エピソード
-
Mimo, że nadal nie ma możliwości przeprowadzenia wyborów na Ukrainie, kampania wyborcza już trwa. Zarówno obóz rządzący Wołodymyra Zełeńskiego jak i opozycja starają się przekonać do siebie obywateli, oraz zniechęcić ich do tej drugiej strony. Jakim poparciem cieszy się urzędujący Prezydent? Kto tak naprawdę rządzi na Ukrainie? Jak wygląda opozycja? Czy w ukraińskim parlamencie obecni są prorosyjscy politycy? O tym mówią eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich Tadeusz Iwański i Marcin Jędrysiak.
-
Emmanuel Macron powiedział, że Albania w ciągu najbliższych lat dołączy do Unii Europejskiej. W związku z tym chcemy opowiedzieć o sytuacji wewnętrznej w tym kraju. Czy rzeczywiście albańskie państwo spełnia odpowiednie standardy? Jak wygląda Albania pod rządami Ediego Ramy? Czego możemy się spodziewać w najbliższych latach? O tym opowiada Marta Szpala, ekspertka OSW.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
Nicușor Dan zwyciężył drugą turę wyborów prezydenckich w Rumunii. Ten niezależny, proeuropejski centroprawicowy polityk zdobył 53,6% głosów. O tym czy zwycięstwo Dana kończy kryzys wyborczy w Rumunii, o tym czemu George Simion przegrał i o tym jakim politykiem jest Nicușor Dan porozmawiamy w dzisiejszym podcaście. Występuje Kamil Całus- ekspert OSW.
-
Ponad miesiąc temu Donald Trump ogłosił wprowadzenie nowych, bardzo wysokich ceł. Wielu ten moment określało, jako koniec ery wolnego handlu. W ciągu kilku ostatnich tygodni wydarzyło się jednak wiele ważnych rzeczy, o których opowiadamy w tym podcaście. Czy Trump ugiął się Chinom? Czy w starciu USA-Chiny wygrał Pekin? Jak aktualnie wygląda sprawa ceł na Europę? Jak cła Trumpa mogą wyglądać w przyszłości? Na te i inne pytania odpowiadają Jakub Jakóbowski, Maciej Kalwasiński i Andrzej Kohut.
-
Po śmierci Jewgewnija Prigożyna obraz „prywatnych armii” w Rosji uległ całkowitej zmianie. Nie zmienia to faktu, że najemnicy nadal prowadzą działania, a jednym z najważniejszych obszarów ich operacji jest Afryka. O tym, jak działają Rosjanie, czego chcą i kto próbuje im przeszkodzić opowiadają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich Piotr Żochowski i Miłosz Bartosiewicz
-
Omawiamy ostatnie wydarzenia związane z Białorusią. Opowiadamy między o tym dlaczego Łukaszenka zaprosił na Białoruś 150 tysięcy Pakistańczyków? Jaki związek ma z tym demografia Białorusi? Kamil Kłysiński opowiada także o stanie w jakim jest gospodarka Białorusi. Dlaczego w tym kraju brakuje ziemniaków? Czy niedobory w gospodarce mogą być spowodować większe problemy władzy? W jakim stanie jest białoruska opozycja?
-
Rada Najwyższa Ukrainy ratyfikowała umowę w sprawie surowców z USA. Tym samym być może kończy się wielotygodniowy proces negocjacji Ukraina-USA. Co oznaczają zapisy tej umowy? Co wiemy, a jakie rzeczy wciąż pozostają niewiadomą? Co ta umowa oznacza dla Ukrainy i przyszłego wsparcia USA? O tym wszystkim porozmawiamy z Marcinem Jędrysiakiem i Sławomirem Matuszakiem, ekspertami OSW.
-
AfD została uznana przez niemiecki kontrwywiad za partię ekstremistyczną. Co to oznacza? Jakie realne konsekwencje spotkają polityków AfD? Czy Alternatywa dla Niemiec, jako partia może zostać zdelegalizowana? Na te i inne pytania odpowiada Kamil Frymark, ekspert OSW.
Tekst Kamila Frymarka na omawiany temat: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2025-05-05/niemcy-kontrwywiad-uznaje-afd-za-partie-ekstremistyczna
Film o nowym kanclerzu: https://www.youtube.com/watch?v=ScWgK7VC9jY
Podcast o nowej koalicji: https://open.spotify.com/episode/6epLkV4T72LvMro7CigZIQ?si=PXSrEolqQgyz3GG86SSzQQ
-
W dzisiejszym podcaście OSW opowiemy o tym co się dzieje w Gruzji. Od zeszłego roku nieprzerwanie trwają tam protesty. O tym co się dzieje i w jakim kierunku zmierza Gruzja opowie Wojciech Górecki- ekspert OSW
-
Prezydent Ukrainy poinformował że Siły Zbrojne Ukrainy pojmały dwóch obywateli Chińskiej Republiki Ludowej, którzy walczyli po stronie Rosji w obwodzie donieckim. Czy Prezydentowi Zełeńskiemu uda się zwrócić uwagę Stanów Zjednoczonych? Czy głos Kijowa jest słyszalny w rozmowach Chiny - Rosja - USA? O tym mówią w podcaście OSW wicedyrektor i kierownik Zespołu Chińskiego Jakub Jakóbowski i kierownik Zespołu Ukraińskiego Tadeusz Iwański.
