エピソード

  • BONUS K ROZHOVORU NAJDETE TU: 👉 https://herohero.co/nakridlech 👈 „Každé ráno se divím, že jsem dosud nezemřel, pořád jsem v prodlení, že zhebnu dřív, než si stihnu zabláznit podle svého gusta."

    Hrabalovy texty Vás šokují a uchvátí, dojmou i rozesmějou. Je to úžasná spleť banality i vznešenosti, sprosťáctví i svatosti, spleť plná obyčejných věcí viděných neobyčejnýma očima. Máloco tak voní člověčinou. Hrabal se s texty mazlí i nemazlí, je to suverén slova píšící až s živočišnou hravostí. Tak, aby jeho slova čtenáře zraňovaly, aby redaktor „ztratil brejle" a „pohádal se s manželkou". Nebo aby mu čtenář, tak jak je, v podvlíkačkách, běžel „naplácat držku".

    V tomhle rozhovoru odkrývá teolog a profesor religionistiky Pavel Hošek fascinující zákoutí světa Bohumila Hrabala - snad nejznámějšího českého spisovatele, jehož však zároveň známe tak málo. Hošek přináší překvapivě nový pohled, který ukazuje, že zdánlivě jednoduché Hrabalovy texty mají ještě druhý plán: na hlubší úrovni jsou totiž protkány množstvím duchovně-filosofických odkazů a vhledů, jejichž promyšlenost, ostrost výrazu i blízkost k mystickému vidění světa často překvapí. Stejně jako Hrabalův vzácný dar očarovat čtenářův pohled na svět zvláštní vůní a světlem.

    Tento objev „Hrabala – mystika“ by zřejmě nebyl možný bez jiného objevu, totiž bez nečekaného nálezu zapadlých, 40 let starých a dosud nikdy nepublikovaných magnetofonových kazet s nahrávkami adventních promluv Bohumila Hrabala, které pronášel několik let po sobě na evangelické faře v Libici nad Cidlinou. Právě na základě tohoto objevu napsal Pavel Hošek knihu Evangelium podle Bohumila Hrabala, v níž osvětluje otázky, na které dosud chyběla přesvědčivá odpověď:

    👉 Proč Hrabal tak často přirovnával posezení u piva v hospodě ke katolické mši?

    👉 Proč je v jeho díle nejčastěji zmiňovanou osobou Ježíš Kristus? Co znamená, že to byl podle Hrabala „první existencialista"? A jak vykládá jeho záhadná slova „bohové jste vy!"?

    👉 Co můžeme a nemůžeme říct o Hrabalově víře v Boha? A co o ní říká sám Hrabal?

    👉 Co znamená, že je každej člověk „kosmotvornej" a že svým „diamantovým očkem fantazie" utváří vlastní verzi „miliardostěnné reality"?

    👉 Proč podle Hrabala spočívá umění života především v zamilovaném pohledu na skutečnost?

    👉 A co si počít s tím, že se podle Hrabala v nejhlubší hlubině duše každého člověka třpytí jako perlička na dně tajemná boží jiskra?

    To vše a mnohem víc se dozvíte v tomto adventním rozhovoru, který je jako stvořený pro poslech v předvánoční době. Užijte si ho a zaposlouchejte se do námi hojně citovaných textů „básníka a mystika oprýskané každodennosti". Jenom si dávejte dobrý pozor. Možná se totiž i vám přihodí, co se stalo nebohému čtenáři, který Hrabalovi napsal v dopise: „Pane Hrabal, věřte mi, ale po přečtení vašich knížek už nemám klidu. Stále mě mučí a pronásleduje nevýslovná krása, křehkost, legrace, bolest, moudrost, sakra, svatý pane."

    Svět podle Bohumila Hrabala je prostě k zešílení krásnej. Nechte se jeho zamilovaným viděním světa taky kapičku nakazit a umazat.

