エピソード
-
Soundsystém se vrátil na sklonku prázdnin, právě včas aby zrekapituloval uplynulou sezonu letních festivalů. Co čeká hudební akce v nadcházející éře čím dál větších klimatických i finančních nejistot? Kde se vzal Karlův oranžový kočičí přírůstek na zahradě? Který festival připomíná Míše Matějskou pouť? Kde zažila Nora svoje barokní dronové osvícení? Poslouchejte nový díl hudebního podcastu Soundsystém.
Podpořte vznik dalších dílů podcastu:
www.darujme.cz/projekt/1209879Playlist:
Damaged - Ghost Dubs
Total Blue - Total Blue
Dušan Vlk - Duša Undergroundu
Clairo - CharmJpegMafia - I Lay Down My Life For You
Nathy Peluso - GrasaJednohubky:
Flohio - All the Thrills
Reysha Rami - black0ut
Lisa - New Woman ft. RosaliaTěšák:
Okay Kaya - Oh My God – That's So Me
Floating Points - Cascade
Nilüfer Yanya - My Method Actor
Alan Sparhawk - White Roses, My God
Suki Waterhouse - Memoir of a SparklemuffinMoody Moon Noize 5 (Chomutov, 29 - 31.8.)
Hradby jednoty (Zámek Plumov, 13.9.)
Lankum (Archa+, 20.9.)
Lunchmeat Festival (23. 9 - 29.9.)
Puls: Berlin Manson + FVLCRVM (27.9.. Palác Akropolis)
Buďte v obraze s playlistem Soundsystému, který upozorňuje na zajímavé nové desky.https://open.spotify.com/playlist/507okKK7PeUzRzkoavI5GA?si=c82ec58727504a0d
-
Natáčení nového dílu hudebního podcastu Soundsystém probíhalo v červnu v rámci poslechového pořadu Jedno ucho, který se tradičně koná v Planetě Za napojené na kultovní vršovický klub Ankali. Posádka Soundsystému si k soustředěnému poslechu nevybrala žádnou „osvědčenou“ klasiku, ale sotva rok starou nahrávku Cigán od trnavského rappera Fvck_Kvlta. On sám o ní mluví jako o koncepční desce s příběhem. Jak se nám ho podařilo rozklíčovat a co dalšího jsme na desce slyšeli?
Playlist: Fvck_Kvlt – Cigán (2023)
Podpořte vznik dalších dílů podcastu:
www.darujme.cz/projekt/1209879 -
エピソードを見逃しましたか?
-
Pokud také poslední týdny vidíte všude neonovou zelenou, jste jako posádka Soundsystému - propadli jste kouzlu nové desky britské zpěvačky Charli XCX. Její „spratkovská“ novinka kondenzuje to nejlepší z poslední dekády hyperpopové estetiky labelu PC Music, stejně důležité jako futuristické klubové beaty jsou ale texty, v nichž se Charli svěřuje s pochybnostmi nad svojí rolí pophvězdy nebo ženy v hudebním průmyslu. Kombinace euforických bangerů a sebezpytných textů je neodolatelná.
Michaela Peštová mluví o kouzlu zpěvačky převést vnitřní monolog do textů, které nejsou nijak složité, ale mluví o složitých věcech. „Není to žádná umělá konstrukce, Charli se zamýšlí nad tím, jak se k sobě vztahovat, jak se vyrovnat s tím, že jsme někdy udělali chyby, jak si to odpustit a jít dál," říká. Nora Třísková mluví o tom, že s Brat se zpěvačce podařil vytvořit výjimečný popkulturní moment, který je ale inkluzivní. „Skrze memy se každý může stát jeho součástí,“ říká a připomíná, jak neonově zelená barva z coveru desky ovládla sociální sítě. Soundsystém si všímá také remixových tracků, které příběh desky dohrávají i po jeho vydání – za zmínku stojí určitě remix s Lorde, v němž si obě zpěvačky na společném tracku vyříkávají svůj beef.
V novém díle hudebního podcastu Soundsystém jsme samozřejmě narazili i na smutnější věci. V rubrice Co nás sere jsme okomentovali další vlnu zavírání kulturních prostor v regionech. Oplakali jsme ostravské Plato i znojemský GaP. Doporučili jsme také několik nových desek a singlů, a chystaných koncertů. A došlo samozřejmě i na informace o kočkách a rajčatech.
