エピソード
-
Čo rozhodlo o výsledku amerických prezidentských volieb? Prečo boli prieskumy tesné, ale výsledky pomerne jednoznačné? Mali demokrati dobrého kandidáta a podieľa sa na Trumpovom návrate aj prezidentovanie demokrata Bidena? Aký bude rozdiel medzi Trumpom 1 a Trumpom 2? Čo znamená zvolenie Trumpa pre vojnu na Ukrajine, pre Európu a pre Slovensko? O Trumpovi hovoria, že je nevyspytateľný. Je aj nebezpečný?
Odpovedá zahraničnopolitický redaktor Pravdy Andrej Matišák.
-
Od predčasných parlamentných volieb uplynul rok a vláda Smeru, Hlasu a SNS sa zmieta v koaličnej kríze. Napriek tomu, že lídri sľubovali vládu pokoja, dohoda sa nečrtá. Bol by premiér Robert Fico (Smer) ochotný pristúpiť na rekonštrukciu vlády? Prečo by bola vláda Smeru a PS tou najlepšou? Akou cestou sa bude uberať slovenská politika? V rozhovore pre Pravdu zhodnotil prvý rok štvrtej Ficovej vlády politológ z Ekonomickej univerzity Radoslav Štefančík.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
Prirodzený strach zo školy deti v sebe nemajú, vypestujú ho u nich až dospelí. Aj preto by rodičia mali skôr než vetu „Čo bolo v škole?“ používať oznamovacie vety. Psychológ a špeciálny pedagóg z Inklucentra Viktor Križo hovorí, že aj veta „Učiteľka je zlá.“, či pravidelná bolesť brucha pred písomkou, môžu mať v skutočnosti oveľa hlbší význam. Ako zvládnuť začiatok školského roka? Mali by budúci prváci vedieť čítať a písať? Čo môžu rodičia urobiť, aby tlak zvládli aj oni?
-
Inšpiratívne príbehy mladých, ktorí nechcú odísť, ale pomôcť Slovensko zlepšiť.
Takmer polovica mladých ľudí podľa nedávnych prieskumov uvažuje nad trvalým odchodom zo Slovenska. Dôvodmi sú najmä životná úroveň, politická situácia aj politická kultúra, netolerancia, či odklon od liberálnejších myšlienok ku konzervatívnym. Avšak sú medzi nami aj takí, ktorí palicu nad Slovenskom ešte nezlomili a nielen, že tu chcú ostať, ale snažia sa aj svojou časťou prispieť k tomu, aby sa Slovensko zlepšovalo. Robia to možno na pohľad drobnou pomocou jednotlivcom, ale aj skutkami, ktoré majú celospoločenský dosah. Liliana Takáčová urobila gesto solidarity, keď si nechala ostrihať svoje dlhé vlasy, pramene vlasov predala a peniaze darovala kamarátke, ktorá bojuje s rakovinou.
Viktoriia Parokonna utiekla pred vojnou z rodnej Ukrajiny a teraz žije v Seredi. Vytvorila projekt Výnimocná. ktorý je zameraný na sebarozvoj a sebapoznávanie pre 12 až 15 ročné dievčatá. Spolu s odborníkmi s dievčatami rieši témy duševného a fyzického zdravia, osobné hranice, budovanie zdravých vzťahov, riešenie konfliktov.
Meno Mareka Janigu sa stalo známejším, keď bol ako študent práva iniciátorom otvoreného listu dekanovi Právnickej fakulty a so spolužiakmi a spolužiačkami žiadali otvorenú, vecnú a odbornú diskusiu pred zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry. Diskusia sa aj napriek rôznym prekážkam uskutočnila a stretlo sa sedem expertov z oboch názorových spektier, ktorí a ktoré predstavili svoje argumenty. Táto študentská iniciatíva vyvolala v celej spoločnosti búrlivé emócie a bola sprevádzaná množstvom útokov, nepochopenia, dezinterpretácii, ale aj vyhrážok.
Všetkých spomenutých nedávno oceňovala nadácia Zastavme Korupciu v rámci druhého ročníka Ferového činu roka. Aj takto chce prispieť k tomu, aby mladí ľudia nestrácali, napriek všetkému, čo sa dnes na Slovensku deje, chuť tu zostať.
