エピソード
-
Baranki to inicjatywa przygotowująca dzieci, a przy okazji całe rodziny, do I Komunii Świętej. Ten roczny proces jest nastawiony na miłość Boga, relacje i doświadczenie żywej wiary. Bez blichtru, stresu, prezentów i uczenia się modlitw na pamięć. To się dzieje już w 70 miejscach w Polsce. Posłuchaj jak wygląda w praktyce przygotowanie do I Komunii Świętej w grupach Baranków. Opowiada nam o tym jedna z prowadzących, urszulanka s. Beata Zawiślak. Zaprasza Magdalena Prokop-Duchnowska.
-
Poczucie własnej wartości u dzieci to bardzo delikatna kwestia. Łatwo je obniżyć, nie mając zupełnie takich intencji. Jak temu przeciwdziałać? Poznaj proste sposoby na komunikaty wzmacniające poczucie wartości u dziecka, wypracuj nawyki i ciesz nową jakością rodzinnych relacji i realnym wzrostem twoich dzieci! To może być wspaniała przygoda, która przyniesie pozytywne zmiany również w tobie! Naszym gościem jest dziś doktor psychologii Małgorzata Weryszko oraz jej mała córeczka Danusia, która towarzyszyła nam w nagraniu, a jej obecność dała nam kilka bardzo praktycznych przykładów do poruszanych tematów.
JAK MOŻNA NAS WESPRZEĆ?
👉 Tutaj: https://siewca.pl/wesprzyj
lub
👉 Wysyłając przelew na konto: 25 1600 1462 1892 3847 1000 0002 (Fundacja Siewca) -
エピソードを見逃しましたか?
-
Ze słynnym wśród młodych ludzi księdzem z TikToka Sebastianem Koseckim rozmawiamy o zjawisku katolipy, której jako Kościół coraz sprawniej się wystrzegamy, a także o życiu młodych, dla których TikTok potrafi być źródłem pozytywnej zmiany i spotkania z Bogiem. Okazją do rozmowy jest nasz wspólny patronat medialny nad "Biblią w komiksie" Wydawnictwa AA, która jest doskonałym przykładem tego, jak nie robić katolipy! Miłego odsłuchu!
-
Wraz z historykiem prawa z Katedry Prawa Rzymskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Pauliną Święcicką analizujemy chronologicznie poszczególne etapy procesu Jezusa według przekazów ewangelicznych. Zaczynamy od pojmania i przechodząc przez spotkanie z Piłatem i Mękę, kończymy na... czasach współczesnych. Wyrusz z nami z niezwykłą historyczno-prawną podróż, która jest okazją do wzbogacenia wiedzy o decydujących momentach w historii chrześcijaństwa.
-
Czy w twoim małżeństwie są tematy, których wolisz nie poruszać, bo się ich boisz? Czy są tam emocje, z którymi wolisz się nie mierzyć i myślisz, że jakoś to będzie? Katarzyna Matusz, dziennikarka, współautorka książki "O niektórych lękach w relacjach" pokazuje w rozmowie z Sylwią Jabs, że nie warto myśleć "jakoś to będzie", warto mierzyć się z niekomfortowymi rozmowami i sytuacjami w relacji małżeńskiej i wokół niej, by pewnego dnia nie okazało się, że nawet terapia nic nie da. Na takich niełatwych doświadczeniach, które trzeba przejść, możemy zbudować trwałe szczęście.
(Rozmowa nagrana w sierpniu 2022) -
Modlitwa Słowem Bożym może być bardzo twórcza! Posłuchaj rozmowy o sile biblijnej pasji połączonej z artystyczną kreatywnością, którą może praktykować każdy czyli o "Bible Journalingu". W jaki sposób Biblia może być naszym pamiętnikiem? Czy pisanie i malowanie na kartach Pisma Świętego jest dozwolone? W jaki sposób Bible Journaling pomaga być jeszcze bliżej Boga i Jego Słowa? Jak zarazić tą modlitewną pasją dzieci? Ze specjalistką Bible Journalingu Jagodą Kwiecień rozmawia Magdalena Prokop-Duchnowska.