Je Charli XCX spratek? Jsou tykadla naší empatie zakrnělá? Kdy Karel propadne pozorování ptáků ve volné přírodě? Poslouchejte nový díl hudebního podcastu Soundsystém.
Playlist:
Eric Chenaux Trio - Delights Of My Life
Mabe Fratti - Sentir Que No Sabes
Fae Bestia - Heart Transplant
Arooj Aftab - Night Reign
John Glacier - Duppy Gun
Billie Eilish - Hit Me Hard and Soft
Patricia Wolf - The Secret Lives of Birds
Nicolaienko - Meta
Rachel Chinouriri - What A Devastating Turn of Events
Willow - Emapthogen
Jednohubky:
Gleb - zzz ft. Samm734
Sophie - Reason Why ft. Kim Petras, BC Kingdom
Lana Del Ray & Quavo - Tough
Podpořte vznik dalších dílů podcastu:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779 -
Posádka Soundsystému dlouho slibovala country díl, až jim musela zavdat příčinu nová deska zpěvačky Beyoncé, která si na Cowboy Carter nasadila stetson a tvrdí, že autentická kultura amerického venkova není vázaná na rasu ani společenskou příslušnost. Jistým protipólem její oslňující verze country je nová deska písničkářky Kacey Musgraves, která na Deeper Well zpívá o hledání spokojenosti po soukromých karambolech a leckterý recenzent ji obviňuje z flirtování s new age. "Asi je tu poptávka po postavách obyčejných lidí, s nimiž se mohou fanoušci snadno ztotožnit," vysvětluje si Michaela Peštová současnou popularitu country v zámoří a Nora Třísková mluví o demokratizaci žánru a postpandemických náladách úniku z města na venkov.
Jestli z Beyoncé a Kacey Musgraves nepanuje v týmu výraznější nadšení, u desky Berlin Manson jsme se shodli jednohlasně. Poor But Sexy je banger, u kterého se chcete vrhnout do moshpitu a zároveň si u toho číst sociologické knihy o chudobě ve východní Evropě. "Je to skrz nasrkz politická deska," konstatuje Nora a Karel Veselý dodává, že je zároveň nějakým záhadným způsobem také chytlavá.
V rubrice Co nás sere se pozastavujeme nad humbukem kolem nové desky Taylor Swift a policejním zásahem na Majálesu. Došlo samozřejmě i na singlové jednohubky, výhled do budoucnosti nebo kočičí zprávy.
Co vadí Míše na písni Jolene? Jakou náladu vystopovala Nora v Bratislavě na Sharpe a co Karlovi nezmrzlo na zahradě? Poslouchejte nový díl hudebního podcastu Soundsystém.
Playlist:
Beyoncé - Cowboy Carter
Kacey Musgraves - Deeper Well
Berlin Manson - Poor But Sexy
Adrianne Lenker - Bright Future
Edúv syn - No future, aj keď mohla by
Waxahatchee - Tigers Blood
Clarissa Connelly - World of Work
claire rousay - Sentiment
eyz - Krysí král
Jednohubky:
Waxahatchee - Tigers Blood
Bbmutha - gun kontrol
Bianca Scout ft. Darkmarik - Forest Spirit
Těšánky:
17. - 19.5. Narozeniny Ankali
25.5. claire rousay, Divadlo VILA Štvanice, Praha
-
Březnový Soundsystém se rozplývá nad novými deskami Kim Gordon a Moor Mother, které si vypůjčují formát současného rapu a vrací ho v polámané, excentrické podobě, ale zároveň do něj vtělují silnou výpověď.
Posádka Soundsystému si v novém díle podcastu také zrekapitulovala vítěze hudebních cen Vinyla a podivuje se nad některými reakcemi na vítězství trnavského rappera Fvck_Kvlta hned ve dvou hlavních kategoriích výročních slovenských cen Radio_head Awards. Ne všichni vidí jeho angažovanou desku Cigán jako důležitý milník v slovenském rapu, místo toho se ji snaží zaplést do kulturních (možná už dokonce politických) válek, které se momentálně na Slovensku dějí kolem veřejnoprávního rozhlasu. Našim sousedům na východě držíme palce a také nás zajímá, kdy Denis Bango změní jméno svého rapového projektu na Kult kefovačky. A taky kdy vydá nové album.