    ***

    BONUS K ROZHOVORU: Další 3 šťavnaté a jiskřivé texty Bohumila Hrabala, jež patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl, najdete načtené Pavlem Hoškem pouze na https://herohero.co/nakridlech 👈

    👉 Rukověť pábitelského učně (Hrabalův explosionalistický „manifest”, o kterém Jiří Kolář prohlásil, že od časů Halasova „A co básník” nebylo nic tak zásadního napsáno.)

    👉 Chvála propadání

    👉 Na struně mezi kolíbkou a věčností

    ***

    OBSAH

    00:00 Úvod

    04:20 Objev libických nahrávek

    14:42 Životní příběh Bohumila Hrabala

    19:41 Protože jsem bydlel v Nymburce u vody, viděl jsem krásný hvězdy

    21:20 Dovedete si představit Ježíše, že by seděl večer doma s manželkou a koukali spolu na večerníček?

    22:43 Hrabalova láska k nejchudším a lidem „na smetišti epochy“

    27:05 Jak babička Kateřina zachránila Hrabalovi život

    29:57 Příliš hlučná samota

    32:22 Hrabal jako básník a mystik oprýskané každodennosti

    38:25 Hospoda jako Betlémská kaple

    41:58 V jakého Boha věřil Bohumil Hrabal?

    44:58 Hrabal a fascinace. Mystika splývání se skutečností.

    47:07 Víra v člověka a kardinální otázka KDO JSEM

    49:42 Perlička na dně jako základ sakrálního humanismu

    52:05 Smrt Boha a k zešílení krásnej svět.

    56:47 Ježíš jako první existencialista. Co znamená výrok „bohové jste vy“?

    1:01:20 Úžas jako odpověď lidského nitra na vnímanou, zázračnou a úžasuhodnou skutečnost.

    1:04:15 Mistr Eckhart a jeho Oko. Člověk je kosmotvornej.

    1:08:12 Ježíš jako playboy a basketbalista VS Lao-c´ jako rezignovaný vrchol prázdnoty.

    1:16:16 Pábitel, který přišel na 14 dní a zůstal 42 let. Pepin a jeho vypravěčská magie.

    1:22:13 Diamantové očko fantazie.

    1:28:43 Patentky Koh-i-noor Waldes a jednota s Melancholickou Transcendencí.

    1:31:40 Jsem, který jsem

    1:33:52 Jak Bohumil Hrabal proměnil Pavla Hoška



    Get full access to ~ Na křídlech svobody ~ at mikulasminar.substack.com/subscribe
  • „Neposlouchejte krákání starců přemoudřelých a žijte!” vzkazuje v tomto rozhovoru člověk, kterému se vyplatí naslouchat právě proto, že se nebere smrtelně vážně. Psychiatr Radkin Honzák je úkaz. Překonal rakovinu, 30. března oslaví 85. narozeniny, stále pracuje a zůstává plný humoru a vitality.

    Jak to dělá a jaký je jeho recept na štěstí? Jak se dojí kráva radosti? V rozhovoru, který jde hlouběji než většina toho, co můžete najít na internetu, otevíráme téma Jak se nezbláznit v bláznivé době, kdy se rozpadly staré jistoty. Jak být spokojený uprostřed negativity a nejistot. Dotýkáme se témat víry, Boha a smyslu života, ale také české národní povahy, kterou je podle Honzáka předposranost. Dostane se i na téma psychopatů, stádnosti a volání po silných vůdcích, které bude podle Honzáka nyní zákonitě sílit. Dozvíte se, jak předcházet vyhoření, co je základem stabilních vztahů či co by měl o psychosomatice vědět úplně každý.

    Celým rozhovorem se jako zlatá nit vine otázka, ze kterých zdrojů čerpat a o co se v dnešní době můžeme opřít. Honzákova odpověď je zajímavá - klíčové je podle něj vyhnout se dvěma krajnostem, ke kterým mají lidé sklony: sebepovyšování a sebeshazování. Jak přijmout sebe sama a jít životem s pokorou i s hlavou vztyčenou?

