エピソード
-
V tej epizodi podkasta sva se z Matejem Kocjančičem, piscem glasbenih besedil in avtorjem prvega slovenskega narodnozabavnega kriminalnega romana, pogovarjala o njegovem delu Veselička. Blaž Polovinšek, bas kitarist ansambla Tarantača, se ne vrne z ene izmed ansamblovih zabav in vse kaže na to, da je imel nesrečo z avtomobilom. Inšpektor Fortunat Breznik nato razkriva skrivnosti, ki bližnjim predstavijo pogrešanega v povsem drugačni luči. Z avtorjem sva komentirala basistovo izginotje, pomen priimkov in imen nastopajočih oseb v kriminalki, hkrati pa tudi njegov odnos do kletvic ter ljubezen do Prešerna, Janeza Menarta, Tarasa Birse in Juliana Barnesaa. V pogovoru lahko tudi izveste, da je pisatelj v prejšnji službi seciral telesa in kaj je v resnici z »multižanrsko« knjigo želel sporočiti bralkam in bralcem. Prisrčno vabljeni k poslušanju.
Živa Anderluh -
V epizodi sva se z Anjo Grmovšek Drab pogovarjali o prigodah, ki so zaznamovale njen pesniški prvenec Prepovedani položaj (izšel je pri LUD Literatura). Govorili sva o prepovedanih položajih v resničnem življenju in se posvetili pesmim, ki jih na zunaj povezuje nogomet, navznoter pa pripovedujejo o partnerskih, predvsem pa družinskih razmerjih in odnosu do okolja, ki rado opredeli marsikatero početje kot prepovedani položaj. Ugotavljali sva, v kakšne prepovedane položaje je stopala v svojem življenju in kako je iz njih nastala ta zbirka. Pogovor je nanesel tudi na njeno karierno pot, ki je v nekem smislu čisto drugačna - polna velikih začetnic in ločil, ki jih v zbirki ne najdemo. Nasmehnili sva se tudi njenim prigodam, ki so se odvijale v zraku, bolj natančno na letalu, in na tleh, na primer na družinskem kosilu. Lepo vabljeni k poslušanju!
Foto: Kaja Celan -
エピソードを見逃しましたか?
-
Tokrat sem v podkastu gostil Anžeta Voha Boštica, novinarja in avtorja knjige Vse ali nič. Njen junak je Franjo, diplomant politologije, ki se zaposli v večji politični stranki. Z avtorjem sva se pogovarjala o problemih, ki jih izpostavi knjiga, kot so nedostopnost kariernih poti v politiki za socialno šibkejše in mlade, korupcija in spletkarjenje ter neizobraženost in neangažiranost volilnega telesa. Pri vseh temah sva se navezala tudi na slovensko politično sliko in iskala paralele med knjigo in realnostjo. Ker pa so se v času snemanja pogovora ravno končale evropske volitve, sva komentirala tudi njihove rezultate in morebitne posledice tako v Evropi kot pri nas. Lepo priporočam zanimiv pogovor z gostom, ki se na te teme res dobro spozna.
Jan Stergar -
Gost tokratne epizode podkasta Jabolka, hruške in knjige je pisatelj, pesnik, dramatik in režiser Vinko Möderndorfer. Pogovarjala sva se o pesniški zbirki Romeo in Julija iz sosednje ulice (izdani leta 2021 pri založbi Miš). Glavna tema pesniške zbirke je ljubezen; v širokem naboru pesmi se znajdejo tako likovne pesmi kot tudi kakšen nasvet in pesnikovi spomini. Beseda je tekla tudi o njegovem odnosu do knjig, kakšna je razlika med imeti rad in ljubiti, ne nazadnje pa sva ugotovila, da tovariš Vinko misli v glavi nima pospravljenih v predale. Vljudno vabljeni k poslušanju, Živa Anderluh
-
V tej epizodi podkasta sva se z Juretom Jakobom pogovarjala o njegovi najnovejši pesniški zbirki Drobne opazke. Pogovarjala sva se tudi o njegovih najljubših stvareh: ena izmed njih je ukvarjanje s sadovnjakom. Razkril je, kako je njegova povezanost z naravo navdihnila tudi to zbirko. Poleg motivov narave v njej najdemo tudi kritične poglede na moderni čas, ki naravo uničuje zaradi svojih potreb. Skrbno izbrane besede, ki so nastale pod Jakobovim peresom, pripovedujejo o izjemnosti vsakdanjih opazk, ki zaradi svoje običajnosti niso nič manj pomembne. Vabim vas k poslušanju, Andrijana Nograšek
Foto: Marko Golja -
Tokrat sem v podkastu, posnetem na daljavo, gostil Natašo Kramberger, avtorico knjige Po vsej sili živ. Pogovarjala sva se, kje dobi navdih in o njenem procesu pisanja knjig, veliko sva se pogovarjal še o temi knjige in Natašinem drugem poslanstvu, ekološkem kmetovanju. Omenila sva probleme, s katerimi se sooča slovensko podeželje in kmetje, ter se pogovarjala o rešitvah za le-te, beseda pa je tekla tudi o izzivih ekološkega kmetovanja in pomembnosti tranzicije intenzivne oblike v bolj naravi prijazno kmetovanje. Toplo priporočam poslušanje zanimivega pogovora s še zanimivejšo gostjo, Jan Stergar
