エピソード
-
Oscar Jockel (*1995) je asistentem šéfdirigenta Berlínské filharmonie, bydlí však v odlehlé vesnici v rakouských horách a svůj čas rovnoměrně dělí mezi dirigování a komponování. Jak sám říká, když v zimě zapadnou silnice sněhem a z hor se nedá odjet, má pak nejvíce klidu na vlastní tvorbu. Někdy však svým sousedům pomáhá také stavět ohrady pro krávy.
-
23. ročník MHF Lípa Musica proběhne letos od 6. září do 15. listopadu. Už v sobotu 29. června však na nádvoří Zámku Návarov proběhne festivalový prolog v podání Jiřího Pavlici, letošního uměleckého garanta festivalu, a jeho skupiny Hradišťan. Zahajovací koncert pak v září obstará Filharmonie Brno, která v České Lípě provede ikonický cyklus symfonických básní Má vlast letošního jubilanta Bedřicha Smetany.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
Se skupinou CrossOver Sextet natočil nové album „Uprostřed času“ klavírista a skladatel Marek Novotný, který je dalším hostem pořadu Hudba v miléniu. Pianista, skladatel a aranžér Marek Novotný získal titul PhD. v oboru hudební teorie, jazzový klavír dále studoval na norské University of Stavanger a posléze získal ještě magisterský titul v oboru jazzové kompozice a aranžování na University of Massachusetts ve Spojených státech. V New Yorku byl také soukromým žákem legendárního jazzového pianisty Freda Hersche.
-
Jiří Miroslav Procházka je rodákem z Brna, kde v dětském sboru Kantiléna při Filharmonii Brno získal první zkušenosti se zpěvem a kde rovněž absolvoval tamní konzervatoř. Studiu klasického zpěvu se dále věnoval na VŠMU v Bratislavě a HAMU v Praze. Je laureátem řady soutěží, například Soutěže Bohuslava Martinů, Soutěže konzervatoří ČR nebo interpretační soutěže Letní školy barokní hudby.
-
Americký skladatel filmové hudby, proslulý zejména soundtracky k hororovým filmům, poskytl rozhovor rádiu Classic Praha při příležitosti návštěvy třetího ročníku Composers Summit Prague.
Christopher Young se proslavil zejména jako autor hudby k filmovým hororům. Jak však sám říká, během své kariéry už se dotkl téměř všech žánrů stříbrného plátna s výjimkou filmů animovaných. Za více než 40 let působení v Los Angeles spolupracoval na více než 160 snímcích a byl nominován na Zlatý glóbus i cenu Emmy. -
Členové Hlaskontrabas Oktetu představují v pořadu Hudba v miléniu své nové album s původními skladbami pro nezvyklé obsazení čtyř zpěvaček a čtyř kontrabasistů, které nedávno vyšlou vydavatelství Animal Music.
-
Hostem pořadu Hudba v miléniu je tento týden klavírista Marek Kozák, který nedávno vydal pozoruhodnou nahrávku klavírních koncertů Karla Kovařovice, Vítězslavy Kaprálové a Pavla Bořkovce. Zanedlouho jej také česká recitál na festivalu Smetanova Litomyšl, kde provede druhou knihu Bachova Dobře temperovaného klavíru.
-
Symfonický orchestr hl. města Prahy FOK brzy oslaví kulatých 90 let od svého vzniku. O historii orchestru i programu jubilejní sezóny při této příležitosti hovoří v pořadu Hudba v miléniu ředitel Pražských symfoniků Daniel Sobotka.
-
Houslistka, která čas před koncertem tráví v posilovně a před nástupem na scénu se ráda zakousne do banánu, se od svých jedenácti let, kdy debutovala s Losangeleskými filharmoniky, stala múzou mnoha světových skladatelů včetně Arvo Pärta, Einojuhaniho Rautavaary nebo Michaela Daughertyho.
