エピソード

  • A Túranapló 28. adásában a Gerecse 50 teljesítménytúráról beszélgetünk. Ezt a teljesítménytúrát 2014-ben Mityu barátommal egyszer már megcsináltuk, és úgy döntöttünk, hogy a tíz éves évfordulón újra belevágunk. Most két további barátunk, Bodó és Rozi is csatlakozott.

    Az adásban velük beszéljük át az élményeinket, de halljuk Horváth Zoltánt is, aki a Gerecse 50 alapító szervezője, illetve Rigler Szilviát, aki jelenleg az MTSZ részéről szervezi a túrát.

    Főbb témák időbélyegekkel:

    0:00:00: Bevezetés 0:01:51: Horváth Zoltán, a Gerecse 50 alapító szervezője a túra eredetéről beszél – a Kinizsi 100 ihlette, azzal a céllal, hogy egy elérhetőbb, mégis kihívást jelentő túrát hozzon létre. 0:03:16: Zoltán megosztja, hogy családja, köztük édesapja (aki elsőként teljesítette az Országos Kéktúrát) hogyan oltotta belé a túrázás szeretetét. 0:07:08: A Gerecse 50 útvonala: biztonság, teljesíthetőség, kiszállási lehetőségek 0:09:35: Rigler Szilvia, aki a Magyar Természetjáró Szövetség részéről a Gerecse 50 jelenlegi szervezője statisztikai adatokat közöl a túrázók teljesítési arányáról. 0:11:54: András és barátai, Rozi, Mityu és Bodó megosztják tapasztalataikat, motivációjukat, valamint a túra fizikai és mentális hatásait. 0:19:34: Betekintés a Gerecse 50 megszervezésével járó, egy évig tartó előkészületek kulisszái mögé, beleértve az útvonaljelzést, a logisztikát és a biztonsági intézkedéseket. 0:24:37: A túrázók megvitatják, hogyan készültek fel az eseményre – illetve hogyan nem. 0:27:32: Mityu és András ismertetik felkészülési stratégiájukat, amely a felszerelés, az élelmiszer és a víz optimalizálására összpontosít. 0:34:05: A túrázók megosztják személyes motivációikat és a Gerecse 50 teljesítésének jelentőségét. 0:37:14: Megvitatják, hogy a túrázók el tudják-e képzelni magukat, hogy a Gerecse 50 teljesítése után részt vesznek a Kinizsi 100-on is. 0:40:15: A túrázók a túra során tapasztalt fájdalmaikról és fizikai korlátaikról beszélgetnek. 0:41:38: A megfelelő felszerelés fontossága: hogy tapasztaljuk ki, hogy mi a megfelelő felszerelés? 0:43:30: Kell-e túrabot a Gerecse 50-re? 0:47:54: Tömegben túrázás: előnyök és hátrányok 0:52:36: A túrázók megvitatják a szervezést, beleértve a potenciális fejlesztési lehetőségeket. 0:54:39: Tömegek a túrán: Zoltán felidézi a korábbi tapasztalatokat a rendkívül nagy tömegekkel kapcsolatban, ami torlódásokhoz és környezeti aggályokhoz vezetett. Szilvia részletezi azokat a lépéseket, amelyeket az esemény környezeti terhelésének minimalizálása érdekében tettek. 1:01:08: A túrázók pozitív benyomásai a szervezésről 1:02:34: Az önkéntesek szerepe a szervezésben 1:05:48: A legjobb pillanatok 1:07:47: A Gerecse 50 nem verseny! 1:09:44: Az utolsó kilométerek és a beérkezés 1:14:00: Mit csinál az MTSZ a túra után? Kiértékelés, tanulságok. 1:15:59: Záró gondolatok, Zoltán a Gerecse 50-ről szóló könyvének rövid bemutatása.

    A fenti összefoglaló a beszélgetés a Whisper gépi leirata alapján, Google NotebookLM segítségével készült.

  • Ez a Túranapló huszonhetedik adása, amelyben Heiszig Benedekkel beszélgetek, aki tavaly közel kilenc hónap alatt keresztül-kasul végigbiciklizte Dél-Amerikát.

