エピソード
-
V nocojšnji epizodi bo debata tekla o dveh zelo aktualnih city builderjih – Manor Lords ter Workers & Resources. Dotaknili se bomo tudi širše tematike tega podžanra strateških iger ter navrgli nekaj zgodovinskih primerkov, ki so se nam najbolj vtisnili v spomin.
Povezave:
Manor Lords na Wikipediji in na SteamuWorkers & Resources: Soviet Republic na Wikipediji in na Steamu -
Preigrali smo nekaj iger, ki so nastale kot odvrtki popularnih komičnih serij, da lahko kompetentno razpravljamo o vlogi humorja v igrah.
Linki:
High on LifeSouth Park: The Stick of TruthSouth Park: Snow Day! -
エピソードを見逃しましたか?
-
O prvem Hadesu in prihajajoči dvojki.
-
Prežeti z domoljubjem bomo obeležili državni praznik, kot se to spodobi: z naključnim pregledom slovenskih iger, ki smo jih navdušeno igrali, o njih brali v Jokerju, ali pa zanje izvedeli šele včeraj, med pripravo na današnjo oddajo.
Itak pa ne bo noben poslušal, ker smo med fuzbalom 🤷
Omenjene reči:
Line RiderMordhauArxel TribeRing: The Legend of the NibelungenAntičefur 3DFranšiza Talking TomA Walk With My DogSKB Papi speedrunSKB Papi downloadFojba 2000 -
Po čudnem naključju smo se v zadnjem času nadpovprečno navdušili nad par igrami, ki jih druži osrednja tematika botaničnih izzivov. Sledili smo miselnemu toku in prišli do zaključka, da bi bilo vredno razmisliti, kakšno vlogo v igrah igrajo rastline.
Omenjene igre:
Botany ManorStrange Horticulture -
Med kooperativnim nažiganjem Unrailed smo se napalili na vlake in pogruntali, da ponujajo odlično iztočnico za našo tokratno debato. Na tapeti bo vse od Transport Tycoona do zamud Slovenskih železnic.
V oddaji omenjene igre ...
Unrailed!VoidtrainTransport TycoonOpenTTD (odprtokodna reimplementacija Transport Tycoona)Red Dead RedemptionTrain Sim World... in ostale reči:
Chris Sawyer (avtor Transport Tycoona)Uvodna vožnja z vlakcem v Half LifeBrata Lumiere - Prihod vlaka na postajoFollow the train, CJ! (famozna misija iz GTA: San Andreas)Seznam zamud Slovenskih železnic -
Ta mesec smo stopili v korak s časom in skupaj s 25 milijoni navdušencev igrali aktualen fenomen po imenu Palworld.
Spletišče ljubljanskega games klubaPalworld na SteamuPalworld na WikipedijiNintendo bo sprožil preiskavo15 milijonov prodanih kopijPodobnosti med Pokemoni in PaliAfera "Umetna Inteligenca" -
Iz naftalina smo potegnili leta 1989 izdani Prince of Persia, ki smo ga v računalniških učilnicah slovenskih osnovnih šol pogosto nažigali tja do srede devetdesetih. Po številnih rebootih v preteklih desetletjih zaenkrat ne izgleda, da bo Ubisoft kmalu pojenjal v svoji molzni vnemi – ravno prejšnji mesec smo dočakali svežo inačico s podnaslovom The Lost Crown. Si zasluži plemenito ime?
Povezave do v oddaji omenjenih vsebin:
Original iz 1989Verjetno najboljši reboot iz 2003Zares obupen film z Jakom Gyllenhaalom iz 2010Aktualni odvrtekKratek dokumentarec o nastanku originalaUbisoftov bulšit o tem, kako naj se privadimo na njihove mesečne naročnine -
Med prazniki smo preigravali takoimenovane cozy igre in se spraševali, kako hitro bodo postale dolgočasne.
Med drugim smo omenjali:
Stardew ValleyDave the DiverDorfromantikKynseedWhile the Iron's HotUnpackingSpiritfarer -
Tokrat premlevamo bullet time oz. izredno upočasnitev časa ter uporabo le-tega kot igralne mehanike.
Stara starša:
MatrikaMax PaynePreigrani naslovi:
El Paso, ElsewhereOTXOSuperhotMy Friend PedroKatana Zero -
Z rahlo zamudo obeležujemo spooktober, ta mesec smo namreč prežvečili velik kup majhnih iger, ki jih je moč najti v antoloških zbirkah pod skupnim imenom Dread X Collection.
Pobliže smo si ogledali Dread X Collection 5 in Dread X Collection: The Hunt ter za posladek še Squirrel Stapler iz starejšega paketa.
