エピソード
-
W ostatnich latach nastąpiło ożywienie zainteresowania działalnością Szatana. Hollywood wyprodukował mnóstwo filmów, które zaostrzyły nasze zainteresowanie kwestią satanizmu. W kręgach chrześcijańskich pojawiło się zainteresowanie służbą uwalniania. W niektórych jej formach rozwinęły się dziwaczne i radykalnie niebiblijne poglądy na opętanie przez demona i uwalnianie od niego.
-
Mój przyjaciel Michael Horton często komentuje zjawisko „kalwinizmu w stadium klatki”, tej dziwnej choroby, która wydaje się dotykać tak wielu ludzi, którzy dopiero co ujrzeli prawdę reformowanych doktryn łaski. Wszyscy znamy takiego „kalwinistę w klatce”. Wielu z nas było nawet jednym z nich, gdy po raz pierwszy przekonaliśmy się o Bożej suwerenności w zbawieniu.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
Myślę, że deklaracja „Ewangelicy i katolicy razem” (z ang. Evangelicals and Catholics Together) i podobne inicjatywy zmierzające do nawiązania porozumienia z rzymskimi katolikami opierają się na fundamentalnym niezrozumieniu tego, w jakim miejscu Kościół rzymskokatolicki znajduje się pod względem teologicznym i czego tak naprawdę naucza. Nie ma wątpliwości, że Kościół rzymskokatolicki zmienił się od XVI wieku. Ale zmiany te nie zmniejszyły przepaści między Rzymem a protestantyzmem. W rzeczywistości różnice są teraz nawet większe. Na przykład, formalnie zdefiniowana proklamacja nieomylności papieża i wszystkie oświadczenia mariologiczne, które pojawiły się od czasów reformacji. Rzym również nie wycofał się z żadnego ze stanowisk, które zajął w XVI-wiecznej debacie. W zaktualizowanym Katechizmie Kościoła Katolickiego wydanym w połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku potwierdzono skarbiec zasług, czyściec, odpusty, usprawiedliwienie przez sakramenty i inne doktryny.
-
Tysiące ludzi zmaga się z poczuciem winy związanym z aborcją. Prześladuje ono kobiety, które poddały się aborcji, mężczyzn, którzy do niej zachęcali oraz lekarzy, którzy ją przeprowadzili. Jedna z lekarek napisała w gazecie The New York Times, że musiała przygotowywać się emocjonalnie i często znosiła bezsenne noce przed wykonywaniem aborcji: „To bardzo trudna rzecz dla ginekologa” – powiedziała. „Emocje, jakie wzbudza, są tak silne… że lekarze nie rozmawiają ze sobą na ten temat”. Pewnego razu lekarka ta upadła na podłogę pod wpływem emocji po przeprowadzeniu aborcji.
-
Kiedy zastanawiamy się nad trudną sytuacją, z jaką mierzy się kościół ewangelikalny w XXI wieku, to w pierwszej kolejności musimy zrozumieć, że samo określenie „kościół ewangelikalny” jest zbędne. Jeśli dany kościół nie jest ewangelikalny, to nie jest autentycznym kościołem.
-
Wiele lat minęło, zanim faktycznie mogłem powiedzieć: „Kocham Psalm 23”. Wciąż mam przed sobą okładkę rysunkowej Biblii. Jest tam Dawid, zarumieniony i z kręconymi włosami, a zaraz obok widać śliczną owieczkę. Był wzorowym dzieckiem – tym wszystkim, czym ja nie byłem. Ten idealny chłopak mnie potępiał.
-
Ewangelia Jezusa Chrystusa jest zawsze narażona na zniekształcenia. Została wypaczona w wiekach poprzedzających reformację protestancką w XVI wieku. Została zniekształcona w niezliczonych innych momentach w historii Kościoła i często jest wypaczana dzisiaj. Dlatego Marcin Luter powiedział, że ewangelii trzeba bronić w każdym pokoleniu. Jest ona głównym celem ataku złych sił. Wiedzą one, że jeśli uda im się pozbyć ewangelii, to mogą pozbyć się samego chrześcijaństwa.