    Heiszig Benedek instagramprofiljára véletlenül akadtam rá. Remek túrás és biciklitúrás képeket posztolt, úgyhogy követni kezdtem. Amikor tavaly februárban bejelentette, hogy sok hónapos, körülbelül 10000 kilométeres biciklis túrára indul Dél-Amerikába, elhatároztam, hogy amikor hazaér, megkeresem, mert egy ilyen különleges utazásról mindenképp szeretnék részletesen hallani. Benedek decemberben épségben hazaért, mi pedig hamarosan sort kerítettünk a beszélgetésre.

    Benedek elérhetőségei: YouTube: https://www.youtube.com/@benedekheiszig5458Instagram: https://www.instagram.com/benedekheiszig/

    Az adást Hegedűs Martin vágta.

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a ⁠⁠[email protected]⁠⁠ e-mailcímre! A korábbi (és jövőbeli) adásokat a ⁠podcast.hiking.hu⁠ címen találjátok, ha pedig tetszik a műsor, és szeretnétek támogatni, azt a ⁠⁠podcast.hiking.hu/tamogatas⁠⁠ oldalon keresztül tehetitek meg. A honlapon kívül megtaláltok engem Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját Kéktúrámról számolok be.

  • エピソードを見逃しましたか?

    フィードを更新するにはここをクリックしてください。

  • Ez a Túranapló huszonhatodik adása, amelyben FarkasGyörgy magashegyi túravezetővel, túravezetés-oktatóval beszélgetek.

    53 éves, két gyerek apja. Túrázó, vizitúrázócsaládban nőtt fel, a gimnáziumi évek óta járja a magashegyeket.Szakosztályvezető, majd a Budapesti Természetbarát Sportszövetség Oktatási Bizottságának vezetője volt. A Magyar Természetjáró Szövetség Oktatási ésKépzési Szakbizottságának megalapítója, majd az MTSZ szakmai vezetője, vizsgabiztosa. 2019 óta a Magyar Hegyivezetők és Hegyi Túravezetők Egyesületének elnöke, a Nemzetközi Hegyi Túravezető Egyesületek Szövetségénekoktatója.

    Mi 2020 júliusában, a Fejér Megyei Természetbarát Szövetség által szervezett középfokú túravezetői képzés záróvizsgáján találkoztunk. Ezen a vizsgán ő volt a Magyar Természetjáró Szövetség által delegált vizsgabiztos. Hosszan beszélgettünk, amiből hamar kiderült számomra, hogy végtelen történetet tudna mesélni, és amikor arra gondoltam, hogy részletesebben is foglalkoznék a túravezetéssel itt a podcastban, egyértelmű volt, hogy őt hívom meg beszélgetni.

    Néhány link az említett témákban:

    Magyar Hegyivezetők és Hegyi Túravezetők Egyesülete: https://mhve.hu/ (a honlapon részletes információk olvashatók a magashegyi túravezetői képzésről is) Nemzetközi Hegyi Túravezető Egyesületek Szövetsége (UIMLA): https://uimla.org/

    Az adást Hegedűs Martin vágta.

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a ⁠[email protected]⁠ e-mailcímre! A korábbi (és jövőbeli) adásokat a podcast.hiking.hu címen találjátok, ha pedig tetszik a műsor, és szeretnétek támogatni, azt a ⁠podcast.hiking.hu/tamogatas⁠ oldalon keresztül tehetitek meg. A honlapon kívül megtaláltok engem Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját Kéktúrámról számolok be.

  • Ez a Túranapló huszonötödik adása, amelyben Juhász Jánossal, az Ágasvári Turistaház tulajdonos-vezetőjével beszélgetek.

    Az Ágasvári turistaház a Mátrában, az Országos Kéktúra útvonalán található. Az ország azon kevés turistaházainak egyike, amit nem lehet autóval megközelíteni, de ahol nem csak aludni lehet, hanem állandó személyzet – János és családja – biztosítja az étkezést is. János 1994 óta kezeli a turistaházat, és közel húsz éve tulajdonosa is.

    Jánossal megbeszéltük, hogy hogyan került ő a házba, hogy lett itt családja; szóba kerül az itteni élet és vendéglátás embert próbáló logisztikája, a klímaváltozás hatása a környékre; beszélünk még többek között a hegyek és a hegymászás kultúrájáról is, és arról, hogy ez hogyan függhet össze azzal, hogy összesen két másik ehhez hasonló ház van az országban.

