エピソード
-
Szerkesztő: Mohácsi Edit
Mi történik, ha egy licitálás nyertese eltűnik a fizetés előtt? Hogy lehet megmenteni a helyzetet, és mi kell ahhoz, hogy a jó szándékú emberek adakozzanak? Történt egyszer, hogy a Plüss Kommandó árverésre bocsátott egy plüss figurát, hogy a befolyó összegből babafészkeket készítsenek a koraszülött babáknak, amelyek komfortosabbá teszik az életkezdést a piciknek az inkubátorban. A november 17-i koraszülöttek világnapja apropóján Nyilka Ildikóval, a Plüss Kommandó Nonprofit szervezet kuratóriumának elnökével, Nemes Rita hétpróbázó olimpikonnal és a licitálás résztvevőivel beszélgettünk. -
Hogy néz ki egy hidra a mikroszkóp alatt? Mi az a dioráma, és hogyan lehet vele játszani? Mi történik a szárazjég és a szappanos víz találkozásakor? Egy élményalapú természettudományos fesztiválon jártunk, ahol többek között látványos kísérleteken, robotikán, kreatív fotózáson keresztül mutatták be a szervezők, hogy a tudomány nemcsak érthető és szerethető, de a kreativitás kibontakoztatására alkalmas, értékteremtő, hasznos időtöltést is jelent. A SciPix fesztivál szervezőivel, Papp Eszter fizikussal és Pfeiffer Ádám közgazdásszal, valamint a résztvevőkkel beszélgettünk.
Szerkesztő: Cataluccio Andrea -
エピソードを見逃しましたか?
-
Időről időre a mozaikcsaládok mindennapjaiba, nehézségeibe és megoldási módjaiba pillantunk be. Nem akarjuk tagadni, hogy egy mozaikcsalád helyzete sokszor sokkal nehezebb, mint egy elsődleges családé. Azonban ha úgy fordul az életünk, hogy korlátozottan élhetjük meg az álmainkat, igyekszünk kihozni a helyzetből azt, ami lehetséges. Ma azt a kérdést járjuk körül, hogyan lehet kezelni azt, amikor a gyermekek nem fogadják szívesen anya vagy apa új társát. Lesz-e belőlünk szép, harmonikus család, vagy mindig marad tüske egy-egy családtagban? És leginkább: vajon mit jelez, mire utal, miről beszél valójában a gyerekek esetleges ellenállása? Szakértőink Bogár Zsuzsa és Vajda Péter (Mozaikcsalád Központ).
Szerkesztő: Süveges Gergő -
Minden baba szeretné elmesélni a történetét. A legkorábbiakat is, amelyeket magzatként vagy a születés alatt átélt. A babák leginkább hangadással, vagyis sírással és a testükkel, mozdulataikkal tudnak mesélni. Hogy megérthessük őket, Matthew Appleton Bristolban élő pszichoterapeuta kidolgozta az Integratív Babaterápia módszerét, például a szükségleti és az emlékezeti sírás megkülönböztetésével. A módszert Karádi Júlia pszichológus hozta el hazánkba. Ma már itthon is képeznek terapeutákat, akik segíteni tudják a babákat és családjaikat a legkorábbi tapasztalatok feldolgozásában.
Szerkesztő: Szendrei Edit -
A szorongás egy olyan lelkiállapot, amelynek nincs valóságalapja. Ha aggódunk a gyerekünkért és féltjük őt, azt természetesnek tartjuk. De mikor káros a túlzott aggódás? Hogyan vegyük észre, és hogyan győzzük le a szorongásunkat? Hogyan hat ez a környezetünkre, és mikor gátolja a mindennapokat? Reinhardt Gabriella anyapszichológussal beszélgettünk, és megszólalnak az édesanyák is.
Szerkesztő: Mohácsi Edit -
Okostelefon, tablet, laptop, közösségi média, appok tömegével. Elmerültünk a digitális világban, amely sok esetben megkönnyíti az életünket, szórakoztat és leköt. Ám mostanra kezd elmúlni az újdonság varázsa, és lassan megmutatkoznak a hátrányok is: függőség, pszichés zavarok, tanulási problémák. Felnőttként is nehéz tartani az akár saját magunk szabta korlátokat, a gyerekek pedig még kiszolgáltatottabbak az algoritmusok világának. A Váci Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatósága nagyszabású kísérletbe kezd néhány iskolájuk tanulói, szülői és pedagógusi közösségével: hat hétre leteszik az okoseszközöket.
