エピソード

  • W najnowszym numerze „Plusa Minusa” przyglądamy się tematowi, który wciąż wywołuje wiele emocji, choć nie widać tego od razu, na pierwszy rzut oka. Zastanawiamy się nad tym, czy kobietom jeszcze wolno być pięknymi. W dzisiejszych czasach, nastawionych na rozwój i karierę, uroda może stanowić atut, ale może też przeszkadzać, zamykać pewne drogi. Tak właściwie piękno jest dwuznaczną i kontrowersyjną kategorią. Bo lubimy ładne kobiety, ale takie, które nie wydają wszystkich pieniędzy na makijaż. Niech dbają o siebie, lecz najlepiej tak, żeby nie traciły na to zbyt wiele czasu. Makijaż i kosmetyki w końcu są czymś głupim, bezsensownym i mało ważnym, bo to „babskie zainteresowania". To właśnie o kobietach mówi się, że tylko makijaż i kosmetyki im w głowie, a nie poważne sprawy, bo przecież nie mają innych zainteresowań.


    A jednak, gdy któraś z nich nie wpisuje się w klasyczne kanony piękna, to w społeczeństwie niesie się larum, bo wygląda jak chłop i nie jest kobieca. I co z tym pięknem i urodą zrobić?

     

    Gościem Darii Chibner była Anna Zejdler – szefowa serwisu kobieta.rp.pl.

     

    Jakie zatem teksty z „Plusa Minusa” będą stanowić tło dla naszej rozmowy? Daria Chibner pisze o tym, dlaczego z naszym stosunkiem do kobiecej urody wciąż tkwimy w latach 90. ubiegłego wieku. Kłopot ten dotyczy zarówno osób o konserwatywnych, jak i postępowych poglądach. Więcej o tym, jak to wygląda u katolików, dowiemy się zaś z tekstu Magdaleny Siemion – autorka podaje przykłady z własnego życia, ale też eksmodelki z pism dla mężczyzn Klaudii Tołłoczko, której, po jej nawróceniu, wielu nie może darować eksponowania urody. A dla tych, których interesują kulisy funkcjonowania branży beauty oraz jak to właściwie było z tym obniżeniem vatu do 8 proc dla tej branży, z pewnością niezwykle ciekawy będzie wywiad Elizy Olczyk z Michałem Łenczyńskim, założycielem fundacji beauty razem.


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • Sprawa PKW i finansów PiS oraz konsekwencje dla partii Kaczyńskiego w postaci potencjalnego odebrania środków z budzętu, ogólnonarodowa dyskusja wokół wypowiedzi Przemysława Babiarza, prekampania prezydencka oraz wypowiedzi polityków – szczególnie deklaracja Donalda Tuska z okazji 80 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego - to najważniejsze tematy ostatniego, przed wakacyjną przerwą, odcinka podcastu "Polityczne Michałki". 


    Donald Tusk zaskoczył swój elektorat w ostatnich dniach dwukrotnie. Pierwszy raz, gdy po kilkudniowej przerwie zabrał glos w sprawie Przemysława Babiarza. I był to stonowany komunikat, po którym Babiarz wrócił do komentowania igrzysk.


    - Tusk może iść pod prąd oczekiwania swojej bazy, bo jako jedyny polityk z całej KO taki ma autorytet - mówił Michał Kolanko. - Premier nie mógł też zignorować tej sprawy, bo przez kilka dni była jednym z najgorętszych elementów debaty w sieci - zauważył Szułdrzyński. 


    Rozmówcy dyskutowali też o wypowiedziach premiera wokół rocznicy Powstania Warszawskiego, a konkretniej jego przesłania o 100 mln złotych na rozbudowę Muzeum. - To był kolejny nieoczywisty ruch premiera, który w jakimś sensie nawiązywał w swoim wystąpieniu do dziedzictwa prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Zapewne ku zdziwieniu swoich wyborców - mówił Szułdrzyński. Zauważył też, że już tydzień wcześniej można było przewidzieć, iż tego dnia Jarosław Kaczyński będzie mówił o Niemcach. Tymczasem, idąc w kierunku polityki historycznej, Tusk pokazał, że potrafi iść w niektórych sprawach zupełnie w poprzek.


    Rozmowa dotyczyła też sytuacji w koalicji rządzącej i w jej poszczególnych elementach, jak w Trzeciej Drodze. - Tu różnice stają się coraz większe między PSL a Polską 2050. Ludowcy idą w prawo. Hołownia nie ma na to odpowiedzi - mówił Kolanko. Na Lewicy nadal nie wiadomo, co dalej z losem posłanki Pauliny Matysiak, która została zawieszona w Partii Razem i klubie Lewicy po ogłoszeniu współpracy z posłem Marcinem Horała w sprawie CPK i, ogólnie, rozwoju. To jest z rzeczy, które wrócą za miesiąc, po sezonie urlopowym. 


