エピソード
-
Jak hacking mysli může probíhat? Jaké jsou druhy digitální manipulace a co je to memetika? O tom všem s Ing. Josefem Holým, externím vyučujícím z Katedry informační bezpečnosti na FIT ČVUT.
-
Co je metoda zettelkasten nebo myšlenkový algoritmus? Jaké existují poznámkové aplikace a co jsou výhody nelineárního psaní poznámek? O tom všem s Ing. Eliškou Šestákovou, Ph.D., členkou Katedry teoretické informatiky FIT ČVUT.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
K jakým chybám může docházet při vizualizaci dat a jak jim předcházet? Jak se dá s daty manipulovat a jak je dobře číst? O tom všem s Ing. Magdou Friedjungovou, Ph.D., členkou Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT.
-
Jaké jsou základní principy bezpečného programování? Jsou databáze lákavý cíl a jak je chránit? Jaká jsou různá rizika u internetových a desktopových aplikací? O tom všem s Ing. Josefem Kokešem, Ph.D. z Katedry informační bezpečnosti FIT ČVUT.
-
Co je to šifrování síťového provozu, jaké jsou jeho nevýhody a jaké jsou nástroje na jeho monitorování? Co je to DNS nebo protokol Encrypted Client Hello? O tom všem s Ing. Karlem Hynkem, Ph.D. členem Katedry číslicového návrhu.
-
Na jakých principech Wikipedie funguje a jak se vytváří její obsah? Bude do budoucna využívat i pomoc umělé inteligence? O tom všem s Bc. Martinem Urbancem, místopředsedou Wikimedia ČR a zároveň jediným Čechem pracujícím pro americkou centrálu Wikimedia jako softwarový vývojář.
-
Co je síťový provoz, paket nebo třeba DNS? Jak funguje monitorování provozu na vysokorychlostních sítích? A jak se dá využít strojové učení při analýze síťového provozu? O tom všem s Ing. Tomášem Čejkou, Ph.D., vedoucím Laboratoře monitorování síťového provozu (NETMON) FIT ČVUT.
-
Co jsou v dnešní době hlavní herní principy a pilíře, o které se může hra opřít? Jaké jsou nové technologické trendy v herním designu a jak se v něm využívá AI? A co je to GameJam? O tom všem s Ing. Adamem Veseckým, vedoucím Laboratoře grafiky a herního designu FIT ČVUT.
-
Řídit auto, ovládat chytré domácnosti nebo bezpečnostní kamery... To vše a mnoho dalšího umí už dnes zajistit umělá inteligence. Jak ale zařídit, aby se AI dala využívat bezpečně? O tom všem s prof. RNDr. Pavel Surynek, Ph.D. odborníkem na umělou inteligenci v robotice a vedoucím Laboratoře robotických agentů FIT ČVUT.
-
Letní edice fakultního podcastu Jedničky a Nuly trochu jinak. V srpnovém dílu se dozvíte, jak se hodí studium IT pro tvorbu hudby. Prozradí vám to tvůrce znělky tohoto podcastu Jakub Baierl. Jakub vystudoval webové inženýrství na FIT ČVUT a dnes je leaderem webového vývoje v Ackee. Zároveň je hudebníkem vystupujícím pod pseudonymem BARIEL, spoluzakladatel skupiny Méta Monde a člen hudebního uskupení techno Djs a producentů YOGA Kolektiv.
-
Letní edice fakultního podcastu Jedničky a Nuly trochu jinak. V červencovém dílu se dozvíte, jak se čerstvému absolventovi prvního ročníku bakalářského studia FIT ČVUT podařilo prvák zvládnout, co ho během prvního roku nejvíce překvapilo, co bylo nejtěžší a co mu pomohlo. Na konci prozradí, zda si ještě myslí, že studium „vejšky“ je zbytečné a že ho život naučí. O tom všem s Nikem Semerádem. kterého bude zpovídat jeho kamarád a spolužák Štěpán Pechman, student druhého ročníku FIT ČVUT.
-
K jakým výpočtům a úlohám se superpočítače využívají? Jaké ukazatele musí splňovat, aby mohly náročné výpočty vyřešit? O tom všem v novém dílu fakultního podcastu Jedničky a Nuly s Ing. Danielem Langrem Ph.D., členem Katedry počítačových systémů FIT ČVUT.
-
Digitalizace kulturního dědictví, zkoumání lidského chování ve VR, analýza historie pomocí technologií… Jak se dají propojit humanitní a technologické vědy? O tom všem v dalším dílu Sáry Polak se svými kolegy z výzkumné skupiny CCHAOS Mgr. et Mgr. Jakubem Šenovským, Ph.D., specialistou na analýzu myšlenkových systémů, a s Mgr. Tomášem Houdkem, Ph.D, odborníkem na syntézu různých vědeckých přístupů.
-
Co to jsou exoplanety, kde se nachází a jak se zkoumají pomocí strojového učení? O tom všem s Ing. Ondřejem Podsztavkem, členem Katedry počítačových systémů FIT ČVUT.
-
E-shopy, sociální sítě, streamovací platformy... Miliony informací, které člověk není schopen už zpracovat a potřebuje pomoc najít to, co hledá. K tomu slouží doporučovací systémy. Jak fungují a jak se dají využít? O tom všem s Ing. Vojtou Vančurou z Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT.
-
Hotely, sportcentra, kanceláře… Kde všude se přístupové karty používají, jak vlastně fungují a jak jsou zabezpečeny? Dá se chránit proti jejich zneužití? O tom všem s Tomášem Přeučilem, MSc., studentem doktorského studia z Katedry číslicového návrhu FIT ČVUT.
-
Lékařství, fyzika, chemie... ve kterých oborech se mohou superpočítače využívat a jaký je jejich přínos pro společnost? Který superpočítač je největší a jak vlastně vypadá? O tom všem v novém dílu podcastu Jedničky a Nuly s Ing. Jakubem Šístkem, Ph.D. z Matematického ústavu AV ČR a Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT.
-
Jak modelovat kolektivní chování a co je to agentní model? Jaké vlastnosti má mít takový agent, aby se dal v modelu použít, a co je to fantomová zácpa? Nejen o tom s Ing. Pavlem Hrabákem z Katedry aplikované matematiky FIT ČVUT.
-
Sociální sítě, chytré domácnosti, vědecké experimenty... Jakým způsobem za sebou lidé data zanechávají? Co jsou to FAIR data a k čemu slouží Data management plan? O tom všem v novém dílu podcastu Jedničky a Nuly s doc. Ing. Robertem Perglem, Ph.D., zakladatelem a vedoucím Centra pro konceptuální modelování a implementace (CCMi) na Katedře softwarového inženýrství.
-
Data z ministerstev, z očkovacích míst, stanic STK nebo mapování insolvencí … Kde a jak se dají data v dnešní době získat a jak se dané informace mohou použít? Co jsou to vlastně otevřená data a jaké je jejich využití? O tom všem s Ing. Markem Sušickým, spoluzakladatelem Laboratoře otevřených dat (OpenDataLab) a portálu ockovani.opendatalab.cz.
- もっと表示する