-
Glorantha je fantazijski svet, ki ga je prvotno za potrebe namiznih iger in romanov naumil Greg Stafford. Leta 1999 je kot prva videoigra, umeščena v omenjeno vesolje, izšel King of Dragon Pass, nakar sta sledila še Six Ages: Ride Like the Wind leta 2018 ter letošnji Six Ages 2: Lights Going Out.
Rasto je ostale tri člane ekipe uspel prepričati, da so igre z razlogom kultne, če so se po igranju strinjali s to trditvijo, pa lahko izveste samo s poslušanjem celotne epizode. Med drugim smo malo pljuckali po Tolkienu, pitchali vizualno novelo na temo Mighty Ducks ter opravili amatersko religiološko analizo romanja v Jeruzalem.
Recenzija King of Dragon Pass - Pritiskavec, 19. 6. 2019
Recenzija Six Ages: Ride Like the Wind - Pritiskavec, 11. 3. 2020 -
Kolegica iz kulturne redakcije je nedavno namenila kritičen pogled Viewfinderju, zato smo se odločili, da zajahamo širši trend in spregovorimo o igrah, ki se poigravajo s perspektivo ter jo uporabljajo ne samo v grafiki, ampak tudi kot igralno mehaniko.
-
Uničili smo še zadnje zametke normalnih bioritmov, ki so jih naša bradata, nadpovprečno inteligentna telesa premogla, in v imenu znanosti popili skodelico destiliranih endorfinov.
Ta mesec je bil namreč na jedilniku izredno zasvojljivi Vampire Survivors, za prilogo pa širok nabor sorodnih rougelike shmupov: Brotato, Project Lazarus, 20 Minutes Till Dawn, Soulstone Survivors, Boneraiser Minions, Nordic Ashes, Spirit Hunters: Infinite Horde in še kaj.
-
Ne bomo se tepli – to bodo namesto nas počeli animirani stvori, ki smo jih zasužnjili v ta namen. Cassette Beasts nas pelje v zlato dobo Pokemonov, le da bomo našo žvad lovili v dobre stare avdio-kasete. Inkulinati so prav tako potezna strategija z rogue elementi, ki za bojno polje uporablja slikanice iz srednjeveških rokopisov.
Nastopa poletno okrnjena ekipa, ki tokrat zastavlja nagradno vprašanje: ali nas moti, da je večina t.i. "loading screenov" v igrah povsem lažnih in umetnih?
-
Pompozen naslov je samo clickbait - v tokratnem Pritiskavcu Gold ne pričakujte širšega problematiziranja umetne inteligence, temveč zgolj standardno pivsko debato o igrah. Ampak hej, preigrali smo osveženo različico kultnega System Shocka iz leta 1994, kjer se osrednji zaplet zgodi ravno zaradi pobezljanega AI-ja, tako da tehnično nismo lagali.
-
Tokratna oddaja se posveča temni plati ribištva, pri čemer pa ne mislimo na uporabo vlečnih mrež, temveč na fantazijske pošasti, ki se skrivajo v kalnih vodah nedavno izdanega Dredge.
-
Ob prazniku dela tokrat delamo tudi v igrah – kmetujemo, kosimo, peremo, dostavljamo in še kaj.
Na tapeti bodo raznovrstni simulatorji bolj ali manj vsakdanjih aktivnosti, predvsem takih, ki jih v resničnem življenju včasih ne počnemo najraje.
-
Ekipa Pritiskavca je po boomersko povohunila, kaj uganjajo na Gospodarskem razstavišču pretekli vikend. Odvil se je namreč Game Gang – prvi pravi igričarski festival pri nas. Prilično okičen v barvah energijskih pijač, občasno obiskan celo do natlačenosti – je Slovenija pripravljena?
Kako je spremljati živi turnir najboljših lokalcev v Fifi ali Valorantu? Je igranje muzejskih konzol vsaj tako zabavno, kot se spominjajo naše babice in dedki? Kakšna potovalna slabost dočaka človeka v VR očalih? Koliko podpisov smo uspeli zbrati za osvoboditev Andrewa Tata?
Vse to in še več v oddaji.
-
Tokrat bomo vsi štirje celo uro v taktu z nogo butali ob tla, pretekli mesec smo namreč preigravali Metal: Hellsinger in Crypt of the NecroDancer. Ritmični igri sta si podobni v tem, da sta z Guitar Herota in Dance Dance Revolution spretno odrezali glasbeni cepič ter z njim oplemenitili deblo nasilnejših akcijskih zvrsti.
Pa se je prijelo? Prisluhnite.
- もっと表示する