エピソード
-
Vražedný útok študenta na chvíľu stlmil emócie politikov. Blížiaca sa mimoriadna schôdza NR SR však dáva tušiť, že slovné prímerie nebude trvať dlho.
Prečo sa politický boj zmenil na osobnú nevraživosť? Kedy a prečo sme prekročili tento rubikon? Bola cesta poslancov do Moskvy ekonomická predvídavosť alebo zrada? O čom vypovedá 18 hodín nahrávok z poľovníckej chaty? Sledujte diskusiu H. Kostelníkovej s poslancami NR SR R. Glückom (Smer-SD) a J. Krúpom (SaS).
-
Opozícia chce vysloviť nedôveru predsedovi vlády. Vlastné hlasy jej na to nestačia a spolieha sa na rebelujúcich poslancov koalície.
Premiér vyzval Hlas a SNS, aby si upratali vo vlastných poslaneckých kluboch, inak budú predčasné voľby. Dokáže koalícia otvoriť februárovú schôdzu parlamentu? Zahlasujú poslanci za zdravotnícke zákony, alebo ohrozia prímerie v zdravotníctve? Mali by mať lekári platový automat a kde postavíme novú štátnu nemocnicu? Aj o tom diskutovala H. Kostelníková s poslancami Výboru NR SR pre zdravotníctvo Z. Svobodom (Hlas-SD) a O. Dvořákom (PS).
-
エピソードを見逃しましたか?
-
Svetom sa rýchlo šíri metapneumovírus. Rýchlo postupuje najmä v Číne a jeho výskyt zaznamenali už aj v Maďarsku. Vírus vtáčej chrípky zasa decimuje chovy hovädzieho dobytka v USA.
Zachytili sme vírus HMPV aj u nás? Čím je špecifický a máme sa ho obávať? Hrozí nám opäť nosenie rúšok a respirátorov? Moderátor P. Bielik si do Témy pozval virológa B. Klempu.
-
Na Slovensku sú desiatky miest, ktoré sa objavili v známych slovenských a zahraničných filmoch. Spomeňme napríklad filmy Peacemaker s G. Clooneym, Červená volavka či obľúbenú Perinbabu.
Ako si filmári vyberajú vhodné lokality? Ktoré naše miesta môžeme vidieť v svetoznámych filmoch? Kde máme na Slovensku filmový turistický chodník? Je filmový turizmus pre naše regióny zaujímavý? O filmových miestach sa budeme rozprávať s kulturológom T. Galierikom v relácii Univerzum.
-
Hackerský útok ohrozil naše majetky. Útočníci si dokonca za to pýtali výkupné. Štát im ho odmietol vyplatiť a občanov ubezpečuje, že čoskoro bude všetko v poriadku.Bude to naozaj tak? Ostali naše citlivé údaje nedotknuté? Pochybil niektorý z úradníkov, alebo útočníkom dokonca pomáhal? Aj tieto otázky sa v relácii Téma opýtal moderátor P. Bielik poslancov NR SR M. Barteka (Hlas-SD) a J. Hargaša (PS).
-
Ján Budaj chránil vlka dravého celý rok. Tomáš Taraba dal poľovníkom 15 dní na odstrel 74 vlkov. Chovatelia dobytka a národné strany odstrel vítajú, ochranári a Progresívne Slovensko ho žiadajú okamžite zastaviť.
Koľko vlkov u nás žije a aké škody páchajú? Môže povolený odstrel ohroziť ich celkovú populáciu a spôsobiť u nás ich vyhynutie? Sledujte diskusiu poslancov NR SR R. Huliaka (nezaradený) a T. Stohlovej (PS) v Téme s P. Bielikom.
-
Šéf SaS z námestia posielal Roberta Fica do Moskvy. Keď tam išiel, chce ho v parlamente odvolávať. Progresívci zareagovali na návrh B. Gröhlinga vlažne, KDH by sa pridalo.
Prečo odmieta podporu od Igora Matoviča? Sú liberáli pripravení na predčasné voľby a možný návrat do vlády? Ktoré známe mená posilnia SaS? Kľúčové otázky o situácii na domácej politickej scéne sa P. Bielik opýtal predsedu SaS B. Gröhlinga.
