エピソード
-
V nejnovější epizodě našeho podcastu si povídáme s Danou Drábovou, přední českou jadernou inženýrkou a uznávanou autoritou na poli jaderné bezpečnosti. Společně s Ladislavem Mikem se ponoří do témat, která hýbou světem – jak může jaderná energie přispět k ochraně životního prostředí a jak se můžeme zbavit závislosti na fosilních palivech a jejich dovozu.
Nechybí ani diskuse o geopolitických souvislostech války na Ukrajině a o roli jaderných zbraní i elektráren v ní. Mohou se stát nástroji mocenských her? A jaké lekce si můžeme vzít z aktuálních krizí?
-
Fotografa Tomkiho Němce pravděpodobně znáte díky jeho ikonickým fotografiím Václava Havla u Atlantského oceánu. Přestože jsou hlavním motivem jeho snímků převážně lidé, vždy se do nich nějakým způsobem promítá jeho vztah k přírodě. Jaký příběh se skrývá za fotografiemi Václava Havla? A jaký má Tomki Němec pohled na chování a pohyb lidí v přírodě?
-
エピソードを見逃しましたか?
-
Český rozhlas v minulém roce oslavil 100 let a v jeho programových prioritách nalezneme i témata udržitelnosti, životního prostředí a klimatické změny. Jakou roli v informování společnosti hrají v tomto ohledu veřejnoprávní média? A jaký je vůbec přístup společnosti k těmto tématům? Nejen o tom hovořil Laco Miko s generálním ředitelem Českého rozhlasu René Zavoralem.
-
V další epizodě si povídáme opět s Evou Holubovou. Tentokrát o tom, jak se proměňuje krajina, a ne zrovna k lepšímu. Pozorovat to můžeme třeba na úbytku hmyzu, vody nebo na vyšších teplotách. Jaké je řešení? To vám poví přírodovědec Ladislav Miko.
-
Epizody s Evou Holubovou jsou vždy speciální, protože v nich pokládá dotazy ona. V tomto díle si povídáme o recyklaci a zálohování. Kdy u nás budeme moct vracetPET lahve a plechovky, a jak to bude všechno fungovat? Na tyto dotazy vám odpoví expert na životní prostředí Laco Miko.
-
Do povědomí se nám Jitka Nováčková dostala jako modelka. Teď je především influencerkou, která se zajímá o udržitelnost a cirkularitu. Jak se staví k plýtvání? A jaký má názor na popularizaci udržitelnosti? Nejen o tom si povídá s přírodovědcem Ladislavem Mikem.
-
Pan profesor Josef Fanta se zasadil o vyhlášení Krkonošského národního parku. V nedávné době také obdržel z rukou prezidenta Medaili Za zásluhy v oblasti vědy. Jaká je podle něj role národních parků? Jak by se mělo hospodařit v lesích a v přírodě? Nejen o tom si povídá s přírodovědcem Ladislavem Mikem.
-
Tereza Rak je úspěšnou influencerkou. Na svých sítích sdílí různé tipy a triky z každodenního života. Jaký má vztah k životního prostředí? A jaká může být role influencera ve vzdělávání o ekologii a udržitelnosti? I o tom si povídá s naším moderátorem a expertem na přírodu, Lacem Mikem.
-
Do další epizody našeho podcastu Ve skleníku přijal pozvání Jiří Tichota, český muzikolog a člen Spirituál kvintet. Co možná nevíte, je, že je i vášnivým entomologem s hlubokým zájmem o motýly. V dnešní době však s dalším hmyzem pozorujeme jejich postupné mizení z naší krajiny. Proč se to děje? To a mnohem více se dozvíte, když si poslechnete rozhovor Ladislava Mika s jeho hostem.
-
Byl prvním ministrem životního prostředí České republiky, a tedy stál u zrodu celé agendy a pokládání základů dnešní legislativy životního prostředí. Řeč je o Bedřichu Moldanovi, který tomuto tématu zasvětil celý svůj život.
Co říká na současnou situaci životního prostředí? Jaký má názor na postup Evropské unie v této oblasti? A jaký je jeho pohled na mladou generaci, zajímá se o budoucnost přírody dostatečně?
