エピソード
-
Michal Nýdrle: Splnil jsem si životní sen a vydali jsme se s rodinou na plachetnici na cestu kolem světa. Nakonec nám šlo o život. Pro prezidenta Pavla jsme pracovali proto, abysme Bohu vrátili, že jsme přežili.
💬 22 dní s rodinou na lodi z Tenerife na Barbados. Jak se dá taková plavba zvládnout s dvěma dětmi?
💬 Proč se nakonec rozhodli plavbu nedokončit a loď chtěli v karibiku prodat?
⛵️ Kdy šlo celé rodině o život? Byla spánková deprivace na lodi to nejhorší, co kdy zažil?
💬 Proč Nýdrleho od další dlouhé plavby odrazuje homeschooling jejich dětí a co bylo na cestě přes atlantik nejhorší?
💬 Žili jsme v brutální paranoi, říká o tom, jak se jeho rodina vypořádala s tím, že spolu s manželkou Pavlou byli hlavními postavami týmu prezidenta Pavla před volbami. Pavla byla šéfkou kampaně, Michal rádcem a donorem.
💬 Věděli jsme, že když proti nám bude v druhém kole Andrej Babiš, vyhrajeme. Říkali jsme dětem, že volbami pro nás angažmá v prezidentském týmu končí, dodává Michal a v rozhovoru mluví i o tom, jak hodnotí současné změny v týmu prezidenta.
⛵️ Michal Nýdrle byl mým hostem už podruhé a tentokrát jsme mluvili ani ne tak o byznysu, ale především o rodině, plavbě přes Atlantik a prezidentské kampani. -
✅ Od jakého objemu se vyplatí vlastní Family office?
✅ Co je to endowment style?
✅ Jak se dívat na rodinnou investiční strategii?
✅ Jak souvisí Andora, real estate na Slovensku a včely?
Family Office Partners řeší mimo jiné generační kontinuitu a plánování odkazu majetku nástupcům. Já jsem měl možnost rozebrat alespoň některé nástrahy, které toto odvětví skrývá se zakladateli Petr Vaclavinek a Oldrich Myslivec . Další téma, které bylo na místě prodiskutovat, byla udržitelnost majetku a jeho vhodné investování.📈📉
„Věci, které v rodinných firmách zůstávají na věky, často nejsou o penězích a majetku."
Neexistuje žádný recept na udržení rodinného majetku ve druhé či třetí generaci, každá rodina je individuální. Pokud nemá dobré vztahy, těžko se to dožene jinak.
První i druhá generace v rodinných firmách je v roli imigrantů, oproti tomu ta třetí je už tzv. domorodcem.
Jak velký je rozdíl právě v této a dalších generacích?
Jak k nim přistupovat?
Jak je učit nakládat s majetkem?💰
Po skvělém povídání byla úžasná i závěrečná řeč obou pánů. Vnesli do debaty opět vyšší úroveň a donutili mě k přemýšlení. Zkuste si zavřít oči, promítnout si svůj aktuální životní film, který jste doteď „natočili“ se svými blízkými. 🎬
Pustit si k tomu můžete novou epizodu podcastu a nechat se unášet rozjímáním o smyslu peněz a majetku. -
エピソードを見逃しましたか?
-
Profesor Jiří Hnilica je děkan podnikohospodářské fakulty VŠE, prorektor pro zahraniční vztahy a zakladatel centra pro rodinné firmy
V čem spočívá podle vás ÚSPĚCH v rodinné firmě❓Určitě najdete mnoho odpovědí, my jsme rozebrali alespoň část z nich. Co je úspěch pro vás a vaší rodinnou firmu?
- úspěšné zapojení rodinného nástupce do vedení firmy?
- nalezení externího managementu, který povede úspěšně firmu?
- finanční zabezpečení z úspěšného prodeje firmy a nové podnikatelské projekty?
Než si jednoznačně odpovíte na tuto otázku, tak si uvědomte..