Chcesz zobaczyć jak to wygląda w praktyce u Jagody? Zapraszamy tutaj: https://siewca.pl/rodzina/biblia-jako-pamietnik-oto-modlitwa-ktora-jest-tworcza-bible-journaling. -
Ks. Tomasz Trzaska, suicydolog, w rozmowie z Jarosławem Kumorem komentuje zastraszającą statystykę Policji, wg której 84% samobójstw w Polsce popełniają mężczyźni. Każda taka historia – dotycząca tak mężczyzn, jak kobiet – to niewyobrażalny dramat. Jakie są przyczyny tak dużej liczby samobójstw popełnianych przez mężczyzn? Jak zapobiegać samobójstwom? Kiedy i gdzie szukać pomocy doświadczając myśli samobójczych? Czy tak duża dysproporcja w liczbie samobójstw u kobiet i mężczyzn oznacza, że mężczyźni są słabsi psychicznie?
Projekt "Życie warte jest rozmowy": https://zwjr.pl.
Bezpłatne telefony pomocowe: https://zwjr.pl/bezplatne-numery-pomocowe. -
Sakrament Pierwszej Komunii Świętej bez egzaminów i kartek z pierwszej spowiedzi? Tak, to możliwe! Posłuchaj jak przygotowywali się do tej uroczystości synowie przedsiębiorcy Macieja Gnyszki. To była wyjątkowa i unikalna uroczystość. Również dlatego, że odbyła się w tzw. starym rycie. Czekają cię nie tylko ciekawe spostrzeżenia, ale także momenty pełne śmiechu, bo trudno oczekiwać czegoś innego w towarzystwie tego gościa.
-
Z duszpasterzem młodzieży w diecezji drohiczyńskiej (prowadzącym na TikToku kanał z niemal 300-tysięczną publicznością) ks. Piotrem Jarosiewiczem rozmawiamy o Kościele, który stał się "furmanką", podczas gdy młodzi wsiedli do Ferrari oraz m.in. o błędach księży i ostracyzmie wobec nich. Nieprzypadkowo poruszamy te kwestie w Uroczystość Objawienia Pańskiego, bo folklor Trzech Króli w połączeniu z działaniem młodych w Kościele może nam tu dać dużo światła. Zaprasza Jarosław Kumor.
-
Kończymy rok 2023 macierzyńsko – rozmową Magdy Prokop-Duchnowskiej z Agnieszką Stefaniuk, autorką projektu FamilyFunByMum, mentorem, autorką programów rozwojowych wspierających rodziców. Usłyszycie m.in. o tym jak ogarnia się rzeczywistość z siódemką dzieci i dlaczego czasem warto zwolnić i odpuścić wymagania wobec siebie i bliskich, nawet jeżeli będzie to kosztować. A jeżeli szukacie inspiracji do noworocznej poprawy rodzinnych relacji, to zdecydowanie się nie zawiedziecie!
-
Co jest prawdą historyczną w ewangelicznych opisach Bożego Narodzenia? Czy ewangeliści kłamali? Czy kwestionowanie wydarzeń z Ewangelii może wzmacniać wiarę? W klimacie przedświątecznym spoglądamy na Boże Narodzenie oczami historyka starożytności, specjalizującego się w historii starożytnej Palestyny, dziekana Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego prof. Łukasza Niesiołowskiego-Spano. Zaprasza Jarosław Kumor.
-
Ks. Adrian Chojnicki, prowadzący na TikToku kanał @padre.adriano, to jeden z kapłanów zaangażowanych w nasz Budzik Siewcy – codzienną Ewangelię z komentarzem. Rozmawiamy o Kościele marzeń, katechezie, na której można zorganizować teleturniej, ale też o braku ojca, nawróceniu i relacji z Bogiem ks. Adriana. Zaprasza Jarosław Kumor.
-
Ks. Mateusz Dudkiewicz, wicedyrektor Caritas w diecezji bielsko-żywieckiej, jeden z kapłanów zaangażowanych w nasz nowy projekt Budzik Siewcy, to prawdziwy pasjonat duszpasterstwa i sportu. Dziś przedstawia nam się bliżej, opowiadając o swojej hokejowej pasji, w której nie ma miękkiej gry i jest dużo emocji, co daje mu spore atuty w pracy z trudną młodzieżą. Rozmawiamy też m.in. o jego sposobach na dbanie o relację z Bogiem w zabieganej codzienności. Zaprasza Jarosław Kumor.