    Tenhle rozhovor Vám určitě rozšíří obzory a možná i udělá radost. ;-)

    Bonus k tomuto dílu najdete pouze na https://herohero.co/nakridlech 👈

    OBSAH

    00:00 Úvod - Všichni žijem v blázinci. 05:03 Proč stoupá počet depresí a úzkostí? Ztráta smyslu a jistot. 13:20 Jak se změnil rozum epochy. Náboženství VS Konzum. 15:22 Pro Boha máme všichni v mozku plac. 22:43 Význam spirituality a jak ji kultivovat. 25:16 O co se opřít a jak se nezbláznit v době tekuté. 30:45 Národním rysem Čechů je předposranost. Experiment na myších. 33:27 Paxisté, volání po míru a otrocký duch. 35:39 Inteligence je ku*va, která se dá zapřáhnout před jakýkoli kočár. Asertivita. 37:50 Stádnost a touha po silných vůdcích. 40:33 Fenomén psychopatů - definice. Jak se psychopatům bránit. 45:22 Vyhoření. Vyhořel někdy Radkin Honzák? Jak nevyhořet. Pomáhající profese. 49:33 Jak se dojí kráva radosti? 52:52 Humor. Jak si ho udržet? I přes propady a smutky, trápení. 57:23 Nedostatek sebevědomí, bludné kruhové myšlení. 1:00:00 Je lidské štěstí věc rozhodnutí či volby? Sebepřijetí. 1:02:57 Rozpad vztahů. Jak si udržet 60 let manželství? Co s konflikty. 1:07:05 Láska X Zamilovanost. Důležitost slibů a rituálů. 1:13:38 Hledání vlastní identity. Sociální sítě. 1:15:23 O co se opřít. Výslechy estebáků. Víra v Boha. Pokora. 1:21:18 Psychosomatika - co by o ní měl vědět každý. Vztah těla a duše. Medicína. 1:28:22 Oblíbené knihy + autoři Radkina Honzáka. 1:32:05 Tři nejdůležitější slova: Život, láska, smrt. 1:34:43 Smysl života. 1:36:28 Co byste poradil mladým lidem.

    ***

    Rozhovor byl natočen v létě 2023.



    Get full access to ~ Na křídlech svobody ~ at mikulasminar.substack.com/subscribe
  • エピソードを見逃しましたか?

    フィードを更新するにはここをクリックしてください。

  • Co by měl o umělé inteligenci (AI) vědět každý Čech? Jak AI už dnes mění a jak do deseti let změní náš svět? Co udělá s naší psychikou a jak může ovlivňovat vztahy mezi lidmi? Jak k ní rozumně přistupovat a jak se s ní naučit žít? Je to dosud největší hrozba, která může vyhladit lidstvo, anebo největší příležitost? Čeká nás cesta do ráje, anebo do háje? Čeho se v souvislosti s rozvojem umělé inteligence bát nemáme, a co jsou naopak skutečně vážná rizika, jež bychom neměli podcenit?

    S těmito a dalšími otázkami se v diskusi pořádané Nadačním fondem Webdialog (www.webdialog.cz) popasovali čtyři zajímaví panelisté:

    1) investor a filantrop Václav Dejčmar

    2) profesor umělé inteligence na ČVUT a hlavní technologický ředitel společnosti GEN (dříve Avast) Michal Pěchouček

    3) psycholožka Pavla Koucká

    4) filosof Václav Němec

    Toto interdisciplinární složení hostů vytvořilo naprosto unikátní kombinaci pohledů, v níž se dostalo jak na odborné vhledy a popis fenoménu AI, tak na psychologickou, filosofickou i obyčejně lidskou reflexi.

    Pokud Vás zajímá budoucnost světa, pak si debatu určitě dejte. O tématu jsem toho četl či poslouchal hodně a tohle patří určitě k jednomu z nejlepších zdrojů, takže ten vynaložený čas stojí za to.

    Díky za odběr, feedback a šíření dál.



