エピソード
-
Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme, jaký je vývoj kolem nápadu šéfa centrální banky Aleše Michla nakoupit do rezerv ČNB bitcoin. Myslel to vůbec vážně, nebo jen chtěl šokovat? A pokud ho nápad stále drží, je to právně vůbec možné? Já jsem Petr Honzejk a po několika byznysových zprávách to všechno rozeberu s naším analytikem Luďkem Vainertem.
-
Ranní brífink Jana Beránka: V kontextu rozbouřeného světa působí Česko čím dál víc jako poklidná oáza stability. Ale i v ní občas dojde k pokroku. Třeba tenhle: od léta by mohly vlaky jezdit na jedné trati rychleji než kdy dřív – a oficiální maximum 160 kilometrů za hodinu přestane platit. Jak to bude vypadat? Vysvětluje šéf Správy železnic Jiří Svoboda.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
Shortaři, tedy investoři, kteří spekulují na pokles akcií, mohou být prospěšní i pro zbytek trhu. Tedy pro investory, kteří očekávají, že nakoupené akcie porostou. David s Martinem si proto do aktuálního dílu podcastu MoneyPenny pozvali shortaře Aleše Vávru. Kvůli aktuálnímu růstu trhů a odlivu investorů sice musel nedávno zavřít svůj Metatron Short Equity Fund, shortování jako investiční taktiku však zcela nezavrhuje. Věří, že i v budoucnu bude hrát na trzích jistou roli. Přestože přiznává, že tato strategie je kvůli pasivnímu investování, kdy investoři nakupují celé indexy bez ohledu na fundamenty jednotlivých společností, stále složitější. V rozhovoru popsal, jak identifikoval společnosti vhodné pro shortování, a poradil, jak poznat akciové tituly, od kterých by běžní investoři měli raději dát ruce pryč. Celý díl a všechny analýzy, přehledy a bonusy naleznete na platformách Herohero nebo Gazetisto.
-
Co se to děje v Německu, kde v parlamentu poprvé od druhé světové války rozhodla o výsledku hlasování krajní pravice? Šéf CDU/CSU Friedrich Merz se rozhodl razantně přitvrdit proti nelegální migraci a využil k tomu hlasy AfD. Co dělá správně a v čem se naopak mýlí? A kam Německo nakonec může přivést? Čeští politici dokola opakují, že je potřeba omezit byrokracii, ale nejsou schopni říct, jak. My politici nejsme, a tak jasně říkáme, jaké evropské předpisy zaslouží zrušit. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Už tři dny mnozí rodiče řeší přihlášky dětí na střední školy nebo osmiletá gymnázia. Vzhledem k podobnému zájmu jako loni se přitom očekává hlavně ve velkých městech značný přetlak. Jak tedy ladit strategii? Na jaké osmileté gymnázium v hlavním městě je nejtěžší se dostat, a kde má naopak šanci uspět skoro každý? HN přinesly detailní srovnání středních škol a víceletých gymnázií podle toho, kolik bodů v přijímacích zkouškách bylo loni potřeba k přijetí. A výsledky v dnešním Ranním brífinku komentuje reportérka pro oblast školství Markéta Hronová.
-
Kortizol patří mezi hormony, které je dobré držet pod kontrolou. Vyplavuje se při stresových situacích, aby člověka na náročné okamžiky připravil. Jenže když je stresu moc, hormon začne v těle působit potíže. Potlačuje imunitní systém, narušuje schopnost soustředit se a ovlivňuje paměť. Tělo přitom na zvýšenou hladinu stresového hormonu zřetelně upozorňuje dopředu. Jak? A co dělat, aby se člověk v dnešním zrychleném světě stresu dokázal zbavit? Na to v Longevity podcastu odpovídá psycholog Daniel Tůma. Ten zároveň vysvětluje, jaký vliv má na délku života kvalita vztahu a proč je nejdůležitější být spokojený s partnerem kolem padesátky.
