エピソード
-
Promenada Czesława Niemena w Częstochowie powstała pół wieku temu. Wtedy jeszcze nazywano ją Promenadą XXX-lecia PRL.
Większość prac przy jej budowie wykonali sami mieszkańcy. Promenadę oficjalnie oddano do użytku w lipcu 1974 roku. I do tamtego czasu nie zmienia się jedno - to wciąż jedna z najbardziej popularnych w Częstochowie tras spacerowych i rowerowych.
"Moja Promcia" to reportaż Martyny Słabikowskiej w oprawie Jacka Kurkowskiego. -
Istnieje wiele sposobów na dobre spędzenie urlopu. Jedni wybiorą RODOS- rodzinne ogródki działkowe, inni wczasy all-inclusive na które zbierali czasami cały rok. Jest też niemała grupa osób, które podróżują rowerem, pociągiem, stopem etc. Dziś poznamy rodzinę, która wybrała jako środek lokomocji samochód. Było to jeszcze długo przed pandemią, kiedy to ten sposób wypoczynku stał się popularny. W wycinek swoich podróży zabiorą nas Magda, Krzysztof, Dominik i Radek Hanarzowie ...
Reportaż "Fiszka na globusie w wersji audio" autorstwa Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego. -
エピソードを見逃しましたか?
-
Dzielą się miłością i pasją do podróżowania. Gdy w czasie wyjazdu na wakacje spłonął ich leciwy autokar, internauci zorganizowali zbiórkę na nowy. I znowu mogą jeździć po całym kraju. Aż trudno uwierzyć, że mowa o domu dziecka - Rodzinnym Domu Dziecka "Pod dobrym aniołem". Taki jest też tytuł dzisiejszego reportażu.
"Pod dobrym aniołem" - reportaż W.Skowrońskiego w realizacji K.Hyrii. -
Zapraszamy teraz na opowieść o wyjątkowej aktywności jeździeckiej, która w ostatnim czasie zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Polega ona na ujeżdżaniu atrapy konia, a właściwie głowy konia na drewnianym kiju. Nowa, śmiało można już powiedzieć, dyscyplina sportowa, choć nadal zdarza się, że budzi kontrowersje, przez pasjonatów traktowana jest naprawdę poważnie.
Hobby Horsing - to już nawet oficjalna i międzynarodowa nazwa, bowiem, jak się okazuje, na całym świecie organizowane są profesjonalne zawody w tej dziedzinie.
Sport zawitał także do Będzina, gdzie zajęcia prowadzi Marta Zawadzka, nauczyciel współorganizujący kształcenie integracyjne i instruktor hipoterapii z Zespołu Szkół Specjalnych nr 4 w Sosnowcu, prywatnie wielka miłośniczka koni...
"Hobby horsing" to reportaż Katarzyny Herbuś w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego. -
Trenuje boks prawie 60 lat, w międzyczasie poczuł powołanie kapłańskie i został księdzem, ale ze swojej pasji nie zrezygnował. Wręcz przeciwnie, założył Klub Bokserski San Paulo Masłońskie, bowiem posługę kapłańską sprawuje w Domu Rekolekcyjnym Paulistów w Masłońskim, 25 km od Częstochowy. Ks. Zbigniew Dudek jest znanym i szanowanym trenerem w Polsce, a jego podopieczni mają na swoim koncie sukcesy na arenie krajowej. Najważniejsze dla ks. jest jednak wychowanie młodych ludzi.
-
Ten sklep działał na rogu ulic Plebiscytowej i Ligonia w Katowicach od blisko 50 lat. Jego właściciele znali prawie wszystkich swoich klientów. Niektórym nawet pomagali zanosząc zakupy, czy pompując rower. Nic więc dziwnego, że w dniu zamknięcia sklepu na rogu wspomnianych ulic pojawił się tłum ludzi. Po co? By podziękować. Takich sklepów już nie ma.
