エピソード
-
Za nami je najtoplejše leto v zgodovini meteoroloških meritev, letošnji januar pa je v tem tednu postregel s precej nenavadnim vremenskim dogajanjem za ta letni čas. Ob zimskem grmenju, strelah in temperaturami nad 10 stopinj Celzija se je marsikdo vprašal, kaj se dogaja z vremenom. V petkovem Svetovalnem servisu bo z odgovori postregel meteorolog Brane Gregorčič z Agencije za okolje. Pišite na elektronski naslov [email protected], zapišite sporočilo na spletno stran Prvega ali pokličite med oddajo.
-
Na spletni strani Nacionalnega inštituta za javno zdravje piše, da navzočnost posteljnih stenic ne pomeni slabe higiene, saj se pojavljajo tudi v hotelih s petimi zvezdicami. V svoje okolje jih po navadi prinesemo prav s potovanj. Kako prepoznati ugriz stenice in kako te žuželke zatreti, glede na to, da brez sesanja krvi lahko preživijo tudi več mesecev? Gost je Milan Lovrec, strokovnjak za dezinsekcijo z Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
V besedi demenca se skriva več različnih pojavnih vrst sindroma. Pretežno velja kot bolezen starostnikov, lahko pa se pojavi tudi pred 65. letom starosti. Demenca je bolezen, ki ne prizadene le bolnika samega, pač pa tudi njegovo okolico – svojce, prijatelje, znance. V sredinem svetovalnem servisu bo na vaša vprašanja odgovarjal prof. dr. Zvezdan Pirtošek, dr. med., specialist nevrolog s kliničnega oddelka za bolezni živčevja Univerzitetnega kliničnega centra v Ljubljani. Pokličite ali nam pišite.
-
Prvo besedo naj bi otroci izgovorili najpozneje do 15. meseca starosti. Najpestrejše obdobje za govorni razvoj pa je med 2. in 3. letom. A kaj storiti, če otrok takrat še vedno bolj ali manj molči, če pri 4 ali 5 letih ne govori razumljivo? Odgovore bomo iskali v torkovem Svetovalnem servisu, posvečenem govornem razvoju otrok, ko se nam bo pridružila Nika Boncelj, magistrica profesorica logopedije in surdopedagogike.
-
Naša stanovanja skrivajo prenekatero nevarnost za starejša leta. Preproge, stopnice, visoke police, ki jih ne dosežemo več. Predvsem kopalnica in kuhinja naj bi bili prilagojeni za tretje življenjsko obdobje – kopalnico opremimo z držali, kad zamenjajmo s kabino za tuš, prilagodimo kuhinjske elemente. Že z majhnimi posegi lahko uredimo stanovanje tako, da bo varnejše, predvsem pa je pomembno, da se za to odločimo pravočasno. V petkovem svetovalnem servisu bo podelila nekaj idej in svetovala predavateljica dr. Marija Tomšič, delovna terapevtka in univ. dipl. org. Pokličite ali nam pišite.
-
Z novim letom zaposleni dobijo novo odmero letnega dopusta za tekoče koledarsko leto. Kolikšen je minimalni letni dopust in kako se določi število dni letnega dopusta? Ali je pri odmeri dopusta razlika med javnim in zasebnim sektorjem? Kako je s prenosom dopusta ob podpisu nove pogodbe o zaposlitvi pri drugem delodajalcu? Gostja v studiu ja odvetnica Tina Šnajder, specialistka za področje delovnega prava.
-
V rezervnem skladu se mesečno zbirajo sredstva lastnikov stanovanj v večstanovanjskih stavbah. Sredstva naj bi bila namenjena vzdrževanju stavb, recimo menjavi strešne kritine ali strešne konstrukcije, obnovi fasade ter za druga nujna vzdrževalna dela ali odplačevanje kreditov, ki so bili najeti v ta namen. Upravljanje rezervnega sklada bo v ospredju sredinega Svetovalnega servisa, v katerem bo na vprašanja odgovarjal neodvisni svetovalec za upravljanje večstanovanjskih stavb Bojan Bučinel.