Vypočujte si posledný podcast denníka Pravda, pripravený Zolom Ráczom.
#pocuvajtepravdu
-
Štát chce postaviť novú atómovú elektráreň, presnejšie nový reaktor v Jaslovských Bohuniciach s výkonom 1200 MW. Štvrtá vláda Roberta Fica zámer schválila ešte v marci s tým, že nový reaktor má byť po dostavbe výlučne vo vlastníctve štátu. Ministerka hospodárstva Denisa Saková to argumentovala, tým, že štát tak bude mať v prípade energetickej krízy účinnejšie nástroje na to, aby vedel občanom i podnikateľom na Slovensku garantovať dostatok elektrickej energie. Podľa analytika energie portálu Radovana Potočára to však zmysel nedáva. Prečo? Vypočujte si podcaste denníka Pravda.
#pocuvajtepravdu
-
Akých protokolárnych prešľapov sa dopúšťali predchodcovia nového prezidenta?
„Peter Pellegrini je politický matador a počas jeho počas jeho výkonu som nezaevidovala žiadne faux pas. To sivé strnisko by si však mal oholiť, naň je ešte mladý,“ odporúča v rozhovore k inaugurácii prezidenta Petra Pellegriniho odborníčka na dejiny diplomacie a protokol Mária Holubová.
#pocuvajtepravdu
-
Po ostatných eurovoľbách sa Slovensko svojou účasťou prvýkrát neocitlo na chvoste Európskej únie. Znamená to, že si ľudia viac uvedomujú dôležitosť europarlamentu a toho, akých zástupcov do neho pošlú?
Smer interpretoval výsledok volieb ako víťazstvo národných a konzervatívnych síl, uchádzať sa však chce o členstvo v európskej frakcii socialistov, odkiaľ ich aj s Hlasom vylúčili kvôli vláde s SNS. Má šancu uspieť?
Krajná pravica a euroskeptickí, radikálni politici vyšli z týchto volieb, najmä pre úspech vo Francúzsku, Rakúsku, Holandsku či Nemecku posilnení. Podľa analytikov to však stále neznamená, že bude europarlament krajne pravicovými silami paralyzovaný. Čo však môže Európskou úniou zamávať viac je riskantný podnik francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ktorý v reakcii na svoju porážku v eurovoľbách rozpustil svoj národný parlament a vypísal na koniec mesiaca nové voľby. Vyjde mu tento vabank?
Aká budúcnosť teda čaká úniu po eurovoľbách? Možno očakávať zásadné zmeny v nastavených politikách ohľadom zelenej transformácie, či podpore Ukrajiny?
Vypočujte si podcast so šéfredaktorkou Euractiv Zuzanou Gabrižovou a zahranično-politickým redaktorom Pravdy Andrejom Matišákom.
#pocuvajtepravdu
-
"Nie vždy musíme mať krvavé oči. Nie vždy páchateľ akéhokoľvek trestného činu musí byť potrestaný odňatím slobody," tvrdí v podcaste denníka Pravda sudca a funkcionár rezortu spravodlivosti Daniel Petričko. "Nerobíme to kvôli medializovaným kauzám, ale kvôli 9 980 iným prípadom, čo sú bežní občania," dodáva štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Michal Sedliak.
O restoratívnej justícii sa v odborných kruhoch hovorí už roky, reálne sme však k jej uplatňovaniu stále poriadne nepristúpili. Teraz dáva v súvislosti so zmenami v trestnom zákone dôraz na restoratívnu justíciu aktuálna vládna garnitúra. Funkcionári ministerstva spravodlivosti však potvrdzujú, že na riadny výkon alternatívnych trestov a mediáciu štát nie je, najmä personálne, pripravený. Je snaha vedenia rezortu úprimná a má plán ako restoratívnu justíciu rozbehne aj v praxi, alebo bude iba nástrojom pre bohatých a vplyvných, aby sa vyhli väzeniu?
#pocuvajtepravdu
-
Hoci neoficiálne výsledky volieb do europarlamentu boli známe už počas nedeľného dňa, tie oficiálne oznámila štátna komisia pre voľby hodinu pred polnocou. Kancelária európskeho parlamentu zorganizovala spoločný večer, na ktorom sme zachytili bezprostredné reakcie niektorých zvolených europoslancov.