-
Zapraszamy Państwa na wędrówkę wraz z doktorem Andrzejem Bulandrą - chirurgiem dziecięcym, kierującym Centrum Urazowym w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach.
Jego praca w dziecięcym Szpitalnym Oddziale Ratunkowym dostarcza potężnej dawki adrenaliny i może wywołać skrajne emocje u osób postronnych. Jednak zespół katowickiego SOR-u pracuje profesjonalnie, metodycznie - nawet, gdy podejmuje się ratowania dzieci ciężko poparzonych, pobitych, czy z wieloma urazami po wypadkach.
Można sobie tylko wyobrazić, jak czuje się nawet zawodowiec po maratonach pełnych dziecięcego bólu i cierpienia.
I wtedy nadchodzi czas wolny... o którym w reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego. -
Ciężkie, metalowe elementy, które inni wyrzucają jego inspirują do tworzenia wyjątkowych dzieł. Adam Gut z Piekar Śląskich materiałów do swoich prac szuka na złomowisku. Jego twórczość dzięki temu jest niepowtarzalna i zachwyca innych. W realizowaniu pasji wspiera go żona Klaudia.
Reportaż Doroty Stabik "Sztuka ze złomowca" w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego. -
Zapraszamy do wysłuchania historii o wyjątkowej, zupełnie innej niż wszystkie, relacji kobiety i mężczyzny. Z okazji dnia kobiet ogłosiliśmy konkurs polegający na stworzeniu tekstu piosenki o kobiecie, który wyrażałby uznanie, wdzięczność czy podziw. Pan Piotr z Rybnika napisał tekst, który tak poruszył serce wokalisty Piotra Kupichy z zespołu Feel, że ten postanowił napisać muzykę i utwór wykonać. Piosenka jest adresowana do pani Moniki z Bytomia, która sama pisze wiersze. Reportaż Agnieszki Loch zatytułowany "Wiatr nad Sanem" w realizacji Jacka Kurkowskiego.
-
Hala Widowiskowo-Sportowa "Spodek" to perła architektury modernistycznej w Polsce oraz wyjątkowy symbol miasta, który od 53 lat przyciąga fanów muzyki, sportu i rozrywki. Mimo upływu czasu hala ma bardzo duży potencjał, aby być nie tylko ikoną Katowic, ale jednym z generatorów aktywności społecznej i gospodarczej miasta. To jeden z pierwszych w skali światowej obiektów z dachem zrealizowanym w koncepcji tensegrity. Ważąca 300 ton stalowa konstrukcja kopuły połączona jest z zewnętrznym stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych w formie prętowo-cięgnowych kratownic, na których osadzone jest pokrycie dachowe. Na opowieść o Spodku zapraszają: Ewelina Kosałka-Passia i Dariusz Schmidt.
-
Od lat angażuje się w rozwój edukacji na wsi ,podtrzymywanie śląskiej tradycji, kultury i gwary. Jest pomysłodawczynią i organizatorką wielu konkursów, biesiad czy wieczorów kolędowych.
To Łucja Krutak - bohaterka reportażu Anny Juśkiewicz "Pnioki, Korzoki i Ptoki", w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego. -
Z udziałem ambasadora Ukrainy, przedstawicieli Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Korbielowie podsumowano efekty siedmiu turnusów rehabilitacyjnych zorganizowanych dla weteranów wojny w Ukrainie. Pobyt zorganizowała fundacja In Corpore przy wsparciu władz Urzędu Wojewódzkiego, Funduszu Górnośląskiego a także prywatnych firm. Z tego wsparcia skorzystało ponad 250 Ukraińców
"Nam Wsje dobre" to reportaż W.Skowrońskiego w realizacji J.Hyrii -
Trojaczki z Żor świętują w tym roku 10-te urodziny. Aleksander, Ania i Alicja w chwili urodzenia ważyli niecałe 2 i pół kilograma. Dziś trojaczki oraz mama Agnieszka i tata Arek, mimo niepełnosprawności dzieci, to pełna energii i miłości "Drużyna A". Rodzice mierzą się jednak z kolejnym wyzwaniem zdrowotnym - tym razem operacji wymaga najmniejsza z rodzeństwa Alicja. Zapraszam na reportaż Agnieszka Loch w w realizacji Jacka Kurkowskiego zatytułowany "Alusia".
