エピソード
-
ROLA i PRZEBIEG WYWIADU Wywiad słowny: bardzo ważne informacje dotyczące wcześniejszych doświadczeń i umiejętności konia. Przekazują jednostronną wersję wydarzeń (od człowieka)Obserwacja / wywiad wizualny: obserwacja konia z innym człowiekiem – prezentacja umiejętności / zachowań konia przez osobą, którą koń zna. Pokazuje rozmowę, czyli mamy szansę poznać „wersję” konia i sposoby komunikacji człowieka w praktyce.Nasza praktyka z koniem: dopiero po obejrzeniu pracy z koniem z zewnątrz sami przystępujemy do rozmowy z nim w danej sytuacji.
Zasada ograniczonego zaufania: do informacji zebranych od człowieka oraz do zachowań konia. Jeżeli czegoś nie mogliśmy zobaczyć w wykonaniu konia, lepiej uznać, że tego nie robił i podejść, jak do nauki od początku. -
Kontynuujemy temat ostatniego spotkania i tym razem zrobimy wstęp do jazdy westernowej.
Opowiem Wam o moim spojrzeniu na temat westowego sprzętu w kontekście naszego programu pracy, szczególnie w kwestii ogłowia i wędzidła.
DOŁACZ DO KLUBU ALFA HORSE WIDEO & LIVE -
エピソードを見逃しましたか?
-
Klasyka, western, szkoła niemiecka, francuska, natural ... Czasami trudno odnaleźć się w tym, co mamy do wyboru. Jak trenować konia, czego od niego wymagać, jakie siodło kupić i co robić z wodzami. Gimnastykować, skakać, pracować z ziemi. Czy naprawdę wybór jest aż tak znaczący. Jak podejść do treningu konia i czy w ogóle dobre jeździectwo zmusza do wyborów.
DOŁACZ DO KLUBU ALFA HORSE WIDEO & LIVE -
Elementy potrzebne do szukania kontaktu:kontrola wygięcia konia (wpływ poprzez przesunięcia), dzięki którym możemy konia wysłać w dółrozluźnienie konia, zejścia w dół, szukanie niskiego ustawieniamała amplituda ruchów szyją/głową, stabilniejsza rama (najczęściej horyzontalna lub nieco niżej)elastyczne stałe połączenie na wodzachStałe połączenie oferuje człowiek – Kontakt oferuje koń
Pierwszy kontakt koń odnajduje najczęściej nisko na kilka pojedynczych kroków. Z czasem w miarę rozwoju ciała i siły konia, poprzez dalsze ćwiczenia gimnastyczne (wszystkie z SER) rama zaczyna się podnosić i koń jest w stanie iść w wyższym ustawieniu.
Nigdy nie podnosimy konia skracaniem wodzy.Konie podnosimy poprzez zwiększanie rotacji klatki (wygięcie) i zadu, co unosi przód – dopiero wtedy możemy wybrać wodze.
„Branie konia na kontakt” rozpoczynane od wodzy jest kardynalnym błędem. Człowiek nie może konia wziąć na kontakt. Może mu jedynie stworzyć najlepszą na dany moment sytuację, aby koń ten kontakt mógł zaoferować.
ŚWIĄTECZNA PROMOCJA W SKLEPIE ALFA HORSE -
• Zachowaj tą samą kolejność ćwiczeń, przestrzegaj tych samych etapów każdego zadania i poziomów oczekiwać co do jego wykonania
• Z ziemi pracujemy głównie techniką rytmicznej presji. W siodle przeważa technika stałego nacisku i koń musi mieć chwilę, aby przestawić się na ten styl działania.
• Podczas pracy w siodle działamy na klatkę piersiową lub zad. Efekt przesunięcia łopatek jest tymczasowy i występuje głównie na początku szkolenia.
• Najpierw ziemia – potem siodło. Konie przed zajeżdżeniem powinny przejść wszystkie ćwiczenia SER z P2 i dopiero potem zaczynać SER z siodła. Konie już jeżdżone mogą pracować „ćwiczenie na ćwiczenia”, czyli po opanowaniu np. przesunięć z ziemi, zaczynać ćwiczenia z siodła.
Dołacz do Klubu Wideo & Live -
CEL ĆWICZENIA
• Zachowanie wygięcia podczas płynne przejść między poszczególnymi przesunięciami do SER
• Utrzymanie elastyczności (wygięcia bocznego i pionowego) w czasie motoryczności (przesunięć łopatek, klatki i zadu)
WYKONANIE – ZASADY OGÓLNE
• Uzyskanie wygięcia w klatce piersiowej i płynne przejście z klatki na zad lub łopatki.