Szerkesztő: Hegyesi Gabriella -
Sokat beszélünk a mesterséges intelligenciáról, de ritkán kérdezzük meg a gyerekeket, hogy ők mire használják? Tudjuk-e, hogy könnyen hozzáférhető alkalmazásokban ők is bármit kérdezhetnek a virtuális beszélgetőtárstól, olyat is, amit a szülőktől nem mernek? Ismerjük-e azokat az alkalmazásokat, melyekben mindig elérhető, figyelmes virtuális barátot, tanárt vagy akár pszichológust is választhatnak maguknak ingyen? Vajon a gyerekek mindig tudják-e, hogy a törődő társ egy program? Mi, szülők talán nem mesterséges társat keresünk a neten, csak kikapcsolódást, kellemes érzést: hogy működik a dopamin és miért tapadunk fáradtan a képernyőre? Beszélgetőtársaink: Turányi Tatjana oktatási tanácsadó, Klausz Melinda közösségi médiaszakértő és Sipka Bence pszichológus.
Szerkesztő: Diós Judit -
Sok-sok ismeret a természetről, közben mozgásos, számolós és képzőművészeti játékok a csobánkai Borostyán Természetvédő Óvodában. A gyerekek őszinte kíváncsiságát és természetes kötődését a körülöttük lévő világhoz az is mutatta, ahogyan gilisztákkal a tenyerükben futottak az óvónőhöz. Juhos Ágnes a Hátizsákban az erdő pályázaton nyert eszközöket is beépíti a mindennapi természetjárás programjába. Megszólal még a pályázatot kiíró Országos Erdészeti Egyesület elnöke, Elmert Tamás.
Szerkesztő: Szendrei Edit -
A tavasszal kiosztott Richter Anna díj győztesei ősszel számoltak be, mire költötték az elnyert négymillió forintot. A közönségdíjas Újpesti Göllner Mária Regionális Waldorf Gimnázium prevenciós programja az egymásra való odafigyelést segíti. A Házi Gyermekorvosok Egyesülete a gyermekkori kóros elhízást szeretné megelőzni egy országos programmal. A Kórházsuli csapata a pedagógusokat és a diáktársakat készíti fel a mentális problémákkal küzdő diákok megfelelő támogatására a Lotilko Program csapata pedig az ő szüleiket támogatja egy podcast-sorozattal.
Szerkesztő: Mohácsi Edit -
Nincs két egyforma gyerek egy osztályban, mégis egyszerre kellene nekik ugyanazt megtanítani – a közoktatás régi dilemmája. Erre a helyzetre jelent megoldást a Komplex Instrukciós Program, amely úgy használja a csoportmunkát a tanórákon, hogy figyelembe veszi a gyerekek egyéni adottságait. Szóhoz jut a félénk diák is, de nem unatkozik a harsány sem, egyaránt gyarapszik a jobbak és a gyengébbek tudása, miközben fejlődnek a szociális készségek, így épül a közösség is. Megnéztük, hogy működik a KIP egy szakképzési centrumban, és beszélgettünk a módszer hazai alapítójával, K. Nagy Emesével is.
Szerkesztő: Hegyesi Gabriella -
Apakérdések rovatunkban három, kamaszokat nevelő apa osztja meg a tapasztalatait arról, vajon hogyan változnak a családunkban kezdettől fogva kialakított és következetesen képviselt szabályok olykor egy csapásra, a kamaszkor beköszöntével. Vajon melyek azok a szabályok, amelyekhez ragaszkodnunk kell, melyek azok, amelyekről lemondhatunk, hol vannak a szülők és a gyerekek komfortzónájának határai, és vajon van-e közös metszetük? Határátlépések, újra rajzolt határok – és semmibe vett határok. Beszélgetőtársaink: Arató Domonkos pszichológus és Makovsky Miklós édesapa.
Szerkesztő: Süveges Gergő -
A perinatális veszteség a várandósság alatt, a születés körül és csecsemőkorban elveszített gyermekek gyászát foglalja magába. Ők azok, akik ‘átsuhannak’, de örökre nyomot hagynak szüleik, testvéreik életében. Mi jelent vigaszt, valódi támaszt a szülők számára a babavesztés után? S mi ad erőt ahhoz, hogy ismét vállalják a várandósságot? A perinatális gyászfolyamatról beszélgetünk érintett párokkal és Sevcsik M. Annával, az Élet. Érzés Egyesület vezetőjével.
Szerkesztő: Szendrei Edit -
Hogyan hat a szülők túlzott képernyőhasználata a gyermekek lelki egészségére? Milyen pszichés kockázatoknak vannak kitéve a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek és hogyan csökkenthetjük ezeket? Milyen rizikófaktorokat találunk a gyermekkori mentális betegségek kialakulása hátterében? "A Gyermekkori élmények és élethosszig tartó hatásaik" című konferencia előadói ezekre a kérdésekre keresték a válaszokat.