-
Evropa se razantně mění a my v ní jednou budeme rozhodovat, říká europoslankyně ANO Jaroslava Pokorná Jermanová. Naším hlavním nepřítelem podle ní není Rusko, ale Čína. A Volodymyr Zelenskyj ztratil legitimitu. Současná EU jí vadí, ale zároveň chce, aby její členové spolupracovali ještě víc, než dnes. A jak reaguje na námitku, že spojenci ANO v EU jsou ve skutečnosti protičeští? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Ranní brífink Patrika Saláta: Káva by měla v letošním roce v obchodech i kavárnách opět zdražit. Její cena na burze poslední rok vzrostla o desítky procent a tento týden pokořila nová historická maxima. Stalo se to poté, co Donald Trump v neděli pohrozil cly Kolumbii, která je třetím největším producentem kávy na světě. Novému americkému prezidentovi se totiž nelíbilo, že kolumbijská vláda odmítla povolit přistání dvou amerických letadel s migranty. Trump od svého záměru později ustoupil, i tak ale cena kávy na burze tento týden výrazně zdražila.
-
V podcastu Generační konflikt jsme se tentokrát zaměřili mimo jiné na umělou inteligenci. Je v pořádku že s ní děti podvádějí při písemkách? Nebo to vůbec není podvádění, ale důkaz dovedností budoucnosti? Jak promění vzdělání a co to vůbec vzdělání bude? Řeč je také o právě nastupující generaci beta, které se to všechno bude týkat zejména. Nechybí samozřejmě Generační slovníčky. Pro starší: víte třeba co to je YOLO? A pro mladší: Víte jak se za bolševika jmenovalo východoněmecké město Chemnitz?
-
Je tady první díl nového politického podcastu Hospodářek s názvem Podpásovka. Ondřej Leinert a Petr Honzejk se v něm věnují šancím nových politických projektů se zvláštním důrazem na stranu GEN, kterou vytvořili převážně odpadlíci od Andreje Babiše. A protože Ondřej je skvělý imitátor, dozvíte se i co by tomuhle projektu řekl sám Andrej Babiš, kdyby si myslel, že jsou vypnuté mikrofony. Jako bonus vzpomínka na všechny možné obskurní partaje minulosti. Jo, a víte kdo z českých politiků měl sníst chrousta?
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Právě v těchto dnech dostávají klienti penzijních společností roční výpisy, jak se dařilo jejich spoření. Vzhledem k tomu, že rok 2024 byl pro investory velmi úspěšný, připisovaly dynamické fondy často více než deset procent. Část zisků si ale vzaly zpět formou takzvané úplaty za zhodnocení majetku. Dalším poplatkem je pak úplata za obhospodařování majetku, která obvykle dosahuje jedno procento, pokud se nejedná o konzervativní fond. Může klasické penzijní spoření s touto poplatkovou politikou konkurovat například DIP? Existuje stran poplatků mezi jednotlivými společnostmi konkurence? A může někomu dávat smysl z „penzijka“ úplně odejít a peníze investovat jinde a levněji? Nejen na tyto otázky odpovídá v Ranním brífinku investiční specialista Hospodářek a spoluautor podcastu MoneyPenny David Busta.
-
Tlak na firmy, aby snižovaly uhlíkovou stopu, neustále roste. Nejde však jen o regulaci, hlavní motivací jsou peníze. První kroky k účinnému šetření energií mohou být ve firmách překvapivě jednoduché. „Začít můžete výměnou žárovek, minimalizací noční spotřeby nebo lepším časováním náročnějších procesů,“ říká v úvodu debaty HN o energetické efektivitě firem Ivo Apfel z Tesla Energy Group. Mezi další jednoduché kroky patří například pravidelná údržba spotřebičů, která zajistí jejich optimální fungování, nebo vzdělávání zaměstnanců o efektivním využívání zdrojů.