• Bardziej zaawansowany koń uzyskiwać pierwsze wygięcie poprzez zad
• Mocno usztywniony koń może zaczynać od przegięcia w łopatkach po czym płynnie przejść na wygięcie w klatce.
• Skanowanie robimy we wszystkich chodach. Na P2 głównie stęp lub ewentualnie kłus. Galop tylko P3.
• Wykonujemy je w prowadzeniu ze strefy 3 lub 1, głównie na rytmiczną presję.
DOŁĄCZ DO kLUBU lIVE - WIDEO -
CEL ĆWICZENIA
• Aktywny ruch z impulsem i okrągłą górną linią ciała (dobry banan)
• Połączenie energii i równowagi
• Dodania energii bez powodowania usztywnień
• Możliwość wykonywania Przesunięć do SER bez wpływu na energię
• Podnoszenie z Węszenia do Ramy Horyzontalnej (pozycja nisko-długo / low & long): nos na wysokości nadgarstków, uszy nieco powyżej linii kłębu, kłąb i zad na jednej wysokości. W miarę równe obciążenie przodu i zadu (50-50) lub z niewielkim większym ciężarem na przodzie (60-40)
CO MUSI DZIAŁAĆ
• Dłuższe utrzymanie wygięcia w kłusie z oferowaniem zejściami w dół
• Lekka reakcja na dodania energii w kłusie i utrzymanie ten energii chociaż przez kilka kroków
Dołacz do Klubu Live - Wideo -
CEL ĆWICZENIA
• Przygotowanie najlepszej równowagi przed rozpoczęciem przejścia
• Zachowanie wygięcia w trakcie zmiany chodu
• Szybkie odnalezienie równowagi w nowych chodzie
CO MUSI DZIAŁAĆ
• Dłuższe utrzymanie wygięcia w chodzi z którego zaczynamy, najlepiej z oferowaniem zejść w dół
• Lekka reakcja na sygnał do przejścia w czasie pracy freestyle (etap wzmacniania)
Dołacz do Klubu Live - Wideo -
CEL ĆWICZENIA
• poprawa elastyczności bocznej, czyli umiejętności płynnego zmieniania wygięcia z lewego na prawe i odwrotnie
• wzmacnianie mięśni poprzez wydłużoną pracę w wygięciu
• zwiększanie kontroli nad wygięciem na różnych liniach ruchu
• nauka samodzielnego szykowania się konia do zmiany wygięcia poprzez schematyczność wykonywanych zmian -
DWA RODZAJE ZEJŚĆ:
PASYWNE:
Rozluźnienie mięśni górnej linia ciała koniaOdpuszczenie „w plecach”Dość duże rozciągnięcie więzadła nadkolcowego i karkowegoPodciągnięcie do góry klatki piersiowej poprzez rozciągnięte więzadło, które pociąga za sobą wyrostki kolczyste kręgosłupaAKTYWNE:
Rozluźnienie mięśni górnej linia ciała koniaOdpuszczenie „w plecach” • Pewien stopień rozciągnięcia więzadła nadkolcowego i karkowegoUniesienie klatki piersiowej poprzez aktywną pracę mięśni dolnej linii ciała: piersiowych, brzusznych i okolic miednicy.Obecność rotacji klatki piersiowej i miednicyDołącz do Klubu Alfahorse Live - Wideo -
CZYM JEST SER
SER nie jest jednym, konkretnym ćwiczeniem. To koncepcja pracy określająca nam powiązane ze sobą elementy. Każdy ma wpływ na pozostałe a ich poszczególne poziomy, mają znaczenie dla jakości wykonywanego ćwiczenia.
SPOKÓJ: zaufanie, respekt, kontrola zachowania w efekcie emocji
ENERGIA: przejścia między chodami i wewnątrz chodów, wpływanie na poziomy energii ruchu
RÓWNOWAGA: przesunięcia, wygięcia, praca w chodach bocznych, zmiany położenia poszczególnych części ciała, angażowanie zadu. -
CZY PATRZENIE MA ZNACZENIE:
• Patrzenie rozproszone: miękkie zerkanie na konia, jakby „kątem oka”, ze swobodnym ciałem, bez oczekiwania żadnych zmian, pozwalające nam ocenić sytuację. Podczas takiego patrzenia musimy pilnować, aby wraz ze wzrokiem nie zmieniać pozycji naszego ciała. Nie przekręcać się tam, gdzie patrzymy.
