エピソード
-
Tokrat napovedujemo 60. Boršnikovo srečanje, ki bo junija potekalo v Mariboru; na sklepni slovesnosti bodo Borštnikov prstan nadeli igralki Nataši Barbari Gračner.
Napovedujemo tudi bolj oddaljeno letošnjo Vilenico; nagrado bo prejel bolgarski pisatelj Georgi Gospodinov.
Predstavljamo prejemnike Plečnikove nagrade – namenili so jo pokopališču Ankaran - in prejemnike Plečnikovih medalj.
Nagrado desetnica za najboljše delo na področju otroškega in mladinskega leposlovja je prejel Andrej E. Skubic.
Poročamo tudi o gostovanju francoske pisateljice Colombe Schneck v Sloveniji in opozarjamo na začetek festivala Svetlobna gverila.
Avtorji prispevkov: Irena Kodrič Cizerl, Vlado Motnikar, Sanja Rejc, Sara Medved, Tadeja Krečič in Ana Rozman.
Bralka Eva Longyka Mrušič.
Glasbena oprema Tina Ogrin.
Tonska mojstra Robert Markoč in David Lap.
Redakcija Staša Grahek. -
Prispevki prinašajo informacije o dobitnikih Valvasorjevih odličij, o letošnji razstavi Majskega salona na Ptuju, pogledali bomo na razstavo del Zorana Mušiča na gradu Dobrovo v Goriških brdih. V Centru rog in v Muzeju za arhitekturo in oblikovanje v Ljubljani so odprli razstavo Dediščine prihodnosti. V Mariboru se je začel festival Prestopi, ob 30. obletnici Zavoda Muzeum je izšla publikacija Gledališče kot muzej in se odprla razstava Arhiv Furioso; od četrtka pa do 17. junija potekajo Tedni ljubiteljske kulture. Oddajo so oblikovali Goran Tenze, Nataša Uršič, Sanja Rejc, Irena Kodrič Cizerl, Ana Lorger, Metka Pirc. Tonski mojster Miha Klemenčič, urednica oddaje Tadeja Krečič.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
V Benetkah se za javnost odpira 19. arhitekturni bienale; kot je znano, sta slovenski paviljon pripravila arhitekta Ana Kosi in Ognen Arsov. Predstavljamo prejemnico nagrade skupine OHO 2025 za mlade vizualne umetnike – Niko Erjavec, nato pa še novo razstavo akademske slikarke Apolonije Simon z naslovom Nedokončane zgodbe – ogledate si jo lahko v Kostanjevici na Krki.
80. jubilej praznuje Radio Maribor, v Ljubljani pa se je mudil Norman Ohler, predstavljal je svojo novo knjigo LSD za mamo. Panoramo zaključujemo z vabilom v virtualno zvočno instalacijo, novi prostor umetnosti v Rafutskem parku v Novi Gorici, ter na festival Moving Balkans, ki se začenja danes.
Avtorice prispevkov: Aleksandra Saška Gruden, Sanja Rejc, Suzana Vahtarić, Irena Kodrič Cizerl, Urška Savič, Simona Moličnik in Ana Lorger;
glasbena oprema: Tina Ogrin;
tonski mojster: Damjan Rostan;
redaktorica: Tina Kozin -
V Mestnem muzeju Ljubljana so ob 80. obletnici konca druge svetovne vojne odprli razstavo z naslovom 1495 dni: Ljubljana med drugo svetovno vojno. V Gradu Štanjel so v okviru Evropske prestolnice kulture na ogled dela Zorana Mušiča. V Muzeju sodobne umetnosti Metelkova umetniki premišljujejo o pohlepnem izkoriščanju narave na razstavi Tkanje svetov: zbirke v dialogu. V tedenskem pregledu kulture tudi o simpoziju Družbene neenakosti in okoljske nepravičnosti ter o 30-letnici delovanja Kulturnega centra v Šentjanžu v Rožu.
-
Pregledna razstava baročnega slikarstva in kiparstva ter dogajanje na pisateljskem srečanju Pen sta osrednji kulturni temi tega tedna. A seveda nista edini, posvetili se bomo še prejemnikom nagrade in priznanj Riharda Jakopiča, si ogledali razstavi Sadeži, kot jih sanjajo sadjarji v zimskem času v KGLU in Doživetje stekla v Dolenjskem muzeju ter prisluhnili reportaži z milanskega tedna oblikovanja. Prispevke so pripravili Žiga Bratoš, Valter Pregelj, Neva Zajc, Urška Savič, Metka Pirc, Jože Žura in Sanja Rejc.
Glasbena oprema Tina Ogrin,
ton in montaža Janez Ahlin,
redakcija Vlado Motnikar. -
Izvedeli bomo več o srečanju partnerjev projekta Dramatika manjših evropskih jezikov DoSEL v okviru programa 55. Tedna slovenske drame v Kranju. Bliža se 57. srečanje Mednarodnega pisateljskega združenja PEN, na ogled so razstava Nicka Brandta v Cankarjevem domu in Galeriji Fotografija, razstava Želja po nebu ob 100. obletnici rojstva slikarja in grafika Vladimirja Makuca v Galeriji Prešernovih nagrajencev v Kranju, v Celovcu pa je povsem drugačna razstava z naslovom Si vis pacem … Če želiš mir v spomin na 80. obletnico konca druge svetovne vojne. Napovedali bomo slovenski projekt Material Bar na sejmu oblikovanja v Milanu.