    A turistaház híreit az http://www.agasvar.hu/ vagy https://www.facebook.com/profile.php?id=100030606022127 oldalakon olvashatjátok.

    Néhány link az említett témákban:

    Az ágasvári csata, Bogáti Péter regénye: https://moly.hu/konyvek/bogati-peter-az-agasvari-csata Német és osztrák turistaegyesületek: ÖAV: https://www.alpenverein.at/ Voisthalerhütte: https://www.voisthalerhuette.com/ DAV: https://www.alpenverein.de/ Magyar turistaházak, ahova nem lehet autóval menni, de van helyben főtt étel: Czibulka János Kőhegyi Menedékház: https://kohegyihaz.hu/ Nagy-Hideg-hegyi Turistaház: http://nagyhideghegy.hu/ Bónusz: földúton ugyan megközelíthető, de mégis kifejezetten vadregényes a Fehérkőlápa Turistaház: https://lapa.hu/ (2002-ben az év turistaháza) Szakácskönyvek Magyar Elek szakácskönyve: https://moly.hu/konyvek/magyar-elek-az-inyesmester-szakacskonyve A Tisza-család szakácskönyve: https://moly.hu/konyvek/patay-laszlo-a-tisza-csalad-szakacskonyve Üzemi szakácskönyv (receptek 100 főre): https://moly.hu/konyvek/hufnagel-gyorgy-par-gyula-sumovszky-leo-uzemi-szakacskonyv Az adásban szintén említettük a Dornyay házat: https://www.facebook.com/p/Dornyay-H%C3%A1z-100068626579937/

    Az adásban hallott madárcsicsergést a beszélgetésünk napján rögzítettem a ház mögötti réten.

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre! A korábbi (és jövőbeli) adásokat a podcast.hiking.hu címen találjátok, ha pedig tetszik a műsor, és szeretnétek támogatni, azt a podcast.hiking.hu/tamogatas oldalon keresztül tehetitek meg. A honlapon kívül megtaláltok engem Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. Köszönöm a figyelmet, sziasztok!

  • Ez a Túranapló huszonnegyedik adása, amelyben Simon Krisztinával, többszörös román országos bajnok tájfutóval beszélgetek.

    Krisztina a hatvanas évek óta tájfutó, és bár polgári foglalkozása szerint fizikus, kifejezetten sikeres volt a sportban is: egyéb eredményei mellett több román országos bajnoki címet is szerzett, és komoly szerepet töltött és tölt be a mai napig a sportági élet szervezésében.

    A beszélgetés elején tisztázzuk, hogy mi is az a tájfutás, hogyan készül a tájfutótérkép és ez miben különbözik a szokványos turistatérképektől. Ezután szó esik arról, hogy hogy zajlik egy tájfutóverseny előkészítése és lebonyolítása, majd arról is beszélünk, hogy milyen változások voltak ezekben az elmúlt évtizedekben.

    A beszélgetés második fele személyesebb, itt Krisztina saját tájfutókarrierjéről mesél, hogy hogy volt ebben ott a családja, illetve arról, hogy a versenyzés mellett milyen különféle módokon vett még részt a tájfutó életben.

    Ha még többet szeretnétek tudni a tájfutásról, ajánlom a https://tajfutas.hu/ oldalt, ahol nagyon sok információ érhető el.

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre! A korábbi (és jövőbeli) adásokat a podcast.hiking.hu címen találjátok, ha pedig tetszik a műsor, és szeretnétek támogatni, azt a podcast.hiking.hu/tamogatas oldalon keresztül tehetitek meg. A honlapon kívül megtaláltok engem Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. Köszönöm a figyelmet, sziasztok!

  • Ez a Túranapló huszonharmadik adása, amely rendhagyó módon nem egy személyesen vagy online felvett beszélgetés, hanem tudósítás egy rendezvényről.