Foto: Michael Aust -
V tokratni epizodi podkasta Jabolka, hruške in knjige sva se s pisateljico Tanjo Mlakar pogovarjali o njenem romanu Begunka, ki je izšel leta 2023 pri založbi Družina. Romaneskna junakinja Janja se je kot maturantka odpravila v povojno Sarajevo, da bi pomagala sirotam pri učenju Tam je doživela sosledje dogodkov, ki je za vedno preusmerilo tok njenega življenja. V romanu je opisana njena življenjska zgodba z velikim poudarkom na odnosih s prijatelji in najbližjimi. Posledično je beseda tekla o pisateljičinem življenju, pomenu družine in prijateljev, med drugim pa sva omenili, kako si avtorica predstavlja življenje v prihodnosti. Prisrčno vabljeni k poslušanju, Živa Anderluh
-
V tokratni epizodi podkasta Jabolka, hruške in knjige sva se z Evo Mahkovic pogovarjali o njenem žanrsko malo težje opredeljivem delu Toxic, ki je izšlo leta 2023. Razpravljali sva o črni luknji njene mladosti, sploh o njenih vzornicah in prijateljicah. Secirali sva lepoto in grozo javne percepcije in prihodnost slovenščine ter se na kratko pogovorili o njenem delu dramaturginje, ki je sodelovala pri uprizoritvi drame Zaprta vrata. Malo za šalo, malo za res, sva se podali v fikcijski svet Gilmore Girls, Gossip Girl in Girls. Prisrčno vabljeni k poslušanju, Andrijana Nograšek.
-
Sem Jan Stergar, dijak Gimnazije Vič ter tokratni voditelj podkasta Jabolka, hruške in knjige. Gostim Vladimirja P. Štefaneca, avtorja knjige o pilotu Josipu Križaju z naslovom Naš človek na nebu. V epizodi sva se pogovarjala o pilotovi izjemni življenjski poti, ki je večina ne pozna, ter o zahtevnosti pisanja po resničnih zgodbah. Pogovarjava se tudi o rdeči niti romana, kar je boj proti fašizmu. Najprej pa se pogovarjava o fašizmu v 20. stoletju, pozneje pa predvsem razpravljava o vzponu fašizma in skrajnega nacionalizma dandanes. Več o tem ter vlogi knjige in znanja v boju proti fašizmu pa v epizodi, v pogovoru z odličnim pisateljem in zanimivim sogovornikom Vladimirjem P. Štefanecem.
Jan Stergar -
V tokratni epizodi podkasta Jabolka, hruške in knjige se pogovarjam s pisateljem, alpinistom in bivšim avtorjem intervjujev Tadejem Golobom. Na knjižnem sejmu leta 2023 je predstavil nov roman o Tarasu Birsi z naslovom Oj, Triglav, moj dom. Slovenski javnosti že znani detektiv v najnovejšem romanu preiskuje primer smrti na Triglavu, hkrati pa se spopada s kopico osebnih težav. Ker je sogovornik še kako zanimiva osebnost, sem morala to priložnost izkoristiti in ga povprašati tudi še o čem drugem kot samo o knjigi. Vas zanima, kaj Tadej zajtrkuje? Ali pa kakšna prigoda med njegovimi alpinističnimi vzponi? Vljudno vabljeni k poslušanju, Živa Anderluh
-
Pogovor v tej epizodi podkasta teče o novoizdani zbirki kratkih zgodb Srečni konci avtorice Neli Filipić. Pogovarjali sva se o mladosti in starosti, pravih in virtualnih osebah, materah in ženskah. Pisateljica je razkrila tudi, od kod ji inspiracija in kako se je soočila z izzivom pisanja svojega prvega dela za odrasle. Pogovorili sva se o jabolkih in hruškah, družbenih problemih, patriarhatu in feminizmu, umetni inteligenci. Poklepetali sva tudi o joku, ki je v enih zgodb predstavljen kot služba z osemurnim delovnikom in razmišljali o tistih, ki si jok zaslužijo, pa tudi o tistih, ki si ga (le) na prvi pogled ne zaslužijo. Vljudno vabljeni k poslušanju.
-
Tokrat se prvič pogovarjam za podkast Jabolka, hruške in knjige. Pogovarjala sem se s pisateljico in profesorico slovenščine na Škofijski klasični gimnaziji Matejo Gomboc o njenem romanu Balada o drevesu. Roman je prejel nagrado desetnica, bil pa je tudi izbran za projekt Rastem s knjigo. Delo opisuje izgubo ljubljenega ter sprejemanje minulih dogodkov, vsebuje pa tudi nekaj momentov nasilja med vrstniki. Precej sva se pogovarjali o nastajanju besedila, pisateljičinem opusu, njenem zasebnem življenju, pisateljica pa je malo celo namignila kaj še lahko pričakujemo od njenega ustvarjanja v naslednjih letih. Prisrčno vabljeni k poslušanju.