V dalších rubrikách došlo i na doporučení zajímavých březnových alb a singlů, nechyběly ani pozvánky na akce nebo výhled na další měsíc. Pochopitelně došlo i na oblíbené kočičí zprávy.
Jak se měří znojemský čas, zabil kapitalismus rap a který hudebník rád spílá svým fanouškům? Poslechněte si nový díl hudebního podcastu deníku Alarm Soundsystém.
🎧 Playlist:
Kim Gordon – The Collective
Moor Mother – The Great Bailout
Ariana Grande – eternal sunshine
Tierra Whack – World Wide Whack
yanntray a Tokyo Drift – Silver
🍩 Jednohubky:Yaya Bay – Chasing The Bus
Aya ft. Ecko Bazz – Essente!
4Batz – act ii
-
Únor svědčí ponurým náladám a proto se posádka Soundsystému vypravila do hájemství gotického rocku a popřemýšlela, jak moc je tento fenomén dnes ještě živý. Jako doličný materiál použily nové desky Chelsea Wolfe a debut skupiny The Last Dinner Party.
V rubrice Co nás sere si Soundsystém posvítil na letošní ceny Grammy, které na začátku února rozdaly gramofónky všem obvyklým podezřelým. „Působilo to na mě celé jako firemní večírek, na kterém Taylor Swift dostala ocenění zaměstnanec roku,“ říká Karel, který po letech už nedokáže být z Grammy ani zklamaný. A když jsme se bavili o šancích afroamerických hudebníků na výhru v kategorii album roku, mohla Míša konečně do éteru použít své oblíbené slovní spojení „institucionalizovaný rasismus“.
V dalších rubrikách došlo i na doporučení zajímavých únorových alb a singlů, nechyběly ani pozvánky na akce nebo výhled na březen. Pochopitelně došlo i na oblíbené kočičí zprávy.
Naučí se Karel někdy název poslední desky Chelsea Wolfe? Proč je společenský rozpad romantický, co má společného gotika a monstra a je goth rock víc revoluční nebo kontrarevoluční?
Playlist:
Chelsea Wolfe - She Reaches Out to She Reaches Out to She
The Last Dinner Party - Prelude to Ecstasy
Dukla - Stejný lepší
El Perro Del Mar - Big Anonymous
Little Simz - Drop 7
The Smile - Wall of EyesJednohubky:
glaive - I Don´t Really Feel It Anymore
Mezi patry lid - Linh
Adrianne Lenker - Sadness as a GiftKnihovna:
John Robb - The Art of Darkness: The History of Goth
Lol Tolhurst - Goth: A HistoryAkce:
Besídka Bad Names: Margo/ Sundays on Claderon Road/ Spomenik/ TMA
29/2/2024 Klubovna
www.facebook.com/events/315661404297525Gaika + Arleta
29/2/2024 Meetfactory
fb.me/e/1xPB2aMs3Fvck_Kvlt + Dušan Vlk
1/3/2024 Palác Akropolis
www.facebook.com/events/694394445853727Slavnostní vyhlášení cen Vinyla: Petra Hermannová, Anna Vaverková, Klara Wodehn, Toyota Vangelis
6/3/2024 Lucerna Music Bar
www.facebook.com/events/356463237092677Mary Lattimore
10/3/2024 Meetfacory
www.facebook.com/events/696905912…active_tab=aboutdesky:
Moor Mother - The Great Bailout (8.3.)
Kim Gordon - The Collective (8.3.)
Tierra Whack - World Wide Whack (15.3.)
Kacey Musgraves - Deeper Well (15.3.)
Julia Holter - Something in the Room She Moves (22.3.)
Jlin - Akoma (22.3.)
Adrianne Lenker - A Bright Future (22.3.)
Shabazz Palaces - Exotic Birds of Prey (29.3.) -
Touha posluchačstva po slasti bez výčitek a přijetí zatracované identity, to je podle podcastu Soundsystému klíčem k úspěchu Rohonyho nové desky Superfly. Divoký mix vesnického hardrocku, současného rapu a brakové elektroniky je podle Soundsystému skvělým příkladem umělecké metody, se kterou hyperpop překódoval populární hudbu posledních let. Smíchal vysoké a nízké a naučil nás milovat věci, které jsme kdysi nenáviděli.
