エピソード

  • Po práci v korporáte prešla s humanitárnymi organizáciami Afriku, Áziu aj Haiti. Dnes je Dagmar Goldmannová riaditeľkou nadačného fondu Via Clarita, ktorý sa venuje profesionálnemu filantropickému poradenstvu u našich českých susedov. Vypočujte si ďalší diel podcastu Impact Talks, v ktorom sa tentoraz dozviete, akí sú českí filantropi, ako sa dá pomáhať závetom a čo môže byť zložité na tom, keď niekto chce dobre rozdať peniaze.

    Prvú konzultáciu si Dagmar Goldmannová pamätá úplne presne: staršia pani riešila poslednú vôľu a chcela, aby jej majetok raz zmysluplne pomáhal. „Pomáhali sme jej premyslieť, ktoré organizácie v závete podporiť a ako to dobre nastaviť. Táto veľmi osobná téma nás prepojila a dodnes sa vídavame,“ hovorí. Štatistiky z Veľkej Británii, kde sú dary zo závetov časté, ukazujú, že ľudia s vysporiadanými záležitosťami v testamente zvyčajne žijú dlhšie.

    👉V podcaste sa dozviete:

    ako sa Dagmar Goldmannová dostala k práci filantropickej poradkyne, čo s tým má spoločné rodina Rockefellerovcov, koľko ľudí sa príde poradiť o nakladaní so svojím majetkom, ako s kolegami pomáha známemu pôrodníkovi, čo hovorí na slovenskú filantropiu.

    ✏️Kto je Dagmar Goldmannová?Venovala sa HR, spoločenskej zodpovednosti a tiež humanitárnym a rozvojovým projektom v Afrike aj Ázii. Jej srdcovkou bolo dobrovoľníctvo a globálne vzdelávanie. Dnes je riaditeľkou Nadačného fondu Via Clarita. V rámci svojich pracovných skúseností prepája projekty zo sveta medzinárodných spoločností a filantropie.

    ✏️Impact Talks V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí. 

    Impact Talks vám prináša ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Nadácia Pontis⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval. Ak sa vám páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.

    ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Podcast Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.⁠

  • Popri úspešnom podnikaní založil nadáciu a snaží sa zlepšiť životy deťom na Slovensku aj v rozvojových krajinách. Július Horváth otvoril doma neziskové rehabilitačné centrum, financuje pôrodnicu v Ugande či sirotinec v Kambodži. Ako biznismen dbá na to, aby pomoc bola systémová a dlhodobá. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.

    Podnikateľský príbeh Júliusa Horvátha sa začal v deväťdesiatych rokoch vo firme s bytovým textilom a kobercami. Na filantropickú cestu ho ako úspešného biznismena priviedla náhoda, keď sa prvýkrát dostal do domova sociálnych služieb, medzi deti s mozgovou obrnou. Odchádzal odtiaľ s myšlienkou, že im chce pomáhať. „Priznám sa, vtedy sa dostavil aj veľký pocit vnútorného šťastia,“ spomína s odstupom času zakladateľ Nadácie Pomoc druhému.

    Kým nadácia sa stará o finančnú a materiálnu pomoc pre deti s neurovývojovými poruchami a ich rodiny, neziskové centrum Natália zabezpečuje rehabilitačnú starostlivosť. Profesionálne vybavené centrum nájdu rodiny v budove, ktorá pôvodne slúžila ako predajňa podlahovín. Odvtedy prešli roky a dnes sa dá symbolicky povedať, že koberec pomoci sa Júliusovi Horváthovi podarilo rozvinúť poriadne ďaleko. Až za hranice kontinentu. 👉V podcaste sa dozviete:

    prečo stroskotal jeho projekt detskej nemocnice, čo ho naučila značka Romade o ľuďoch na Slovensku, ako súvisí filantropia s rodinným životom, koľko peňazí doteraz venoval na pomoc iným, čo hovorí jeho obľúbené dánske príslovie.

    ✏️Kto je Július Horváth?

    Patrí k prvej vlne podnikateľov na Slovensku. Začínal s predajňou bytového textilu, dnes je majiteľom firmy, ktorá sa špecializuje na veľkoobchod podlahových krytín a realizáciu podláh. Je otcom dvoch dospelých detí.

    V roku 2005 založil Nadáciu Pomoc druhému, popri ktorej vzniklo v roku 2016 Rehabilitačné centrum Natália pre deti s rôznymi druhmi pohybových ochorení. V spolupráci s partnermi pomáha deťom aj matkám v rozvojových krajinách.

    ✏️Impact Talks V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí. 

    Impact Talks vám prináša ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Nadácia Pontis⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval. Ak sa vám páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.

    ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Podcast Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.⁠

  • エピソードを見逃しましたか?

    フィードを更新するにはここをクリックしてください。

  • Už niekoľko rokov pátra po neobjavených príbehoch filantropov a filantropiek, ktorí sa pred 100 rokmi zapísali do slovenskej histórie. Pavol Lacko za ten čas spracoval originálne osudy spisovateliek, lekárov, bankárov, vedcov aj šľachticov. Vypočujte si špeciálnu epizódu podcastu Impact Talks, tentokrát o ľuďoch, ktorým nebolo ľahostajné ich okolie.