    Sprawą, która na pewno wróci prędzej czy później, jest kwestia finansowania PiS i PKW. - Nic dziwnego, że w tym kontekście pojawia się pomysł reformy prawa wyborczego i systemu finansowania partii - mówił Kolanko. Jak pisała w piątek „Rzeczpospolita” PKW może odwlekać przyjmowanie sprawozdań finansowych właściwie bez końca. 


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • エピソードを見逃しましたか?

    フィードを更新するにはここをクリックしてください。

  • – Wierzę głęboko, że w kwestii pamięci odnieśliśmy pełne zwycięstwo. Myślę, że zrobiono wszystko najlepiej, jak to jest możliwe – mówi Estera Flieger w specjalnym podcaście „Rzeczpospolitej” na 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.


    Jak wygraliśmy Powstanie Warszawskie? Oczywiście nie na ulicach – bo wiemy, jak ten zryw zbrojny się zakończył w 1944 roku. Michał Płociński wraz z Esterą Flieger, publicystyką historyczną i stałą felietonistką „Rzeczpospolitej” przyglądają się pamięci o Powstaniu. I temu, jak porażkę zamieniliśmy w zwycięstwo. 


    „Za chwilę staniemy się świadkami historycznego wydarzenia. Wydarzenia, na które przyszło czekać polskiemu społeczeństwu bardzo długo. O wiele za długo (…). Przez kilkadziesiąt lat, mimo nieustannych kampanii, wmawiania społeczeństwu bezsensu czy zgoła zbrodniczości powstania, 1 sierpnia był jedynym autentycznym świętem narodowym obchodzonym w Polsce. Tłumy na Cmentarzu Wojskowym, pomniki, msze, a w późniejszych latach także pochody, były wyrazem tego zrozumienia” – mówił Lech Kaczyński, otwierając Muzeum Powstania Warszawskiego tuż przed 60. rocznicą jego wybuchu w 2004 roku.


    – Polecam przeczytać całe to przemówienie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, bo było wyjątkowe. Pięknie mówił o historii polskich powstań, o pokoleniu, które uczestniczyło w Powstaniu Warszawskim, o jego wychowaniu – ocenia Estera Flieger. – Pięknie stworzył pomost właściwie aż od rewolucji 1905 roku, od wcześniejszych powstań, do Powstania Warszawskiego.


    Dlaczego 60. rocznica była kluczowa dla pamięci o Powstaniu Warszawskim? – To był pierwszy taki moment, pierwsza taka chwila, kiedy głównym animatorem pamięci o nim stało się państwo – odpowiada publicystka.


    A jak tę pamięć przemieniło powstanie Muzeum? – Wcześniej była radykalna pamięć ulicy i gdzieś obok byli sobie liberałowie oraz lewica. A Muzeum Powstania Warszawskiego pojawiło się jakby pomiędzy, pokazało trzecią drogę. Dało bardzo bogatą ofertę i zrobiło wyłom między tymi dwiema skrajnościami. W Muzeum Powstania Warszawskiego spotykają się wszyscy ci, którym niekoniecznie odpowiada zadyma na rondzie Dmowskiego i którym nie odpowiada takie bardzo liberalno-lewicowe podejście do pamięci. MPW łączy.


    W podcaście więcej również o tym, w jakim punkcie tej pamięci dziś jesteśmy. A także o różnych wymiarach świętowania narodowych rocznic, o potrzebie przekazania pałeczki w sztafecie pokoleń, gdy odchodzą powstańcy, oraz o wartościach, które nam oni po sobie pozostawią.


    Partnerem strategicznym podcastu jest grupa PZU.


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • Wspomnienie dwóch powstańczych miesięcy ciągle ożywia naszą wyobraźnię, budzi emocje i wywołuje dyskusje. Ludzkie myśli i emocje pokonują upływ czasu – 1 września 1939 r. jest dla nas zamierzchłą przeszłością, ale 1 sierpnia 1944 r. wydaje się o wiele bliższy, choć w rzeczywistości dzieli je jedynie pięć lat. Trudno jednoznacznie ocenić ten fenomen zbiorowej pamięci Polaków. Być może jest to sukces polskiej polityki historycznej, może przejaw polskiego charakteru narodowego. Zapewne i jedno i drugie, bo przecież najbardziej lubimy tylko te melodie, które już kiedyś słyszeliśmy.