Lednový Soundsystém si všímá také dění na Slovensku, kde ve velkém začala řádit národovecká klika na ministerstvu kultury. Smutně sledujeme i dění kolem webového magazínu Pitchfork, který jeho majitelé sloučili s pánským časopisem GQ, vyhodili půlku redakce a patrně ho nečeká nic dobrého. Hudební blog má kořeny ještě v devadesátých letech, na přelomu nultých a desátých let nového tisíciletí se stal etalonem dobré hudební publicistiky a arbitrem hipsterského vkusu. Panování Pitchforku jako nejdůležitější nezávislé hudební publikace končí v roce 2015, kdy přešel pod mediální konglomerát Condé Nast. Teď se možná přiblížil jeho definitivní konec.
Playlist:
Kali Uchis - Orquídeas
Rebe - es que acaso no me oyes???
Marika Hackman - Big Sigh
Kim Gordon - Bye Bye
Rohony - Superfly
Bols/Slob - Esoteric Garden
Habitat Ensemble - Habitat Ensemble► Líbil se vám tento díl Soundsystému? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Soundsystem
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Karel Veselý
► znělka Ondřej Bělíček -
Výroční žebříčky dávají hudebním fanouškům a fanynkám poslední šanci objevit klenoty, které jim v průběhu roku unikly a bilanční díl Soundsystému má právě takový cíl. Připomněli jsme si v něm desky, o nichž jsme se už v průběhu roku bavili, ale zmínili jsme i nějaké, o nichž zatím nebyla řeč.
Nejprve jsme si ale připomněli smutný osud zrušených kulturních center a ukončených festivalů a došlo samozřejmě i na připomínku aktivit iniciativy Nadšením nájem nezaplatíš, která upozorňuje na neudržitelný stav kulturní publicistiky v Čechách. Přes všechny možné škrty to byl ale podle Soundsystému v české alternativě skvělý rok, ať už jde o nevyčerpatelnou nabídku koncertů nebo skvělé domácí desky.
Soundsystém si také všímá, že v hitparádách se čím dál více prosazuje i hudebnictvo mimo tradiční anglo-americkou osu. K jihokorejským a latinoamerickým interpretům a interpretkám, které už jsme v hitparádách vídali v minulých letech, letos přibyli i zástupci Afriky.
Každý ze stálých členů Soundsystému měl za úkol vybrat pět svých nejoblíbenějších desek. Na jedné se všichni shodli a mohli jsme ji doporučit jako naši desku roku 2023. Třináctka alb, které si Soundsystém zamiloval, odráží pestrobarevnou podobu současné alternativy. Kromě českých a anglo-amerických jsou zastoupeny také desky hudebnictva ze Slovenska, Maďarska, Irska, Brazílie, Švédska nebo Polska.
Kdo natočil podle Soundsystému desku roku 2023? Jaké album poslouchal Karel na zahradě a jaké tři singly by si posádka vzala na opuštěný ostrov? Poslechněte si bilanční díl vaše oblíbeného zahrádkářsko-hudebně-meteorologického podcastu.
Playlist:
Tirzah – trip9love…???
James Blake – Playing Robots Into Heaven
Yves Tumor - Praise a Lord Who Chews but Which Does Not Consume; (Or Simply, Hot Between Worlds)
Petra Hermanová – In Death’s Eyes
Martyyna Basta – Slowly Forgetting, Barely Remembering
Fvck_Kvlt - Cigán
Lankum - False Lankum
Lil Yachty - Let´s Start Here
DJ K - Panico No Submundo
Adela Mede – Ne Lépj a Virágra
Janelle Monae – The Age of Pleasure
Toyota Vangelis - Výklopný světlomety
Lost Girls - Selvutsletter► Líbil se vám tento díl Soundsystému? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Soundsystem
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Karel Veselý
► znělka Ondřej Bělíček -
Listopadový Soundsystém se vrátil k nové desce písničkáře Sufjana Stevense a tak ve studiu nemohl chybět ani přední český „sufjanolog“ Jiří Špičák. Bavili jsme se ale také o aktuální debatě ohledně „emočního“ psaní o kultuře.