✅ „Co může být úspěch pro otce, může být totální propadák pro nastupující generaci.”🎙
Úspěch je relativní a do jisté míry se tím boří mýtus notoricky známé statistiky, která říká, že přechod z první na druhou generaci “přežije” jen 30% firem. Dá se považovat za neúspěch úspěšný prodej firmy?
V rozhovoru sdílíme detaily studie, která tuto statistiku přinesla a světovými odborníky je již považována za neaktuální a zastaralou.
Jak velký vliv má rodinná rada na úspěšné předání firmy. Co to vůbec znamená ÚSPĚCH a jak ho můžeme vnímat? Nejen o nastavení pravidel a principů v rodinné firmě jsem si povídal s Jiřím Hnilicou. 🎤 -
Vladimír Fichtner založil svou firmu Fichtner Wealth Managers už v roce 2003 společně se svojí manželkou. Za tu dobu dokázali svým klientům vydělat přes miliardu. 💯 🚀
Řídí se heslem: „Nejsme chytřejší než vy, jen máme čas na věci na které vy čas nemáte, nebo mít nechcete.”
Společně jsme rozebrali fungování v rodinné firmě, co je pro něj zásadní při práci s klientem a jak pomocí prostředků a firmy šíří radost. Bavili jsme se společně o podstatě peněz.
✅ Jen se na malou chvíli zamyslete nad otázkou..
„ČÍM JSOU PRO VÁS DŮLEŽITÉ PENÍZE?”
O tom, proč je tato otázka tak důležitá, o její hloubce, anebo o myšlence, kolik peněz je vlastně tolik, že si řeknete DOST jsem rozebral právě s Vladimírem. -
Michal je spoluvlastníkem mezinárodní headhunterské firmy Spengler Fox, která má 12 poboček na 4 kontinentech. V dresu této firmy Michal loví manažerské talenty již 18 let a má na starosti globální obchod a business development. Povídali jsme si hodně o rozdílu mezi nadnárodní korporací a rodinnou firmou nejen z pohledu headhuntera a dalších zajímavých tématech.
Dozvíte se také:
- proč čím dál více manažerů míří do privátních firem?
- jak funguje manažerský odkup firmy?
- jak poznáte dobrého headhuntera?
- jak vnímá rozdíl mezi korporací a rodinnou firmu? -
Jiří Grund je druhou generací podnikatelské rodiny Grundových, která 33 let úspěšně podniká ve výrobě a prodeji koupelnových koberečků. Rodina také vlastní a provozuje Grund Resort, 4* hotel a golfový resort v Mladých bukách, který vede bratr Jan.
Posledních 13 let Jiří firmu vedl jako CEO a od příštího roku předává vedení manažerovi mimo rodinu. Toto je jeden z nejlepších rozhovorů o rodinné firmě tohoto podcastu.
- jaká je podstata rodinných firem?
- jak rodina překonává neshody?
- proč je dobré rodinu vyvlastnit a jak se to dělá?
- kdo je pyžamový táta?
- jak přistupuje k majetkové výchově svých tří synů?
- jak vypadá hodnotově řízená firma v praxi?
- proč odmítli velkou zakázku na několik let?
- proč si myslí, že pomocí jde i ublížit? -
Zakladatelka společnosti PROFIMED, filantropka, podnikatelka roku 2017 a stálice žebříčku Forbes nevlivnějších žen. Alexandra má druhý domov ve Švýcarsku a tak jsme mluvili jsme nejen o tom, jak vnímá obě země ale také o výchově dětí v majetných rodinách, investicích a dalších zajímavých a často osobních tématech.
V tomto podcastu se mimo jiné dozvíte:
- jak se zrodila jednička v prodeji a distribuci prémiových značek Swissdent, Tepe, Waterpik apod.?
- můžete věřit svému zubaři doporučení zubních past a kartáčků?
- proč filantropicky podporuje vědu a vzdělávání?
- jak s manželem přistupují k výchově svého syna a budování jeho vztahu k majetku?
- co je to majetkový understatement a jak ho projevují Švýcaři?
- co Alexandře v čechách chybí nejvíce a za co je naopak ráda?
- proč se zajímá o komunitní zahrádky? -
Dagmar Goldmannová je ředitelka nadačního fondu Via Clarita.