    Get full access to ~ Na křídlech svobody ~ at mikulasminar.substack.com/subscribe
  • Přepis celé debaty najdete na: https://herohero.co/nakridlech 👈

    Ekonom Tomáš Sedláček, filosof Daniel Kroupa, filosof Václav Němec a sinoložka Olga Lomová diskutují nad tím, co nás čeká v 21. století. Debata proběhla pod záštitou Nadačního fondu Webdialog.

    Před třiceti lety se mohlo zdát, že liberální demokracie a společnost blahobytu nastoupila globální vítězné tažení.

    Události nového tisíciletí však tato optimistická očekávání moc nepotvrzují: vzestup islámského terorismu, ztroskotání arabského jara, oživení imperialistických ambicí nedemokratických států, jako je Rusko a Čína, agrese Ruska vůči Ukrajině a nová vlna zbrojení. Demokratické státy samy byly oslabeny řadou vnitřních krizí. O čem svědčí tento rozporuplný vývoj? Směřují dějiny ke stále dokonalejšímu řádu, nebo k novému století válek a totalitních režimů? Měl pravdu Francis Fukuyama se svou tezí Konce dějin, anebo Samuel Huntington se svou tezí Střetu civilizací?

    Za těmito zneklidňujícími otázkami spočívají základnější filosofické otázky:

    Mají dějiny nějaký smysl či cíl? Směřují ke stále dokonalejšímu řádu? Uplatňuje se v nich nějaká prozřetelnost či moc ducha, jak si to představoval Hegel, nebo „laskavost přírody“, jak o ní mluví Tomáš Sedláček? Nebo jsou dějiny utvářeny pouze nahodilými činy jednotlivců a společností a střídají se v nich období civilizačního vzestupu a rozkvětu s obdobími civilizačního propadu? Nebo jsou dokonce monstrózním konfliktem „noci“ a „dne“, „války“ a „míru“, jak to formuluje Patočka? A jakou roli v tom hraje západní civilizace se svými idejemi demokracie a lidských práv, ale také se svou vědecko-technickou civilizací a socioekonomickým systémem kapitalismu, které se na rozdíl od jejích idejí a hodnot dávno staly globální skutečností?

    OBSAH

    00:00 Konec dějin, anebo Střet civilizací?

    07:00 Mají dějiny nějaký smysl a cíl?

    14:35 Západ byl dlouho naivní 22:00 Moderna má temné aspekty

    27:15 Může liberální demokracii něco porazit?

    34:50 Co je současná Čína? Kam směřuje? Je alternativou Západu?

    44:25 Dějiny jsou také to, co máme dělat

    54:32 Loď bláznů dosáhne cíle rychleji

    57:50 Budoucnost Číny. Napadne Tchaiwan?

    1:01:50 Velká část světa nemá s Putinem problém

    1:09:20 Za válku nemůže Putin, ani Ukrajinci?

    1:14:30 Závěrečné slovo panelistů - nejdůležitější myšlenka večera + co si odnáší

    ***

    Pokud se Vám debata bude líbit, můžete podpořit buď nadační fond Webdialog, anebo můj podcast Na křídlech knih - a to předplatným na Herohero, které Vám odemkne plné znění všech dílů podcastu. Na Herohero také najdete přepis celé debaty, kdybyste se chtěli vrátit k jejím klíčovým myšlenkám.



    Get full access to ~ Na křídlech svobody ~ at mikulasminar.substack.com/subscribe
  • Petr Pithart. Možná jediný člověk, který prý podepsal Chartu 77 ze zbabělosti. První porevoluční premiér České republiky, první předseda Senátu, ale také rugbista, básník, potápěč či pašerák. I když se po prezidentských volbách odvážil použít velká slova o českém úspěchu, nyní varuje před dalším vývojem. Jak hodnotí stávající vládu a nového prezidenta Petra Pavla? Co se mu líbí na Danuši Nerudové? Co si myslí o protestech Jindřicha Rajchla a ideologii našismu? Jak se podle něj může vyvinout situace v Maďarsku či na Slovensku? Jak je možné, že velká část Slováků volá po vládě pevné ruky? Lze dělat demokracii bez demokratů?