🎧Playlist:
André3000 – New Blue Sun
Mary Lattimore – Goodbye, Hotel Arkada
Adela Mede – Ne Lépj a Virágra
Armand Hammer – We Buy Diabetic Test Strips
ML Buch – Suntub
Sofia Kourtesis – Madres
Sufjan Stevens – Javelin► Líbil se vám tento díl Soundsystému? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Soundsystem
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Karel Veselý
► znělka Ondřej Bělíček -
K natáčení říjnového dílu Soundsystému se posádka podcastu vydala do znojemské galerie GaP. V živém natáčení hudební publicisté Nora Třísková, Michaela Peštová a Karel Veselý debatovali o nových deskách hudebnic, které překročily padesátku.
🎧Playlist:
Aunty Razor – Viral Wreckage
Iceboy Violet – Not a Dream But a Controlled Explosion
Petra Hermanova – In Death´s Eyes
Aho Ssan – Rhizomes
Laurel Halo – Atlas
Coucou Chloe – Fever Dream
Helen Deland – Goodnight Summerland
Róisín Murphy – Hit Parade
Kylie Minogue – Tension► Líbil se vám tento díl Soundsystému? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Soundsystem
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Karel Veselý
► znělka Ondřej Bělíček -
Hudební podcast Soundsystém tentokrát zabrousil do vod mainstreamu. Dvacetiletá Olivia Rodrigo s deskou Guts aktuálně vede americký žebříček a letos asi nevyjde větší popová deska, což ale triu hudebních publicistů a publicistek rozhodně nezabránilo, aby si ji neužili. „Olivia Rodrigo vychází z žánrů, které jsem na začátku tisíciletí absolutně nenáviděl, jako jsou pop-punk a klavírní balady - a teď si je konečně díky ní můžu užít bez studu," přiznává Karel Veselý a Michaela Peštová mu ochotně vysvětlila, že náctiletý vztek zpěvaček je často podobný pocitům krize středního věku a tudíž není divné, že si na desce ujel.
Nora Třísková dokáže ocenit, že zpěvačka pojímá nepříliš originální témata rozchodů a lásek s „lehkostí, nadhledem, kousavostí a otevřeností." Rodrigo podle ní umí skvěle zachytit „ambivalenci toho že člověk přesně často sám nevím jak se cítit a jak se vyznat ve svých pocitech".
Druhý albem, na které přišla řeč v zářijovém Soundsystému, byla novinka zpěvačky Mitski nazvaná The Land is Inhospitable and So Are We, která je ve srovnání s posledními deskami velmi uvolněná. To možná souvisí s tím, že Mitski hrozila, že s hudbou úplně skončí a musela najít nový důvod, proč ve své kariéře pokračovat.Chybět samozřejmě nemohla ani rubrika Co nás sere?, přehled zajímavých zářijových desek a také očekávané novinky z příštího měsíce a pozvánky na koncerty. Tou nejzásadnější je pozvánka na živé nahrávání podcastu Soundsystém, které proběhne 13. října v galerii GaP ve Znojmě. Tématem bude dekonstrukce mýtu věčného mládí u dnešních popových zpěvaček a hudebnic.
🎧Playlist:
James Blake - Playing Robots Into HeavenEartheater - Powders
Tirzah - trip9love… ???
Loraine James - Gentle Confrontation
Zach Bryan - Zach Bryan
Elvin Brandhi & Lord Spikeheart - Drunk in Love
Tomáš Palucha - Rauš
Něco něco - Třetí
yeule - softscars
Olivia Rodrigo - GUTS
Mitski - The Land is Inhospitable and So Are We
► Líbil se vám tento díl Soundsystému? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Soundsystem► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Karel Veselý
► znělka Ondřej Bělíček -
Do osmnáctého dílu Soundsystému přišel v roli hosta Jiří Špičák, aby s posádkou podcastu pohovořil o vzpomínání stárnoucích mužů, které zachytila na své desce The Ballad of Darren britská kapela Blur.
„Pulp byli o sexu, Oasis o chlastání, ale Blur byli ti chytří. Proto jsem je měl rád," říká hudební publicista Jiří Špičák a vysvětluje, jak posledně jmenované kapele ke slávě pomohla obroda Velké Británie v devadesátých letech, kdy se po dlouhých letech vlády konzervativců dostal na post předsedy vlády labourista Tony Blair. "Cool Britannia" byla tehdy všude - ve výtvarném umění, ve filmu, i v hudbě. Z ní vznikl i vágní pojem britpop, který měl hlavně za cíl posilovat pozici ostrovních kapel a vytvořit protiváhu americkému grunge. Blur patřili k hlavním představitelům britpopu, byť k Británii byli vždy kritičtí. „Vysmívali se figurkám z britského každodenního života, točili satirické šlehy na britské maloměšťáctví,” dodává Špičák.