-
Na Tednu slovenske drame v Kranju so podelili stanovske nagrade Združenja dramskih umetnikov Slovenije. V srednji Soški dolini imajo nov muzej, Muzej Doblar, ki predstavlja tamkajšnjo tehniško dediščino. Arheologi Narodnega muzeja Slovenije so na pobočju nad Budanjami odkrili veliko rimskega orožja. Gre morda za materialne dokaze bitke pri Mrzli reki? V Muzeju novejše in sodobne zgodovine so odprli razstavo Zdravje je naše največje bogastvo, v Deželnem muzeju v Celovcu pa je na ogled razstava z naslovom Hitlerjeva izvršna oblast – avstrijska policija v času nacizma. Ljubljana in Slovenija pa sta bogatejši za novo galerijo z imenom NLB MUZA.
Glasbena oprema Tina Ogrin,
ton in montaža Vito Plavčak,
redakcija Staša Grahek. -
V tokratni Kulturni panorami povzemamo nekatere odmevnejše dogodke, ki so se pretekli teden odvili v sklopu festivala Fabula. Med drugim sta v okviru teoretično-humanističnega programa festivala gostovala dva misleca – ameriški družbeno-politični mislec Francis Fukuyama in izraelski teoretik kapitalizma Noam Yuran. V nadaljevanju oddaje boste izvedeli, kdo je letošnji prejemnik Glazerjeve nagrade za življenjsko delo ter več o retrospektivi vizualne umetnice in režiserke Nataše Prosenc Stearns. Obiskali smo tudi 16. Grošljev simpozij, za konec pa se odpravljamo še v Kranj, kjer se v četrtek, 27. marca, na svetovni dan gledališča, začenja 55. Teden slovenske drame.
-
Večji del oddaje tokrat namenjamo pisateljicam, ki v Sloveniji gostujejo v okviru festivala Fabula in zunaj njega. Napovedujemo tudi prvi Ljubljanski pesniški festival oziroma poskus festivala, kot zapišejo organizatorji. Poleg festivala kulturno-umetnostne vzgoje Bobri, pa se posvečamo še razstavama Utrujene palme in Odsevi upanja, ki ju obe gosti Maribor. Vabimo vas k poslušanju!
-
Eden najodmevnejših avtorjev našega časa Miljenko Jergović je obiskal Novo Gorico in govoril o tem, kaj je danes nova stvarnost. Pronicljive misli pa so se v besede prelivale tudi na filozofski konferenci z naslovom Nečloveško, prečloveško: O živalih, pošastih in drugih Drugih, ki se je odvijala v Ljubljani. V Mestni galeriji predstavljajo opus naše vizualne umetnice Zore Stančič, v Kresiji pa hrvaškega lutkarja in animatorja Zlatka Boureka. In še nekaj o 26. Mednarodnem feminističnem in kvirovskem festivalu Rdeče zore, ki opominja na podcenjevanje oseb iz marginalnih skupin v neoliberalni patriarhalni družbi ter za seksizme, izgovorjene v javnosti, vsako leto podeljuje tudi antinagrado bodeča neža.
-
Tokrat bomo govorili o Snu kresne noči Edwarda Cluga in Milka Lazarja v Nemški operi v Berlinu, o Pripovedovalskem festivalu in prihajajoči Fabuli, novih rimskih odkritjih pod ljubljansko Emoniko, razstavi etiopske fotografinje Aïde Muluneh v ljubljanski Jakopičevi galeriji, Mančinem dnevu branja, ljubezni in navdiha in Dnevih etnografskega filma. Oddajo pripravljamo v uredništvu za kulturo programa Ars.
Glasbena oprema: Tina Ogrin,
ton in montaža: Mirta Berlan,
redakcija: Staša Grahek. -
... poleg njih pa še prerez arhitekturnega dogajanja v zadnjih dveh letih, razstava Sama Duranta Spomeniki, načrti in utopije ter avtorski dialog fotografov Aljaža Lavriča in Olje Simčič Jerele.
Avtorji prispevkov Matija Mastnak in Lea Širôk, Tina Poglajen, Gregor Podlogar, Ana Lorger in Urška Savič,
bralca Lidija Hartman in Bernard Stramič,
glasbena opremljevalka Tina Ogrin,
tonski mojster Maks Pust.