    V čem byl politický génius Václava Havla a jaké byly Havlovy chyby? Proč za své životní dílo pokládá knihu, kterou chtěl nejprve napsat jako 30 stránkovou brožuru pro děti, ale nakonec na ní pracoval 13 let? Jaká je role náhody v lidském životě a jak se někdo může náhodou stát předsedou vlády? Jaké to vlastně je být premiérem České republiky? Petr Pithart popisuje, proč je tak zásadní, jakými dveřníky se premiér obklopí, jak je tato funkce náročná fyzicky, psychicky, energeticky či kde bral on sám sílu jít stále dál, i když to vyžadovalo osobní oběti.

    Dostali jsme se také na otázky, zda může být úspěšným politikem někdo, kdo netouží po moci, jak se slučuje vrcholová politika s rodinným životem a zda to nemají současní politici těžší než před 30 lety. Podle Pitharta je pravda, co řekla Zuzana Čaputová. Kdoví, zda nejsme poslední generace, která ještě zažije plnohodnotnou demokracii. Jak ale zvýšit zájem lidí o politiku a zlepšit úroveň politických stran? Jak se bránit nástupu novodobých populistů a autoritářů? A co by Petr Pithart vzkázal mladým lidem? To vše a mnohem víc se dozvíte v tomto rozhovoru nad knihou Podnik s nejistým koncem, který jsem se nakonec rozhodl zveřejnit celý, aby ho mohlo vidět co nejvíce lidí.

    Pokud se Vám bude líbit, můžete podpořit můj podcast na https://herohero.co/nakridlech.



    Get full access to ~ Na křídlech svobody ~ at mikulasminar.substack.com/subscribe
  • CELÉ SHRNUTÍ DLOUHÉ 107 MINUT NAJDETE POUZE NA: https://herohero.co/nakridlech

    Podle Aristotela je člověk tím, co opakovaně dělá. Nezáleží na tom, v čem přesně se chcete změnit a čeho chcete dosáhnout. Cestou k úspěchu jsou Vaše návyky.

    To ony utváří většinu našeho chování a identity, stejně jako charakter našich rodin, práce i firemní a celospolečenské kultury. I zdánlivě nemožné věci je přitom možné změnit, když máte správný systém, jak na to. Více než heroické úsilí a gigantická předsevzetí jsou přitom však důležité drobné, vytrvalé krůčky a postupná jednoprocentní zlepšení. Chcete přestat být smýkáni sem a tam vnějšími tlaky, vlastní leností či okolním prostředím? Chcete mít pod kontrolou vlastní tělo i chování, pozornost i mysl? Pak se neobejdete bez porozumění tomu, jak vlastně fungují návyky a jak je možné je promyšleně utvářet a měnit.

    „Vaše identita se rodí z vašich návyků. Každým svým krokem hlasujete pro typ člověka, jímž se chcete stát.” ~ James Clear

    OBSAH:

    00:00 Představení knihy + autora

    09:48 Struktura a formát celého dílu

    13:25 ZÁKLADY – Proč jsou návyky tak mocné?