    Legenda o Jánošíkovi, ktorý vraj chudobným dával, čo ukradol bohatým, podľa Pavla Lacka celkom nesedí. Historické pramene uvádzajú len jeden prípad, keď najznámejší slovenský zbojník rozdával prstene v Terchovej. „Dúfam, že táto krajina má na viac ako pestovať si národný mýtus o niekom, kto oberal o majetok nižšiu strednú vrstvu,“ hovorí autor filantropických príbehov z našej minulosti.

    Pri ich písaní spolupracuje s historikom Lukášom Krajčírom z Historického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorý sa venuje pátraniu v archívoch a štúdiu dobových dokumentov. Jeho cenné nálezy ukazujú, aké rozmanité boli podoby pomáhania v predchádzajúcich storočiach. Na rozdiel od Jánošíka išlo často o skutočné hrdinstvo a zachraňovanie životov. Napríklad lekár Ladislav Nádaši-Jégé liečil koncom 19. storočia ľudí na Orave zadarmo a prispieval chudobným pacientom na lieky. 👉V podcaste sa dozviete:

    ako cestovanie aj vysťahovalectvo do Ameriky učilo ľudí na Slovensku pomáhaniu, prečo sa Gemerčania vyzbierali na sochu Františky Andrássyovej, ako garbiar z Liptova spravil z robotníkov akcionárov, čo spája rodáka z Okrúhleho Michala Bosáka s cisárovnou Sissi a prečo dnes treba hovoriť o historickej filantropii.

    Väčšina filantropov a filantropiek z našej minulosti je spätá so vzdelávaním. Každé jedno meno pritom inšpiruje aj dnes. „Politik Emil Stodola a lekár Ladislav Nádaši-Jégé už začiatkom 20. storočia upozorňovali na niečo, čo nám nefunguje dodnes – na chýbajúce nemocnice a nedostatok študentov. Ich odkaz bol, aby sme viac podporovali študentov, vedu a vzdelanie. To sa potom prejaví v celej krajine a na mnohých iných veciach, kde to možno ani nečakáme,“ objasnil odkaz osobností slovenskej filantropie novinár Pavol Lacko.

    ✏️Impact Talks

    Príbehy zo série Filantropi a filantropky 19. a 20. storočia vznikajú vďaka podpore Nadácie Pontis a všetky sú voľne prístupné záujemcom.  

    Aj podcast Impact Talks vám prináša ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Nadácia Pontis⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval. Ak sa vám páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.

    ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Podcast Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.⁠

  • Pomáhanie je morálnou povinnosťou úspešných ľudí, hovorí podnikateľ, prezident a filantrop Andrej Kiska. Po úspechu v biznise sa venoval charite a pokračoval v tom aj počas úradovania v prezidentskom paláci. Aj za jeho novou módnou značkou je viac ako len originálne oblečenie. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.

    Pred 18 rokmi Andrej Kiska s priateľom zakladali systém finančnej pomoci Dobrý anjel, ktorý sa stal najúspešnejšou charitou na Slovensku. Doteraz prerozdelil vyše 75 miliónov eur, a pomohol tak tisíckam rodín, ktoré choroba dostala do finančnej núdze. Andrej Kiska venoval na štart Dobrého anjela milión eur. Tento príbeh exportoval aj do Česka, kde sa projektu darí ešte lepšie ako u nás.

    Dôvodom pre vstup úspešného podnikateľa do politiky bola práve snaha pomáhať. Andrej Kiska hovorí, že za všetkým boli problémy v zdravotníctve, ktoré videl pri svojich návštevách na oddeleniach detskej onkológie. Preto sa rozhodol veci meniť zhora. „V minulosti som tvrdil, že nikdy nebudem politikom. To, čo som videl a zažil, ma prinútilo zmeniť názor,“ vysvetľuje.👉V podcaste sa dozviete:

    prečo stroskotal jeho projekt detskej nemocnice, čo ho naučila značka Romade o ľuďoch na Slovensku, ako súvisí filantropia s rodinným životom, koľko peňazí doteraz venoval na pomoc iným, čo hovorí jeho obľúbené dánske príslovie.

    ✏️Kto je Andrej Kiska?

    Vyštudoval Elektrotechnickú fakultu STU v Bratislave. Je zakladateľom splátkových firiem Triangel a Quatro. V roku 2005 predal svoj podiel v oboch spoločnostiach, o rok neskôr s priateľom Igorom Brossmannom založil neziskovú organizáciu Dobrý Anjel. V roku 2011 dostal Krištáľové krídlo za filantropiu. Medzi rokmi 2014 až 2019 bol prezidentom SR. Otec piatich detí sa po politickej kariére vrátil k filantropii.

    ✏️Impact Talks V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí. 

    Impact Talks vám prináša ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Nadácia Pontis⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval. Ak sa vám páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.

    ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Podcast Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.⁠

  • Presne pred 20 rokmi sa mladá Prešovčanka prihlásila na prvú SuperStar. Katarína Koščová túto spevácku súťaž vyhrala a dnes sa živí hudbou. Vystupuje aj bez nároku na honorár, no zvažuje, komu pomáha. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.