-
OGIEŃ – koncert w poznańskiej Sali Ziemi już pojutrze, a dziś u nas jeden z wykonawców, których będziecie mogli tam spotkać: Arkadiusz Zbozień ARKADIO, raper, coach, dziennikarz, człowiek, który stoi za ogólnopolską akcją "Rób To Co Kochasz". Co Arkadio przywozi na OGIEŃ i czym są dla niego tego typu wydarzenia? Rozmawialiśmy także o jego pasji, rodzinie, przeszłości, nawróceniu, twórczości, ewangelizacji, coachingu, życiu jak święty i kilku innych tematach. Zaprasza Jarosław Kumor.
-
Już 2 grudnia 2023 r. w Sali Ziemi w Międzynarodowych Targach Poznańskich będzie się palił OGIEŃ i będzie to ogień Ducha Świętego podsycany przez muzykę w wykonaniu m.in. Adama Sztaby, Arkadio, Mate.O czy organizatorów – Chóru i Orkiestry JORDAN. Dyrektor artystyczny tego wydarzenia dyrygent i multiinstrumentalista Tomasz Karwański w Rozmowie Siewcy podkreśla, że będzie to koncert, który może zmienić życie i być odpowiedzią na plagę samotności i zaniedbanych relacji każdego z nas. Usłyszycie o niezwykłym pomyśle na przeprowadzenie tego wydarzenia przez pewne trzy etapy, ale także m.in. o osobistej drodze Tomasza Karwańskiego z muzyką i modlitwą w jednym.
Jako portal i fundacja mamy przyjemność być partnerem tego wydarzenia. Po więcej szczegółów i możliwość zgłoszenia się zapraszamy na www.ogien.live. -
On zwolnił się z dobrej posady, ona wzięła roczny urlop, dzieci przeszły na edukację domową i ruszyli... Jaka w tym logika? Posłuchajcie! Nie było drogich hoteli. Było spanie u ludzi. Nie było telefonów. Były warsztaty prowadzone przez ich dzieci dla dzieci z krajów, w których panuje bieda. Były spotkania z ludźmi, czyli to, co daje najwięcej wiedzy i doświadczenia. Ojciec tej niezwykłej rodziny Wojciech Łopaciński, podróżnik i – jak sam o sobie mówi – nosiciel plecaków, opowiada w Rozmowie Siewcy o sobie, swoich bliskich, misjonarzach, Kościele, edukacji i zmianie, jaka stała się udziałem tej czwórki szaleńców. Zaprasza Jarosław Kumor.
-
On jest Belgiem polskiego pochodzenia. Ona jest Węgierką. Poznali się w Polsce. To tutaj żyją i wychowują swojego synka. Lídia i Sébastien Meuwissen opowiadają m.in. o seksualizacji dzieci, jaka ma miejsce w Belgii. Sébastien już lata temu doświadczał jej przejawów na własnej skórze. Małżonkowie podkreślają, że w Polsce czują się pod tym względem o wiele bezpieczniej. W rozmowie z Sylwią Jabs opowiadają także o historii swojego związku i połączeniu w nim dwóch mocno odmiennych kręgów kulturowych – zarówno jeśli chodzi o wiarę, jak też tradycję czy choćby kulinaria.
-
O silnym, a jednocześnie czułym ojcostwie rozmawiamy z jednym z prelegentów 15. Międzynarodowego Forum Tato.Net Michałem Michalskim, kulturoznawcą, ekspertem Polskiego Forum Rodziców, profesorem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, prezesem Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie. Do czego w praktyce powinna służyć ojcowska siła i dlaczego bez czułości będzie ona wypaczeniem? Zaprasza Jarosław Kumor.
-
Praca "na swoim" daje elastyczność, a dobre planowanie to klucz do harmonii między pracą i rodziną? Pozornie tak, w rzeczywistości nie. Agnieszka Pieniążek, ekspert ds. relacji w rodzinie, wspierająca przedsiębiorców w łączeniu życia zawodowego i domowego, opowiada nam o swojej drodze do "work-life balance". Jakie sposoby działają? Dlaczego same sposoby to za mało? Jaka osoba i relacja z tą osobą stanowi tu klucz do sukcesu? Zaprasza Magdalena Prokop-Duchnowska.
- もっと表示する