    Tavaly hetven éve hirdette meg a Budapesti Lokomotív Sportkör Turista Szakosztálya az Országos Kéktúra jelvényszerző túramozgalmát. Ennek kapcsán a szervezet utóda, a Lokomotív Turista Egyesület meghirdette az OKT 70 túramozgalmat, amelynek keretében a résztvevőknek hetven – tetszőleges, de folytatólagos – kilométert kellett teljesíteni az Országos Kéktúra útvonalán. Ezzel a mozgalommal egy korábbi adásban, Ispánovity Mártonnal beszélgetve már foglalkoztunk (http://tura.link/vyn52), viszont március 25-én tartották az emlékévet lezáró megemlékezést és emléktúrát, amelyen én is részt vettem.

    Az OKT 70 emlékévet lezáró ünnepségre a Gyermekvasút hűvösvölgyi végállomásánál gyűlt össze –stílszerűen– több mint hetven ember 2023 március 25-én, ahol a programkiírás szerint megkoszorúzták dr. Vizkelety László emléktábláját, rövid beszédek hangzottak el, majd a jelenlévők egy része elindult az Országos Kéktúra útvonalán a Hármashatárhegy felé.

    Az eseményt Ispánovity Márton nyitotta meg. A beszéd után Márton és Vizkelety Judit, dr. Vizkelety László lánya, valamit a vasutas természetjárók szövetsége helyeztek el egy-egy koszorút az emléktáblán. Ez után Márton rövid bevezetője után Németh Tamás, a heyjoe.hu készítője, az OKT 70 mozgalom egyik koordinátora mesélt a mozgalom teljesítésének adatairól. Tamással egyébként az egyik első Túranaplóban beszélgettem (http://tura.link/bbcvt).

    Az utolsó beszéd után a jelenlévők emlékpecsétet nyomhattak a kéktúrás füzeteikbe, majd a csapat egy része elindult a Hármashatárhegy felé a Kék jelzésen. Az Árpád-kilátónál tartott rövid pihenő után már nem volt sok hátra, mire felértünk a Hármashatárhegyre, ahonnan ki-ki ment dolgára – én például Csernus Gáborral, a Kéktúrák egyik ellenőrével, és a legelső Túranapló vendégével tovább a kék jelzésen a Rozália téglagyár nevű pecsételőhelyig (Gáborral a legelső adásban beszélgettem: http://tura.link/435rd).

    Ha kedvet kaptatok ehhez a túramozgalomhoz, most nem kell tíz évet várni a következőig: ha minden jól megy, négy év múlva, az OKT75 jubileumi mozgalmon bárki részt vehet majd.

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre! A korábbi (és jövőbeli) adásokat a podcast.hiking.hu címen találjátok, ha pedig tetszik a műsor, és szeretnétek támogatni, azt a podcast.hiking.hu/tamogatas oldalon keresztül tehetitek meg. A honlapon kívül megtaláltok engem Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. Köszönöm a figyelmet, sziasztok!

  • A Túranapló 22. adásában Csiszár Kornéllal beszélgetek. Kornél a Khibu outdoor márka (https://khibu.hu/) létrehozója, legtöbb termékének készítője. A hobbiból kezdett, majd mellékállásban folytatott túrafelszerelés-gyártás ma már feleségével közös cégük alapja. Úgy találkoztam Kornéllal, hogy szerettem volna egy jó quiltet, más szóval túrapaplant, hogy hűvösebb időben is tudjak vadkempingezni, ezért felhívtam, hogy megbeszéljük, hogy mire is van pontosan szükségem. Olyan lelkesen mesélt, hogy megkértem, hogy beszélgessen velem a Túranaplóban is.

    Májusban látogattam meg a műhelyében, amikor elmentem az elkészült quiltemért. Megmutatta a különböző anyagokat, kipróbáltam néhány dolgot, aztán sok minden szóba került: ultralight túrázás és függőágyazás, hogy pontosan mi a quilt; hogy hogyan találja ki Kornél, hogy pontosan mit is gyártson, és persze az is, hogy hogy lesz brand egy hobbiból, és mikor mondja azt az ember, hogy "na, akkor most tényleg ezt fogom csinálni teljes munkaidőben", és hogyan ad ki a saját kezéből bizonyos munkafázisokat valaki egy ilyen szerelemprojektben.