    18:17 Zlepšení o 1% den = 3778% za rok

    20:20 Údolí zklamání a Fáze latentního potenciálu

    23:35 Problém se soustředěním na cíle

    27:02 Návyky a identita, Tři vrstvy behaviorální změny

    34:08 Smyčka návyku, Čtyři fáze formování návyku

    41:05 Čtyři zákony behaviorální změny

    42:40 Konec teoretické části, Implementační záměr

    *** Druhá část > https://herohero.co/nakridlech

    47:27 ZÁKON PRVNÍ – MUSÍ TO BÝT NÁPADNÉ

    53:48 Kumulace návyků

    56:47 Prostředí a kontext, Síla vůle

    1:00:05 DRUHÝ ZÁKON – MUSÍ TO BÝT PŘITAŽLIVÉ

    1:02:05 Co je to vlastně touha? Dopaminová smyčka

    1:04:30 Spojování lákadel, vliv rodiny, přátel a davu

    1:09:15 TŘETÍ ZÁKON – MUSÍ TO BÝT SNADNÉ

    1:13:50 Zákon nejmenšího odporu + Klíčové okamžiky 1:19:00 Pravidlo dvou minut

    1:21:55 ČTVRTÝ ZÁKON – MUSÍ TO BÝT USPOKOJIVÉ

    1:28:08 Návykometr 1:35:06 Vyšší dívčí – pro pokročilé

    1:37:52 SHRNUTÍ – Všechny nástroje + jak je aplikovat

    1:42:14 Sedm kroků, jak zavést nový návyk – praktické minimum

    ***

    FREE ČÁST podcastu najdete na Youtube, Spotify, Apple Podcasts či Google Podcasts

    ***

    Kniha k zakoupení + bonusové materiály: https://www.melvil.cz/kniha-atomove-navyky/



    Get full access to ~ Na křídlech svobody ~ at mikulasminar.substack.com/subscribe
  • Celý díl (94 minut) najdete pouze na https://herohero.co/nakridlech

    S religionistou a teologem Pavlem Hoškem o jeho pár měsíců staré - a přece již dvakrát vyprodané knize Chasidské příběhy: mezi židovskou mystikou a krásnou literaturou. Dozvíte se, kdo to byli chasidé, čím omladili židovství o tisíc let, a co může jejich pohled na život nabídnout modernímu člověku. Mluvili jsme nejen o tom, jak je možné odít světlo do příběhů či proniknout k nádheře pod povrchem věcí, ale též co se můžeme naučit při zavazování tkaniček či co se dá zaslechnout v kvákání žab.

    V čem podle chasidů spočívá tajemství života? Jak překonat smutek a rezignaci? Kde brát vnitřní radost všem trápením světa navzdory? Jak najít svůj vlastní střed? Který z výroků Václava Havla jako by vypadl z úst chasidského mistra? Co znamená, že linie všech vztahů se protínají ve věčném Ty nebo že úžas je Boží stopou ve struktuře lidství? Co odlišuje zdravou spiritualitu od povrchního a konzumního duchovního kýče? A jak skloubit radikální skepsi s bytostnou vírou? Na závěr se dozvíte, co si z chasidismu pro sebe odnesl sám Pavel Hošek, které čtyři knihy jsou pro něj víc než knihy a změnily mu život či jak vypadá jeho tvůrčí metoda, díky níž napsal už 16 knih.



    Get full access to ~ Na křídlech svobody ~ at mikulasminar.substack.com/subscribe
  • Další díl mého podcastu Na křídlech knih se nezabývá knihou, ale mapou (exekucí). Jeho hlavní myšlenka zní, že stačí pár politických kroků a Česko se může stát normální civilizovanou zemí, kterou nestahují ke dnu přebujelé dluhové pasti. Zatím tomu tak bohužel není.

    Česko rozežírá nefunkční exekuční systém. 670 tisíc lidí je v exekuci (spolu s rodinami 1,5 milionu), 500 tisíc lidí má několik exekucí současně. V nejpostiženějších regionech je v exekuci 18% obyvatel. Ti mají horší zdraví, ztrácí důvěru v systém a často odchází do šedé ekonomiky.

    Trpí tím úplně všichni: dlužníci a jejich rodiny, zaměstnavatelé, regiony, stát, ekonomika i společenský smír. Systém je předražený a neefektivní a udržuje lidi v dluhových pastech. Vydělávají na tom populisté, extremisté a kšeftaři s chudobou, kteří lidi cíleně udržují v exekucích, aby je mohli pořádně podojit. O problému se mluví roky, ale hlavní příčina pokřiveného systému stále trvá. Přitom by to tak nemuselo být.