    Katarína Koščová sa ako skautka už v detstve naučila, že pomoc iným je jedna zo základných hodnôt a že silnejší zakaždým pomáha slabšiemu. Vzor videla aj vo svojej mame. Rodičia mali malý obchod, kde niektoré rodiny dostávali „na sekeru“ tašku s potravinami. „Videla som mamu, ako pomáha sociálne slabším rodinám. Povedala, že im treba pomôcť, lebo sa nedá inak. Skrátka, je tu napríklad sám otec s tromi deťmi, žena mu odišla a on sa nevie poriadne zamestnať. Treba mu pomôcť, a tak to budeme robiť,“ hovorí Katarína o výchove z domu.

    Dnes sama pomáha hudbou. V Prešove založila tradíciu benefičných koncertov a spieva na ďalších podobných akciách, nedávno napríklad na Orave, kde sa zbierali peniaze na bezpečný dom pre týrané ženy. „To je téma, keď poviem jednoznačne áno, keď nás zavolajú. Máme občianske združenia, ktoré veľmi radi podporujeme, lebo za nimi vidíme prácu a efektivitu. To je pre mňa dosť dôležité,“ vysvetľuje Katarína Koščová. 👉V podcaste sa dozviete:

    Či by spievala radšej na plese alebo na charitatívnom podujatí, akú najlepšiu vec pre seba urobila, pri akej otázke o SuperStar sa jej ježia chlpy, prečo na koncertoch rozpráva aj o aktuálnej situácii v krajine, či pre svoje názory neprichádza o vystúpenia.

    ✏️Kto je Katarína Koščová? Vyštudovala odbor filozofia a estetika na Prešovskej univerzite. Spievať začala spolu so sestrou Veronikou. V roku 2005 vyhrala súťaž Slovensko hľadá SuperStar, v diváckej ankete Slávik získala cenu Objav roka 2005 aj Cenu mesta Prešov. V súčasnosti vystupuje so svojím hudobným partnerom, klaviristom Danielom Špinerom. Ich najnovší album Krehkosť získal cenu Nahrávka roka v kategórii Folková hudba na Radio Heads Awards 2024. S manželom vychováva dve deti. ✏️Impact Talks V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí. 

    Impact Talks vám prináša ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Nadácia Pontis⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval. Ak sa vám páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.

    ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Podcast Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.⁠

  • Obľúbený rozhlasový aj televízny moderátor je už rok hlasom prvého slovenského podcastu o filantropii. Milan Junior Zimnýkoval v ňom spovedá inšpiratívnych ľudí, ktorí pomáhajú a nezištne zlepšujú svet okolo nás. Čím ho prekvapili naši filantropi a filantropky? Vypočujte si špeciálnu epizódu podcastu Impact Talks, v ktorej sa Junior ocitol ako hosť Very Wisterovej.

    Filantropom vraj zväčša býva starý, bohatý, prípadne aj škaredý muž. Junior o tomto pomerne rozšírenom klišé so smiechom hovorí, že dve z podmienok spĺňa každým rokom viac a viac. Podobne nezmyselné predsudky s filantropmi a filantropkami rozbíjajú v štúdiu s ľahkosťou. „Sú to milí ľudia, aj sa zamyslia, aj sa usmejú. Platí, že čím viac človek dokázal, tým je normálnejší,“ opisuje hostí, ktorých volá „veličiny“ filantropie.

    Pomáhanie videl od detstva ako prirodzenú súčasť života rodiny, susedov a priateľov. Aj jeho mnohoročné prispievanie pacientom so svalovou dystrofiou súvisí s priateľstvom. Hoci Milana kolegovia označujú za veľkého darcu, sám seba vidí inak. „Sú ľudia zameraní na cieľ, ktorí vedia, čo chcú dosiahnuť, a potrebujú na to „pikolíka“ alebo prostriedok. A pre mňa je v poriadku byť pikolíkom,“ vysvetľuje.

    👉V podcaste sa dozviete:

    Čím Milan v detstve obdarúval rodinu na Vianoce ako v Londýne vybavuje peniaze pre slovenských pacientov, čo ho naučili rozhovory s filantropmi a filantropkami, prečo považuje cirkev za úspešný projekt, či radšej moderuje podcast o filantropii alebo o varení.

    ✏️Kto je Milan Zimnýkoval?

    Vyštudoval angličtinu a dejepis na Filozofickej fakulte Prešovskej univerzity. Ako rozhlasový moderátor začínal v internátnom rozhlasovom štúdiu. Dvadsiaty rok pracuje vo Fun rádiu, aktuálne vo dvojici Junior a Marcel. Moderoval množstvo televíznych programov vrátane obľúbenej šou Pečie celé Slovensko.✏️Impact Talks 

    V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí. 

    Impact Talks vám prináša ⁠⁠⁠⁠⁠⁠Nadácia Pontis⁠⁠⁠⁠⁠⁠, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval. Ak sa vám páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.

    ⁠⁠⁠⁠⁠⁠Podcast Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.⁠

  • Lucia a Šimon Šickovci založili najúspešnejšie slovenské štúdio Pixel Federation. V jeho začiatkoch znelo slovo gaming takmer ako nadávka, no dnes ukazujú, že počítačové hry nie sú iba na zábavu. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.