-
V prvi epizodi druge sezone podkasta Jabolka, hruške in knjige se pogovarjam s pesnikom Gregorjem Podlogarjem. Beseda teče o njegovi pesniški zbirki Atlas, ki zajema pesmi, pretkane s temami narave in obstoja. Pesnik je odgovoril tudi na vprašanja o modernizmu, navdihu, ki ga je s seboj prinesel z Dunaja, povezanosti z glasbo in pomenu besede "dom". V pogovor sva zajela tudi razmišljanje o simboliki barv in besedo napeljala tudi na, po pesnikovem mnenju, najbolj pomembno pesem iz te zbirke.
Vljudno vabljeni k poslušanju! -
V tej prav posebni epizodi podkasta Jabolke, hruške in knjige, posneti na Avdiofestivalu Radia Slovenija 9. oktobra 2023 v Cukrarni, sva voditelja prve sezone podkasta Zala Trebežnik in Juš Dovjak prvič nastopila pred precejšnjim občinstvom in se pogovarjala z dramatesama Tjašo Mislej in Simono Semenič o dramatiki, (ne)vključevanju avtoric in njihovih literarnih del v nabor del, o katerih slovenske dijakinje in dijaki pišejo maturitetni esej, ter o položaju žensk v umetnosti in o širšem dojemanju patriarhata, predvsem pa o dramah obeh umetnic. Lepo vabljeni, da poslušate nekoliko drugačno epizodo, ki naju je tako izzvala kot presenetila.
-
V tokratni epizodi podkasta Jabolka, Hruške in knjige se pogovarjam s pisateljem Alexom Kamo Devetakom, nagrajencem Festivala mlade literature Urška 2021, o mehurčkih v slovenskem literarnem prostoru, medgeneracijskih vzporednicah ter neizogibnih pečinah, predstavljenih v njegovi zbirki kratkih zgodb Nedaleč (knjigo je izdal Javni sklad Republike Slovenije za kulturne dejavnosti v zbirki Prvenke).
-
V tokratni epizodi se s pisateljico in prevajalko Ano Schnabl pogovarjava o njenem psihološkem romanu, o Plimi. V romanesknem okolju Slovenskega primorja spoznavamo kompleksne in večplastne posameznike kot so Dunja, Katarina in Kristjan. Protagonistka Dunja se je po dvajsetih letih vrnila na Obalo, da bi odkrila resnico o skrivnostni smrti svojega brata, Dražena, pri tem pa se obrača na njune prijatelje in ljubezni iz otroštva. Roman je moč opisati kot igro dvojnosti: v njej spoznavamo ne le ambivalentnost junakov in odkritij, do katerih prihajajo, temveč tudi ambivalentnost samega okolja, igralne plošče, na katero so postavljeni. Da bi izvedeli več, se nama pridružite v podkastu Jabolka, hruške in knjige.
-
V tokratni oddaji sem se pogovarjal s pesnico Nežko Struc. Pogovor je tekel o globinah pesniškega izražanja in samoaktualizaciji ter – o gojenju zelenjave. Vljudno Vas vabiva, da prisluhnete.
-
V tokratni epizodi z Ano Pepelnik razpravljava o razponu med njenim prvencem, Ena od variant kako ravnati s skrivnostjo, in njenim najnovejšim delom, To se ne pove. V obeh imajo osrednjo vlogo povsem vsakdanje reči, pri slednji zbirki pa je najbolj markantno to, da jih pesnica opazuje skozi prizmo vesoljne zavesti, hkrati pa odpira eksistencialna vprašanja, s katerimi dokazuje, da zmorejo tudi nevsiljivi in blagi verzi prinašati težke ugotovitve, katerih vrhunec je prodoren komentar. Lepo vabljeni k poslušanju!
-
V epizodi sem se pogovarjal s pesnikom, esejistom in pisateljem Esadom Babačićem. Dotaknila sva se medgeneracijske razlike in se vprašala, ali smo si med generacijami zares različni ali pa se naša prepričanja samo izražajo drugače, vendar ostajajo podobna. Ob koncu oddaje sva govorila o melanholiji in tem, kako do nje gojiti zdrav odnos in si z njo pomagati. Lepo vabljeni, da prisluhnete.
-
"Uživam v poeziji, ki razkrije, izpusti, razda brez ovinkarjenja," zapiše Pino Pograjc, prejemnik nagrade za najboljši literarni prvenec. Njegova pesniška zbirka se imenuje Trgetanje, zlepljenka besed "trganje" in "drgetanje" in s tem nadvse točen uvodnik v čutno, mračno vzdušje, ki zavlada med pepelnato črnima platnicama knjige. Kljub temačni tančici, v katero je delo torej v celoti odeto, pa so Pinove pesmi polne ozkih lin, ki med verze pripuščajo rezke soje svetlobe. V sedmi epizodi podcasta Jabolka, hruške in knjige od bliže spoznamo avtorjevo spretno igro besed, ozadje za surovostjo njegovega pesnjenja in zakaj profesorju ne bi zameril besede "vulgaren", ko je ta njegov glas označil za sugestivnega. Lepo vabljeni k poslušanju!
- もっと表示する