-
Od przeszło pół wieku 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. To wtedy na całym świecie odbywają się warsztaty, spotkania, konferencje - o ratowaniu naszej planety.
Praca u podstaw trwa jednak każdego dnia... między innymi w Wilkowicach.
Klub Gaja został powołany przez Jacka Bożka 36 lat temu. Twórca organizacji - do pracy na rzecz zwierząt i środowiska - zachęca nietypowo. Bo poprzez happeningi, spektakle i inne formy sztuki.
Reportaż Marty Dobrowolskiej w realizacji Jacka Kurkowskiego -
Przed kilkunastu laty, po wyjściu z więzienia Edward Szeliga założył fundację, by pomagać takim jak on, wykluczonym społecznie. Do tej pory się to udawało. Jednak ostatnie miesiące zmuszają do postawienia pytania, czy fundacja "Pomost" przetrwa, bowiem zabrakło środków finansowych.
"Łączy nas Pomost" - to reportaż Wojciecha Skowrońskiego w realizacji Jakuba Hyrii. -
11 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Radia. Nasza rozgłośnia będzie w tym roku świętować 97 lat istnienia.
W 1927 roku, uderzeniem młotka w kowadło, narodziła się największa regionalna rozgłośnia w kraju - Polskie Radio Katowice.
W tym samym roku przyszedł na świat wieloletni, były pracownik Radia Katowice - Marian Mączyński.
Na spacer po rozgłośni wybrał się z reporterką Agnieszka Loch. Realizacja dźwiękowa Jacka Kurkowskiego. -
10 kwietnia przypada 84. rocznica Zbrodni Katyńskiej. Niestety dziś najbliższych wspominać będą też rodziny, przyjaciele i znajomi ofiar katastrofy smoleńskiej. Mija bowiem 14 lat od dnia, kiedy samolot z prezydentem RP, delegacjami Parlamentu, przedstawicielami kultury i wojskowymi rozbił się pod Smoleńskiem. Jak tamten czas wspominają 34-letni Zbigniew, 24-letnia Maria i 14-letni Krzysztof? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Jadwigi Woźnikowskiej w realizacji Jacka Kurkowskiego.
-
Zapraszamy na wizytę na południowej półkuli, konkretnie w Australii. U nas wiosna zawitała, a tam puka już ciepła jesień. Z mikrofonem złożyliśmy wizytę u Margaret, czyli u Małgorzaty - Polki, która wyszła za mąż za Australijczyka i mieszka tam od ponad 40 lat.
-
Strażacka 3 to reportaż, w którym liczba 3 jest symboliczna. Przeplatają się w nim bowiem trzy historie. Początków Straży Pożarnej w Częstochowie, najstarszego budynku straży pożarnej w tym mieście, czyli obecnej siedziby Jednostki Ratownictwa Gaśniczego nr 3 oraz historia Pana Czesława Mili, który wychowywał się na jej terenie. Dlaczego tam mieszkał, jak zmieniał się budynek i czym różni się współczesna służba w straży pożarnej od tej z lat '50? O tym w reportażu Krzysztofa Słabikowskiego w realizacji Jacka Kurkowskiego opowiadają: Czesław Mila oraz obecny dowódca JRG 3 - st. kpt. Piotr Knysak.
-
Całe zawodowe życie przepracował w jednym zakładzie, w sumie 34 lata. Katarzyna Kaleta głównie prowadziła tramwaje, ale w częstochowskim Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym zajmowała różne stanowiska.
Po 27 latach od przejścia na emeryturę, z okazji 65-lecia linii tramwajowej odwiedziła były zakład pracy. Reportaż "Tramwajarka" Grzegorza Macha zrealizował Jacek Kurkowski. - もっと表示する