-
Crowdfundingové platformy nabízející investice do úvěrů jsou v Česku poměrně populární. Kolem některých je ale poslední dobou rušno. David a Martin se proto podívali, co je důvodem a jaký čekat další vývoj. Podělili se také o získané názory odborníků na to, které platformy jsou investičně zajímavé. Celý díl najdete na https://herohero.co/moneypenny nebo https://moneypenny.gazetis.to/
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Neratovická Spolana, Česká pošta nebo pneumatikárna Mitas. To jsou některé z velkých společností, které v poslední době ohlásily hromadné propouštění. A nejsou zdaleka samy. Podniky to zdůvodňují propadem zakázek nebo drahými energiemi. Pokračuje tak trend, který nastartoval už loni. Zatím si ale většina firem spíše stěžuje na nedostatek kvalitních lidí. Přichází zlom na trhu práce? V Ranním brífinku to vysvětluje a rozebírá reportér HN Jan Prokeš.
-
Návrat Donalda Trumpa má pro Česko a celou EU i pozitiva, na která zapomínáme. Jaká? A proč evropské automobilky ještě před pár měsíci nebyly schopné politikům říct, s čím mají problém a co vlastně chtějí? Mluví o tom europoslanec Jan Farský (STAN), který vzpomíná i na politika, který po něm jednou požadoval úplatek. Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Sněmovna v prosinci schválila dlouho očekávanou novelu energetického zákona, tzv. lex OZE III. Ta měla implementovat evropskou směrnici pro využití akumulace, agregace a flexibility energie z obnovitelných zdrojů. Součástí schválené verze se ale staly vládní přílepky, jejichž cílem je ušetřit zhruba 20 miliard z původně slíbene podpory obnovitelných zdrojů. Podle majitelů solárních parků zákon narušuje investiční prostředí a navíc je nezákonně retroaktivní. Zahraniční vlastníci chystaji na mezinárodní arbitráže. Ministr financí Zbyněk Stanjura zase tvrdí, že pokud by nezasáhl, dotace by se letos vyšplhaly k 50 miliardám. Zákon se v polovině ledna projednával v senátním hospodářském výboru,na plénum by se měl dostat zítra. Jak to aktuálně vypadá, tak o tom jsme jsme se v Ranním brífinku bavili s výkonným ředitelem Solární asociace Jan Krčmářem.
-
Ranní brífink Ondřeje Housky: Andrej Babiš za Česko odsouhlasil cíle Green Dealu, a to opakovaně. Teď prohlašuje, že ho chce zrušit. Jak tomu rozumět? Dozvíte se v dnešním Ranním brífinku HN.
-
Ranní brífink Petra Honzejka: Slovenský prezident Peter Pellegrini po čtvrtečním jednání bezpečnostní rady státu řekl, že na Slovensku existuje skupina lidí, která chce zvyšovat napětí ve společnosti. Podle něj je snaha zaútočit na ústavní zřízení s cílem svrhnout vládu.
-
Tenhle díl Generačního konfliktu je speciální. Zašli jsme na Hrad za prezidentem Petrem Pavlem, který se nejen nechal vyzkoušet ze slovníku mladé generace a prozradil nám, z koho v politice "cringuje". Svěřil nám také svoje recepty, jak zůstat po šedesátce v kondici, jak přišel ke dvojce z chování a jestli považuje mladou generaci za beznadějné sněhové vločky. Dozvíte se také, co je podle prezidenta nejhorší a z čeho je dobré se nepo... A jako bonus nabízíme odpovědi Petra Pavla na dotazy mladých lidí od sedmi do sedmnácti let.
-
Tlak na nižší vypouštění skleníkových plynů do ovzduší nutí k přechodům na jiné zdroje tepla. Teplárny tak z uhlí přechází na biomasu a zemní plyn. Významnou část těchto nových zdrojů postaví energetická společnost ČEZ, a to i v regionech, které byly tradičně uhelné, jako je Moravskoslezský nebo Ústecký kraj.
- もっと表示する