    W osiemdziesiątą rocznicę wybuchu powstania warszawskiego warto po raz kolejny przywołać garść informacji, które przybliżą nam atmosferę ostatnich dni lipca 1944 r. W tym czasie warszawiacy widzieli potężny Wehrmacht w odwrocie, na krańcach Pragi słychać było sowieckie działa, a z Moskwy płynęły zachęty do walki z okupantem. Premier Stanisław Mikołajczyk próbował osobiście negocjować ze Stalinem i prosił o spektakularny czyn zbrojny. Do walki parł również płk Antoni Chruściel „Monter”, komendant Okręgu AK Warszawa i świeżo przysłany z Londynu gen. Leopold Okulicki. Dowódca AK gen. Tadeusz Komorowski „Bór” znalazł się pod wielką presją ze strony zwierzchników i podwładnych. W tle działali komuniści bezwzględnie realizując wytyczne Stalina, który umiejętnie grał na emocjach spragnionych wolności Polaków. Niemcy, którym udało się zatrzymać sowieckie natarcie i przywrócić porządek w szeregach, nakazali stawiennictwo stu tysięcy mężczyzn do budowy fortyfikacji. Polacy ich zlekceważyli. Nikt jednak nie mógł przewidzieć, jak długo dadzą się lekceważyć i jakich środków użyją by przywrócić posłuszeństwo. W takich warunkach „Bór”” zdecydował o ogłoszeniu godziny „W” na 17.00 1 sierpnia.


    Od pierwszego dnia powstania, aż do wyjścia powstańców ze Śródmieścia do niemieckiej niewoli, mieszkańcami stolicy targały przeciwne emocje. Radość z podjęcia walki, uzyskania niewielkiej choćby enklawy wolności, z widoku polskich żołnierzy za oknem, mieszała się z żałobą po bohaterach poległych w boju i niewinnych zabitych podczas bombardowań. Dymy unoszące się nad Wolą i wiadomości od uciekinierów stamtąd, budziły przerażenie nieludzkim okrucieństwem Niemców. Jego widownią w różnych okresach powstania stały się także Ochota, Mokotów, Służewiec i Marymont. Ludzie, którym udało się ujść z życiem zostali wypędzeni ze swego miasta i zmuszeni do tułaczki. Czasem można było usłyszeć gorzkie słowa pod adresem tych, którzy powstanie wywołali. Do końca walk nie brakowało jednak ochotników do powstańczych oddziałów, szczególnie spośród ludzi młodych. Być może żywili oni nadzieję na zwycięstwo, a na pewno nie chcieli stać bezczynnie.


    Ostatnio wiele pisze się i mówi o traumie wojennej, jako ciężarze, z którym muszą mierzyć się kolejne pokolenia Polaków. Z pewnością wydarzenia okresu powstania warszawskiego były przyczyną wielu granicznych doświadczeń i skrajnych emocji u jego uczestników, które na wiele sposobów były przekazywane potomnym. Tkwią one głęboko w pamięci tych niewielu już dziś świadków powstania. Każdy, kto mierzy się z traumą – raną na psychice – musi się do niej przyznać i dobrze ją poznać. Być może i z tego powodu kolejne obchody rocznicy powstania warszawskiego gromadzą tak wielu Polaków.


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • Zapraszamy do nowego cyklu rozmów Rzeczpospolitej o wyzwaniach współczesnego świata, które skupiają się wokół... energii i bezpieczeństwa i przyglądają się ich wpływowi na każdy obszar życia. Czas nowej transformacji energetycznej i początku prac nowego składu Komisji Europejskiej to dobry moment na debatę - jak wygląda nasz rynek energii, dokąd zmierzamy, jak zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, socjalne, gospodarcze w naszym kraju. Czas odpowiedzieć na pytanie zarówno "co dalej", ale też "jak tam dojść". Jak skutecznie przeprowadzić reindustrializację, jak podejść do nowych zjawisk, jak wielkie fale migracji czy kryzys klimatyczny. Rozmowę w studiu prowadzą Marcin Korolec, prezes Instytutu Zielonej Gospodarki i Edwin Bendyk, prezes zarządu Fundacji Batorego, w pierwszym odcinku wystąpi p. Maria Libura, adiunkt w Zakładzie Zdrowia Publicznego i Medycyny Społecznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Eksperci zadają ważne pytania o społeczny i gospodarczy wymiar transformacji, przyglądają się wyzwaniom współczesnego świata przez soczewkę różnych wizji i poglądów politycznych, by odkryć jak najwięcej. Zapraszamy do fascynującego spotkania, które dotyka najważniejszych pytań naszych czasów - w nowym cyklu podcastów Rzeczpospolitej pt. "Transformacja i bezpieczeństwo".

    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • Zbliża się 80. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Ostatnia okrągła, której dożyją powstańcy. Jak skutecznie przekazać pałeczkę w tej sztafecie pokoleń? Jakiego patriotyzmu dziś potrzebujemy? Kto dziś powinien opowiedzieć nam o nas samych? I przewalczyć strach przed patosem, gdy mówimy o narodzie?