V podcaste denníka Pravda budete počuť úspešného lídra kandidátky PS s celkovo najväčším počtom získaných preferenčných hlasov Ľudovíta Ódora, znovuzvolené europoslankyne Katarínu Roth Neveďalovú zo Smeru a Miriam Lexmann z KDH, post obhájil aj progresívec a nositeľ zelených tém Martin Hojsík a nováčikom v europarlamente, ale aj celkovo v politike, bude rovnako zástupkyňa PS Veronika Cifrová Ostrihoňová. Záverom eurovoľby zhodnotí aj vedúci kancelárie Európskeho parlamentu na SR Robert Sermek.
#pocuvajtepravdu
-
Na Slovensku zomrie kvôli chorobám spôsobeným fajčením ročne až 11 tisíc ľudí. V Európe patríme v prepočte na počet obyvateľov k lídrom v návyku na nikotín.
Pozornosť sa v rámci svetového dňa bez tabaku aktuálne zameriava na mládež, kde máme taktiež katastrofálne výsledky. Podľa štúdií totiž drvivá väčšina, až 90 percent dospelých fajčiarov začala s týmto neduhom práve pred dovŕšením dospelosti a fajčenie je populárne aj u súčasnej mládeže. Jedným z faktorov, ktoré k nárastu fajčenia u mládeže prispieva je podľa odborníkov fenomén elektronických cigariet.
Mali by sa teda elektronické cigarety zakázať, hoci boli vyvinuté a predávajú sa pod zámienkou menej škodlivého fajčenia? Čo môže urobiť štát pre to, aby ľudia nefajčili, respektíve, aby nezačínali fajčiť aspoň v tak skorom veku? A ako by sa podľa expertov z Centra pre liečbu drogových závislostí mali k fajčeniu detí postaviť ich rodičia?
Vypočujte si podcast Pravdy s odborníkmi Ľubomírom Okruhlicom a Borisom Rášom.
#pocuvajtepravdu
-
Majstrami sveta v hokeji sa po 14 rokoch stali Česi a víťazstvo bolo o to sladšie, že sa im to podarilo práve na domácom šampionáte. Českí hokejisti pritom pred turnajom nepatrili k hlavným favoritom, keďže sa im v príprave až tak nedarilo a tréner Radim Rulík čelil pre zloženie výberu tvrdej kritike. Napokon tím posilnili aj hviezdy z NHL a karta sa obrátila. Mužstvá plné kvalitných hokejistov však mali v Prahe a Ostrave aj ostatné tímy. Čo teda podla reportéra Pravdy Michala Bakaja zavážilo, že zlato získali práve Česi?
Slováci to mali po úvodnom zaváhaní s Nemeckom tiež dobre našliapnuté. Do Ostravy sme poslali jeden z najsilnejších tímov za posledné roky, aj s mladými talentami z NHL. Napokon to však stačilo iba na postup do štvrťfinále a konečné siedme miesto.
Aké teda boli silné a slabé stránky nášho tímu? Prečo budúcnosť hokejovej reprezentácie vyzerá optimisticky? Aký je na základe výkonov na šampionáte predpoklad, že uspejeme aj v augustovej kvalifikácii na olympiádu, ktorá sa hrá v Bratislave? A zostane pri našej reprezentácii obľúbený kanadský tréner Craig Ramsay?
#pocuvajtepravdu
-
Prečo extrémisti neovládnu Európsky parlament, hoci prieskumy nasvedčujú, že krajná pravica bude silnejšia? Nedokážu spolupracovať, zhodujú sa hostia podcastu Pravdy vedúci kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku a analytik portálu Euractiv Radovan Geist.
Aká je teda sila politických solitérov v europarlamente? Aké témy ešte budú hýbať kampaňou a aké výzvy a najväčšie úlohy čakajú nové zloženie Európskeho parlamentu? Prehodnotenie určite čaká zelenú a poľnohospodársku politiku únie, alebo systém práva veta v otázkach zahraničnej politiky a bezpečnosti v únii. Vypočujte si podcast denníka Pravda, ktorý vznikol v spolupráci s Európskym parlamentom, sprevádzať vás ním bude Zolo Rácz.