    Počítačové hry s logom ich firmy dnes hrajú milióny ľudí po celom svete. Manželov spája nielen úspešný globálny biznis či vášeň pre šport, ale tiež filantropické a verejnoprospešné aktivity. Počas pandémie stáli za iniciatívou Kto pomôže Slovensku, podporujú inovatívne vzdelávanie aj zelené témy. Ukazujú, že počítačové hry dokážu zlepšovať životné prostredie aj v reálnom svete. Pekným príkladom bolo pred dvomi rokmi zalesňovanie, keď sa vďaka hráčom z celého sveta podarilo vysadiť v Afrike vyše 86-tisíc stromov.

    Pomáhanie im vštepovali doma od malička. „Pochádzam z rodiny, kde pomoc iným bola v podstate bežnou súčasťou. Častokrát mi stará mama hovorila, že môj starý otec sa vrátil v zime bez kabáta. Lebo niekto iný ho potreboval,“ hovorí Šimon Šicko. Svoj čas aj financie dnes venujú desiatkam užitočných projektov vrátane pomoci deťom z detských domovov a okraja spoločnosti.

    👉V podcaste sa dozviete:

    Prečo Šickovci zbierali peniaze na studňu v Mozambiku, ako berú výčitky, že pomáhať treba najprv doma, prečo založili vzdelávaciu organizáciu EduFactory, v čom môže byť pomáhanie čiastočne egoistické, komu posielajú peniaze ich deti, ako bude vyzerať kalkulačka pre firmy na podporu mestskej zelene.

    ✏️Kto sú Lucia a Šimon Šicko?

    Lucia Šicková študovala ekonómiu, má certifikáty z Harvardu aj Pensylvánskej univerzity. Tie získala najmä v oblasti psychológie, mentoringu a coachingu, ktorému sa venuje popri práci v Pixel Federation. Dlhodobo podporuje a mentoruje viaceré vzdelávacie a na multirezortné prepájacie iniciatívy, neziskové organizácie a projekty.

    Šimon Šicko sa pôvodne venoval architektúre, no napokon sa zamestnal v nemeckom štúdiu, kde istý čas pracoval aj s Luciou. Od založenia Pixel Federation pôsobí v spoločnosti, v roku 2022 sa po vyše ročnej prestávke vrátil do jej vedenia. Počas pandémie venoval väčšinu svojho času projektu Kto pomôže Slovensku.

    ✏️Impact Talks 

    V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí. 

    Impact Talks vám prináša ⁠⁠⁠⁠⁠Nadácia Pontis⁠⁠⁠⁠⁠, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval. Ak sa vám páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.

    ⁠⁠⁠⁠⁠Podcast Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.⁠

  • Keď od svojho príjmu odrátate desať percent a nebudú vám chýbať, môžete byť filantropom aj vy, tvrdí Lucia Pašková. Úspešná podnikateľka po odchode z vedenia firmy svoj čas delí medzi rodinu so štyrmi deťmi a verejnoprospešné aktivity. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.

    Učiteľská kariéra Lucie Paškovej po štúdiu na pedagogickej fakulte trvala len pol roka. Nasledovala práca tlmočníčky pri obchodných rokovaniach, ktorá ju nasmerovala k vlastnému biznisu. Na Slovensko priniesla známu švajčiarsku značku dentálnej hygieny. Súčasťou jej podnikateľského príbehu je zamestnávanie ľudí s ťažkým uplatnením na pracovnom trhu aj rozmanité formy pomáhania.

    Jej schopnosť spojiť správnych ľudí v správny čas bola rozhodujúca napríklad pri iniciatívach Kto pomôže Slovensku či Kto pomôže Ukrajine. Napriek týmto vlnám dobra vidí Lucia Pašková veľké rozdiely medzi Slovenskom a našimi západnými susedmi. „Ako národ prispievame významne menej, a hlavne máme významne menej väčších donorov. Je tu už celkom silná skupina ľudí, ktorí by mohli prispievať aj viacej, no úplne sa to nedeje,“ porovnáva Slovensko s Rakúskom či Českom. 👉V podcaste sa dozviete:

    Ako sa Lucia Pašková díva na finančné zbierky v kostoloch, čo prezradila o Zuzane Čaputovej a knihe Svetlo pod perinou, čo bolo najťažšie pri pomoci rodinám utekajúcim z Ukrajiny, či majú filantropi podporovať aj politikov a čo za to očakávajú a či je dôležitejšie pomáhať okamžite alebo učiť loviť ryby.

    ✏️Kto je Lucia Pašková? Na pedagogickej fakulte vyštudovala učiteľstvo nemeckého a anglického jazyka. V roku 2006 založila slovenskú pobočku Curaproxu, okrem obchodu s potrebami dentálnej hygieny sa venovala aj ďalším podnikateľským projektom. Stojí za iniciatívami Kto pomôže Slovensku, Kto pomôže Ukrajine, Ide nám o život či Zapni sa pre Slovensko. 

    Impact Talks 

    V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí. 

    Impact Talks vám prináša ⁠⁠⁠⁠Nadácia Pontis⁠⁠⁠⁠, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.

    Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.

    Ak sa vám páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.

    ⁠⁠⁠⁠Podcast Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.⁠

  • Príbeh Ronalda Luptáka by mohol byť námetom na film. Vyťažený manažér vstáva o tretej ráno a nastupuje do služby ako vodič električky. Jeho splnený detský sen pomáha snívať o budúcnosti aj rodinám, kde choroba kradne zdravie a redukuje plány. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.