    W najnowszym odcinku podcastu „Posłuchaj »Plus Minus«” Michał Płociński rozmawia o patriotyzmie z Piotrem Trudnowskim z Klubu Jagiellońskiego. Punktem wyjścia do dyskusji są dwa teksty z bieżącego wydania weekendowego wydania „Rzeczpospolitej”.

    W pierwszym eseista i historyk Wojciech Stanisławski szuka odpowiedzi na pytanie, dlaczego w ogóle wizja poniesienia ofiary dla wspólnoty mogłaby być dziś pociągająca dla młodych Polaków. W drugim Marek Kozubal przygląda się planom na zbliżające się obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i spotkaniu zaplanowanemu na 30 lipca, gdy ostatnich żyjących powstańców odwiedzą weterani misji w Kosowie, Afganistanie i Iraku.

    – Ja w ogóle jestem bardzo przywiązany do tradycji myślenia o narodzie jako sztafecie pokoleń – mówi Piotr Trudnowski. – W tekście Wojciecha Stanisławskiego pojawia się na końcu namysł nad tym, jak współczesne ruchy emancypacyjne osłabiają patriotyzm. A jest taka jedna rzecz, którą w tych współczesnych ruchach, zwłaszcza ekologicznych, bardzo lubię. To idea tzw. ostatniego pokolenia, bo uważam, że jest ona fundamentalnie konserwatywna. To znaczy młodzi ludzie, którzy poświęcają dziś swoją młodość na aktywizm, podbijają narrację pokoleniową i mówią: „Od nas dziś zależy, jaki zostawimy świat kolejnym pokoleniom”. To jest jako żywo tradycja intelektualna Edmunda Burke'a. A w polskiej tradycji politycznej kto zdefiniował naród jako sztafetę pokoleń? Przecież nie kto inny jak Roman Dmowski.

    Więcej w rozmowie Michała Płocińskiego i Piotra Trudnowskiego. A w najnowszym wydaniu „Plusa Minusa” ponadto kilka innych tekstów, które warto polecić: Rusłan Szoszyn rozmawia z Alfredem Kochem, byłym wicepremierem i jednym z głównych architektów Rosji po upadku ZSRR. Jacek Kubitsky broni naszego świata, wypowiadając wojnę „krucjacie przeciw zachodniej cywilizacji”. A Grzegorz Majchrzak, idealnie na początek igrzysk w Paryżu, przypomina o „olimpijskich bojach smutnych panów, czyli jak służby PRL pilnowały polskich sportowców. Zapraszamy do kiosku i do wykupienia elektronicznej subskrypcji „Rzeczpospolitej”.



    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • Bilans pierwszego sezonu politycznego nowego Sejmu, nowy świadek Romana Giertych opisujący patologie systemu Ziobry, napięcia w koalicji wokół aborcji a także deklaracja premiera Donalda Tuska w tej sprawie – to tematy, które poruszyli w kolejnym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.

    Donald Tusk we wtorek na konferencji prasowej z minister Agnieszką Dziemianowicz-Bąk odniósł się do przegranego głosowania w sprawie depenalizacji aborcji. Stwierdził, że w tym Sejmie nie ma większości by zliberalizować ustawy dotyczące aborcji, bo większość w tej sprawie ma PiS, Konfederacja i PSL, zaś posłów PSL nie da się krzykiem zmusić do zmiany poglądów. Tusk zasugerował, że kolejnych głosowań w tej sprawie może już nie być. – Nie ma się czemu dziwić. Przegrane głosowania przez rządzących zawsze bolą – mówił Michał Kolanko. Zastanawiał się też, czy to nie zapowiedź konieczności rozpisania w przyszłości przyspieszonych wyborów, by obecną większość zweryfikowali wyborcy.

    We wtorek odbył się również przed Sejmem protest w sprawie aborcji z udziałem m.in. Marty Lempart. – Przed parlamentem pod adresem obecnej koalicji padły całkiem nieparlamentarne słowa – komentował Szułdrzyński. Zdaniem Kolanki protest Lempart nie będzie miał jednak wpływu na poparcie dla Koalicji Obywatelskiej.

    Autorzy podcastu zastanawiali się również nad polityczną kontrofensywą ludowców. Na radzie naczelnej PSL Władysław Kosiniak Kamysz zapowiedział, że będzie bronić krzyża, który jest symbolem wolności i tradycji, że nie będzie niczyim wasalem. Podkreślił też, że nie boi się ani lewaków ani biskupów. – PSL próbuje się wymyślić na nowo. Na nowo będzie się musiał też wymyślić projekt Szymona Hołowni czyli Polska2050 – twierdzi Kolanko.

    Arkadiusz Cichocki – tak nazywa się nowy świadek, którego do Sejmu przyprowadził mecenas Romana Giertycha. – Giertych doskonale zdaje sobie sprawę, zwłaszcza po głosowaniu w sprawie aborcji, że musi „dowozić” kolejne rozliczenia poprzedniej władzy. I dostarczać Koalicji rozliczeniowego kontentu – mówił Michał Kolanko. Szułdrzyński dodał, że w ten sposób Giertych pokazuje, że jest Koalicji potrzebny. Szczególnie po słowach Tuska, że bilans obecności Giertycha w Sejmie jest pozytywny.