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre! A korábbi (és jövőbeli) adásokat a podcast.hiking.hu címen találjátok, ha pedig tetszik a műsor, és szeretnétek támogatni, azt a podcast.hiking.hu/tamogatas oldalon keresztül tehetitek meg. A honlapon kívül megtaláltok engem Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be.

  • A Túranapló 21. adásában Ispánovity Mártonnal, a Lokomotív Turista Egyesület ügyvezető elnökével beszélgetek.

    Szóba kerül az Márton életpályája, a Lokomotív Turista Egyesület és az Országos Kéktúra ahhoz szorosan kapcsolódó története. Elsősorban a tíz évvel ezelőtti OKT60 és az idei OKT70 mozgalmakról kérdeztem, de sok, a podcastban eddig nem hallott részletre is fény derül a Kéktúra első éveiből is. Beszélgetünk még teljesítménytúrázásról, horvát kapcsolatokról, konkrét, Márton által elért eredményekről, és arról is, hogy tulajdonképpen mivel is kéne foglalkoznia a Magyar Természetjáró Szövetségnek.

    Jegyzetek
    – A Lokomotív Turista Egyesület honlapja: http://www.lokomotiv.hu/
    – OKT70 Facebook-csoport (információk, hírek, beszámolók):  https://www.facebook.com/groups/3097265600526752
    – Az adásban szóba került a Velebit hegységen átvezető Premužić-ösvény, amelyről a Tenczer Gábor részletes beszámolót írt a Telexen: https://telex.hu/szepkilatas/2022/06/18/1600-meter-magasbol-csobbantunk-a-tengerbe

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre! A korábbi (és jövőbeli) adásokat a podcast.hiking.hu címen találjátok, ha pedig tetszik a műsor, és szeretnétek támogatni, azt a podcast.hiking.hu/tamogatas oldalon keresztül tehetitek meg. A honlapon kívül megtaláltok engem Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. Köszönöm a figyelmet, sziasztok!

  • A Túranapló 20. adásában Mag Évával, a Veszprém Megyei Természetjáró Szövetség korábbi elnökével beszélgetek.

    Kétórás beszélgetésünkben számtalan téma szóba került: Éva élettörténete az Alföldtől a Bakonyig, hogy hogyan egyeztette össze egész életében a munkát a természetjárással, és persze a végtelen feladat, amivel az elmúlt évtizedekben foglalkozott a Veszprém megyei természetjárás területén: túramozgalmak, teljesítménytúrák, turistaegyesületek, a helyi természetjárók viszonya a Magyar Természetjáró Szövetséggel; és még arról is szót ejtettünk, hogy vajon miért látunk aránylag kevés nőt a legismertebb természetjárók között.

    Linkek az adásban említett témákban:
    – Veszpém Megyei Természetbarát Szövetség: http://vmtsz.hupont.hu/
    – Közép-Dunántúli Piros túra: http://www.edttsz.hu/kdp.html
    – Balaton-felvidéki Kéktúra: http://mtsz.org/turamozgalmak/balaton-felvideki_kek_tura
    – MTSZ minősítési szabályzat: http://mtsz.org/mtsz_minositesi_szabalyzat_2018-

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre! A korábbi (és jövőbeli) adásokat a podcast.hiking.hu címen találjátok, ha pedig tetszik a műsor, és szeretnétek támogatni, azt a podcast.hiking.hu/tamogatas oldalon keresztül tehetitek meg. A honlapon kívül megtaláltok engem Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. Köszönöm a figyelmet, sziasztok!

  • A Túranapló második évadának tizedik, évadzáró adásában a dédapám, Frenyó Lajos két, 1929 őszén, negyvenéves korában írt tátrai túrabeszámolóját dolgozom fel.

    Az első, kétnapos túra célpontja a Gyömbér volt, míg a másik alkalommal a Veport mászták meg – az elsőt két nap alatt, egy barátjával kettesben, míg a másodikat egy egynapos túrán, egy nagyobb csapat túrázóval. A beszámolókat 2019 nyarán fedeztem fel, amikor egy könyvet kezembe véve kihullottak annak lapjai közül. Ekkor meg is osztottam őket a személyes honlapomon (https://hann.io/articles/2019/1929-osze/), de azt gondolom, érdemelnek annyit, hogy a Túranaplóban is szó essen róluk.