-
Strana Hlas je seriózny koaličný partner, hovorí podpredseda strany T. Drucker. Jediné, čo žiadajú, je podľa neho dodržiavanie koaličnej zmluvy a plnenie PVV.Ako minister školstva sa bude venovať práci v rezorte a nenechá sa vtiahnuť do politických šarvátok s SNS. Zostane poslanecký klub Hlasu-SD jednotný? Čo požadujú nespokojní poslanci? Ako v strane vnímajú cestu premiéra do Moskvy? Podarí sa ministrovi vyrokovať kompromis pri učiteľských platoch? Sledujte reláciu Sadnite si, prosím s ministrom školstva T. Druckerom (Hlas-SD).
-
V politickom súboji je málo vecí fér, hovorí politológ Jozef Lenč. Premiérova cesta do Moskvy mu nedáva zmysel, skôr za ňou vidí snahu osloviť tú časť voličov, ktorí sa od Smeru-SD začali odkláňať.Sú zahraničné cesty R. Fica do Moskvy a Vietnamu snahou prekryť domáce problémy? Prečo robí z ukrajinského prezidenta nepriateľa Slovenska? Kto drží v rukách osud koalície a prečo poslanci okolo R. Huliaka stratili politický výtlak? Udalosti na domácej politickej scéne analyzoval v relácii Sadnite si, prosím politológ J. Lenč.
-
Vojna na Ukrajine vrátila medzinárodnú politiku do neúprosnej reality. Svet s napätím očakáva nástup zvoleného amerického prezidenta D. Trumpa do úradu a slovenskí politici sa zasa pýtajú, čo vybavil R. Fico v Moskve.Aké dôsledky prinesie rozhodnutie ukrajinského prezidenta Zelenského zastaviť tranzit plynu do Európy? Je toto rozhodnutie nezvratné? Pristúpi Slovensko k odvetným opatreniam? Sme stále pre našich spojencov dôveryhodným partnerom? Aj tieto otázky sa v relácii Téma opýtal moderátor P. Bielik poslankyne EP Miriam Lexmann (KDH) a predsedu Zahraničného výboru NR SR Mariána Kéryho (Smer-SD).
-
Tri koaličné strany spolu s Progresívnym Slovenskom rozhodli o návrate papierových receptov. Chceli chrániť osobné údaje pacientov, reálne však spôsobili vážne problémy nielen im, ale aj lekárom.Ako nová legislatíva skomplikovala život pacientom? Dá sa chyba poslancov opraviť? Kedy by sme sa mohli vrátiť späť k e-receptom? P. Bielik sa aj tieto otázky opýtal predsedu Výboru NR SR pre zdravotníctvo Vladimíra Baláža (Smer-SD) a poslanca Tomáša Szalaya (SaS).
-
Chcem veriť v svet, v ktorom ľuďom netreba neustále pripomínať význam vedy, hovorí fyzik F. Herman. Napriek tomu, že nás obklopujú výdobytky vedy a techniky, veda je podľa neho v akejsi zvláštnej defenzíve.Čo ho motivovalo vrátiť sa zo Švajčiarska späť domov? Dokážeme vo vede konkurovať zahraničiu? Prečo je veda pre ľudstvo dôležitá? Je kvalita vedeckého výskumu len otázkou peňazí? Sledujte rozhovor s F. Hermanom, držiteľom ESET Science Award 2024 v kategórii výnimočná osobnosť vedy do 35 rokov.
-
Po lekároch vyhlásili štrajkovú pohotovosť aj učitelia. Rezortný minister so školskými odborármi neustále rokuje, ale zhodu zatiaľ nenašli.Dokedy sú učitelia ochotní čakať? Akú ponuku na zvýšenie miezd budú akceptovať? Kde nájde minister chýbajúce peniaze? Hrozí v našich školách ostrý štrajk? Moderátor P. Bielik si do relácie Téma pozval ministra školstva T. Druckera (Hlas-SD) a predsedu OZ pracovníkov školstva a vedy P. Ondeka.
-
Vzdelávanie sa dnes nemôže skončiť získaním diplomu alebo maturitného vysvedčenia. Moderné technológie nás síce nútia neustále sa vzdelávať, ale väčšina z nás sa uspokojí s konštatovaním, že si všetko nájde na internete.