    Ronald Lupták šéfoval marketingu vo veľkých firmách a na svojom konte má množstvo ocenených kampaní. Jeho cesta k pomáhaniu súvisí s električkami. Rodenému Bratislavčanovi učarovali ešte v detstve, už na základnej škole tak mal jasnú predstavu o svojom budúcom povolaní. Napokon vyštudoval ekonómiu, začal kariéru v marketingu a vidina električiek sa vzďaľovala. „Potom prišla štyridsiatka a bol som vyhecovaný kamarátmi, či si nespravím vodičák na električku,“ povedal o zlomovom momente.

    Nezostal len pri získaní dokladu, už šiesty rok ho môžu cestujúci vidieť v kabíne električky. Všetky zarobené peniaze posiela neziskovej organizácii Dobrý anjel a pomáha tak rodinám, ktoré rakovina alebo iná vážna diagnóza dostala do finančnej núdze.

    👉V podcaste sa dozviete:

    Prečo sa rozhodol darovať peniaze za odjazdené kilometre, ako narástla suma pomoci za šesť rokov v dopravnom podniku, prečo je pre neho dôležitá adresnosť pomoci, kedy býva vo vozňoch „voňavá fáza“ a prečo v noci jazdí po meste prázdnou električkou bez cestujúcich.

    ✏️Kto je Ronald Lupták?

    Na Ekonomickej univerzite v Bratislave vyštudoval odbor financie, bankovníctvo a investície. Dlhé roky pracuje v reklame a marketingu, striedavo na strane klientov a agentúry. Spolupracoval na množstve ikonických kampaní, ktoré získali viacero ocenení. Impact Talks 

    V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí. 

    Impact Talks vám prináša ⁠⁠⁠Nadácia Pontis⁠⁠⁠, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.

    Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.

    Ak sa vám páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.

    ⁠⁠⁠Podcast Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.⁠

  • Ako evanjelická farárka má Anna Polcková k pomáhaniu blízko. Robí však oveľa viac, ako má v popise práce. Založila linku dôvery pre starších a chorých, organizuje tábory pre rómske deti, zbierky pre chudobných či podávanie teplého jedla pre ľudí bez domova. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.

    Anna Polcková má v definícii filantropie úplne jasno. „Filantropia je láska k človeku a tá môže mať rôzne podoby. Filantropia je, keď venujem niekomu svoj čas, svoju pozornosť. A začať by sme mali od tých, ktorí sú nám najbližší,“ pripomenula v rozprávaní uprostred predvianočného zhonu.

    Chuť pomáhať ľuďom ju kedysi priviedla k štúdiu na zdravotníckej škole, no namiesto vysnívanej práce detskej sestry pokračovala v štúdiu teológie. Na otázku, či má veriaci človek bližšie k pomáhaniu, má dnes jednoznačnú odpoveď. „Kresťanstvo nie je iba o tom, aby sme chodili do kostola, modlili sa a prejavovali svoju zbožnosť, ale aby sme pomáhali ľuďom. Keď viera nevedie k pomáhaniu, tak je nanič. Keď vedie k pomáhaniu, vtedy je to to skutočné, to autentické,“ vysvetlila Anna Polcková.

    👉V podcaste sa dozviete:

    Či treba pomáhať naozaj každému, prečo môže jednorazová pomoc poškodiť, čo môže darovať chudobný človek,  prečo je slovenské kresťanstvo smutné a moralizujúce a či bol Ježiš podľa Anny Polckovej filantropom.

    ✏️Kto je Anna Polcková?

    Teológiu študovala v Bratislave aj nemeckom Erlangene. Ako evanjelická farárka pôsobí v cirkevnom zbore v bratislavskom Starom Meste. So spolupracovníkmi z cirkevného zboru a ľuďmi z neziskových organizácií a občianskych združení hľadá spôsoby konkrétnej pomoci rómskym deťom, utečencom, ľuďom bez domova a z LGBTI menšiny.

    Za dlhodobé aktivity v prospech ľudských práv a rozvoja demokracie dostala v roku 2020 Cenu Human Forum.

    Impact Talks 

    V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí. 

    Impact Talks vám prináša ⁠⁠Nadácia Pontis⁠⁠, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.

    Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.

    Ak sa vám páčil, podporte jeho výrobu a vypočujte si ešte viac filantropických príbehov.

    ⁠⁠Podcast Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.

  • Hudobnej škole sa Zuzana Ceralová Petrofová ako dieťa vyhýbala. Vyštudovala farmáciu, no namiesto lekárne vedie rodinnú firmu, ktorá je najväčším výrobcom akustických klavírov a pianín v Európe. Do umeleckých škôl sa dnes vracia netradičným spôsobom. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.

    Meno Petrof pozná celý hudobný svet. Na klavíroch tejto celosvetovo uznávanej značky hrá nielen Paul McCartney či Billie Eilish, ale aj nadané deti z bežných rodín. Vďaka nápadu Zuzany Ceralovej Petrofovej dostalo zatiaľ 75 umeleckých škôl zadarmo nové hudobné nástroje v hodnote viac ako 11 miliónov českých korún.

    Pomáhanie považuje Zuzana Ceralová Petrofová za prirodzenú vec. „Moja rodina vždy pomáhala ľuďom, pradedo postavil v Hradci Králové celú štvrť. Keď to máte v rodine a vidíte príklady, že to ide a že je to jednoducho normálne, tak to prenášate ďalej,“ vysvetľuje svoj pohľad na filantropiu.