    Minulý premiér ANDREJ BABIŠ slíbil 9. 6. 2019 ve svém Čaulidi, že odstraní byznys s exekucemi, čímž by se výrazně omezila exekuční mafie, snížily by se náklady exekučního systému, více exekucí u jednoho dlužníka by vymáhal vždy jen jeden exekutor a zvýšila by se zaměstnatelnost lidí v exekucích. Vzbudil v lidech naději. J

    Jenže pak přišla jeho pravá ruka namočená do úvěrového, vymahačského a exekučního byznysu JAROSLAV FALTÝNEK a jeho levá ruka, soudně uznaný „Advokát lichvářů“ RADEK VONDRÁČEK – a klíčové změny nakonec spadly pod stůl. Proč? Protože v tomhle byznysu jde minimálně o 500 miliard korun. Ironií osudu zůstává, že lidé nejvíce postižení chudobou a exekucemi často volí právě Andreje Babiše.

    O tom, proč exekuční systém nefunguje, jaké to má společenské dopady a jak systém třemi cílenými změnami napravit jsme si povídali s Radkem Háblem, autorem Mapy exekucí – http://mapaexekuci.cz/

    Díky za šíření tohoto důležitého tématu. Apelujme na politiky, ať tento palčivý problém podkopávající demokracii konečně vyřeší.***

    Pokud chcete dostávat to nejlepší z mé tvorby (včetně podcastu) zdarma do mailu, anebo chcete podpořit mou práci jako platící předplatitelé, odebírejte můj newsletter Na křídlech svobody https://mikulasminar.substack.com/ Všichni podporovatelé získají přístup k bonusovým částem příštích dílů mého podcastu.



    Get full access to ~ Na křídlech svobody ~ at mikulasminar.substack.com/subscribe
  • Komu posílal Andrej Babiš tajně miliony korun? Proč mu Miloš Zeman přezdívá Větrák? Kdo a proč ho přetáhnul přes záda násadou od krumpáče? Jaká je jeho dlouholetá metoda získávání vlivu a zbavování se konkurence? Šel do politiky proto, aby na náměstích prodával šišky a točil zmrzlinu?

    Už 12 let hraje významnou roli v české politice oligarcha Andrej Babiš. Nejprve ministr financí, později premiér a nyní kandidát na prezidenta ČR. U té příležitosti se nabízí otázka, kdo to vlastně Andrej Babiš je, co má za sebou a co České republice nabízí? Zkrátka – co by měl o Andreji Babišovi vědět každý Čech?

    O tom jsme si v dalším díle podcastu Na křídlech knih povídali s investigativním novinářem Jaroslavem Kmentou, který Babišově minulosti a politickému působení věnoval hned tři knihy: Boss Babiš (2017) a Babišovo Palermo 1 + 2. Rozhovor pokrývá celý oblouk posledních 35 let Babišova životního příběhu - je proto opravdu vydatný.

    CO SE DOZVÍTE

    00:00 Úvod a představení hosta

    03:25 PROHNILÍ

    06:28 Jak vypadá práce investigativního novináře?

    11:50 Co byly největší kauzy, kterým se novináři věnovali v 90. letech?

    15:05 Fiktivní sponzoři a tajné konto ODS v roce 1997

    21:30 Babišovo tajné financování ČSSD v roce 1997, soupeření s Mrázkem, role Stanislava Grosse

    32:15 První setkání Jaroslava Kmenty s Andrejem Babišem + Babišova metoda získávání vlivu a zbavování se konkurence

    40:00 Babiš je mistrem ve vytváření sítě kontaktů s novináři, politiky a silovými složkami + nahlodávání Topolánkovy vlády

    43:30 Věci veřejné jako uměle vytvořený projekt, jak udržet u moci pražské kmotry z ODS + vazby Andreje Babiše na policejní složky, razie na úřadu vlády v roce 2013

    55:00 Vstup Andreje Babiše do politiky - vychází ze stínu jako pan Čistý. Proč Babiš vstoupil do politiky?

    58:00 Co vlastně víme o Andreji Babišovi před rokem 89? Práce v PZO Petrimex, Maroko, tajné konto v Lichtenštejnsku. Jak Babiš těžil z normalizačních poměrů?

    1:02:00 Jak se Babiš rozešel se svým kdysi nejbližším spolupracovníkem Lubomírem Šidalou? Proč ho Šidala přetáhl po zádech násadou od krumpáče?