Prečo máme katastrofálne výsledky testovania PISA? Čo priniesie Nežná revolúcia vo vzdelávaní? Prečo je dôležité naučiť deti prepájať informácie a kriticky myslieť? Akých oblastí výchovy a vzdelávania sa bude týkať informovaný súhlas rodičov? Rok 2024 v slovensko školstve zhodnotili predsedníčka Výboru NR SR pre vzdelávanie P. Puškárová (Hlas-SD) a bývalý minister školstva, dnes poslanec NR SR J. Horecký (KDH).
-
Vzostupy a pády veľkých ríší vždy ovplyvňovalo viacero faktorov. Civilizácie a ich vládcovia sa zväčša nedokázali vyrovnať so zmenou prírodných podmienok, ekonomickým úpadkom, či epidémiami.Prečo padli aj prosperujúce ríše? Môžu byť honosné hrobky a gigantické stavby predzvesťou kolapsu? Čo zachránilo pred zánikom západnú civilizáciu? Ako nás hrozba kolapsu od 14. storočia zmenila? O páde impérií sme sa v relácii Univerzum rozprávali s archeológom B. Kovárom.
-
V druhom kole prezidentských volieb podporil P. Pellegriniho. Ponuku radiť mu v zahraničnej politike prijal preto, lebo prezidenta považuje za skúseného politika, ktorého si vážia aj partneri.Ako hodnotí doterajšiu prácu prezidenta? Akú zahraničnú politiku presadzuje? Ktoré témy mu na domácej scéne prekážajú? Vníma P. Pellegriniho ako nadstraníckeho prezidenta? O práci v prezidentskom paláci sme sa v relácii Sadnite si, prosím rozprávali s poradcom prezidenta pre zahraničnú politiku J. Kubišom.
-
Konfliktné situácie zažívame v živote všetci. Niektorí s nás riešia konflikt ústupom z pozícií, iní agresívnou reakciou, ďalší ho prejdú mlčaním.Odborníčka však hovorí, že reagovať by sme mali v každej konfliktnej situácii. S akými konfliktami sa najčastejšie stretávame? Stačia nám na odzbrojenie protivníka vecné argumenty? Čo urobiť v prípade, ak sa nás súper snaží ponížiť? Kedy môže slovný konflikt prerásť do fyzického? Ako správne ustáť konfliktné situácie poradí v relácii Téma odborníčka na verbálnu a neverbálnu komunikáciu Nora Lauková.
-
Na začiatku projektu Neviditeľná bol smutný príbeh týranej kamarátky. Spevák a raper Denny Veselý ním chce upozorniť na osudy žien, ktoré sú vo vzťahoch fyzicky, ekonomicky alebo psychicky týrané. Ako sa dá uniknúť z problematického vzťahu? Prečo sa muži uchyľujú k týraniu žien? Sme dostatočne všímaví alebo vidíme len to, čo chceme? O projekte Neviditeľná na pomoc týraným ženám sme sa v relácii Téma rozprávali so spevákom Dennym Veselým.
-
Náboženstvo je mnohotvárny fenomén, ktorý sa mení a vyvíja tak, ako ľudská spoločnosť. Ľudia v ňom jazykom vyjadrujú svoj pohľad na zmyslami neuchopiteľné veci a cez náboženstvo sa vyrovnávajú so zložitými životnými situáciami.
Aký je vzťah medzi vierou a náboženstvom? Sú náboženstvá len zažitými tradíciami a rituálmi? Ako cirkvi reagujú na spoločenské zmeny? Prečo majú tradičné cirkvi na Slovensku strach zo zmien? Aký je vzťah cirkvi a politiky? O úlohe náboženstva v živote ľudí a spoločnosti v relácii Univerzum plus diskutovali teológ M. Kováč a sociálny demograf J. Majo.
-
Vzťah vedy a viery sa menil spolu s vývojom ľudského poznania. Staré filozofické a biblické texty odrážajú úroveň poznania svojej doby a človek v nich hľadá odpoveď na základnú otázku: ako vznikol život a čo bude po jeho skončení.
Aká je úloha vedy a viery v spoločnosti? Ako vznikol vesmír? Ako máme chápať biblickú teóriu stvorenia sveta? V čom veda dopĺňa vieru a naopak? V relácii Univerzum plus sme sa o vzťahu vedy a viery rozprávali s astronómom J. Tóthom a biblistom J. Jančovičom.
- もっと表示する