    👉V podcaste sa dozviete:

    ako rodina Petrof pomáhala v minulosti a čo robí dnes, čo ich spája so zakladateľom obuvníckeho impéria Tomášom Baťom, prečo si svoju znárodnenú fabriku po páde komunistického režimu museli kúpiť,  čo má covid, Čína a Taiwan spoločné s projektom Piana do škôl, prečo sa pri ňom spojili s rodinnou nadáciou Komárkovcov, ako Petrof Art Family podporuje umelcov a umelkyne.

    ✏️Kto je Zuzana Ceralová Petrofová? 

    Predstaviteľka piatej generácie rodiny Petrof pracuje v spoločnosti Petrof takmer štvrťstoročie, už dvanásty rok ako prezidentka. Za svoje manažérske schopnosti získala mnoho prestížnych ocenení, je Manažérkou roka 2014, v ankete TOP Ženy Česka 2020 ju uviedli do Siene slávy. Pravidelne sa objavuje v rebríčku najvplyvnejších žien časopisu Forbes.

    Do Bratislavy prišla nedávno na pozvanie Nadácie Pontis ako hostka diskusného večera Impact Talks na tému Ženy a filantropia. Vyjadrila nádej, že darovanie klavírov pre umelecké školy by sa po vzore našich českých susedov mohlo rozbehnúť aj na Slovensku.

    Impact Talks 

    V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí. 

    Impact Talks vám prináša ⁠Nadácia Pontis⁠, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.

    ⁠Podcast Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.

  • Každý, kto sa narodil na Slovensku, v podstate patrí medzi najbohatších ľudí na svete a mal by pomáhať, hovorí podnikateľ, investor a filantrop Milan Dubec. Keď s manželkou Renátou zakladali v jeho rodnej Žiline nadáciu, chceli zlepšiť život v meste a prispieť k udržaniu mladých ľudí na Slovensku. Život ich však vlani vo februári postavil pred úplne inú výzvu. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.

    „Pomoc je prirodzená vlastnosť človeka, je to prirodzený ľudský reflex. Nerozoberáme to filozoficky, vyslovene si robíme svoju povinnosť,“ hovorí Renáta Dubec o pomoci ľuďom utekajúcim pred vojnou, ktorých prichýlili v Campe Žilina. Milan Dubec pri jeho manažovaní využil aj skúsenosti z podnikania. „S manželkou sme naštartovali myšlienku, ja som nabral odvahu. A na konci dňa prišli stovky ľudí, ktorí nám s tým chceli pomôcť, ale individuálne by to nevedeli naštartovať,“ opisuje. 

    👉V podcaste sa dozviete:

    či musí mať úspešný podnikateľ zaparkované v garáži Ferrari, prečo utečenci z Berlína volali, či sa môžu vrátiť späť na Slovensko, čo okrem nocľahu našli ľudia utekajúci pred vojnou na Ukrajine v Žiline,  prečo manželia založili aj nadáciu a čomu sa venuje, ako do pomoci zapájajú svoje deti a starých rodičov, či majú filantropi a filantropky pomáhať diskrétne, alebo o tejto téme hovoriť verejne. 

    ✏️Kto sú manželia Dubcovci?  

    Milan Dubec je slovenský podnikateľ a investor, zakladateľ portálu Azet.sk. Stojí za úspešnými projektami ako Pokec, spravodajský portál Aktuality.sk či donášková služba Bistro.sk. V súčasnosti riadi developerskú spoločnosť Reinoo. Renáta Dubec pracovala 17 rokov v internetovom portáli Azet. V spoločnosti Reinoo sa venuje najmä dizajnu. Po napadnutí Ukrajiny bola iniciátorkou myšlienky pomáhať utečencom. 

    Manželia spolu vychovávajú štyri deti. Nadáciu Milana Dubca založili v roku 2021, podporujú žilinské projekty obnovy zanedbaných miest, diskusiu o zastavení odlivu mozgov zo Slovenska aj pomoc ukrajinským odídencom. 

    Impact Talks 

    V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí. 

    Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.

    Podcast Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.

  • Hľadá cesty, ako na pomáhanie navnadiť čo najviac ľudí, snaží sa búrať predsudky o filantropii a o sociálnych inováciách sa rozprávala aj s Barackom Obamom. Hostkou v najnovšom diele podcastu Impact Talks o filantropii bola Martina Kolesárová – výkonná riaditeľka Nadácie Pontis.

    „Objatie od Baracka Obamu bol v istom zmysle signál, že sme rovnocenní partneri a zhodujeme sa, čo chceme vo svojich krajinách dosiahnuť,“ začína svoje rozprávanie o tom, aké to bolo stáť na jednom pódiu s jedným z najvplyvnejších ľudí na planéte, Martina Kolesárová. Ako prvá zo Slovenska sa stala súčasťou programu Obama Leaders Europe, ktorý vytvára sieť lídrov a líderiek – ľudí, ktorí podnecujú inovatívne zmeny vo svojich komunitách.

    Martina Kolesárová sa venuje podpore filantropie a sociálnych inovácií na Slovensku. Tvrdí však, že aj v týchto oblastiach existujú určité stereotypy.