-
Současná opera by měla využívat moderní technologie, aby oslovila diváka, říká německý dirigent Karsten Januschke. Hostem pořadu Hudba v miléniu je tento týden německý dirigent Karsten Januschke, který začátkem dubna v rámci závěrečného víkendu projektu Musica non grata dirigoval ve Státní opeře díla Paula Hindemitha a Alexandra Zemlinského.
-
Hosty pořadu Hudba v miléniu jsou tento týden violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová, kteří 12. dubna u vydavatelství Animal Music vydali nové CD se skladbami Leoše Janáčka.
-
Varhaník Ondřej Valenta působí také jako titulární varhaník na Vyšehradě, věnuje se koncertní činnosti a je pedagogem Pražské konzervatoře.
-
Hosty dalšího dílu pořadu Hudba v miléniu jsou Per Boye Hansen, umělecký ředitel Opery Národního divadla a Státní opery v Praze, a PR manažerka projektu Musica non grata Iva Nevoralová. Musica non grata je končící čtyřletý projekt, který iniciovala Opera Národního divadla a Státní opera a podpořilo Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze. Jeho cílem bylo „oživit umělecký odkaz skladatelek a skladatelů důležitých pro hudební život meziválečného Československa, kteří byli pronásledováni nacionálním socialismem či jiným způsobem perzekvováni z důvodů náboženských, rasových, politických nebo genderových.“ Řada z těchto autorů byla spojena s historií Nového německého divadla (dnešní Státní opery), zejména mezi léty 1918 až 1938.
-
Hosty pořadu Hudba v miléniu jsou tentokrát dva z nejslavnějších světových klasických trumpetistů. Příští týden - 20. a 21. března - oba vystoupí na jevišti Smetanovy síně Obecního domů s Pražskými symfoniky.
-
Čtyři smyčcové nástroje, autorská tvorba a improvizace - to je nové uskupení MAOMAH založené kontrabasistkou Klárou Pudlákovou. Nedávno vydali své debutové album s názvem „Platoon of Love“. Smyčcové uskupení MAOMAH (Music Army Of Mystery And Hope) tvoří tři hráči na housle - Jana Havláková, Anna Romanovská a Milan Jakeš - a kontrabasistka Klára Pudláková, která formaci založila v rámci svého magisterského projektu na jazzové katedře pražské HAMU a je která je také autorkou jejího repertoáru. Cílem skupiny je obohatit současnou klasickou hudbu improvizací a rytmickou svobodou převzatou z jazzu.
-
79. ročník MHF Pražské jaro zahájí letos 12. května Berlínská filharmonie pod taktovkou Kirilla Petrenka. Půlkulaté 75. výročí letos slaví také Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro. Více z programu festivalu prozrazuje na rádiu Classic Praha jeho dramaturg Josef Třeštík.
Mezinárodní hudební festival Pražské jaro v letošním Roce české hudby 2024 zdůrazní českou hudební tvorbu i 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Jeho cyklus symfonických básní Má vlast tradičně zazní na zahajovacím koncertě ve Smetanově síni Obecního domu, tentokrát v podání jednoho z nejlepších orchestrů světa: Berlínské filharmonie pod taktovkou šéfdirigenta Kirilla Petrenka. První ze zahajovacího koncertů navíc proběhne 12. května, tedy přesně v den 140. výročí Smetanova úmrt -
Sopranistka Pavla Radostová je vynikající interpretkou jak historické, tak současné hudby. Je absolventkou Konzervatoře Brno a Janáčkovy akademie múzických umění, v roce 2017 vyhrála 1. místo v interní soutěži Letní školy barokní hudby v Holešově. Účastnila se též řady mistrovských kurzů a workshopů pod vedením významných českých i zahraničních lektorů (Andreas Scholl, Piotr Olech, Emma Kirkby, Kateřina Kněžíková a další).
Od dětství zpívá s rodinným souborem Musica Laetitia, pravidelně spolupracuje například se soubory Czech Ensemble Baroque nebo Collegium 1704, ale také s Orchestrem BERG, se kterým mimo jiné provedla také skladbu Petra Hory s názvem A River Call - vítězný titul projektu Hudba k siréně oceněného v roce 2021 cenou Prix Italia. - もっと表示する