-
W dzisiejszym podcaście OSW porozmawiamy o wyborach prezydenckich w Rumunii. 4 maja odbędzie się po raz drugi pierwsza tura wyborów prezydenckich.
Poprzednie unieważniono w następstwie kontrowersyjnego wyroku sądu konstytucyjnego. O tym jak wygląda sytuacja polityczna w Rumunii po odsunięciu Calina Georgescu,
O tym kim jest George Simion- lider sondaży i o tym czy do tych wyborów dojdzie, porozmawiamy z Kamilem Całusem ekspertem OSW.
-
Finlandia zbudowała niezwykły system całościowego bezpieczeństwa. W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy film dokumentalny „Gotowi na wojnę. Czego możemy nauczyć się od Finlandii?”. W tym odcinku podcastu w gronie twórców materiału rozmawiamy o rzeczach, które nie zmieściły się w filmie. Uzupełniamy opowieść o schronach, miejscowości Mikkeli, stosunku Finów do Rosjan, historii relacji Finlandia-Rosja i służbie wojskowej kobiet.
Link do filmu: https://youtu.be/TQs9e6z7-Sc
-
Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan i Turkmenistan coraz częściej są obszarem zainteresowania Unii Europejskiej, Rosji i Chin. Azja Centralna jest więc ważnym miejscem rywalizacji mocarstw. Jak wygląda dziś pozycja Rosji w regionie? Czy Unia Europejska może być alternatywą dla tych krajów? Jak w krajach Azji Centralnej chcą być obecne Chiny? Na te i inne pytania odpowiada Marcin Popławski, ekspert OSW.
Więcej w tekście: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2025-04-09/szczyt-ue-azja-centralna-w-samarkandzie-po-pierwsze-gospodarka
-
W dzisiejszym odcinku skupiamy się nie na aktualnych wydarzeniach, a na szerszym kontekście. Mówimy o procesach, które obserwujemy w ostatnich tygodniach. Jakie mogą być ich skutki? Czy jesteśmy na progu nowej ery w stosunkach międzynarodowych? Czy na naszych oczach tworzy się nowy porządek świata? Jeżeli tak to jak może on wyglądać? Na te i inne pytania odpowiadają dyrektor OSW Wojciech Konończuk oraz wicedyrektorzy: Justyna Gotkowska i Jakub Jakóbowski.
-
CDU/CSU i SPD porozumiały się w sprawie koalicji. Oznacza to, że nowy rząd w Niemczech powstanie prawdopodobnie już niedługo. Co wiemy o programie przyszłego gabinetu? Jaki będzie rząd Friedricha Merza? Dlaczego AfD w jednym z sondaży wyszło na prowadzenie? O tym opowiadają analitycy OSW Kamil Frymark i Michał Kędzierski.
Podcast o poluzowaniu limitu zadłużenia: https://open.spotify.com/episode/6qRjfnWvtQDjdPTTxw1EZU?si=KG3pJtivSe6wgDTTMahFeA
-
Tematem dzisiejszego odcinka są porty. Opowiadamy o tym, dlaczego są one tak ważne dla gospodarki. Skąd tak duża obecność Chin w strukturze właścicielskiej portów? Co Europa z tym robi? Jak wygląda rywalizacja USA-Chiny w tej dziedzinie? Na te i inne pytania odpowiada ekspert OSW Konrad Popławski. Komentarz „Zatrzymana fala: Amerykanie ograniczają wpływy Chin w portach Europy”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/komentarze-osw/2025-03-17/zatrzymana-fala-amerykanie-ograniczaja-wplywy-chin-w-portachAnaliza „Wielkie przetasowanie w portach: Chińczycy sprzedają USA swoje terminale”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2025-03-11/wielkie-przetasowanie-w-portach-chinczycy-sprzedaja-usa-swoje
-
2 kwietnia Donald Trump podjął decyzję o wprowadzeniu ceł na produkty wwożone do USA. Ta decyzja może mieć niezwykle duże reperkusje na całym świecie. W tym odcinku razem z ekspertami OSW podsumowujemy decyzję Donalda Trumpa i to jak może ona wpłynąć na Chiny, Europę i generalnie cały światowy handel.
Zapisy na newsletter OSW: osw.waw.pl/newsletter
-
Grenlandia wciąż jest na nagłówkach światowych gazet. Donald Trump wciąż twierdzi, że wyspa będzie należeć do USA. Czy jest to możliwe? Jaka jest aktualna strategia USA? Co na to Grenlandczycy? Jak JD Vance został przyjęty na wyspie? O aktualnej sytuacji politycznej na Grenlandii i rozgrywce wokół niej opowiadają Piotr Szymański i Andrzej Kohut.
Poprzedni odcinek o Grenlandii: https://open.spotify.com/episode/7LB2IB5M23hh0FKcVtGagw?si=-3gpvt93SmCabbKqRbGn8w
Analiza „Grenlandia: rząd jedności w Nuuk i amerykański sen o Arktyce”: https://www.osw.waw.pl/pl/publikacje/analizy/2025-04-01/grenlandia-rzad-jednosci-w-nuuk-i-amerykanski-sen-o-arktyce
- もっと表示する