エピソード
-
Ostatni odcinek w ramach serii o strukturze czteroaktowej dla Mistrzów Gry zawiera trzy, zbudowane "na szybko" przykłady ilustrujące, w jaki sposób wykorzystać cele i motywacje postaci Graczy do zbudowania koherentnej, satysfakcjonującej opowieści.
★ Support this podcast ★
Zajrzyj na bio.site/kubakaj gdzie pod linkiem prowadzącym do transkrypcji znajdziesz graficzne podsumowanie całej struktury. Bez żadnego paywalla, dostępne jest ono dla wszystkich na moim profilu na Patronie. -
Dziś analizujemy, krok po kroku, akt po akcie, jeden za drugim każdy punkt węzłowy - podstawową strukturę czteroaktową, jaką każdy Mistrz Gry może wykorzystać w swoim scenariuszu. Materiał został przygotowany przede wszystkim dla nieco dłuższych form, przed którymi, jak opisałem w poprzednim materiale, spotykamy się z Graczami, aby przygotować, w trakcie sesji zero, kamienie milowe dla ich postaci.
★ Support this podcast ★
Ta struktura sprawdzi się także doskonale w krótkich formach, gdzie wykorzystamy wyłącznie kamień milowy naszej opowieści, albo też przygotujemy cele dla naszych postaci z góry, dając im pewne krótkie, małe motywacje czy agendy w ramach pojedynczej sesji czy mikro-kampanii.
Zajrzyj na bio.site/kubakaj gdzie pod linkiem prowadzącym do transkrypcji znajdziesz graficzne podsumowanie całej struktury. Bez żadnego paywalla, dostępne jest ono dla wszystkich na moim profilu na Patronie. -
エピソードを見逃しましたか?
-
Zanim zabierzemy się na poważnie za przygotowywanie naszego opartego o cztery akty scenariusza, powinniśmy, zwłaszcza w przypadku dłuższych historii, usiąść z naszymi Graczami w ramach tzw. Sesji Zero. Dziś opowiemy sobie o tym, jak się do niej przygotować, dlaczego jest ona ważna i co musimy z niej wynieść, żeby móc połączyć oczekiwania Graczy z naszym pomysłem na opowieść.
★ Support this podcast ★
W kolejnym odcinku przejdziemy szczegółowo przez całą strukturę czteroaktową, ale zebranie oczekiwań, a przede wszystkim pomysłów Graczy uważam za krok niezbędny w pisaniu scenariusza. Przez wiele lat sam tego nie robiłem - i pozostaje mi cieszyć się, że w końcu zacząłem.
Wszystkie materiały, w tym transkrypcje, znajdziecie na www.bio.site/kubakaj -
W tym odcinku opowiadam nieco o tym, skąd się wzięły struktury fabularne i o pierwszych próbach ich kategoryzowania. Oprócz tego przechodzimy bardzo skrótowo przez główne założenia struktury czteroaktowej, żebyśmy wiedzieli, jak usiąść do spotkania z naszymi Graczami. A o tych wspólnych przygotowaniach porozmawiamy sobie w następnym odcinku.
★ Support this podcast ★
Wszystkie materiały, w tym transkrypcje, znajdziecie na www.bio.site/kubakaj -
Tym materiałem rozpoczynamy nową, pięcioczęściową serię o wykorzystaniu struktur pisania opowieści w przygotowywaniu scenariuszy do gier fabularnych. Będziemy mówić przede wszystkim o strukturze czteroaktowej, ale zaczniemy sobie od omówienia, po co nam w ogóle strukturyzowanie naszych scenariuszy. Porozmawiamy sobie także o kilku wątpliwościach, jakie pojawiały się ze strony moich znajomych Mistrzów Gry.
★ Support this podcast ★
Wszystkie materiały, w tym transkrypcje, znajdziecie na www.bio.site/kubakaj -
Ostatnio z kilkorgiem innych Mistrzów i Mistrzyń Gry zastanawialiśmy się, czy w naszych przygodach i kampaniach jest za dużo, czy może jednak za mało bohaterów niezależnych. Doszliśmy do wniosku, że jest po prostu za mało "dobrych" NPCów. Czym się różni "dobry" NPC od nudnego? Na te pytanie spróbujemy odpowiedzieć sobie w dzisiejszym materiale.
★ Support this podcast ★ -
Dużo łatwiej jest powiedzieć, czym temat nie jest niż przygotować jego dokładną definicję. Spróbujmy dziś przejść przez różnice pomiędzy tematem (theme), settingiem i założeniem (premise), zastanowić się, co nam daje znajomość tematu naszej historii (i czy zawsze musimy wiedzieć, jaki ten temat jest zanim zaczniemy pisać scenariusz?) i wreszcie pokazać kilka przykładów z popularnych filmów i seriali.