#pocuvajtepravdu
-
V predčasných a odvrátiteľných úmrtiach patríme k európskym lídrom, naopak, na preventívne programy vynakladáme menej peňazí ako je priemer. Na potrebu zlepšiť prevenciu odborníci upozorňujú desiatky rokov. Vypočujte si veľký podcast Pravdy venovaný téme preventívnych prehliadok.
Na preventívne prehliadky k všeobecnému lekárovi chodí iba štvrtina Slovákov. "Je to neohľaduplné aj k našim blízkym," hovorí o nepriaznivých štatistikách všeobecná lekárka Adriana Šimková. Podstatnú úlohu v prevencii má zdravotná sestra, dopĺňa Zuzana Gavalierová.
Nedávnym zrušením preplácania benefitov za absolvovanie preventívnej prehliadky u zubára sa zdá, akoby vedeniu štátu a zdravotných poisťovní na zdraví obyvateľov nezáležalo. Dajana Petríková, riaditeľka Asociácie zdravotných poisťovní však tvrdí, že na náhrade zrušených zubných benefitov už pracujú. Akú otázku sa na preventívnych prehliadkach lekári či sestry pacientov zväčša nepýtajú a mali by sa? Aký súvis má prevencia s tabletkami na potláčanie bolesti? Odpovedá farmakologička Andrea Gažová.
Podľa moderátora, ale v tejto súvislosti zástupcu pacientov z organizácie Nie Rakovine Patrika Hermana takéto pomalé a maličké kroky nestačia. Zodpovední politici sú v oblasti zdravotnej prevencie podľa neho trestuhodne nečinní a mali by zabrať oveľa výraznejšie. Tí však na prevencii naďalej šetria, aj napriek desiatky rokov trvajúcemu naliehaniu odborníkov, pripomína zakladateľ Národného onkologického ústavu Štefan Korec. Záverom sa o možnosti podpory prevencie zdravia z európskych peňazí rozprávame s vedúcim Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku, Vladimírom Šuchom.
#pocuvajtepravdu
-
Hoci Lotyši prerušili sériu štyroch vyhraných zápasov našej hokejovej reprezentácie, Slovensko má stále slušnú šancu postúpiť do štvrťfinále. Rozhodujúci bude zápas so Švédskom, ktoré každoročne patrí k favoritom turnaja. Na papieri však máme jeden z najsilnejších reprezentačných tímov v histórii samostatného Slovenska, takže očakávania fanúšikov aj samotných hráčov sú veľké.
Zatiaľ však majú problém napríklad s efektivitou presiloviek a veľa sa očakávalo od hviezdy olympiády v Pekingu a úspešného kanoniera kanadského Montrealu Juraja Slafkovského, ktorý výborne nahráva na góly, jemu samému to tam však stále nechce padať.Je obeťou vlastnej premotivovanosti? Kto ešte v našom tíme vyniká? Dôjde v ňom k zmenám v zostavách? Ktorí súperi nás čakajú v prípade postupu do štvrťfinále? Dočkáme sa po rokoch česko-slovenského derby? A sú sťažnosti hráčov na prílišné teplo a kvalitu ľadu na šampionáte oprávnené?
Vypočujte si podcast denníka Pravda so športovými reportérmi Patrikom Fottom a Michalom Bakajom.
#pocuvajtepravdu
-
Čo je pri zásahu záchranárov kľúčové v prvých momentoch, ak ide o strelné zranenia brucha, aké mal po pokuse o atentát premiér Robert Fico? Kedy je lepšie uprednostniť pred vrtuľníkom prevoz sanitkou? Ako je exaktne dokázaná vysoká úroveň a kvalita služieb slovenských záchranárov a v akej miere sa negatívne prejavuje to, že u nás nemáme ani jedno trauma-centrum, po ktorom medici volajú už 40 rokov? Vypočujte si podcast denníka Pravda s jedným z popredných slovenských záchranárov Viliamom Dobiášom.
#pocuvajtepravdu
-
Politici by nemali iba vyzývať na pokoj, ale sami sa svojimi výzvami aj riadiť, odkazuje politológ Tomáš Koziak. Ochranka jednoznačne zlyhala, hodnotí bezpečnostný analytik Juraj Zábojník.