-
Med najpogostejšimi bolečinami pri ljudeh je glavobol. To potrjujejo tudi strokovnjaki, ki ocenjujejo, da najmanj enkrat na leto doleti kar polovico vseh odraslih ljudi. Najpogostejši je tenzijski glavobol, sledita migrenski in glavobol v rafalih. Pogost je tudi glavobol ob vnetju sinusov. Ali res za večino glavobolov ne poznamo vzroka? Kaj naj naredimo, ko protibolečinska zdravila ne pomagajo več? Kateri glavobol je lahko nevaren? Gost je nevrolog prof. dr. Marjan Zaletel z Nevrološke klinike UKC Ljubljana. Foto: Pixabay, cc
-
Društvo za opazovanje in proučevanje ptic že tradicionalno zadnji teden januarja pripravlja akcijo preštevanja ptic Ptice okoli nas. Lani se je je udeležilo več kot 1500 opazovalcev, ki so poročali o skoraj 18 tisoč pticah. Več o akciji povemo v petkovem Svetovalnem servisu, ko bo z nami varstveni ornitolog in koordinator izobraževanja v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije Tilen Basle. Odgovarjal bo tudi na vaša vprašanja, povezana s pticami.
-
S pogodbo o dosmrtnem preživljanju se preživljalec zaveže, da bo preživljal drugega pogodbenika, ki izjavi, da mu zapušča vse premoženje ali del premoženja. Kakšni so dednopravni učinki pogodbe o dosmrtnem preživljanju? Kaj storiti v primeru neizpolnjevanja pogodbenih obveznosti in kdaj se lahko pogodba o dosmrtnem preživljanju razveže? Kako se razlikuje pogodba o preužitku? Gostja četrtkovega svetovalnega servisa bo odvetnica Sonja Dolinar.
-
Vsak aditiv, ki ga odobri Evropska agencija za varnost hrane, je v dovoljenih oziroma predpisanih vrednostih neškodljiv, pa če je naravnega ali sintetičnega izvora. Zakaj se torej aditivov drži negativen predznak? Kako varna in regulirana je njihova raba in kako prepoznati številne in pogosto begajoče označbe na embalažah? To in še marsikaj bomo v sredinem Svetovalnem servisu vprašali magistrico inženirko prehrane Edvino Hafner z Inštituta za nutricionistiko. Pišite nam ali pokličite po 9h!
-
Kajenje sprošča, pomirja. S tem bi se strinjal skoraj vsak četrti prebivalec Slovenije. Vendar ta nemir, ki ga čuti kadilec in ga pomiri s cigareto, povzroča prav padec nikotina v telesu. Kajenje torej pomirja tisto, kar povzroča. Morda je to zato ena najtežjih oblik zasvojenosti. Gostja: mag. Jožica Mesarič, prof. zdr. vzg., vodja Centra za krepitev zdravja v enoti Moste - Polje Zdravstvenega doma Ljubljana.
-
Slovenske železnice so sredi decembra začele voziti po novem voznem redu. Tega zaznamujejo dela na železniški infrastrukturi in graditev potniškega centra v Ljubljani. Koliko manj povezav bo na voljo zaradi tega, ali se bomo vozili dalj časa in v večji gneči, kje bo treba na avtobus so vprašanja, ki jih bomo zastavili predstavniku Slovenskih železnic. Primož Kokalj bo odgovarjal tudi na vaša vprašanja, zato nam pišite ali pokličite med oddajo.
-
Obvladujete svoje osebne finance, vodite seznam prihodkov in odhodkov, skrbite za zdravo rezervo ali vas vsakič presenetijo nepredvideni izdatki, zaradi katerih se na koncu zadolžite in potem odplačujete dolg do naslednjega podobnega dogodka? O vodenju osebnih financ v četrtkovem Svetovalnem servisu sprašujemo mag. Ano Vezovišek, strokovnjakinjo za osebne finance.