    Piątek 26 lipca to ostatni dzień ostatniego posiedzenia Sejmu przed wakacjami. Posłowie rozjadą się na urlopy i do Sejmu wrócą dopiero 11 września – jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego. Jak ten pierwszy sezon nowego Sejmu oceniają autorzy podcastu „Polityczne Michałki”? – Bardzo niejednoznacznie – uważa Kolanko. – Jedno jest pewne, Sejmflix już nie wróci. Nie wrócić też wielkie zamieszanie wokół Szymona Hołowni, choć on sam wciąż znajduje się na czele rankingów społecznego zaufania do polityków – mówił Kolanko.


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • Z reguły pozostają w cieniu, choć ich praca jest niezbędna, bo bez zaangażowania producentów filmowych nie mógłby powstać żaden film czy serial, bez względu na to, czy mówimy o wielkiej produkcji na miarę Hollywood, czy o kameralnym kinie autorskim.

     

    Jak wygląda praca producentów filmowych? Kiedy się zaczyna, a kiedy kończy? Co w niej jest najtrudniejsze – i wreszcie – na jaką nagrodę można liczyć za wysiłek, stres oraz odpowiedzialność spoczywającą na barkach producentów?

    O kulisach swojej pracy, łączeniu dwóch różnych światów, byciu jednocześnie artystą i księgowym, o tym, gdzie w filmie najbardziej widać efekty pracy producenta filmowego, o dumie, szaleństwie, pasji i „ludziach od tabelek”, a także o konkursie „Wyobraź sobie” dla aspirujących twórców, którzy marzą o zrealizowaniu własnego pomysłu na film, opowiadają Anna Kępińska, producentka kreatywna, pomysłodawczyni serialu „Wielka woda” i jurorka w konkursie „Wyobraź sobie”, a także Krzysztof Terej, producent filmowy, wspólnik oraz członek zarządu firmy Watchout Studio, która wyprodukowała tak znane tytuły, jak „Bogowie” czy „Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej”.


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • Sytuacja w koalicji rządzącej tuż przed wakacyjną przerwą w pracach Sejmu, napięcia po nieudanym głosowaniu w sprawie aborcji, wpływ kampanii w USA na polską politykę i decyzje w Parlamencie Europejskim - to najważniejsze tematy najnowszego odcinka podcastu "Polityczne Michałki".

    Kończy się pewien okres w polskiej polityce. - Sezony polityczne są trochę jak rok szkolny. Pytanie, z czym kończy ten sezon koalicja rządząca - mówił Michał Szułdrzyński nawiązując do zbliżających się sejmowych wakacji, które potrwają od końca lipca do września. Sprawa Marcina Romanowskiego była drugim po głosowaniu w Sejmie ws. aborcji ciosem w plany koalicji rządzącej. - Kłopoty prokuratury z drugim immunitetem Romanowskiego to problem taktyczny, ale jednak dość spektakularny - mówił Michał Kolanko.

    Rozmówcy dyskutowali też o sytuacji w koalicji na tle głosowania w sprawie aborcji. - Obecnie nie ma wyraźnego scenariusza jeśli chodzi o to "co dalej" w tej sprawie - mówił Kolanko.

    Innym poruszanym tematem była sytuacja w Stanach Zjednoczonych po zamachu na Donalda Trumpa. - W Polsce politycy PiS niespecjalnie ukrywają, że kibicują Donaldowi Trumpowi - mówił Kolanko. 


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • III RP właśnie kończy 35 lat. To o osiem więcej niż miała II Rzeczpospolita u swojego zmierzchu w 1945 r. i o dekadę mniej niż trwała komunistyczna Polska Ludowa. Po niespełna dwóch pokoleniach urodzonych w wolnej Polsce z zapałem dokonujemy bilansów i podsumowań, jakbyśmy chcieli z niecierpliwością przejść do kolejnego etapu, ale chyba nie za bardzo wiemy jakiego.

    Czy rzeczywiście zrobiliśmy wszystko, co miało zostać zrobione i trzeba się teraz zająć przyszłością? A może trzeba przekuć 1989 r. w nowy mit, który będzie konstytuował nas jako społeczeństwo, wpływając jednocześnie na naszą jednostkową tożsamość? Albo jeszcze inaczej, bo transformacja dla wielu była przecież traumą, doświadczeniem granicznym, które domaga się przepracowania. I raczej należy się z nią rozprawić, a nie czule wspominać. Tak czy siak, na pewno jest o czym rozmawiać.