Postrelenie premiéra Roberta Fica je v novodobej histórii Slovenska prvým takýmto incidentom a ide tiež o prvý atentát na premiéra alebo prezidenta v Európe za posledných 40 rokov, s výnimkou Srbska, kde zavraždili premiéra v roku 2003. Ficov stav je podľa posledných informácii stabilizovaný a je mimo ohrozenia života.
Útočníka, ktorým je 71 ročný muž z Levíc, zadržali ešte na mieste skutku a prípad vyšetruje NAKA ako pokus o úkladnú vraždu, za ktorú hrozí páchateľovi trest 25 rokov väzenia až doživotie. Ako sa to mohlo vôbec stať a koho je to zlyhanie? Je na mieste sa v tejto chvíli pýtať, či si tento útok svojim správaním a vyhláseniami neprivolal aj on sám?
#pocuvajtepravdu
-
Otázka voľby predsedu NR SR nie je témou dňa, čaká sa na výsledky eurovolieb, uviedol Erik Tomáš (Hlas) v relácii Ide o pravdu. Pripomenul, že šéf SNS Andrej Danko kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu - ak by uspel a rozhodol sa, že takýto mandát využije, bola by bezpredmetná debata o jeho ambícii stať sa šéfom slovenského parlamentu.
-
Hoci sme nikdy nepatrili medzi favoritov turnaja, už sme v minulosti dokázali, že vieme prekvapiť. Kombinácia skúsených hráčov a mladých, nových hviezd z NHL nebola v porovnaní s poslednými rokmi lepšia. A keďže ide možno o posledný šampionát kanadského trénera Craiga Ramsayho pri našej reprezentácii, motivácia zabodovať je o to väčšia. V českej Ostrave a Prahe sa začínajú majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji a Slovensko má, aspoň na papieri, najsilnejší tím za posledné roky. O nálade v tíme, o zložení mužstva, silných aj slabých stránkach a šanciach na úspech rozpráva v podcaste Pravda, priamo z dejiska šampionátu, športový reportér Michal Bakaj.
#pocuvajtepravdu
-
Vládna koalícia na čele s Robertom Ficom hovorí, že chce financovať cesty, mosty či výstavbu bytov zo súkromných peňazí. Do centra pozornosti sa tak dostávajú úspory v dôchodkovom pilieri a dokonca aj prostriedky na bežných účtoch bánk. Peniaze v dôchodkových správcovských spoločnostiach však neležia ľadom, ale tie sa ich snažia čo najlepšie zhodnocovať.
Môže byť konkurenciou investovanie do stavby diaľnic?Pre koho a za akých okolností by tak investovanie do štátnych dlhopisov napríklad Národnej diaľničnej spoločnosti mohlo byť zaujímavé?Existujú v zahraničí pozitívne príklady, že to ide?A má premiér Fico pravdu ak tvrdí, že druhý pilier nefunguje?Vypočujte si podcast denníka Pravda s ekonomickým redaktorom Jánom Berackom.
#pocuvajtepravdu
-
Slovensko je 20 rokov v Európskej únii a aj vďaka nesporným výhodám, ktoré nám členstvo v nej prináša, dnes stále väčšina ľudí považuje úniu za spolok, ktorý nevyhnutne potrebujeme pre náš rozvoj a prosperitu, prečo chceme byť naďalej jeho súčasťou.
Vo svetle blížiacich sa volieb do európskeho parlamentu a najmä kampani a výrokoch vládnych politikov sa však stále viac diskutuje o tom, akú politiku chceme v únii robiť, do akej miery sa prispôsobovať ostatným krajinám, v akej miere má byť naša politika suverénnejšia a čo to vlastne znamená.
Faktom je, že únia je po rokoch fungovania zrejme opäť zrelá na reformy, čo akceleruje aj stále neistejšia geopolitická situácia a bezpečnostná hrozba, keďže rovno na hranici únie, rozpútalo Rusko krvavú vojnu. Kam smeruje únia a aké miesto by sme v nej chceli mať? Aké miesto v nej budeme mať, ak sa bude súčasná zahraničná politika naďalej uberať súčasným smerom? Počúvajte podcast denníka Pravda, so zahranično-politickým redaktorom Andrejom Matišákom, ktorý vďaka svojej 20 ročnej novinárskej práci súvisiacej s EÚ aktuálne získal aj prezidentské vyznamenanie.
#pocuvajtepravdu
- もっと表示する