    Köszönöm Galambos Péternek, hogy a hangját kölcsönözte a beszámolóhoz, Sebény Gabriellának pedig a szlovák nyelvvel kapcsolatos tanácsait.

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre! Akkor is írjatok, ha esetleg tudtok szlovákul, és lenne kedvetek segíteni lefordítani a Csehszlovák Turistaklub naplóját! A podcast honlapját a podcast.hiking.hu címen találjátok, ha pedig tetszik a műsor, és szeretnétek támogatni, azt a podcast.hiking.hu/tamogatas oldalon keresztül tehetitek meg. A honlapon kívül megtaláltok engem Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. 

    Most kis szünet jön a harmadik évadig, de addig is köszönöm a figyelmet, sziasztok!

  • A Túranapló második évadának kilencedik adásában Lomniczi Gergely erdőmérnökkel, a Pilisi Parkerdő korábbi szóvivőjével és az Országos Erdészeti Egyesület korábbi titkárával beszélgetek.

    Tartsatok velünk, hogy megtudjátok, hogy
    – milyen funkciói vannak egy erdőnek és mit csinál az erdőgazdálkodó;
    – mitől lesznek óriási nyomvályúk az erdészeti utakon és mit lehet tenni ez ellen;
    – miért kell egyáltalán vadászni;
    – milyen kihívásokat jelent az erdészeknek a klímaváltozás; és hogy
    – miért találkozhatunk még ma is tarvágásokkal. 

    Linkek az adásban említett témákban:
    – Országos Erdészeti Egyesület: https://www.oee.hu/
    – Pilisi Parkerdő: https://parkerdo.hu/
    – Amiről a fák suttognak: https://www.youtube.com/watch?v=ZoQIuyuEHGw
    – Vándortáborok: https://www.erdeivandor.hu/
    – Erdei iskolák: http://www.erdeszetierdeiiskolak.hu/

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre! A korábbi (és jövőbeli) adásokat a podcast.hiking.hu címen találjátok, ha pedig tetszik a műsor, és szeretnétek támogatni, azt a podcast.hiking.hu/tamogatas oldalon keresztül tehetitek meg. A honlapon kívül megtaláltok engem Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. Köszönöm a figyelmet, sziasztok!

  • A Túranapló második évadának nyolcadik adásában Mályi Józseffel és Vámos Lászlóval beszélgetek a Kárpátok Bércein Vándorút túramozgalomról és az útvonal két korábbi bejárásáról.

    Tartsatok velünk, hogy megtudjátok, hogy
    – Mi is az a Kárpátok Bércein Vándorút;
    – Milyen volt az első, és milyen a második expedíció az útvonalon;
    – Mi az az esztena;
    – Hol tart a túramozgalom kiépítése;
    – Mikor indul a következő expedíció; és hogy
    – Miben segíthettek akár ti is a Pestkörnyéki Kárpát Egyesületnek a túramozgalom életre hívásában.

    Linkek az adásban említett témákban:
    – A Pestkörnyéki Kárpát Egyesület honlapja: https://karpatok.eu/
    – A túramozgalmat körüljáró Kárpáti Lapok szám: https://podcast.hiking.hu/l/kbvpdf
    – Michal Medek honlapja: https://www.transcarpathian.org/

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre! A korábbi (és jövőbeli) adásokat a podcast.hiking.hu címen találjátok, ha pedig tetszik a műsor, és szeretnétek támogatni, azt a podcast.hiking.hu/tamogatas oldalon keresztül tehetitek meg. A honlapon kívül megtaláltok engem Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. Köszönöm a figyelmet, sziasztok!

  • A Túranapló második évadának hetedik adásában Pálmai Vencellel beszélgetek. Vencel 1991 és 2016 között az MTSZ gyalogtúra szakosztályának titkára volt, itt többek között a három Kéktúra ügyeit intézte, ezen kívül a Hegyek Vándorai Hegyek Vándorai Turista Egyesület elnöke.