    1:07:00 Prosba TV Nova + Konto ve Vaduzu a ukládání černých peněz.

    1:11:00 Spolupráce Andreje Babiše s StB.

    1:15:00 Jak vlastně Babiš k majetku přišel? Ovládnutí Lovochemie na hraně zákona.

    1:21:45 Jak se stal Babiš majitelem Agrofertu? Kde vzal peníze? Navýšení základního jmění Agrofertu. Fiktivní spolužáci ze Švýcarska. Babišova metoda v byznysu i politice: zaklekavání.

    1:27:00 Jak Babiš převzal MF DNES? 11. září české žurnalistiky. Rozprášení silného týmu investigativního oddělení.

    1:30:30 Jak Babiš hned od začátku ovlivňoval vlastní média? Může vyjít v MF DNES titulek "KMOTR BABIŠ" ?

    1:39:00 Babišova křivá přísaha na zdraví svých dětí a vnoučat. Rozval mediálního prostoru. Oligarchizace médií. Politické snahy ovládnout veřejnoprávní média.

    1:43:00 Je hnutí ANO politická divize Agrofertu? Proč ve straně neexistuje vnitrostranická kritika a v čem poměry v ANO připomínaly sektu?

    1:47:30 Šel Babiš do politiky proto, aby na náměstích prodával šišky a točil zmrzlinu?

    1:50:00 Jaký je vztah Andreje Babiše s Milošem Zemanem? Proč Zeman přezdívá Andreji Babišovi Větrák? Přátelí se, nebo se vzájemně přetahují o vliv?

    1:55:00 Co by se stalo a jak by to vypadalo, kdyby se Andrej Babiš stal prezidentem? Proč by to to mohlo znamenat největší dosavadní agrofertizaci naší země?

    1:57:45 Co by měl o Andreji Babišovi vědět každý Čech?

    2:00:45 Péče o duši českého národa

    2:02:45 O čem sním, když náhodou spím?

    Pokud se Vám rozhovor líbí, neváhejte ho šířit dál ke svým přátelům a známým. Textové materiály k podcastu (citované výpisky knih) najdete na mém blogu Na křídlech svobody: https://mikulasminar.substack.com/podcast

    Díky za odběr, mějte se fajn a zůstávejte Na křídlech knih.



    Get full access to ~ Na křídlech svobody ~ at mikulasminar.substack.com/subscribe
  • Vítejte Na křídlech knih! Tohle je první díl mého podcastu o velkých myšlenkách a zajímavých knihách. Jeho tématem je kniha Nastavení mysli (Carol Dweck) a otázka „Jak změnit své myšlení?".

    CO SE DOZVÍTE

    0) Proč podcast dělám, o čem bude a kdo je to Mikuláš Minář.

    1) Co je to vlastně nastavení mysli?

    2) Jak se liší růstový a fixní mindset?

    3) Jak nastavení mysli vzniká a jak ho můžeme změnit?

    4) Co je to neuroplasticita a proč jde o tak převratný objev?

    5) Je v životě podstatnější talent, anebo úsilí a způsob myšlení?

    6) Jak se vyrovnat s negativní zpětnou vazbou a poučit se z vlastních selhání?

    7) Jak správně chválit a kritizovat druhé, aby to nevedlo k fixnímu myšlení?

    8) Jak vychovávat vlastní děti, abychom v nich pěstovali růstové myšlení?

    9) Jak změnit vlastní nastavení mysli z fixního na růstové?

    10) Proč je tak magické slovo ZATÍM?

    „Pokud napravíte svou mysl, zbytek vašeho života se zařadí na správné místo.“ – Lao-c´

    Podcast Na křídlech knih najdete:

    * Na Youtube (VIDEO)

    * Na všech podcastových platformách. (AUDIO)

    * Na mém Substacku (TEXT)

    „Čím jsou pro ptáky křídla, tím jsou pro člověka knihy."



    Get full access to ~ Na křídlech svobody ~ at mikulasminar.substack.com/subscribe