-
Vladimír Kořen je známý svou vášní pro přírodu a životní prostředí. V novém díle se s námi podělil o své zkušenosti v pozici starosty města, kterým byl deset let. Napomáhá stát dostatečně starostům s rozvojem jejich měst? Jak se dostal k moderování oblíbeného pořadu? A jak seznamuje své studenty, v roli učitele, se zázraky, které nám příroda dává? To a mnohem více prozradil v rozhovoru s expertem na přírodu Ladislavem Mikem.
-
Ondráš Přibyla je zakladatelem think-tanku Fakta o klimatu, který komunikuje témata spojená s klimatickou změnou široké veřejnosti. Jaké jsou výzvy této činnosti? A jak se dá nejefektivněji problematika klimatické změny komunikovat?
-
Věděli jste, že Krkonošský národní park letos slaví 60 let? Tento národní park je nejstarším v Česku a zároveň jedním z nejcennějších území v Evropě.
I z tohoto důvodu je dalším hostem podcastu Ve skleníku Robin Bohnisch, ředitel KRNAP. Jaké benefity může přinést Národní park svému území? Jak změna klimatu ovlivňuje přírodu v Národním parku? Nejen o tom si se svým hostem povídá přírodovědec Ladislav Miko.
-
Herečka, zpěvačka, stand-up komička Iva Pazderková má k životnímu prostředí a udržitelnosti blízký vztah, a to díky dětství, které strávila na statku. „Ne každý má štěstí, že vyroste v procesu co jak stojí, jak spolu vše souvisí a funguje.“ Proto vnímá důležitost ekologického vzdělání jako součást základního vzdělání. Z rozhovoru s Lacem Mikem se také dozvíte, co například znamená a neznamená žít ekologicky.
-
Ochrana řek a jejich přirozeného rázu je důležitá, zvláště když je vody v přírodě čím dál tím méně. „Je mi líto, že jsme se dostali do fáze, kdy výzvy ekologů a vědců nebyly dlouho vyslýchány, a teď je stav tak kritický, že se bije na poplach.“ Říká vodní slalomář Vavřinec Hradílek, který je dalším hostem našeho podcastu.
-
Taťána Kuchařová vyhrála v 19 letech Miss World, dostala se tak do povědomí nejen doma, ale i v zahraničí. Její angažmá sahá i za hranice módního světa. Založila nadaci, která podporuje seniory a od roku 2017 je ambasadorkou Cílů udržitelného rozvoje v OSN. V rozhovoru s Lacem Mikem mluví o naplňování těchto Cílů udržitelného rozvoje, udržitelném životě a módě.
-
Některé ledovce na kterých lyžovala už neexistují, jiné se o velké množství metrů ztenčují. „Za lyžováním se postupem času bude muset jezdit čím dál tím dál.“ Toto jsou zkušenosti s klimatickými změnami šampionky v alpském lyžování, Šárky Strachové. O svém vztahu k přírodě mluví s odborníkem na životní prostředí, Lacem Mikem.
-
„Nic není odpad, vše se dá zpracovávat a využívat“, říká ministr životního prostředí Petr Hladík, kterému se také přezdívá "ministr cirkularity". Kdy budou zálohované PET lahve a plechovky a jak to tedy je s tím Green Dealem? Ptá se Laco Miko svého dalšího hosta.
-
Martina Viktorie Kopecká, farářka československé církve husitské, aktivní členka Světové rady církví, kde se věnuje tématům udržitelnosti a životního prostředí. Úkolem, který vyplývá z evangelia je péče o životní prostředí, které tu zůstane zachováno i pro další generace. Právě proto vnímá vzdělávání se v environmentálních tématech jako klíčové. Tohle vše a ještě mnohem víc v rozhovoru s Laco Mikem.
-
Plzeňský biskup Tomáš Holub byl prvním vojenským kaplanem v Česku a málem skončil jako vrcholový sportovec. Je pro práci biskupa dobrá zkušenost ze zákopů? Jak vypadá pokrokový pohled papeže Františka na životní prostředí? A co si církev myslí o vegetariánství? To vše a mnohem více rozebírá v novém dílu podcastu Ve skleníku s expertem Laco Mikem.
- もっと表示する