    Tartsatok velünk, hogy megtudjátok, hogy
    – Hogyan jött létre az Alföldi Kéktúra;
    – Miért nem akarta Vencel kiadni az Alföldi Kéktúra jelvényét egy családnak, és mi lett ennek a következménye;
    – Miket tart a legnagyobb eredményeinek, és mit nem tudott elérni;
    – Mivel foglalatoskodik az Őrségben, és miért épp ott tölti az idejét;
    – Hogyan dőltek el és valósultak meg az Országos Kéktúra 2015 környéki útvonalváltozásai.

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre! A korábbi (és jövőbeli) adásokat a podcast.hiking.hu címen találjátok, ha pedig tetszik a műsor, és szeretnétek támogatni, azt a podcast.hiking.hu/tamogatas oldalon keresztül tehetitek meg. A honlapon kívül megtaláltok engem Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. Köszönöm a figyelmet, sziasztok!

  • A Túranapló második évadának hatodik adásában Szarvas Mátyással beszélgetek. Matyi országos bajnok ultrafutó, aki több szupermaratonon is kiemelkedő helyezést ért el és 2008-ban, 2009-ben és 2020-ban is végigfutotta a több mint 2500 kilométer hosszú Kék kört.

    Tartsatok velünk, hogy megtudjátok, hogy
    – Matyi miért futotta végig harmadszor is a Kék kört;
    – hogyan kerüli el a vízhólyagot;
    – hogy néz ki egy napja a Kék körön;
    – milyen, az ifjúságot célzó programokat szervezett Matyi,
    – mit lehet tudni a következő, még titkos projektjéről.

    Köszönöm Matyinak a beszélgetést, Nánási Anitának pedig az epizód vágásában nyújtott segítségét.

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre! A korábbi (és jövőbeli) adásokat a podcast.hiking.hu címen találjátok, ha pedig tetszik a műsor, és szeretnétek támogatni, azt a podcast.hiking.hu/tamogatas oldalon keresztül tehetitek meg. A honlapon kívül megtaláltok engem Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. Köszönöm a figyelmet, sziasztok!

  • A Túranapló második évadának ötödik adásában Gáll Zsófival és Ferencz Gáborral beszélgetek. Zsófi és Gábor korábban tanárok voltak, és mindketten túrakört szerveztek a saját iskolájukban, amely túraköröknek az Országos Kéktúra bejárása (is) célja volt. 

    Tartsatok velünk, hogy megtudjátok, hogy
    – mikor indultak a túrakörök és tartanak-e még ma is;
    – hányszor sikerült eddig bejárni az Országos Kéktúrát;
    – mi volt a legnagyobb kihívás a túrák megszervezésében;
    – mit lehet tenni, ha váratlanul száz ember jön el egy túrára;
    – milyen ajándékot kapott Zsófi, amikor a túrakörrel befejezte a Kéktúrát;
    – és hogy milyen izgalmas helyeken aludtak meg Gáborék.

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre! A korábbi (és jövőbeli) adásokat a podcast.hiking.hu címen találjátok, ha pedig tetszik a műsor, és szeretnétek támogatni, azt a podcast.hiking.hu/tamogatas oldalon keresztül tehetitek meg. 

    A honlapon kívül megtaláltok engem Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. Köszönöm a figyelmet, sziasztok!

  • A Túranapló második évadának negyedik adásában Camino Steve-vel, polgári nevén Csutka Istvánnal beszélgetek. Steve 2019-re azt a célt tűzte ki magának, hogy egy naptári év alatt bejárja az Egyesült Államok három fő turistaútvonalát közel 13000 kilométeren, tavaly ősszel pedig kevesebb mint 57 nap alatt túrázta végig a Kék Kört.

    Tartsatok velünk, hogy megtudjátok, hogy
    – hogyan és mikor kezdett Steve túrázni,
    – mi is pontosan  a Triple Crown of Hiking,
    – miben tér el az amerikai túrakultúra a magyartól,
    – kik azok a trail angelek, és hogy
    – milyen érzés volt az amerikai túra végére érni, és mennyiben volt más bezárni a Kék Kört.

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre! A korábbi (és jövőbeli) adásokat a podcast.hiking.hu címen találjátok, ha pedig tetszik a műsor, és szeretnétek támogatni, azt a podcast.hiking.hu/tamogatas oldalon keresztül tehetitek meg.

