エピソード
-
Raidījums Stiprie stāsti ciemojas pie 2024. gada konkursa "Sējējs" laureāta nominācijā "Jaunais, veiksmīgais zemnieks" - Arta Čoiča Ludzas novada Salnavā. Artis uz senču zemes 150 ha audzē graudus, auzas, zirņus un pupas. Pirms trīs gadiem Artis arī uzrakstīja ES projektu jaunajiem lauksaimniekiem un saņēma 40 000 eiro saimniecības attīstībai.
-
Gada noslēguma raidījumā vēlreiz tiekamies ar gada laikā sastaptajiem mājražotājiem un mazajiem uzņēmējiem.
Inga Neimane no Tukuma novada Cēres pagasta Dārzniekiem ikdienā strādā dzelzceļa nozarē, bet, nopērkot lauku māju ar maizes krāsni, jau 40 gadus cep maizi un pirms diviem gadiem Inga kļuva par mājražotāju, rīko meistarklases un pašcepto rudzu maizi, saldskābmaizi un baltmaizi pārdod arī tirdziņos.
Pirms sešiem gadiem Aizkraukles novada Jaunjelgavā, dzimtas īpašumā, gaļas veikalu atvēra Jānis un Zane Budēviči. Jānis pēc 2008. gada krīzes 8 gadus dzīvoja Norvēģijā, tur satika Zani un viņu trīs meitas ir jau ceturtā dzimtas paaudze, kas dzīvo Jaunjelgavā.
Liene Pušpure no Cēsu novada Nītaures pagasta Sildibenēm pērn saņēma balvu "Zelta čiekurs" par ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu. Liene ikdienā strādā par vecāko mežkopi uzņēmumā Latvijas valsts meži un kopā ar vīru Ivo meža vidū uzcēluši guļbaļķu dzīvojamo māju, izveidojuši bioloģisko zemnieku saimniecību un rūpējas par savu mežu. Lai piesaistītu finansējumu saimniecības attīstībai, Liene uzrakstījusi trīs Eiropas projektus.
Madonā, dārzniecībā „Puķu sēta Inita un Jānis Zepi siltumnīcās, 3000 kvadrātmetros audzē visdažādākos puķu stādus. Abi darījuši dažādus darbus, bet pavasarī siltumnīcās, kas celtas ar LAD finansējumu, krāšņi ziedēja atraitnītes.
Preiļu novada Sīļukalna pagastā Vutnānu ģimene audzē graudus, dārzeņus un krūmellenes. Ervīns rūpējas par lauku apstrādi, Marta ir optometriste un turpina darbu arī savā profesijā, bet aizvien vairāk laika aizņem saimniekošana laukos un četru bērnu audzināšana. Marta ir ģimenes ideju ģenerators un spēku viņai dod gan ģimene, gan dzimtā puse - Latgale. -
エピソードを見逃しましたか?
-
Raidījums Stiprie stāsti dodas uz Zemgali pie zemnieka Ulda Vangaļa. Zemnieku saimniecību "Sniedzes" Jelgavas novada Sesavas pagastā viņš izveidoja pirms 28 gadiem, nomājot zemi. Tagad viņa īpašumā ir 1000 hektāri zemes, vēl 500 hektāri tiek nomāti. Nopirkti moderni traktori, kombaini un cita tehnika, uzbēvēts angārs, kalte un biroja ēka. Konkursā "Sējējs" Uldis pērnā gada nogalē kļuva par laureātu nominācijā "Gada lauku saimniecība".
-
Raidījums Stiprie stāsti ciemojas Ogrē pie audējas un tautas daiļamata meistares Anitas Munkevičas. Anita auž dažādās tehnikās, arī ada un darbojas tautas lietišķās mākslas studijā "Saiva". Viņa 20 gadus strādājusi par meistari uzņēmumā "Daiļrade", bet tagad ir aktīva pensionāre un priecājas, ka Ogrē ir Zilie kalni, kur doties pastaigās, ceļo un apmeklē pasākumus.
-
Konditore Katrīna Bērziņa pirms sešiem gadiem kļuva par mājražotāju un Olaines novada Jaunolaines "Lielbaložos" izveidoja savu ceptuvi, kur gatavo kūkas, pīrāgus un piparkūkas. Viņa īstenojusi divus "LEADER" projektus un vērtē, ka tieši dokumentu sagatavošana bijis grūtākais darba posms, jo konditora prasmes apgūtas, 18 gadus strādājot dažādos Rīgas restorānos un kafejnīcās.