V této epizodě se dozvíte, kudy vedla její cesta k pomoci druhým a jak to vypadá, když někdo umí dát bohatství smysl.
To je totiž přesně to, s čím nadační fond Via Clarita pomáhá svým klientům, profesionálním filantropům.
Pokud se zajímáte o nadační fondy, filantropii, poradenství v této oblasti nebo jak si jako národ vedeme v dobročinnosti, tak je tato epizoda rozhodně pro vás. -
Jan Pavelka, zakladatel asociace rodinných firem a právní kanceláře Pavelka Partners, v této epizodě rozebírá problematiku rodinných firem z právního hlediska.
Jaká jsou podle něj pozitiva a negativa rodinných firem? Jaké instrumenty využívají nejčastěji a jaké nástrahy hrozí při dědickém řízení? Co ho vedlo k založení asociace?
V této epizodě se věnujeme výzvám, kterým se podnikatelské rodiny nevyhnou a dozvíte se konkrétní tipy jak je vyřešit. -
Hanka Toufarová, zakladatelka projetku POHYB BEZ BOLESTI a dcera stejnojmenné podnikatelky, nám přiblížila svou velmi osobní zkušenost z podnikání se svou maminkou. Podnikání s rodinou přináší nejen mnoho příležitostí ale také výzev a právě o těch jsme si s Hankou povídali.
Hanka nám představí druhou stranu mince v rodinném podnikání, kdy pro zachování vlastního duševního zdraví a udržení dobrého vztahu s maminkou musela odejít z firmy a vrátit svůj podíl. Celou svoji cestu v detailech popisuje a podává rady, pro kohokoli, kdo se objeví na křižovatce mezi rodinou a firmou. -
Jan Rada, poradce, transakční právník a podcaster s námi objevuje praxi prodeje firem. V této epizodě projdeme od A do Z proces prodeje firmy a zkušenosti z praxe.
Společně se podíváme na přemýšlení majitelů firem, kteří zvažují prodej své firmy. Jaké aspekty musí zvážit? Co musí udělat pro zvýšení hodnoty firmy? Kdy je vhodný čas si nechat ocenit firmu? To a více se dozvíte v nové epizodě našeho podcastu! -
V této epizodě přinášíme příběh výjimečné podnikatelky Olgy Girstlové. Poslechnete si o kariéře, která jí přinesla prestižní ocenění pro jednu z 50 nejlepších podnikatelek na světě, spolupráci s továrnou Tesla v USA a plány do budoucna.
Dozvíte se o unikátním projektu Letní Podnikatelský Kemp, který nabízí dětem bez domova možnost naplánovat své podnikatelské záměry nebo rozjet už přichystané business plány.
To a mnohem více přináší epizoda číslo 44. -
Tento rozhovor je výjimečný. Není ze studia ale natáčeli jsme ho u paní Zdeny doma společně s kamarádem Filipem. Vydejte se s námi na cestu po osudových momentech naší země očima výjimečné ženy. Ženy, která je na cestě životem téměř 90 let a přes 60 let se věnuje psychiatrii. Zdena je pro nás studnicí zkušenosti a životní moudrosti. Proto nás například zajímalo, jak vzpomíná na dětství během nacistické okupace, setkání s Janem Palachem, životní kariéru v psychiatrii nebo jak vnímá současnost.
Jak prožívala významné historické události během svého života?Kdy a proč ztratila naději po sametové revoluci?Kdo jsou novodobí otroci a otrokáři?Vytváříme si nereálné pocity, které nám lžou a škodí?Proč nás tolik ovládá strach a jak se ho zbavit?
A nejen to se dozvíte v první epizodě nového roku. -
Petr Vitek je spoluzakladatel a spoluvlastník Impact Hub, první a nejznámější co-workingové platformy v čechách. Byl u vzniku prvního Impact investičního fondu v zemi, Tilia Impact Ventures, který založil společně se Silke Horákovou. Je také členem správní rady Nadace České spořitelny.
Jak začal příběh Impact Hubu?
Co je impactové investování?
Proč je tento typ investic tak populární ve světě?