    A honlapon kívül megtaláltok engem Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. Köszönöm a figyelmet, sziasztok!

  • A Túranapló második évadának eleje annyiban szokatlan, hogy három  részen keresztül ugyanazzal az emberrel beszélgetek: Thuróczy Lajossal. Bár Lajos nevét talán nem mindenki ismeri, munkásságával a podcast hallgatói már találkoztak, ugyanis ő az Országos Kéktúra egyik megalkotója.

    A beszélgetés első részében Lajos életével és a Természetjáró Szövetség ezzel szorosan összefonódó háború utáni történetével foglalkoztunk. A második részben azokat a konkrét témákat beszéltük át, amelyekkel Lajos a szövetségben az elmúlt közel hetven évben foglalkozott. A harmadik, mostani részben pedig az Országos Kéktúráról, a túra létrejöttéről és történetéről, a kapcsolódó könyvekről és filmekről és még sok más részletről lesz szó.

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre, vagy megtaláltok engem is Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. Köszönöm a figyelmet, sziasztok!

  • A Túranapló második évadának eleje annyiban szokatlan, hogy három  részen keresztül ugyanazzal az emberrel beszélgetek: Thuróczy Lajossal. Bár Lajos nevét talán nem mindenki ismeri, munkásságával a podcast hallgatói már találkoztak, ugyanis ő az Országos Kéktúra egyik megalkotója.

    A beszélgetés első részében Lajos életével és a Természetjáró Szövetség ezzel szorosan összefonódó háború utáni történetével foglalkoztunk. A mostani, második részben azokat a konkrét témákat beszéljük át, amelyekkel Lajos a szövetségben az elmúlt nagyjából hetven évben foglalkozott. A harmadik részben pedig az Országos Kéktúráról, a túra létrejöttéről és történetéről, a kapcsolódó könyvekről és filmekről és még sok más részletről lesz szó.

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre, vagy megtaláltok engem is Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. Köszönöm a figyelmet, sziasztok!

  • A Túranapló második évadának eleje annyiban szokatlan, hogy három  részen keresztül ugyanazzal az emberrel beszélgetek: Thuróczy Lajossal. Bár Lajos nevét talán nem mindenki ismeri, munkásságával a podcast hallgatói már találkoztak, ugyanis ő az Országos Kéktúra egyik megalkotója.

    A beszélgetést még áprilisban vettük fel, Lajos azóta már 95. születésnapját is megünnepelte. Amikor megkerestem, hogy beszélgessünk, azt ígértem neki, hogy nem fogom másfél óránál tovább kérdésekkel traktálni, de végül több mint három órán át beszéltünk. Ennyi anyag még vágva sem fér egy adásba, viszont kihagyni sem akartam túl sok mindent. Ezért hát a több részes beszélgetés.

    A beszélgetés mostani, első részében Lajos életével és a Természetjáró Szövetség ezzel szorosan összefonódó háború utáni történetével foglalkozunk. A második részben azokat a konkrét témákat beszéljük át, amelyekkel Lajos a szövetségben az elmúlt közel hetven évben foglalkozott. A harmadik részben pedig az Országos Kéktúráról, a túra létrejöttéről és történetéről, a kapcsolódó könyvekről és filmekről és még sok más részletről lesz szó.

    Ha tetszett az adás, hívj meg egy kávéra: http://podcast.hiking.hu/tamogatas!

    Ha bármilyen kérdésetek, ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected] e-mailcímre, vagy megtaláltok engem is Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. Köszönöm a figyelmet, sziasztok!

  • Sziasztok, én András vagyok, ez itt a Túranapló. Vagyis a Túranapló második évadának előzetese, ugyanis január hatodikán kezdünk. Ebben az évadban is túrázással és egyéb outdoor élményekkel fogunk foglalkozni, és bár sok mindenben hasonlítani fog az évad az előzőre, újdonságokkal is készülök nektek.

    Ha bármilyen ötletetek, megjegyzésetek van, írjatok emailt a [email protected], vagy megtaláltok a Facebookon vagy Instagramon is Másfélmillió néven, amely profilokon egyébként a saját kéktúrámról számolok be. 

    Januárban találkozunk, sziasztok!