エピソード
-
Hostem první epizody 2. řady podcastu Medikecy byl Jan Strojil, infektolog, doktor klinické farmakologie a také vysokoškolský pedagog. Odpovídal mimo jiné na otázky ohledně rostoucí rezistence antibiotik, komentoval problematiku očkování v průběhu covidové pandemie nebo upozorňoval na aktuální trendy ve vzdělávání mladých lékařů jak u nás, tak v zahraničí.
-
V poslední epizodě první série podcastu Medikecy jsme měli hned dva hosty. Byly jimi naše kolegyně, studentky Fakulty sociálních věd, Karolína Hájková a Tereza Felcanová.
Jak se studentky sociálních věd dostanou k tématu zdravotnictví? Jak působení v projektu ovlivnilo jejich budoucí kariéru? A proč je komunikace v medicíně tak důležitá?
Děkujeme za Vaši přízeň, pevně věříme, že Vás naši hosté oslovili. Již nyní pilně pracujeme na dalších rozhovorech se zajímavými hosty nejen z oblasti medicíny pro druhou sérii podcastu. -
エピソードを見逃しましたか?
-
Hostem nové epizody podcastu Medikecy byla MUDr. Aneta Nyčová, lékařka kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny 2. LF UK a FN Motol a současně spoluzakladatelka spolku Medici PRO Očkování.
Co stálo na počátku projektu o očkování? Jak vypadá nová forma výuky infekčního lékařství na 2. lékařské fakultě? Jak funguje nové motolské očkovací centrum? A co znamená nápis na tričku "Nepřenosný"?
Odpovědi na tyto a mnohé další otázky naleznete v této epizodě. -
Hostem nejnovější epizody podcastu Medikecy byla zdravotní sestra, pedagožka, ombudsmanka na 2. LF UK a odbornice na komunikaci PhDr. Šárka Tomová, MPH, Ph.D., Ph.D. Proč je komunikace ve zdravotnictví důležitá? Jakým způsobem se jí budoucí lékaři učí? A jak se postupně mění vztah lékaře a pacienta?
-
Dalším hostem v podcastu Medikecy byla doc. PhDr. Denisa Hejlová, Ph.D., odbornice na komunikaci a PR. Proč je komunikace důležitou disciplínou také pro lékaře a jak chránit před dezinformacemi naše děti se dozvíte v nové epizodě.
-
Česká Republika se nachází v pásu zemí střední a východní Evropy, kde se klíšťová encefalitida ve zvýšené míře vyskytuje. Tradičně jsme mezi zeměmi EU s nejvyšším výskytem této nemoci, částečně i proto, že proočkovanost je velmi nízká. O tom, že není radno nemoc podceňovat nám řekla své paní doktorka z oboru infektologie MUDr. Dita Smíšková, Ph.D.
-
Meningokoková meningitida zní spíš jako složitý jazykolam (zkuste si to třikrát nahlas rychle zopakovat), ale ve skutečnosti se jedná o akutní onemocnění, které mívá fatální následky. Své o tom ví Andrea Brzobohatá, která se o svou zkušenost s touto nemocí podělila v nové epizodě podcastu Medikecy. Proti meningokokové infekci existuje vakcína. Nepodceňujte proto toto onemocnění. Při léčbě jde mnohdy o minuty a často může být pozdě dřív než se vám podaří správně vyslovit “meningokoková meningitida”.
-
Dalším hostem, který přijal pozvání do našeho podcastu, byla doktorka Eliška Bébrová. S paní doktorkou jsme si povídali o tom, jaký je život po prodělání dětské přenosné obrny, nemoci kterou už dnes díky očkování nepotkáváme, nebo o výzvách současné mikrobiologie.
-
Novinářka Ludmila Hamplová se o zdravotnictví, očkování a dezinforamce zajímá dlouhodobě. Právě o kombinaci těchto témat se bavíme v dnešním dílu Medikeců. Nepravdivé zprávy o očkování totiž rozhodně nesouvisí jen s pandemií covid-19.
-
Druhým hostem podcastu Medikecy je lékař Vyacheslav Grebenyuk původem z Ukrajiny. Jak funguje očkování v této zemi a jsou na místě obavy z nemocí jako je tuberkulóza?
-
V prvním díle podcastu Medikecy jsme mluvili s doktorem Milanem Trojánkem o založení projektu Medici PRO Očkování, antibiotické rezistenci a mnohém jiném.