-
Vas ob hladnih zimskih večerih mika, da bi se pogreli v savni? Drži, da ta naše telo dobro pregreje, razstrupi in tudi okrepi, a vseeno je dobro vedeti, kdo v savno vendarle ne bi smel, pa tudi, kako se savnanja pravilno lotiti. Ivica Flis Smaka, dr. med., spec. fizikalne medicine in rehabilitacije ter mednarodna velnes svetovalka, bo v sredinem Svetovalnem servisu po deveti odgovarjala na vaša vprašanja o pozitivnih in negativnih učinkih savne, različnih vrstah savn in pripravi nanje. Vprašanja so dobrodošla na elektronskem naslovu [email protected] in v obrazcu na spletni strani Prvega.
-
Januar sicer res ni mesec, ko bi bila aktivnost vrtnarjenja visoka, a tudi v hladnejšem delu leta je treba poskrbeti, da rastline uspešno prezimijo. Kdaj se je najbolje ukvarjati s potaknjenci in kam z božično zvezdo ali posajenim prazničnim drevescem? Na vaša vprašanja bo v torkovem Svetovalnem servisu odgovarjala doktorica biologije Blanka Ravnjak. Pišite na [email protected], na spletno stran Prvega ali pokličite med oddajo.
-
V prvem Svetovalnem servisu v novem letu se bomo na Prvem posvetili uram. Z nami bo urarski mojster David Lečnik. Vsaka stenska ali ročna analogna ura ima natančen mehanizem, sestavljen iz več sto drobnih delcev. Popravilo, zamenjava baterij, paščkov, stekel, preizkus vodotesnosti ter recimo reševanje težav z nenehnim prehitevanjem urinih kazalcev. Z vsemn tem se ukvarjajo urarji.
-
V ponedeljek pa začnem zares! Takoj po novem letu bo pravi čas! Vam zveni znano? Marsikaj in marsikdaj si obljubimo in čakamo na tisti pravi dan za začetek. Novo leto se zdi primerna prelomnica. Vendar pa raziskave kažejo, da kar 80 odstotkov ljudi svoje novoletne zaobljube prekrši že do 1. februarja, uspešnih pri doseganju svojih ciljev pa je le osem odstotkov. Zakaj nam je težko vztrajati? Se da do cilja priti po lažji poti? O tem bomo govorili v zadnjem svetovalnem servisu v tem letu, svetovala pa nam bo univerzitetna diplomirana psihologinja Eva Kovač. Pokličite ali nam pišite.
-
Pirotehnični izdelki so, če nam je to všeč ali ne, redni spremljevalci božično-novoletnih praznovanj. Vsako leto poročajo tudi o zasegih prepovedane pirotehnike, o rabi, ki vznemirja prebivalce, pa tudi o nesrečah in poškodbah pri uporabi pirotehnike. Kaj glede prodaje in uporabe pirotehnike določa zakon? Morajo imeti dovoljeni izdelki kakšen certifikat? Kakšne so sankcije za posedovanje prepovedanih izdelkov? Kako je s starostno omejitvijo uporabnikov? Katera so tista območja, na katerih tudi sicer dovoljenih izdelkov po zakonu ne smemo uporabljati? Gost petkovega svetovalnega servisa bo višji samostojni policijski inšpektor Daniel Jug iz Uprave uniformirane policije na Generalni policijski upravi.
-
Katere začimbe nam še posebej pričarajo vonj po božiču in na katere pogosto pozabimo? Kaj so male skrivnosti velikih kuharskih mojstrov za okusno praznično večerjo? O praznični in božični kulinariki ter receptih bomo govorili z učiteljico kuharstva Majdo Rebolj.
- もっと表示する