Dnes se ale Británie nachází ve zcela jiné pozici. „Británie není cool, a o tom je částečně i ta deska. Je to izolovaná, odříznutá země. Komerčně úspěšná kapela, která mluví o současné Británii, jsou Sleaford Mods, kteří jsou postavení na tom, že je to tam opravdu strašně v prdeli a hrozně to tam smrdí,” říká Jiří Špičák. Blur si na nové desce ze své země už moc legraci nedělají. „Je to konzervativní, melancholická deska,” říká Karel Veselý. Zasmušilost Damona Albarna na desce převážně složené z balad hraje svojí roli, ale to, co na nahrávce funguje nejsilněji, jsou dvojhlasy - momenty, kdy nejde přeslechnout, že desku natočila kapela.
I když se Blur na The Ballad of Darren vydali do nebezpečných vod vzpomínání stárnoucích mužů, jejich deska není patetická, neglorifikuje mládí a ani jeho nezřízenost. Nahrávka sice mluví o konkrétních zkušenostech a zážitcích kapely, Albarnovy textařské kvality jí ale otevírají i jiným demografickým skupinám, než jsou bílí muži přes padesát. Ohlížení se zpátky, revidování vlastní cesty, uvědomování si fuckupů ale i neochoty jít jinudy podle Michaela Peštové může fungovat v každém věku. „Je to univerzální pocit,” poznamenává moderátorka.
🎧Playlist:
Young Thug - Business Is BusinessJulie Byrne - The Greater Wings
NewJeans - Get Up
Arthur Russell - Picture of Bunny Rabbit
Noname - Sundial
Jessy Lanza - Love Hallucination
Joanna Sternberg - I´ve Got Me
Blur - The Ballad of Darren
► Líbil se vám tento díl Soundsystému? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Soundsystem► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Karel Veselý
► znělka Ondřej Bělíček -
„Machismus v rapu je nuda,” říká hudební publicistka Kristina Hamplová z popkulturního podcastu Hitparáda Eso, kterou jsem si pozvali jako hostku do sedmnáctého dílu Soundsystém, aby se společně s námi zamýšlela nad současnou českou rapovou scénou. Ta už naštěstí negeneruje jenom auta-holky-keš tracky, ale ukazuje i výpovědi diametrálně odlišné. Lobbyboy&saab900turbo dekonstruují rap založený na dominanci, Noyada zase třeba ukazuje řemeslně zručné cestování uvnitř vlastní hlavy.
Posádku Soundsystému už sice příliš nebaví dokola zmiňovat pandemii jako zlom na hudební scéně, ale ani tentokrát jsem se jí vyhnout nedokázali. Neproměnila totiž jenom českou scénu - v průběhu pandemie se k průkopnici nové vlny českého rapu Hellwaně přidala třeba Arleta - ale jak upozorňuje Kristina Hamplová, změnila se i ta americká. „Do té doby tady byla Nicki Minaj a to byla queen, a kdokoli další kdo to zkoušel s ní byl jenom srovnáván. Rok 2020 byl opravdu rokem rapperek, najednou začaly vyskakovat další a další jména.”
V Česku na rok rapperek ale stále ještě čekáme. I když se v alternativě objevují stále nová jména, která přináší to nejkreativnější z české scény, do mainstreamu se zatím nepodařilo proniknout žádné. „Až půjdu po ulici a uslyším, že jeden track, kteří si lidi venku pouští, bude mít ženskej rappovej hlas, tak budu mít pocit, že se opravdu něco změnilo,” uzavírá Kristina.
Kromě rapových ženských hlasů Soundsystém zaujala i neobvyklá témata písní z nejnovější album Pozdravy z polepšovny dream popové hudebnice Anny Vaverkové.