Jaká jsou kritéria pro získání investice od Tilia Impact Ventures?
Jak dát penězům smysl a zároveň je zhodnocovat?
Jak se měří rodinná uhlíková stopa?
Co je největším vynálezem 20. století? -
Šimon Stefal je zakladatel společnosti Mindset Mentors, která pomáhá firmám i jednotlivcům překonávat výzvy v mezilidské komunikaci. Svou vlastní firmu buduje jako "tyrkysovou" organizaci.
Co vše sleduje na mítincích firem, jichž se účastní?
Jaké chyby v týmové komunikaci vidí nejčastěji?
Jak vypadá destrukční komunikační vzorec?
V čem je důležité hluboké nadechnutí?
Jak si může druhý člověk vysvětlit klidnou reakci?
Jak vypadá empatické naslouchání?
Jak odejít respektujícím způsobem z konfliktu?
Co je to tyrkysová organizace a jak se buduje? -
Tomáš Bušek je firemní šaman. Říká o sobě, že se zajímá o růst firem a kmenové rituály, které podle něj dnešním firmám chybí.
Jak se člověk stane firemním šamanem? Kdo to vlastně šaman je? Může šaman dorůst do pozice náčelníka? Co je duše firmy? Jaký je rozdíl mezi duší a kulturou? Kdo je kulturní prase? V jaké souvislosti hovořil o Popelce? Koho považuje za svůj kmen? Proč firmy potřebují rituály? -
JUDr. Alena Procházková je Paní notářka. Velmi zkušená. Přes třicet let se věnuje této profesi, která ji stále baví. Možná proto má na kontě největší počet sepsaných závětí v zemi. 🏆
✅ proč je dobré mít upravený majetek v manželství?
✅ co se společnou hypotékou když dojde k rozvodu?
✅ jak funguje institut vydědění?
✅ jak probíhá dědické řízení z pohledu notáře?
✅ co je "šikanózní" závěť?
✅ jaké jsou současné trendy v sepisování závětí a předmanželských smluv?
✅ jak souvisí rozvod a dědictví?
✅ proč se notáři museli učit podnikat? -
Jana Navratilova prošla mým tříměsíčním programem životního RE|designu a ušla velkou cestu z životní krize k radosti a síle.
Se svým týmem významně posunula výcvikové středisko řízení letového provozu, které řídila a kde strávila 20 let. Dnes zastává pozici COO & Partner v dánské společnosti Gate Aviation Training.
Proč je důležité naslouchat své intuici?
Co jí pomohlo dostat se opět do životní síly a naplnit životní potenciál?
Jak řešila těžkou životní situaci?
Proč využívala služeb kouče?
Jaký je rozdíl mezi koučem a psychologem?
Jaké jsou psychologické požadavky a hlavní kritéria na výběr letových dispečerů? -
Michal Nýdrle vybudoval skupinu digitálních agentur, která vystupovala na trhu pod brandem Kindred Group. V roce 2018 ji prodal francouzské skupině Publicis Group. Teď se chystá na cestu kolem světa, který chce s rodinou obeplout na plachetnici za dva a půl roku.
Jak se to stalo, že se po úspěšném vybudování Kindred Group rozhodl změnit životní roli?
Co se v něm při prodeji firmy odehrávalo?
Co by udělal dnes jinak?
Kdo přišel s nápadem obeplout svět?
Čeho se nejvíce obává a na co se nejvíc těší při cestě kolem světa? -
Koučka a lektorka Martina Fau vyzpovídala v tomto díle - trochu netradičně - samotného tvůrce podcastu Davida Krajíčka. Ten je koučem podnikatelů a manažerů a poradcem rodinných firem.
Jak vznikl nápad, že kormidlo dnešního podcastu David předá svém hostovi?
Co vlastně David v životě rád dělá, čemu se věnuje a komu pomáhá?
Jaká byla jeho cesta ke koučování?
Jaké jsou jeho vášně?
Jak pečuje o rodinné firmy?
Co může přispět k udržitelnosti rodinného podniku, či vztahu v rodině? - もっと表示する