    Gościem Darii Chibner był Michał Przeperski – historyk, Polska Akademia Nauk, Muzeum Historii Polski, autor książki „Dziki Wschód”

    Niemniej, jakie teksty z „Plusa Minusa” będą tłem dla naszej rozmowy?

    Michał Przeperski zastanawia się nad tym, czy rzeczywiście niekończąca się transformacja jest naszą drugą naturą. Bo lata 90. to wciąż bardzo atrakcyjny skrypt komunikacyjny, pełen sukcesów, pionierów i budowania wspaniałej przyszłości. Jako historia jest to niezwykle interesujące, natomiast jako pomysł rozwojowy – szkodliwe. Tymczasem Michała Szułdrzyńskiego intryguje obserwacja, że analogiczne efekty polityczne, jakie przyniósł przełom 1989 r. w Polsce, można zaobserwować w wielu innych demokratycznych krajach. I to nie tylko w Niemczech, ale też, co zaskakujące, w państwach, które nie zaznały sowietyzmu: Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych. Bo czyż nie jest tak, że teraz lud wystawia czerwoną kartkę mainstreamowi, który przez lata traktował go z pogardą? Blok transformacyjny zamyka rozmowa Piotra Zaremby z Marcinem Napiórkowskim, antropologiem kultury, a także pomysłodawcą i współtwórcą nagradzanego musicalu „1989”. Rozmowa o tym, że potrzebujemy pozytywnych mitów, opowieści budujących naszą tożsamość i do tego, nadaje się najlepiej właśnie rok 1989 r.


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • Jak powinna wyglądać transformacja energetyczna w praktyce? Zapotrzebowania na zieloną energię dotyczy nie tylko odbiorców indywidualnych, ale i przemysłu, a to rodzi wiele wyzwań, ale też szans rozwojowych. Zapraszamy na nową mini serię podcastów Radia Nowy Świat i "Rzeczpospolitej", której partnerem został Orlen. W tym odcinku omawiamy plany firmy dotyczące strategii transformacji do OZE. Przyglądamy się także działaniom grupy mającym na celu dekarbonizację oraz praktycznym krokom, jakie koncern podejmuje, aby sprostać wyzwaniom współczesnego świata.


    Gościem Pawła Orlikowskiego jest Karol Wolff - Dyrektor biura strategii i projektów strategicznych Orlen.


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • Zapraszamy na drugi odcinek podcastu o transformacji energetycznej, w którym Maciej Tomecki z Działu Transformacji Strategicznej Orlen zagłębia się w aktualne trendy kształtujące sektor rafinerii i petrochemii. Omawiamy kluczowe czynniki wpływające na ten przemysł, takie jak regulacje prawne, elektryfikacja transportu czy makroekonomia. Przyglądamy się głównym wyzwaniom, z jakimi obecnie mierzy się ten sektor i staramy się zrozumieć, w jakim kierunku on zmierza. 

     


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • Europa przestaje być liderem innowacji, oddając pole chińskim producentom? W trzeciej odsłonie podcastów o transformacji energetycznej Marek Garniewski, prezes Orlen VC odpowiada na śmiałą tezę: "Czy w Europie umarła innowacyjność?". Mówi o przyczynach braku konkurencyjności europejskich producentów, na tle tych z Chin i USA, oraz jakie mogą być tego konsekwencje, ale przede wszystkim, co należy zrobić, by w pełni wykorzystać potencjał polskiej i europejskiej innowacyjności.

    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • Konsekwencje piątkowego głosowania w sprawie projektu depenalizującego aborcję zdominowały nowy odcinek podcastu "Polityczne Michałki". - To poważny cios w całą strategię koalicji rządzącej, która zakładała, że projekty będą trafiać na biurko prezydenta Dudy, by ten je wetował. W ten sposób miała rosnąć stawka wyborów prezydenckich - mówił Michał Kolanko.


    Jak się okazuje, głosowanie wywołało reperkusje w samym klubie KO. Donald Tusk kilka godzin po tym, jak projekt dotyczący depenalizacji aborcji upadł w Sejmie ogłosił kary dla Romana Giertycha i Waldemara Sługockiego, którzy nie głosowali w piątek. Kara to pozbawienie funkcji w klubie oraz zawieszenie w prawach członka klubu KO. - Donald Tusk nie miał wyjścia. Cała wściekłość bez jakiegokolwiek ruchu wobec Giertycha skupiłaby się na Tusku właśnie - mówił Kolanko.


    Co dalej z projektami dotyczącymi aborcji? Lewica już zapowiedziała ponowne złożenie projektu depenalizującego aborcję. Czasu jednak do sejmowych wakacji jest mało - pozostało jedno posiedzenie w dniach 23-26 lipca. Później posłowi i posłanki mają przerwę aż do 11 września.