🎧Playlist:
Anna Vaverková - Pozdravy z polepšovny
Mandy Indiana - I´ve seen way
Anitta - A Procura da Anita Perferita
Jaelle Monae - The Age of Pleasure
Saya Grey - QWERTY
Amaare - Fountain Baby
Tora - i & what else
Bar Italia - Tracey Denim
Lucy Liyou - Dog Dreams
Khanate - To be Cruel
Liturgy - 93696
Gia Margareth - Romantic Piano► Líbil se vám tento díl Soundsystému? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Soundsystem
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Karel Veselý
► znělka Ondřej Bělíček -
„Lana Del Rey nedává žádné odpovědi, jenom otázky. A takový je prostě někdy život, člověk neustále žije v dramatu toho, že nezná správné odpovědi,“ říká o novém albu Lany Del Rey Michaela Peštová v novém dílu hudebního podcastu Soundsystém. Proč rádi posloucháme právě Lanu Del Rey? Možná že kvůli její schopnosti aktualizovat a remixovat nostalgickou estetiku ve vizuálnu i hudbě. A nebo nás fascinuje její schopnost zachytit vykořeněnost a opuštění, otevřít se a vyprávět i o příbězích, které jsou zraňující – nejspíš trochu ze všeho zmíněného. V novém dílu podcastu Soundsystém došlo i na nové album Amelii Sibi a Fvck kvlta.
🎧Playlist:
Amelie Siba - Gently Double ALana Del Rey - Did You Know That There's a Tunnel Under Ocean Blvd
Fvck_kvlt - Cigán
Jpegmafia & Danny Brown - Scaring the Hoes
Rohony - 21,5 g
Yaeji - With The Hammer
pam3 - 3p
Monita - I Don´t Chase I Attract (singl)
Lankum - False Lankum
Arooj Aftab, Vijay Iyer, Shahzad Ismaily – Love in Exile
Divide and Dissolve - Systemic
► Líbil se vám tento díl Soundsystému? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Soundsystem► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Karel Veselý
► znělka Ondřej Bělíček -
Nový díl podcastu Soundsystém si posvítil na album Fever Ray nazvané Radical Romantics. „Je to deska o formách a podobách lásky a o tom, jak se dá vyjadřovat a praktikovat,“ prozradila na úvod Nora Třísková a posádka podcastu se pak shodla, že je to jejich nejpopovější a nejpřímočařejší deska, ale zároveň na závěr stopáže skrývá několik překvapivých experimentů. „Předchozí desky byly velmi radikální a politické, byly ve znamení vyšlapávání nějakého prostoru pro to, kde chceš žít a podle jakých hodnot. A teď přichází ta nejtěžší fáze, opravdu podle nich žít,“ konstatuje Michaela Peštová.
Soundsystém jako obvykle doporučuje další nové zajímavé desky, ohlíží se za koncerty a zve na ty v budoucnosti. Nechybí ani rubrika Co nás se*e a výhled na chystané desky. V díle se také dozvíte jestli je TikTok budoucnost popu a nebo už spíš jeho současnost? Co vzkazuje Fever Ray puberťákům, kteří šikanují jejich děti a kdo si chystá vínové sako na křest alba Amelie Siba?
🎧Playlist:
Fever Ray – Radical Romantics
Dry Cleaning – Stumpwork
Amelie Siba – Gently Double A
Yves Tumor - Praise the Lord Who Chews But Which Does Not Consume
Kali Uchis - Red Moon in Venus
Fae Bestia - Alegorie
► Líbil se vám tento díl Soundsystému? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Soundsystem► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Karel Veselý
► znělka Ondřej Bělíček -
Únorové vydání Soundsystému jsme věnovali hyperpopu. „Spíš než žánr je to přístup k tvorbě,“ vysvětluje hudební publicistka Nora Třísková, kterou jsme si do nového vydání pozvali jako posilu, a dál vysvětluje, že hyperpop je sice často spojován s konkrétní zvukovou estetikou, ale jde podle ní hlavně o experimentování a snahu posunout pop dál. To potvrzuje i Karel Veselý. „Využívá brakových elementů pro potřeby seriózního popu,“ říká a připomíná první singly hudebního průkopníka a vynálezce Václava Pelouška alias Toyoty Vangelise, který začal v Česku s hyperpopem jako jeden z prvních.
Společně jsme pak probrali jeho debutovou desku, kterou pětatřicetiletý hudebník a zakladatel Bast Instruments vydal začátkem února. Album Výklopný světlomety je o poznání temnější a vážnější než starší hudebníkovy nahrávky, jejichž hlavním poselstvím bylo, že za pop není třeba se stydět. Podobně jako jeho mixtapy, kde prostřednictvím přepracovávání normalizačních hitů tematizoval třeba nefunkčnost kapitalismu nebo klimatickou změnu, je i jeho debutová deska politická, i když se ona političnost ukazuje v individuální nebo komunitní rovině.