• Patrzenie skupione: wzrok skoncentrowany na punkcie, wpierający ciało w jego poleceniach. Energia ciała podniesiona, presja stopniowo narasta w zależności od reakcji konia. Kierunek wzroku i ustawienia ciała pokrywają się w swoich oczekiwaniach.
• Gdy jesteś osobą początkującą raczej nie łącz wzroku rozproszonego, miękkiego z presją ciała. Będzie to zbyt trudne. Gdy tylko zerkasz zachowaj swobodne ciało – gdy wydajesz polecenie i skupiasz wzrok, niech i ciała narasta ze swoją presją.
Dołacz do Klubu Wideo i Live -
UKRYTE PRACOWANIE:
Sytuacje, w których wydaje się na, że kontrolujemy sytuację, bo koń robi co chcemy. Jednak w oczach konia, to my dajemy z siebie za dużo, w stosunku do tego, co trzeba i to on czuje się „wygrany”.
NATURA KONIAKonie są świetne w ocenie ilości ruchu i zużycia energiiTo mistrzowie oszczędności energiiKonie to mistrzowie pracy w dystansie. Komunikacja mową ciała pozwala na kontrolę z dużych odległościNATURA CZŁOWIEKALudzie, jako drapieżnicy, są przyzwyczajeni do zużywania energii i wysiłku, aby zdobyć to, na czym im zależy. My wiemy, że musimy się narobić, żeby coś mieć.Mamy trudności w stawianiu granic i dbaniu o swoją przestrzeń osobistą • Niechętnie delegujemy zadania (np. przekazujemy koniowi jego obowiązki). Często wolimy sami czegoś pilnować, zamiast pozwolić innym wypełniać ich zadania i ewentualnie ponosić konsekwencji złych wyborów.Bardzo łatwo dajemy się wciągać w większy wysiłek niż jest potrzebny. Pracujemy za innych. Uważamy, że zapracowanie jest walorem i świadczy o naszej przydatności i wartości.TE RÓŻNICE SĄ BARDZO WIDOCZNE W TRENINGU KONI Konia, który się oszczędza Człowieka, który bardzo łatwo daje z siebie za dużoKonia, który ocenia pozycję i rolę człowieka na podstawie tego, ile kto zużywa energii do kontrolowania innych. Czym więcej robisz, tym słabiej wypadasz w oczach konia! -
Co jakiś czas mamy ochotę na pewne urozmaicenia. Czasami szukamy nowych zadań. Innym razem coś byśmy pozamieniali, bo uważamy, że tak będzie lepiej dla konia. Czym jednak kierować się podczas decydowania o zmianach? Na co zwracać uwagę i kiedy pozwalać sobie na improwizację.
-
Czym jest czwarta faza
▪ Ostatnim sygnałem o konkretnym poziomie energii i presji, który egzekwuje od konia oczekiwane przez nas zachowanie = czwarta faza jest efektywna
▪ Dopasowana energetycznie do danego konia = u danego konia daje efekt
▪ Ma wyższy poziom energii niż wcześniejsze fazy 1-2-3
▪ Jest zawsze poprzedzona niższą fazą: w zależności od poziomu wyszkolenia (fazy nauczania, utrwalania, wzmacniania, finezji)
▪ Naśladuje naturalną komunikację koni
▪ Jest stosowana bez emocji: złości, irytacji, strachu, niecierpliwości
▪ Jest sprawiedliwa: zastosowana w odpowiednim czasie i o odpowiedniej intensywności -
Różne role bata w czasie jazdy
Rola bata jest bardzo różnorodna. Można spokojnie powiedzieć, że równie często jak do przyspieszania wykorzystujemy go do skręcania czy przejść w dół.umożliwia minimalizowanie użycia wodzy w czasie jazdywspiera nas na etapie wzmacniania, gdy rezygnujemy z fazy 3 (wodzy) a prośby dosiadu i łydek egzekwuje batdaje szansę rozmowy w izolacji z każdą konkretną częścią ciała koniaprzygotowuje do cordeo ... i możemy jeździć nawet z dwoma batami.Zamykamy nabór do Pełnego Klubu Premium - tylko do 30 września 2024. Kolejny nabór dopiero na wiosnę'25, ale już po wyższej cenie!