    _____ 👉V podcaste sa dozviete:

    či mala Martina trému pred Barackom Obamom , o čom sa rozprávali a ako sa zvítali, čo je hodnotové líderstvo, aký bol Martinin prvý dar a či sa stretol s pochopením, ktoré sú dva najčastejšie stereotypy o filantropii, aký je rozdiel medzi filantropiou u nás, v Izraeli, USA a v Česku, prečo by sa mali neziskovky inšpirovať biznis komunitou.

    ✏️Kto je Martina Kolesárová?

    Spoluvýkonná riaditeľka Nadácie Pontis sa venuje rozvoju sociálnych inovácií a strategickej filantropie na Slovensku. V roku 2022 iniciovala mapovanie sociálnych inovátorov a inovátoriek v našej krajine a dlhodobo sa snaží o rozvoj individuálneho darcovstva či prepájania darcov z biznisu s ľuďmi z verejnej správy a občianskeho sektora. V roku 2023 sa stala ako zatiaľ prvá osobnosť zo Slovenska súčasťou programu Obama Leaders Europe. V júni ju na podujatí v Aténach vybrali ako zástupkyňu za Európu, aby diskutovala na pódiu s Barackom Obamom.

    Impact Talks

    V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.

    Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.

    Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.

  • „Ja som nevedel, že filantrop musí byť bohatý človek. Veď práveže vôbec nemusí. Keď máš viac, tak sa na veci treba pozerať hlavne očami tých ľudí, ktorí potrebujú pomoc. Filantropom teda môžem byť napríklad aj ja,“ hovorí legenda slovenského hip-hopu Branislav Kováč alias Vec. Raper tvorí pár s výtvarníčkou Ivanou Šátekovou a spoločne pomáhajú, čím vedia. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu, ktoré sa spája so slovom filantropia.

    _____ 👉V podcaste sa dozviete:

    Ako dvojica pomáhala, keď začala vojna na Ukrajine, ako pristupujú k tomu, ak ich niekto osloví na pro bono spoluprácu alebo so žiadosťou o pomoc, či riešia filantropiu aj so svojimi deťmi, ako sa výtvarníčka pozerá na dobročinné aukcie, kedy treba podľa Veca poslať svoje svedomie „do servisu“, ako Ivana pomáhala albánskej komunite na stáži vo Švédsku a akú inštitúciu by chcela podporiť teraz, ako pár odpovedal na rozstrelové otázky na konci a kto z nich radšej daruje raz a poriadne a kto si to radšej rozloží.

    ✏️ Kto sú Ivana Šáteková a Branislav Kováč?

    Ivana a Branči žijú so svojimi dvoma synmi v Bratislave. Ivana vyštudovala maľbu na VŠVU v Bratislave. Je známa na Slovensku i v zahraničí. Vo svojej tvorbe často reaguje na témy, ako je násilie na ženách, rasizmus či alkoholizmus a jej diela sú často súčasťou charitatívnych aukcií. Spoluvytvára tiež časopis pre deti Bublina.

    Branči Kováč je známy najmä pod umeleckým menom Vec. Je to legenda slovenského hip-hopu, DJ a hudobný producent. Vo svojich textoch sa dotýka aktuálnych spoločenských problémov, ako sú dezinformácie či neznášanlivosť.

    Impact Talks

    V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.

    Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.

    Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.

  • Filantropiu nemusia robiť len bohatí podnikatelia, ale ktokoľvek – či ste kuchár, influencer, obchoďáčka alebo hypotekárna špecialistka. Tvrdí to Michal Kordoš, slovenský šéfkuchár, ktorý si myslí, že človek, ktorý má možnosť niečo posunúť ďalej, to má urobiť. Filantropia totiž nie je len o peniazoch, ale aj o know-how a pomáhať môže každý, kto vie spoločnosti niečo ponúknuť. Vypočujte si ďalší diel podcastu Impact Talks, v ktorom tentokrát zistíte, ako môže napríklad taký šéfkuchár prispieť k skutočne dobrým veciam.

    _____ 👉V podcaste sa dozviete:

    čo pre Michala Kordoša znamená filantropia a ako sa dostal k pomáhaniu, čo zažil v rámci svojich stáží v zahraničí a či tam nabral inšpiráciu, ako funguje benefičná pop-up večera, aký je jej zmysel a pre koho je určená, ako často tieto benefičné večere organizuje a či plánuje zvýšiť ich frekvenciu, ako na projekt reagujú ďalší zapojení šéfkuchári, či Michal pomáha varením aj nejako inak, ako odpovedal na rozstrelové otázky, napríklad o tom, či je pri filantropii dôležitejšie srdce alebo rozum.

    ✏️Michal Kordoš

    Michal Kordoš je známy slovenský šéfkuchár. Vášeň k jedlu má od detstva. Ako 18-ročný sa stal prvým slovenským stážistom v michelinskej reštaurácii Noma v Kodani. Pracoval s tými najlepšími z gastronómie v Dánsku, vo Francúzsku a na Islande. Aktuálne vedie biznis v oblasti gastro poradenstva, cateringu a je lektorom varenia. Raz do roka organizuje benefičnú pop-up večeru, výťažok z ktorej venuje na podporu neziskových organizácií, ako napríklad Tvoj Buddy alebo BROZ. Záujemcovia si kúpia lístok za 200 eur a ako poďakovanie za to dostanú menu pripravené najlepšími slovenskými šéfkuchármi.