Urednik oddaje Vlado Motnikar. -
V Galeriji Ravne so na ogled postavili osnutek za spomenik solidarnosti ob poplavah 2023 umetnika Ištvana Išta Huzjana. Na Fakulteti za naravoslovje Univerze v Novi Gorici so odprli razstavo projekta Astrotop_X, ki je del uradnega programa Evropske prestolnice kulture Nova Gorica – Gorica. V Galeriji Božidar Jakac v Kostanjevici na Krki so postavili v dialog dela dveh velikih umetnikov in mojstrov grafike, Bogdana Borčića in Johnnyja Friedlaenderja. V Muzeju narodne osvoboditve v Mariboru je na ogled interaktivna razstava z naslovom Človek, a veš, kam greš?, v Galeriji Prešernovih nagrajencev v Kranju pa je na ogled razstava striparja in ilustratorja Cirila Horjaka z naslovom Težko je satire ne risati.
-
Pogovori s Prešernovima nagrajencema in nagrajenci Prešernovega sklada za leto 2025:
kiparka Dragica Čadež (Aleksandra Saška Gruden)
režiser in performer Dragan Živadinov (Petra Tanko)
vizualna umetnica Nika Autor (Petra Meterc)
oblikovalski kolektiv Grupa Ee (Tesa Drev Juh)
glasbenik Tomaž Grom (Primož Trdan)
pisateljica Nataša Kramberger (Vlado Motnikar)
gledališka režiserka Nina Rajić Kranjac (Ana Lorger)
oblikovalec zvoka Julij Zornik (Tina Poglajen)
Izbor glasbe Tina Ogrin, ton in montaža Maks Pust, redakcija Staša Grahek. -
Pregled slovenskega slikarstva v Belvederu in razstava arhitekta Borisa Podrecce v Centru Rog sta le dva poudarka iz bogatega kulturnega dogajanja v tem tednu. V Muzeju sodobne umetnosti Metelkova so odprli skupinsko razstavo Predstava mesta, v Equrni pa razstavo Fine tuning. Pogled v prihodnji teden pa vabi na začetek EPK v Novo Gorico in Gorico ter na Dneve komedije v Celje.
Avtorji prispevkov: Žiga Bratoš, Tadeja Krečič, Urška Savič, Marko Golja, Karin Zorn Čebokli in Matija Mastnak. -
Sedemdeset let Pomurskega muzeja Murska Sobota; v njem so odprli novo stalno razstavo Ljudje ob Muri.
Prejemnik zlate plakete Javnega sklada Republike Slovenije za kulturne dejavnosti je letos Tomaž Faganel.
V Bežigrajski galeriji 2 je na ogled razstava Zasloni letošnje prejemnice Prešernove nagrade Dragice Čadež, v Galeriji mesta Ptuj pa razstava Mirka Rajnarja.
V Cankarjevem domu v Ljubljani so ob 30-letnici genocida v Srebrenici odprli razstavo Vesti, ki niso zbudile vesti.
V slovenskem prevodu Miklavža Komelja so izšli Pizanski Cantos.
Glasbena oprema Tina Ogrin,
ton in montaža Vjekoslav Mikez,
redakcija Staša Grahek. -
Dušan Jovanović – kulturni terorist je razstava, posvečena temu velikemu gledališkemu vizionarju, praktiku in mislecu umetnosti in družbe. Gledališki svet pa je dosegla tudi novica o tekmovalnem in spremljevalnem programu 55. Tedna slovenske drame. V Tehniškem muzeju Bistra so predstavili načrt kompleksen prenove, o arhitekturi bomo govorili tudi s tandemom, ki bo zastopal Slovenijo na letošnjem arhitekturnem bienalu v Benetkah. Več tudi o razstavah slikarskega opusa Mirsada Begića v Galeriji Murska Sobota ter o delu dr. Viktorja Murnika, Slovenec sem – in kdo je več?!, ki zaznamuje 150. obletnico rojstva slovenskega telovadca, pravnika, publicista in raziskovalca, ki je močno prispeval k razvoju slovenske telesne kulture in je tudi prvi znanstvenik na tem področju. Vabimo vas k poslušanju!
-
Beseda in kretnja leta 2024, zbornik o življenju in pisanju Borisa Pahorja z naslovom "Jaz pa nikoli nisem sanjal", ki sta ga izdala Založništvo tržaškega tiska in Slovenska matica, nova knjigarna Šiškla in še kaj v pogovoru z Anjo Zag Golob. Ob tem tudi o mariborskem slikarju nemškega rodu s konca 19. stoletja Eduardu Lindu; pokrajinski muzej v Mariboru ga namreč javnosti predstavlja z monografijo in razstavo. V Ljubljani pa je v Društvu umetnikov DUM na ogled razstava latvijske umetnice Agate Lielpētere.
Avtorji prispevkov Aleksander Čobec, Goran Tenze, Vlado Motnikar, Brigita Mohorič in Urška Savič.
Urednica oddaje Staša Grahek,
bere Eva Longyka Marušič,
ton in montaža Vladimir Jovanović. -
V ospredju sta evropski prestolnici kulture Nova Gorica z Gorico in Chemnitz. Opozorili bomo tudi na razstavo 12 let tandema Ulay–Marina Abramović in na osemdesetletnico Društva slovenskih skladateljev.
- もっと表示する