Dołącz do nas teraz: https://www.alfahorse.pl/klubah -
PRZEKONANIA, KTÓRE NAS NISZCZĄ …
• Jestem odpowiedzialna za zadowalanie, uszczęśliwianie innych
• Najpierw ktoś, potem ja
• Kobieta powinna dbać o ognisko domowe, to ona jest odpowiedzialna za atmosferę w domu
• Każdy powinien się czuć przy mnie cudownie
• Nie mogę nikogo zdenerwować
• Jak nie ma chętnego do zrobienia czegoś, to ja powinnam to zrobić
• Wszyscy na około mają swoje kłopoty, to nie mogę nikogo męczyć moimi
• To jaka jestem powoduje, że raczej na nic lepszego nie zasługuję
• Muszę wszystko robić dokładnie i poprawiać do perfekcji
• Ciągle powinnam się rozwijać (kto stoi w miejscu ten się cofa)
• Muszę znaleźć rozwiązanie problemów
• Muszę umieć naprawić: relację, sytuację
NASZĄ PASJĘ ZABIJA RÓWNIEŻ …
• Ciągłe przekraczanie swoich granic (fizycznych i psychicznych)
• Stawianie potrzeb innych na pierwszym miejscu (ludzi i koni!)
• Ciągłe zadowalanie innych (ludzi i koni!)
• Uleganie naciskom osób, które korzystają z nas. Osób, które pasożytują na naszej pracy, czasie. Wykorzystują nasze dobre cechy, emocje i czerpią korzyści z naszego zużywania się. Te osoby zostawią nas bardzo szybko, gdy możliwość wykorzystywania nas zniknie.
Dołącz do Klubu Premium po starej cenie do końca września -
NATURALNE TENDENCJE
• Napór na drapieżny nacisk
- szybko narastający
- pojawiający się nagle
- następujący w chwilach emocji
• Osobowość konia: niektóre konie lubią mocniejszy nacisk, wręcz oczekują go i odprężają się przy nim
• Okres w życiu: źrebięta dużo więcej komunikatów odbierają od matki w formie stałego nacisku. W miarę dorastania stały nacisk ustępuje miejsca rytmicznej presji. Czym starszy koń tym więcej korzysta z rytmicznej presji w codziennej komunikacji (oczywiście, jak zawsze znajdziemy od tego wyjątki)
FAZY
• etap nauczania: 1 (sierść) – 2 (skóra) – 3 (mięśnie) – 4 (kość)
• etap wzmacniania:1 – 2 + rytmiczna presja
• etap finezji:1 + rytmiczna presja
• w technice stałego nacisku nie wydłużamy trwania 1 fazy na etapie wzmacniania i finezji
Dołącz do Klubu do konca września po starej cenie -
ZMIANY W KLUBIE ALFA HORSE
Teraz możesz dopasować Klub do swoich potrzeb i oczekiwań. Wybierz pakiet, który najbardziej Ci odpowiada
- Pakiet Wideo
- Pakiet Live
- Pakiet Pełny Premium. Do Pełnego Klubu nabór trwa tylko do końca września. Kolejna możliwość będzie dopiero na wiosnę! https://www.alfahorse.pl/klubah
Dołacz do naszej klubowej społeczności -
TUSZOWANIE: ukrywanie nieprawidłowego zachowania konia swoim postępowaniem, m.in.:
•mocniejszym działaniem pomocy,
• zmianą kolejności faz (przewaga wodzy nad dosiadem i łydkami),
• pracowaniem za konia (np. ciągłe poganianie batem, aby utrzymał chód)
PRZYCZYNY TUSZOWANIA:
• pośpiech: zapominamy, aby dać koniowi tyle czasu ile naprawdę potrzebuje, aby nauczyć się i utrwalić wymagania
• tracimy cierpliwość do przypominania mu o jego obowiązkach
• zapominamy o wykorzystywaniu próśb (wykonywane fazami) i korekt
• chcemy iść szybciej do przodu, rozwijać się, naśladować innych
• nie mamy ochoty powracać do bazy, bo chęć wykonywania trudniejszych rzeczy i „dogonienia” innych jest silniejsza
Nigdy nie zapominaj, że dobra baza regularnie przypominana, zostanie z Wami na zawsze!
Dołącz do klubu Alfa Horse - もっと表示する