    V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.

    Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.

    Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.

  • Svoj filantropický príbeh odštartovali darovaním dvoch bicyklov. Postupne sa ale myšlienky Jozefa a Márie Ondášovcov rozbehli iným smerom – biznismen a vyštudovaná chemička zasvätili viac ako štvrť storočia sociálnym inováciám. Deťom v detských domovoch a rodinám už pomáhajú systémovo. Vypočujte si podcast Impact talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu, ktoré sa spája so slovom filantropia.

    _______👉V podcaste sa dozviete:

    aká bola cesta Ondášovcov od nápadu s bicyklami až po revolučné sociálne inovácie, prečo sa ich nadácia volá DEDO a čo je Dorka, prečo nechceli Ondášovci na začiatku vôbec hovoriť o tom, že pomáhajú, ako preniesli do svojej filantropie biznisové pravidlá a akú úspešnosť majú ich programy, ako ich nadácia vyzerá dnes, keď opraty prevzal niekto iný, či sa pomáhaniu venujú aj ich už dospelé deti, ako odpovedali Ondášovci na rozstrelové otázky a či je pri pomáhaní dôležitejší rozum alebo srdce.

    ✏️Kto sú manželia Ondášovci?

    Jozef Ondáš je legendou košického biznisu, pred rokom ´89 sa venoval informatike a automatizácii vo Východoslovenských železiarňach, po Nežnej revolúcii pracoval na top manažérskych pozíciách v IBM. Dlhé roky bol generálnym riaditeľom spoločnosti T-Systems Slovakia, ktorú pomohol priviesť na Slovensko. Založil iniciatívu Košice IT Valley a pomohol tak v metropole východu naštartovať IT sektor.

    S manželkou Máriou, ktorá je vyštudovaná chemička, v polovici 90. rokov založili Nadáciu DEDO. Tá už vyše 25 rokov pomáha rodinám v kríze a prináša sociálne inovácie. Neskôr spoločne so združením Úsmev ako dar založili organizáciu Dorka, ktorá prevádzkuje sieť unikátnych centier pre spájanie a podporu rodín. Kým Jozef nadácii pomáhal viac zvonku, Mária vyše 15 rokov ako jej správkyňa riešila jej každodenný chod.

    V podcaste Impact talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.

    Impact talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.

    Impact talks môžete podporiť na tomto linku.

  • Irma a Andrej Kiskovci sú známy slovenský pár, napriek tomu, že nejde o celebrity. Študovali biznis a celý život sa pohybujú vo svete startupov a inovácií. Aj keď im je bližší podnikateľský svet, cudzie im nie je ani pomáhanie. Vypočujte si prvý diel podcastu Impact talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu, ktoré sa spája so slovom filantropia.

    _____👉V podcaste sa dozviete:

    ako sa k filantropii dostal Andrej Kiska mladší (aj starší), ako vedú Kiskovci k dobročinnosti svoje deti, že niekedy je ľahšie darovať peniaze ako čas, prečo sa Irma Kisková začala venovať pomoci seniorom, čím sa môžeme pri filantropii inšpirovať v USA a vo Švédsku, že niektorí ľudia túžia vystúpiť na vrchol, kým iní im chcú radšej „iba“ v základnom tábore uvariť čaj na zahriatie a je to úplne v poriadku, ako odpovedali Irma a Andrej na rozstrelové otázky na konci.

    ✏️Andrej Kiska mladší

    Dlhé roky stál na čele fondu Credo Ventures, ktorý investuje do startupov zo strednej Európy, za život mu tak rukami prešli stovky začínajúcich firiem ako Deepnote či Photoneo. Mnohé z nich dnes majú miliónové hodnoty a celosvetový úspech. Ako konzultant nepomáha iba startupom, ale napríklad aj organizáciám, ktoré sa venujú vzdelávaniu. Pre tieto organizácie bol mentorom v programe Generácia 3.0 Nadácie Pontis.

    ✏️Irma Kisková

    Vyskúšala si prácu pre verejný sektor na ministerstve financií aj pre Európsky investičný fond a pracovala v českom Nadačnom fonde Eduzměna, ktorý zlepšuje české školstvo. Eduzměne pomáha dodnes ako fundraiserka. Pôsobila aj v správnej rade organizácie Človek v ohrození. Založila vlastný sociálny podnik ProSenior – eshop s pomôckami pre seniorov.

    V podcaste Impact talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí. Impact talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania. Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.

    Impact talks môžete podporiť na tomto linku.

  • Za slovom filantropia, ktoré znie na prvé počutie komplikovane a neuchopiteľne, sa v skutočnosti skrývajú aj na Slovensku desiatky pekných príbehov a viditeľné výsledky pomoci. Čo všetko toto slovo znamená a o čom bude tento podcast? Vysvetlia nám to Ivana Kompasová a Fero Pauliny z Nadácie Pontis, ktorí sa venujú tomu, aby bolo filantropov a filantropiek na Slovensku viac.

    Podcast Impact talks moderuje Milan Junior Zimnýkoval.

    Vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk.

    Impact talks môžete podporiť na tomto linku.