Szerkesztő: Mohácsi Edit -
Évezredek óta játsszák a sakkot, ám már a kezdet kezdetén sem csupán játék volt, hanem gondolkodást segítő eszköz is. Az utóbbi néhány évtizedben nálunk is egyre több iskolában építik be az oktatásba, a tanórákba, hiszen hatékonyan fejleszti például az írás-olvasás-számolás elsajátításához szükséges készségeket. 2013 óta a Nemzeti Alaptantervben is szerepel választható tantárgyként az általános iskolák alsó tagozatában a „Képességfejlesztő sakk” a Polgár Judit által kidolgozott Sakkpalota Program alkalmazásával.
Szerkesztő: Hegyesi Gabriella -
Szerkesztő: Diós Judit
Hogyan tudjuk megismerni a múltat úgy, hogy élményünk legyen róla és gondolatokat ébresszen bennünk? Az Országgyűlési Múzeum tucatnyi múzeumpedagógiai programjának egyike az 56-os forradalom egy tragikus eseményét helyezi a középpontba: az október 25-i Kossuth téri sortüzet. Középiskolás diákok az emlékhely és a Parlament bejárása mellett eredeti dokumentumok alapján csapatokban nyomoznak az után, hogy pontosan mi és miért történt a téren 1956. október 25-én. -
Szerkesztő: Szendrei Edit
„Könnyebb meggyógyítani a hepatitis C-t, mint a mögötte álló embert”- állítja Makara Mihály, az Egyesület a Gyermekek Egészséges Lelkivilágáért elnöke. Sokan még ma is úgy vélik, hogy egy pofon még belefér, sőt attól lesz rendes ember egy gyermekből. A tudomány, a kutatások és a gyógyítók tapasztalatai viszont azt igazolják, hogy a gyermekkori negatív élményeknek élethosszig tartó hatása van. Fontos tudni ezekről, hogy minél többet elkerülhessünk, s ne adjunk tovább ezek közül az ártalmak közül. -
Szerkesztő: Mohácsi Edit
Hogyan lehet még a legnehezebb élethelyzetekből is felállni, újrakezdeni? A jubileumi Terézanyu pályázatra érkezett 400 pályamű ezt mutatja meg. A gyakran nehéz történetekről, sorsokról, csapásokról szóló írásokból megláthatjuk a kisgyerekes lét szinte minden aspektusát, és megmutatkozik a női közösségek megtartó ereje is. Bemutatunk néhány díjazottat: a zsűri fődíját Héda Veronika kapta, aki a Kustár Bianka vezette Anyahajó Egyesületről írt. Pitner Bálint a "Kisgyerekes lét" kategória második helyezettje, Hajnal Edina ennek a kategóriának a közönségdíjasa lett. A "Női közösségek ereje" kategória közönségdíját Muzslai-Bízik Hanna nyerte. -
Szerkesztő: Belényi Barbara
A fiatal korban felismert és kezelt ADHD akár tünetmentessé is válhat, mire felnő az ember. De mi a teendő akkor, ha egy nehéz élethelyzetben újra aktivizálódik? Ha intelligenciával már nem kompenzálható a figyelemhiány és nehézzé válik az érzelemszabályozás? Mire jó a státusz fiatal felnőtt korban? Mennyiben mások a tünetek a gyermekkorhoz képest? Milyen terápia javasolt korábban kezelt és felnőtt korban felfedezett felnőtt ADHD-s embereknél? Szakértőnk dr. Réthelyi János, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika igazgatója, a Felnőtt ADHD Ambulancia vezetője és érintett családok. -
Szerkesztő: Süveges Gergő
Időről időre a mozaikcsaládok mindennapjaiba, nehézségeibe és megoldási módjaiba pillantunk be. Nem akarjuk tagadni, hogy egy mozaikcsalád helyzete sokszor sokkal nehezebb, mint egy elsődleges családé. Azonban ha úgy fordul az életünk, hogy korlátozottan élhetjük meg az álmainkat, igyekszünk kihozni a helyzetből azt, ami lehetséges. Ma egy különösen fájdalmas élethelyzet kerül elénk. Mozaikcsalád nem ugyanis csak válások után jöhet létre. Akkor is, ha az egyik fél özvegyként alapít újra családot. A férj ötödik gyermekük születése után másfél évvel veszítette el a feleségét. Néhány év után pedig újraházasodott, így jött létre a hétgyerekes mozaikcsalád. -
Szerkesztő: Szendrei Edit
A Szellem és Bivaly névre keresztelt mozdonyok éppúgy láthatóak a Magyar Műszaki és Közlekedési múzeum Mivel megyünk című kiállításán, mint az Árpád sínautóbusz. A múzeumpedagógusok ezek történetéről is meséltek, s környezetre gyakorolt hatásukról is beszélgettek a gyerekekkel. A 125 éves múzeum időszaki kiállítása október végéig látható az Északi Járműjavítóban. - もっと表示する