapíše dnešní den jako den, kdy se Evropa změnila,“ říká host podcastu Alexandry Udženije a Jiřího Pospíšila, bezpečnostní analytik, bývalý diplomat a prorektor vysoké školy CEVRO Tomáš Pojar s tím, že Putin při svém počínání nebere ohledy na vlastní zemi a její obyvatele, ale jen sám na sebe. „Začíná nová studená válka,“ dodává Pojar.
-
Miroslava Němcová bezesporu patří ke stálicím české politiky. Současná pražská senátorka a bývalá předsedkyně sněmovny jako host nové epizody podcastu Dycky Praha! hovořila s moderátory Alexandrou Udženijí a Jiřím Pospíšilem nejen o tom, jak vnímá pozici žen v politice. „Tuto otázku dostávám, co jsem v politice. A vždy odpovídám, že nemám pocit, že žen je v politice málo. Když se podívám na komunální a krajskou úroveň, tak vidím spoustu úžasných starostek, místostarostek, zastupitelek a radních. To mám ale pocit, že ty, kteří tak rádi hovoří o ženách v politice jako by nezajímalo a nechtěli to vidět,“ říká Němcová s tím, že debatu považuje za zkreslenou. „Skoro mám pocit, že kdyby byla žena prezidentkou a pak už klidně žádná starostka, tak by si řekli, že už máme splněno, a byl by klid s tím, že takhle to má být. To mě na tom mrzí,“ dodává.
-
Málokterému starostovi se v Česku dostalo během jeho volebního období takové pozornosti jako Pavlu Novotnému, který jako pražský, ale hlavně řeporyjský patriot nemůže chybět v podcastu Dycky Praha!, který moderují Alexandra Udženija a Jiří Pospíšil. „Vždycky jsem chtěl, aby Řeporyje byly světové, ne jen okopávané a chudé. Jestli se mi to povedlo musí posoudit ostatní,“ říká Novotný s tím, že v letošním roce bude usilovat o znovuzvolení. Vyloučil zároveň spekulace o své kandidatuře na magistrát hlavního města. „Budu mluvit slušně, budu chtít obhájit s
-
Jak vyřešit bytovou nebo energetickou krizi? To je otázka, nad níž si lámou hlavy ekonomové po celém světě. Podle investora Radovana Vávry je v Česku problém ten, že jsme za třicet let nebyli schopni modernizovat právní ani regulatorní systém a trpíme jejich přeregulací. „Upletli jsme si na sebe různé pasti a pastičky a myslíme si, že se proregulujeme k blahobytu. To bychom ale byli první ekonomika na světě, které se to povede,“ říká Vávra v nové epizodě podcastu Dycky Praha!, který moderují Alexandra Udženija a Jiří Pospíšil. „Od roku 2000 jsme za dvacet let zaměnili odpovědnost za alibi a rozhodnost za příkaz, díky čemuž nám nic moc nejde. Nemůžeme se divit, že na bytové výstavbě, kde se to vše protíná, se to nejvíce ukazuje. Nemá to jednoduché řešení,“ dodává Vávra s tím, že v současné atmosféře nezná nikoho, kdo by dobrovolně šel pracovat pro stát.
-
Nový podcast Dycky Praha! spojuje zástupce pražské politické opozice Alexandru Udženija (ODS) a zástupce magistrátní koalice Jiřího Pospíšila (Spojené síly pro Prahu), kteří si zvou osobnosti kulturního i podnikatelského života. Prvním z nich je ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer, který je nejen divadelníkem a hercem, ale také třeba restauratérem.