-
Raidījums Stiprie stāsti ciemojas Siguldas novada Allažu pagastā pie Aldas un Ilmāra Hāniem. Abi nāk no Latgales, ikdienā strādā algotu darbu, bet brīvajā laikā jau 15 gadus nodarbojas ar biškopību. Tagad Pullēnu dravā ir 65 bišu saimes, abi izmācījušies par biškopjiem un dravas naminš ir aprīkots ar visu nepieciešamo inventāru. Saimnieki katru gadu cenšas apgūt jaunas zināšanas.
-
Zemessardzes rotas komandieris, inženieris kolhozā un pašvaldības izpilddirektors - tik dažādās jomās strādājis Uldis Albiņš no Aizkraukles novada Staburaga pagasta. Jau 15 gadus viņš ved tūristus arī ekskursijās ar laivām pa Daugavu un šogad kļuvis par Aizkraukles novada gada uzņēmēju nominācijā „Tūrisma pakalpojumu sniedzējs".
-
Raidījums Stiprie stāsti dodas uz Saldu, uz podnieku darbnīcu "Saules lietas", pie podnieces Ditas Zagorskas un viņas palīga Ingus Kraukļa. Dita ar podniecību nodarbojas jau 10 gadus, gatavo svēpētos traukus un rotaslietas. Pirms četriem gadiem viņai pievienojās Ingus, kurš kurina cepli. Abi joprojām eksperimentē un keramikas darbnīcā uzņem tūristus.
-
Raidījums Stiprie stāsti ciemojas pie smiltsērkšķu audzētāja Andreja Nikas Smiltenes novada Variņu pagastā. Andrejs 20 gadus dzīvoja Rīgā, bet pirms pieciem gadiem vectēva īpašumā sāka audzēt smiltsērkšķus un ražot no tiem jaunus produktus. Viņš arī uzņem tūristus, bet jau divus gadus pēc kārtas Vidzemē smiltsērkšķu ražu nopostījušas salnas.
-
Raidījums Stiprie stāsti ciemojas pie pensionāriem Andreja un Maijas Kondratjukiem Mārupes novada Salas pagasta Gātciemā. Viņi dzīvo pašā Lielupes krastā un 9 hektāros audzē arbūzus, melones, zemenes, ķiplokus un citas kultūras. Darbs lauksaimniecībā abiem dod gan enerģiju, gan papildus ienākumus, jo abiem patīk ceļot un slēpot.
-
Raidījums Stiprie stāsti ciemojas Jelgavas novada Svētes pagasta ciematā Atpūta pie uzņēmēja Reiņa Artimoviča. Reinis pirms 10 gadiem no priežu čiekuriem sāka vārīt sīrupu, bet tagad uzņēmumā "Mītavas čiekurs" top arī konfektes, cepumi un citi produkti. Neliela ražotne izveidota privātmājas garāžā, Reinis arī īstenojis vairākus Eiropas Savienības projektus, lai iegādātos vārāmo katlu un čiekuru kaltēšanas krāsni, kā arī izveidojis piebūvi, kur uzņem tūristus.
"Mītavas čiekurs" pērn bija viena no populārākajiem tūrisma objektiem Jelgavas novadā. -
Raidījums Stiprie stāsti ciemojas pie Līgas Kozakas Limbažu novada Alojas pagasta "Strēlniekos". Līga kopā ar vīru, ukraini Vasiliju, audzē 80 kazu ganāmpulku un izkopj Latvijas vietējo šķirni. Bijušā kartupeļu pagraba vietā tagad izveidota piena māja, kur no kazu piena top dažāda veida sieri ar piedevām, saldējums un citi produkti. Līga dzīvo kopā ar meitas Marikas ģimeni un diviem mazdēliem.
-
Signe Šlosberga un Elmārs Pētersons Cēsu novada Skujenes pagasta "Cimbuļos" 34 hektāru lielā platībā saimnieko bioloģiski un lauksaimniecību sauc par savu vaļasprieku. Tā kā Elmāram ir savs uzņēmums, kas nodrošina ģimenei iztiku, lauksaimniecības jomā saimnieki eksperimentē un audzē dažādas neparasta kultūras, piemēram, sējas idru. Signe izveidojusi arī makaronu darbnīcu un piedalās Mājas kafejnīcu dienās un uznem tūristus.