★ Support this podcast ★ -
Konkurs na ciasto został rozstrzygnięty, głowa złego króla potoczyła się po schodach, flagowy okręt gwiezdny wrogiej floty eksplodował w kłębach płomieni i dymu - co teraz? Co zrobić, żeby piękną klamrą zamknąć naszą historię nawet po tym, kiedy wydaje się, że wystrzeliliśmy już wszystkie fajerwerki? Dzisiejszy odcinek, ostatni o pozytywnych ciągach rozwoju postaci, mówi właśnie o tych kilku ostatnich scenach, które nazywamy Rozwiązaniem.
★ Support this podcast ★ -
Jakie odpowiedzi powinien przynieść nam finał? Co powinno się w nim wydarzyć, żeby nas odbiorcy czuli, że historia naszego protagonisty została sensownie zamknięta? Czy nasz bohater wygrywa konkurs cukierniczy?
★ Support this podcast ★
Dziś (przed)ostatni odcinek na temat Ciągów Rozwoju Postaci w którym opowiadamy sobie o tym, co powinno wydarzyć się w finale naszej opowieści. -
Nieuchronnie zbliżamy się do finału. Stawki są podbite, emocje nakręcone, a nasi bohaterowie gotowi do stawienia czoła ostatecznemu wyzwaniu. Ale czy na pewno? I co właściwie powinno się wydarzyć w akcie trzecim, skoro to aż jedna czwarta naszej opowieści? Na te pytania odpowiadamy sobie w dzisiejszym odcinku rozmów na temat ciągu rozwoju postaci.
★ Support this podcast ★
Wszystkie linki do moich platform znajdziesz na instagramie: moja nazwa to "kubakaj_" albo pod adresem https://bio.site/kubakaj
Klikając w aplikacji Sportify w "Support This Podcast" znajdziesz też moją stronę na Patronite i tam wszystkie odnośniki. -
Kiedy w naszym scenariuszu dajemy protagoniście szansę na nauczenie się tych najważniejszych umiejętności i zrozumienie, co właściwie powinno być dla niego w życiu ważne, musimy powoli przygotowywać się już do finału. Zanim jednak on nastąpi trzeba zmusić naszą główną postać do podjęcia najważniejszej dotąd decyzji w jej życiu i przełamać jej światopogląd tak, by mogła wkroczyć do aktu 3 i przygotować się na rozwiązanie konfliktu. Dziś porozmawiamy sobie o tym, jak przygotować właśnie taki punkt przełamania.
★ Support this podcast ★ -
Druga połowa aktu drugiego to czas, kiedy zwykle seriale zaczynają nas nudzić, filmy wypełniane są montażami, a gry zaczynają nas zamęczać zadaniami pobocznymi, żeby odwrócić uwagę od faktu, że twórcy nie mieli pomysłu na wypełnienie blisko jednej czwartej scenariusza.
Ta ćwiartka fabuły to jednak świetny moment, żeby pokazać zachodzącą w naszych protagonistach przemianę, podkreślić szalejące w nich konflikty i wycisnąć ogrom emocji z naszych odbiorców.
Dziś więc porozmawiamy na temat sześciu punktów, które powinny się pojawić w naszym scenariuszu w drugiej połowie drugiego aktu.Wszystkie linki do moich social mediów znajdziesz pod adresem:
https://bio.site/kubakaj
Na Instagramie szukaj nicku "kubakaj_".Ogromnie Was przepraszam, ale nagrywałem ten odcinek w miejscu, którego jeszcze dobrze nie wygłuszyliśmy; walczyłem z tym jak mogłem, ale nie jestem bardzo zadowolony z jakości audio. Nie jest bardzo źle, ale jednak nie jest to klasa premium. Wybaczcie.
★ Support this podcast ★
Ten odcinek jest kolejnym w serii o Ciągach Rozwoju Postaci. Jeśli chcesz wrócić do początku serii i przesłuchać wszystko od początku, zacznij od epizodu nazwanego "Wszystko robimy źle...". -
Środkowy punkt naszej opowieści, jak sama nazwa wskazuje, powinien wypadać mniej więcej w jej połowie. To tzw. "punkt przegięcia", moment przemiany, satori, jakiego doświadczy protagonista naszego scenariusza. W jaki sposób taki punkt przygotować? Dlaczego jest on tak ważny i w którym momencie szkicowania scenariusza powinniśmy zacząć poświęcać mu uwagę? Czemu środek sezonu często jest w serialach nudny i pomijalny? Na te pytania odpowiemy sobie w dzisiejszym odcinku.
★ Support this podcast ★
Jest to kolejna część o Ciągach Rozwoju Postaci. Pierwszy odcinek w tej serii to "Wszystko robimy źle...", więc zacznij od niego i idź po kolei, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak budować udane przemiany w naszych bohaterach.