    W podcaście komentatorzy rozmawiali też o przygotowania prezydenckich w PiS. Jak się okazuje, zaczęły się badania nad szeroką pulą kandydatów, głównie polityków młodego pokolenia. Przygotowaniom do kampanii prezydenckiej ma też służyć proces porządkowania w partii i pierwsze od lat, planowane na jesień lokalne wybory.


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • Człowiek od zawsze postrzega siebie w dwuznaczny sposób. Z jednej strony jest świadomy swoich wad i ograniczeń, podczas gdy z drugiej strony nie może oprzeć się wrażeniu, że gdyby chciał, to mógłby osiągnąć wszystko. Nawet przekroczyć prawa natury, a przy okazji też samego siebie, aby być swoją najlepszą wersją. Ta wiara nie jest wyłącznie domeną filozofów czy szalonych naukowców, lecz po dziś dzień warunkuje politykę, gospodarkę i technologię. Dlatego też w najnowszym numerze „Plusa Minusa” zajmujemy się tym, jak człowiek starał się samego siebie poprawić.


    Gościem Darii Chibner był Olgierd Sroczyński – analityk danych, zajmujący się również filozofią techniki.


    Jakie teksty z „Plusa Minusa” były tłem dla rozmowy?


    Olgierd Sroczyński rozważa związki występujące między transhumanizmem, totalitaryzmem i gnozą, pokazując, że nasze współczesne myślenie o świecie łączy pewna konkretna myśl przewodnia, której nie sposób zrozumieć bez pojęć religijnych. Bo i dziś pragniemy się zbawić, choć niełatwo osiągnąć ten stan w świecie doczesnym. Daria Chibner pisze, natomiast o próbach przekroczenia ludzkiej natury, które ostatecznie zawsze są nieudane, lecz bardzo szybko zapominamy o tych porażkach. I próbujemy ponowie, używając tylko trochę innych metod, narzędzi i środków. Na koniec Adam Podlewski opisuje już bardziej konkretne marzenia – o wieczności naszego ziemskiego ciała, a także jak wielki problem ze zwłokami miała medycyna – zarówno z ich pozyskaniem, jak i badaniem.


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • Dlaczego po pięciu przegranych Jarosław Kaczyński zdecydował się wycofać poparcie dla Łukasza Kmity? Skąd wziął się spór o budżet Ministerstwa Obrony Narodowej? Czy Donald Tusk zyskał czy stracił na wizycie Kanclerza Niemiec Olafa Scholza – o tym mówili Michał Kolanko i Michał Szułdrzyński w najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki”.


    Sezonu ogórkowego w polityce nie ma i nie będzie w najbliższym czasie – uznali autorzy podcastu „Polityczne Michałki”. Zaczęli się od sytuacji w Małopolsce. W tamtejszym sejmiku doszło po pięciu nieudanych próbach do wyboru marszałka, został nim Łukasz Smółka z PiS. – Zarówno w PiS, jak i w sejmikowej opozycji nastroje nie są najlepsze. Wszyscy nadal są pokłóceni ze sobą. W opozycji są wzajemne pretensje, że nie udało się odbić województwa z rąk PiS – mówił Michał Kolanko.


    Innym wątkiem dyskusji była sytuacja Lewicy, konflikty wewnętrzne oraz sprawa reakcji na wspólny projekt Pauliny Matysiak i Marcina Horały. – Lewica jest w poważnym dylemacie, co pokazuje m.in. najnowszy raport dr Bartosza Rydlińskiego. To dylemat między sięganiem po klasę ludową a wielkomiejskiego wyborcę. Na to nakłada się kwestia projektów rozwojowych – mówił Kolanko. Komentatorzy mówili też o postawie Lewicy wobec implementacji dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Lewica do sprawy podchodzi inaczej niż reszta koalicji rządzącej. 


    Kolejnym tematem poruszanym w podcaście były komentarze po wizycie w Polsce kanclerza Scholza i polsko-niemieckich konsultacjach międzyrządowych, a zwłaszcza reakcji na wątek historyczny poruszony w trakcie wspólnej konferencji prasowej Tuska i Scholza.


    Komentatorzy mówili też o problemach Władysława Kosiniaka-Kamysza, który musi mierzyć się z kolejnym kryzysem wokół MON. – Sprawa budżetu MON to paliwo dla PiS – mówił Kolanko.


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • W najnowszym „Plusie Minusie” przyglądamy się mękom polityki historycznej. Nikt już chyba nie spiera się z tym, że to jak się sprzedamy na zewnątrz ma kolosalne znaczenie dla ewentualnego sukcesu naszych planów politycznych i społecznych. Jednak my, Polacy, zawsze mieliśmy problem z tym, aby przedstawić siebie w atrakcyjny sposób. Jednak nie jest to tylko nasz problem. Również Izrael wydaje się potrzebować zupełnie nowej opowieści na swój temat. I nie będzie łatwo mu ją stworzyć, skoro nastroje na Zachodzie zdają się ewidentnie propalestyńskie. Zadania nie ułatwia mu też to, że fundamentalna dla jego tożsamości kwestia Holocaustu, stała się elementem popkultury, na którym można dobrze zarobić, notabene sprzedając to, co lubimy najbardziej – ckliwe romanse, proste historyjki i inne wyciskacze łez. Wygląda na to, że polityka historyczna jeszcze nigdy nie była aż tak palącą, a przy tym niezwykle trudną kwestią.