-
W dniu ostatecznym nie będziemy sądzeni na podstawie tego, czy to my czujemy się winni, ale na podstawie tego, czy faktycznie jesteśmy winni. Jeśli jednak czujesz się winny, dziękuj za to Bogu. Poczucie winy jest sygnałem, że prawdopodobnie coś jest nie tak. Duch Święty przekonuje nas o grzechu, a wraz z tym przekonaniem przychodzi czułe miłosierdzie, które prowadzi nas do okazania skruchy i doznania przebaczenia, abyśmy mogli chodzić w Jego obecności.
-
Czy człowiek może łudzić się co do stanu swojej wiary? Tak. Czy możemy myśleć, że mamy zbawczą wiarę, a jej nie mieć? Czy możemy ją mieć i nie być tego pewni? Tak, możemy naprawdę ją mieć i nie być tego pewni. Możemy naprawdę jej nie mieć i być pewni, że ją mamy. Dlatego musimy pilnie i z modlitwą studiować Pismo Święte, aby nauczyć się odróżniać prawdziwą pewność zbawienia od fałszywej.
-
Reformacyjna doktryna usprawiedliwienia jest często podsumowywana sloganem sola fide, co oznacza „tylko przez wiarę”. Wyrażenie sola fide oznacza nauczanie, że usprawiedliwienie następuje przez samą wiarę.
Kościół rzymskokatolicki w swojej historii także nauczał, że usprawiedliwienie następuje przez wiarę. Twierdzą oni, że wiara jest początkowym etapem usprawiedliwienia. Jest fundamentem i korzeniem naszego usprawiedliwienia. Rzym kładzie nacisk na konieczność wiary dla usprawiedliwienia. Tak więc fide w wyrażeniu sola fide jest wyraźnie potwierdzone przez Rzym. To, czego Rzym nie potwierdza, to sola, ponieważ nawet jeśli wiara jest inicjacją, fundamentem i korzeniem usprawiedliwienia, sama jej obecność nie wystarczy, aby dostąpić usprawiedliwienia.
-
Wiek czwarty był jednym z najbardziej znaczących z pierwszych piętnastu wieków istnienia Kościoła. Miało w nim miejsce wiele wydarzeń, które wytyczyły kierunek dla jego przyszłej historii.
Wiek ów rozpoczął się od dwóch wielkich zmian.
-
Czy modlitwa sprawia jakąkolwiek różnicę? Czy naprawdę coś zmienia? Ktoś kiedyś zadał mi to pytanie, tylko w nieco inny sposób: „Czy modlitwa zmienia zdanie Boga?”. Moja odpowiedź wywołała burzę protestów. Odpowiedziałem po prostu: „Nie”. Gdyby ta osoba zapytała mnie: „Czy modlitwa coś zmienia?”, odpowiedziałbym: „Oczywiście!”.
-
Moim osobistym powołaniem nie jest bycie ewangelistą, jednak widok innego człowieka przychodzącego do Chrystusa jest najwspanialszym doświadczeniem w służbie, jakiego kiedykolwiek doznałem.
-
W Liście do Efezjan Paweł poświęca wiele uwagi eklezjologii, czyli nauce o Kościele. W rzeczywistości można powiedzieć, że List do Efezjan odpowiada na pytanie: Czym jest Kościół?
-
W królestwie Chrystusa obowiązuje zasada: „Kto jest wierny w najmniejszej sprawie i w wielkiej jest wierny” (Łk 16:10). W królestwie tym Pan Jezus wcielał w życie to, o czym nauczał. Całe Jego życie obrazuje „wierność wobec rzeczy najmniejszych”. Ten temat zasługuje na całą książkę, dlatego w tym naszym krótkim eseju zrobimy coś innego – spróbujemy dostrzec kilka z tych „rzeczy najmniejszych” w życiu naszego Zbawiciela, które zwykle pomijamy.
-
Nieregularne zajmowanie się sprawami Pana nie zaowocuje naszym duchowym wychowaniem. Wizualizacja lub poszukiwanie sekretnej formuły także nie jest pomocne. Musimy sprawować nasze zbawienie z bojaźnią i drżeniem, wiedząc, że Chrystus działa w nas przez swojego Ducha.
-
Prawdziwe zrozumienie łaski – niezasłużonej Bożej przychylności – zawsze pobudza nas do prowadzenia życia pełnego wdzięczności i posłuszeństwa.
-
„Jedność” Kościoła jest jednym z czterech klasycznych terminów opisowych definiujących Kościół. Według soboru nicejskiego (325 rok n.e.), Kościół jest jeden, święty, katolicki i apostolski.
- もっと表示する