V únorovém dílu se mimo jiné dozvíte, proč si od svých oblíbených kulturních publicistů a publicistek nepřečtete víc článků, najdete v něm přehled nejzajímavějších novinek i pozvánek na nadcházející akce. V naštvané rubrice si mimo jiné stěžujeme na nedostatečnou inkluzivitu místní rave scény a připravili jsme pro vás dárek v podobě volného vstupu na už vyprodaný koncert Lingua Ignota, který se odehraje v Libeňské synagoze 20. května. O ten si s námi můžete zasoutěžit.
🎧 Playlist:
Black Dresses – Forget Your Own Face
Lil Yachty – Let’s Start Here
Anna B Savage – Influx
Toyota Vangelis – Výklopný světlomety
Caroline Polachek – Desire, I Want To Turn Into You
► Líbil se vám tento díl Soundsystému? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Soundsystem
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Karel Veselý
► znělka Ondřej Bělíček -
Americká zpěvačka SZA ladila svoje druhé studiové album dlouhých pět let a bojovala přitom se svojí nahrávací společností. Pak na svět vloni v prosinci vrhla skoro sedmdesátiminutovou kolekci žánrově rozstřelenou od R&B, přes pop-punk a country až k indie popu. Deska v zámoří už šestý týden vede prodejní žebříček a obdivně o ní mluví i bývalý prezident Barack Obama. Ideální příležitost pro posádku Soundsystému, aby ji rozebrala v novém díle svého podcastu.
► Líbil se vám tento díl Soundsystému? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Soundsystem
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Karel Veselý
► znělka Ondřej Bělíček -
Pročítání výročních žebříčků a reflexí je sváteční záležitost, kterou si Soundsystém nenechá ujít. Místo žebříčků a statistik jsme v Soundsystému připravili tři způsoby, jak se dá uplynulý rok v hudbě poslouchat – skrze hitparády, nenápadné audiodeníky nebo dekolonizaci bývalého východního bloku. Jedná se osobní pohledy moderátorů*ky, kde se potkává poptimismus s experimentálním undergroundem a taneční extáze Beyoncé s kytarovým cestopisem o otrávené řece Bečvě.
► Líbil se vám tento díl Soundsystému? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Soundsystem
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Karel Veselý
► znělka Ondřej Bělíček -
Podcast Soundsystém se v září zapojil do Sympozia o digitálním umění během festivalu Lunchmeat. Jiří Špičák a Karel Veselý vedli debatu o lokální klubové scéně. V jakém stavu je pražská klubová kultura po covidové pandemii a před očekávanými dopady energetické a ekonomické krize? Má vedení města dostatečné povědomí o klubové scéně? Jaké možnosti podpory aktuálně nabízí? A jak se liší spolupráce města a klubů v rámci Evropy? To jsou jen některá z témat, na něž narazila pětice diskutujících v debatě na téma lokální hudební infrastruktury, kterou si můžete nyní poslechnout v podcastu Soundsystém.
► Líbil se vám tento díl Soundsystému? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Soundsystem
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Karel Veselý
► znělka Ondřej Bělíček -
Hudební podcast Soundsystém se věnuje nové desce islandské zpěvačky Björk a zamýšlí se nad udržitelností současného modelu koncertních turné.
► Michaela Peštová na Twitteru
► Miloš Hroch na Instagramu
► Jiří Špičák na Instagramu
► Karel Veselý na Instagramu
► Soundystém Playlist: spoti.fi/3PTy6TR► Líbil se vám tento díl Soundsystému? Podpořte jejich vznik na Darujme.cz: bit.ly/Chci_Dalsi_Soundsystem
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo redaktorům na [email protected]► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Miloš Hroch
► znělka Ondřej Bělíček
►Playlist dílu:
Shygirl – Nymph (NUXXE/Because Music)
Taylor Swift – Midnights (Republic)
58G – City Park (Warner Music)
Heith – X, Wheel (PAN)
Björk – Fossora (One Little Independent Records)
Joe Coscarelli – Rap Capital: An Atlanta Story (Simon & Schuster]
DeForrest Brown Jr. – Assembling a Black Counter Culture (Primary Information) - もっと表示する