エピソード
-
W kolejnym odcinku wakacyjnego cyklu Radia RMF24 "Polska gorączka złota. Co kryje się pod ziemią?" mówimy o agacie i chryzoprazie. Na czym polega ich wyjątkowość i gdzie najczęściej występują? O tym opowiadał nam dr Eligiusz Szełęg z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. W tym tygodniu odwiedzamy również Muzeum Agatów w Rudnie, gdzie o tych kamieniach opowiadali naszej reporterce Agacie Nurek Witold Koprucha, kustosz muzeum oraz Kinga Kurlit-Heller, menadżerka placówki.
-
W kolejnym odcinku wakacyjnego cyklu Radia RMF24 "Polska gorączka złota. Co kryje się pod ziemią?" na tapet bierzemy złoto obecne w polskich rzekach. Naszym przewodnikiem po temacie jest Marcin Micuła, znany w Internecie jako Marcin Polskie Złoto. W rozmowie z Bogdanem Zalewskim opowiada o swojej drodze od amatora do zawodowego poszukiwacza złota i producenta specjalistycznego sprzętu.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
W kolejnym odcinku wakacyjnego cyklu Radia RMF24 "Polska gorączka złota. Co kryje się pod ziemią?" zajmujemy się malachitem i azurytem. Jakie mają właściwości oraz gdzie można je znaleźć? Opowiada nam dr Eligiusz Szełęg z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego. W tym tygodniu dowiecie się również m.in. dlaczego niebo na starych obrazach jest zielone i co wspólnego mają z tym bohaterowie odcinka. Tą wiedzą dzieli się z nami dr Grzegorz Pabian z Muzealnej Izby Górnictwa Kruszcowego w Miedziance, geograf i górnik.
-
O kalcycie mówimy w kolejnym odcinku wakacyjnego cyklu Radia RMF24 "Polska gorączka złota. Co dzieje się pod ziemią?" To minerał w poszukiwaniu którego wchodzimy do polskich jaskiń. Między innymi do słynnej Jaskini Niedźwiedziej w Kletnie, gdzie powstaje właśnie druga trasa turystyczna.
-
O soli kamiennej, czyli minerale, który geolodzy nazywają halitem, rozmawiamy w kolejnym odcinku wakacyjnego cyklu Radia RMF24 "Polska gorączka złota. Co kryje się pod ziemią"? Podążamy śladem minerałów i skał, które można znaleźć w Polsce, a przewodnikiem Piotra Salaka jest dr Eligiusz Szełęg z Uniwersytetu Śląskiego. Przy okazji rozmowy o halicie nasza reporterka Agata Nurek zjechała także do kopalni soli w Wieliczne. Posłuchajcie!
-
W kolejnym odcinku wakacyjnego cyklu "Polska gorączka złota. Co kryje się pod ziemią?" przybliżamy Wam kwarc - minerał pospolity, ale występujący w pięknych odmianach. O kwarcu z dr Eligiuszem Szełęgiem z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego rozmawia Piotr Salak.
-
W kolejnym odcinku wakacyjnego cyklu Radia RMF24 "Polska gorączka złota. Co kryje się pod ziemią?" pod lupę bierzemy uran. Doktor Eligiusz Szełęg z Instytutu Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego przybliża nam miejsca, gdzie znaleźć można niezwykłe minerały zawierające ten promieniotwórczy pierwiastek. Wyjaśnia także, jak bezpiecznie je przechowywać. Razem z naszym reporterem Maciejem Pałahickim odkrywamy również historię tajemniczych sztolni uranowych w Dolinie Białego w Tatrach.
-
W tym odcinku podcastu "Polska gorączka złota" mówimy o polskim bursztynie. Czym właściwie jest bursztyn? Gdzie w naszym kraju znajdziemy jego największe złoża? Co ciekawego może być zatopionego w bursztynie? Naszymi przewodnikami są dr inż. Sebastian Gnapowski z Politechniki Lubelskiej, dr Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska oraz dr Eligiusz Szełęg z Uniwersytetu Śląskiego.
-
W tym odcinku podcastu "Polska gorączka złota" mówimy o krzemieniu pasiastym. Dlaczego ten kamień jest wyjątkowy i jak to się stało, że Polska jest jego zagłębiem? Odwiedzamy też Krzemionki koło Ostrowca Świętokrzyskiego, gdzie znajduje się unikatowe stanowisko archeologiczne. Odkryto tam neolityczne kopalnie tego kamienia. Naszymi przewodnikami są Szymon Modzelewski z Muzeum i Rezerwatu Archeologicznego w Krzemionkach oraz dr Eligiusz Szełęg z Uniwersytetu Śląskiego.