-
Raidījums Stiprie stāsti ciemojas pie Ingas Neimanes Tukuma novada Cēres pagasta "Dārziņos". Inga jau 30 gadus strādā dzelzceļa nozarē, bet jau gandrīz 40 gadus maizes krāsnī savai ģimenei cep maizi ar dabīgo ieraugu. Pirms diviem gadiem viņa kļuva par mājražotāju un rupjmaizi, saldskābmaizi un baltmaizi tirgo arī tirdziņos un dažādos pasākumos. Inga izaudzinājusi trīs meitas un sagaidījusi astoņus mazbērnus, bet viņas lielākais vaļasprieks ir ceļošana.
-
Raidījums Stiprie stāsti ciemojas pie Dainas Ieviņas un viņas dēla Dāvja Dobeles novada Krimūnās. Daina izaudzinājusi divus dēlus un divus audžubērnus un visiem ir vairāki darbi, bet ģimeni vieno kopējs vaļasprieks - amatniecība. Daina ir sertificēta inženiere, lasa lekcijas studentiem Jelgavā un strādā projektēšanas birojā, bet vasarā krāso vilnas dziju ar dabīgām krāsvielām, šuj, ada un nodarbojas ar ādas apstrādi. Dēls Dāvis ir rotkalis, abi ir arī pirtnieki.
-
Raidījums Stiprie stāsti ciemojas Talsu novada Dundagā pie Lindas Celmas. Linda ilgus gadus bija skolotāja un direktora vietniece Dundagas Mākslas un mūzikas skolā, bet pirms trim gadiem mainīja profesiju. Savā privātmājā kopā ar vīru viņa izveidoja nelielu viesu namu ar trīs apartamentiem, pirti, baseinu un kublu. Baseina telpā Linda izveidojusi mozaīku ar Ēģiptes tēmu. Šonedēļ saimnieki piedalīsies arī Mājas kafejnīcu dienās un viesus cienās ar eksotiskiem austrumu ēdieniem.
-
Ciemojamies pie Bauskas novada Rundāles ūdensdzirnavu atjaunotāja Vladislava Bergmaņa.
Ūdensdzirnavas 1925. gadā nopirka un modernizēja viņa vecvectēvs Voldemārs Bergmanis. Ģimeni, kam Jelgavā piederēja arī citi īpašumi, izsūtīja uz Sibīriju, bet īpašumus atguva 90. gados.
Vladislavs, kas darbojas nekustamā īpašuma un būvniecības jomā, ūdenssdzirnavas atjaunoja pirms četriem gadiem un ierīkoja tur muzeju un konferenču un semināru telpas. -
Ciemojamies pie Martas un Ervīna Vutnāniem Preiļu novada Sīļukalna pagastā. Marta ir optometriste, bet kopš četru bērnu piedzimšanas aizvien vairāk iesaistās darbos lauku saimniecībā. Ervīns kopā ar tēvu 100 ha audzē graudus un kartupeļus, bet Marta audzē krūmmellenes un dārzeņus. Jaunā ģimene nopirkusi bijušo Sīļukalna bērnudārzu, kur attīsta pārstrādi – liofilizē ogas.
-
Raidījums Stiprie stāsti ciemojas pie Lienes Pušpuras Cēsu novada Nītaures pagasta viensētā "Sildibenes", kas pērn konkursā "Sakoptākais mežs" saņēma balvu "Zelta čiekurs" par ilgtspējīgu meža apsaimniekošanu.
Liene ir vecākā mežkope "Latvijas valsts mežos", bet kopā ar vīru Ivo rūpējas arī par 8,5 hektāriem sava meža. Abi meža vidū uzcēluši guļbūves dzīvojamo māju, audzē krūmmellenes un aprūpē 25 bišu saimes. -
Raidījums Stiprie stāsti ciemojas pie Kaspara un Ilonas Dilāniem Jēkabpils novada Variešu pagasta "Duciņos". Abi ir pilsētnieki, dzīvojuši gan Īrijā, gan Rīgā, bet tagad strādā algotu darbu un brīvajā laikā darbojas 3 hektāru lielajā piemājas saimniecībā. Jau četrus gadus viņi ir mājražotāji un gatavo kaltētu garšaugu maisiņus. Šovasar savā viensētā abi sarīkoja danču vakaru un saimniecībā uzņem arī tūristus.
- もっと表示する