Moje social media oraz transkrypcje odcinków znajdziesz na http://bio.site/kubakaj/
Mój Patronite: https://patronite.pl/kubakaj -
Park rozrywki, w którym główną atrakcją są dinozaury odtworzone z DNA znalezionego we krwi komara. Ludzkość, nie wiedząc o tym, żyje w zoo, a jego tajemniczy zarządcy wykorzystują nas, żeby pozyskiwać energię. Nauczyciel chemii postanawia wykorzystać swoją wiedzę, by robić narkotyki i sprzedając je zarobić na swoje leczenie.
Czym są koncepty wysokiego potencjału i kiedy ich potrzebujemy? Dziś porozmawiamy sobie właśnie o tych wielkich pomysłach na scenariusze.Link do transkrypcji znajdziesz pod http://www.bio.site/kubakaj/ oraz w bio na moim instagramie: kubakaj_
★ Support this podcast ★ -
Nasz protagonista większość swego dotychczasowego życia spędził opierając się na swoim Kłamstwie. W kolejnych scenach jednak zmuszamy go do wyjścia ze strefy komfortu i zanurzenia się w nowy, niebezpieczny dla postaci (z różnych powodów) świat. Pora, aby bohater naszej opowieści postawił w nim pierwsze kroki.
★ Support this podcast ★
To jest kolejny odcinek na temat Ciągów Rozwoju Postaci. Nie zaczynaj od niego! Pierwszym odcinkiem w tej serii jest "Wszystko robimy źle...".
Moje social media znajdziesz pod linkiem: bio.site/kubakaj -
Bohaterowie opowieści funkcjonują w swoich rzeczywistościach zbudowanych na pewnym Kłamstwie - o tym mówiliśmy w odcinku o Kłamstwach, w jakie wierzą nasi protagoniści. Teraz pora im ten świat zburzyć i popchnąć ich do rozpoczęcia podróży w nowym świecie, bardziej niezwykłym, czasem magicznym, z pewnością jednak - odmiennym.
★ Support this podcast ★
To jest kolejny odcinek o Ciągach Rozwoju Postaci i mocno polecam rozpoczęcie słuchania tej serii od odcinka 33 pod tytułem "Wszystko robimy źle".
Wszystkie linki do wszystkich serwisów, gdzie można mnie znaleźć znajdziesz pod adresem https://bio.site/kubakaj -
Od kilku odcinków analizujemy Ciąg Rozwoju Bohatera i próbujemy nadać naszych postaciom głębi, aby ich historie były interesujące przez całą opowieść. Pora, aby nasz protagonista wykonał pierwszy krok - i wreszcie wszedł na scenę. Musimy mu w tym trochę pomóc, aby udało mu się zaskarbić sympatię i zainteresowanie odbiorców.
★ Support this podcast ★ -
Jedyny Pierścień na mechanice YZE to jeden z najciekawszych zestawów startowych, jakie obecnie możecie kupić, jeśli chcielibyście zacząć grać w gry fabularne. Sam podręcznik główny również jest przepięknie wydany i przywodzi mi na myśl klasyczne pozycje z końca lat `90 XX wieku. Co można dostać w języku polskim w świecie Władcy Pierścieni? I dlaczego właściwie zdecydowałem się na zakup tego zestawu, wyjaśniam w tym odcinku. Jest także kilka słów o Diunie i Homeworld.
★ Support this podcast ★ -
W tym odcinku omawiam dalsze aspekty konstruowania postaci, skupiając się szczególnie na wewnętrznym konflikcie, jaki noszą w sobie bohaterowie. Omawiam "kłamstwo", w które wierzą bohaterowie: o sobie i swoim świecie, które dyktuje ich cele i podróż przez całą historię. Rozpoczynam także temat "duchów przeszłości", które reprezentują traumę z przeszłości lub tajemnicę, znacząco wpływającą na zachowanie i przekonania postaci. Posłuchaj o roli tych aspektów w tworzeniu wiarygodnego rozwoju postaci i wciągającej odbiorców narracji utrzymującej zainteresowanie w każdym momencie scenariusza.
★ Support this podcast ★ -
Dlaczego bohaterowie powinni przechodzić przez pewien ciąg przemian? Co daje połączenie cyklu rozwoju bohatera z najważniejszymi momentami w scenariuszu? Dlaczego Forest Gump wpływa inaczej na świat wokół siebie niż Neo z Matrixa? Tym razem mówię o tym, co w literaturze angielskiej nazywamy "story arc" i rozpoczynam tym odcinkiem serię o budowaniu ciągów scen prowadzących do przemiany postaci - bez względu na to, czy obserwujemy je w filmie, grze, na kartach książki czy wcielamy się w nie przy stole.
★ Support this podcast ★
Linki do wszystkich moich social mediów znajdziesz tutaj: https://bio.site/kubakaj - もっと表示する