    Gościem Darii Chibner był Przemysław Batorski - literaturoznawca, publicysta związany z Klubem Jagiellońskim, były pracownik Żydowskiego Instytutu Historycznego


    A jakie teksty stanowiły tło dla niniejszej rozmowy? Estera Flieger przedstawia porażkę naszych starań o wypromowanie na świecie polskiej wizji historii. Pokazuje też, jakie sukcesy na tym polu mieli Niemcy, którzy stworzyli perfekcyjnie zaplanowaną machinę polityki historycznej, kiedy my popełnialiśmy błąd za błędem. O jeszcze innych problemach z historią opowiada Bogusławowi Chrabocie Philip Earl Steele. Gdy wyczerpuje się siła narracji o Holocauście, co może stać się nową opowieścią o Izraelu? Amerykański historyk widzi ją w czymś pozytywnym: sukcesie odtworzenia izraelskiej państwowości, a korzenie tego wydarzenia odnajduje także w Polsce. Z kolei Przemysław Batorski pisze o popkulturowym kiczu Holokaustu, do czego pretekst stanowi dla niego serial „Tatuażysta z Auschwitz”.


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • Debata Biden - Trump i jej konsekwencje na bezpieczeństwo Polski, wizyta Andrzeja Dudy w Chinach, nowe - stare rozdanie w Brukseli, CPK, wystawa w Muzeum II Wojny Światowej i bunt w Małopolskim PiS – to tematy najnowszego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”

    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.

  • Sondaż IBRIS oceniający członków rządu Donalda Tuska, początek końca Suwerennej Polski, spór w koalicji o ustawę o związkach partnerskich, kryzys na granicy – to tematy najnowszego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”


    W najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko. analizowali też sondaż dotyczący oceny ministrów, w którym najlepiej wypada Donald Tusk, a który został opublikowany w piątkowej „Rzeczpospolitej”. - Tezy, że Władysław Kosiniak-Kamysz zbuduje się na pozycji szefa MON jak do tej pory nie sprawdziły się. Z polaryzacją problem ma też Szymon Hołownia, który w przeciwieństwie do Kosiniaka-Kamysza rozważa poważnie start w wyborach w 2025 roku - dodał Kolanko. 


    Najnowszy sondaż IBRIS pokazał, że najwyżej ocenianymi członkami rządu są Donald Tusk, Radosław Sikorski oraz Adam Bodnar. Najgorzej wypadli Władysław Kosiniak Kamysz, Paulina Hennig-Kloska i Barbara Nowacka.


    Autorzy podcastu zastanawiali się również nad zmianami na prawicy. - Nikt na Nowogrodzkiej nie myśli o połączeniu z Konfederacją. Ale już o Suwerennej Polsce jak najbardziej. Kaczyński sam publicznie mówił o kursie na integrację. To ma zbudować karne wojsko przed wyborami prezydenckimi w 2025 roku skupione wokół lidera PiS - mówił w podcaście Michał Kolanko. Komentowali również decyzję Janusza Kowalskiego, który we środę ogłosił, że odchodzi z Suwerennej Polski i chce skupić się na pracy w Klubie Parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości.


    Kolanko z Szułdrzyńskim zastanawiali się również nad tym, jaki wpływ na polską politykę ma sytuacja na granicach. Z jednej strony kryzys humanitarny i kryzys bezpieczeństwa na granicy z Białorusią, z drugiej strony pojawiające się incydenty z przewożeniem do Polski z Niemiec migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli naszą granicę zachodnią. W poniedziałek premier Donald Tusk ogłosił, że będzie o zachowaniu niemieckiej policji rozmawiał z Olafem Scholzem. W czwartek okazało, że kolejna rodzina trafiła w ten sposób z powrotem do Polski.


    Autorzy podcastu zastanawiali się również nad sporem w koalicji o ustawę o związkach partnerskich. Pilotująca legislację minister Katarzyna Kotula z jednej strony dostała polecenie od premiera Donalda Tuska by szybko ją przygotować, z drugiej przekonywała niechętnych zmianom polityków PSL.


    Komentarzy wspominali też zmarłego w tym tygodniu Łukasza Lipińskiego, komentatora i dziennikarza związanego przez lata z „Gazetą Wyborczą” i „Polityką”.


    Hosted on Acast. See acast.com/privacy for more information.