エピソード
-
A modern élet és a zen sorozatunkban Stifter Imrével, szerzetesi nevén WonDo szunyimmal, vagy ahogyan magát nevezi, Won Do zenfivel beszélgettünk a zen koreai templomi gyakorlásáról, a zen helyzetéről a modernizálódó Koreában és a szerzetesi és a világi élet összehangolásáról idehaza.
Az interjút Szeremley Anett készítette. (2021)BuddhaFM – Adásban a Tan!
A Tan Kapuja Buddhista Egyház online rádiója – buddhafm.hu
Kövessenek minket az alábbi oldalainkon is:
Facebook
Spotify
Youtube
Instagram -
A modern élet és a zen sorozatunkban Radics József és Szeremley Anett beszélgetnek a Holdújév kapcsán keletkezésről és elmúlásról, az újhoz, az újévi fogadalmakhoz és a jóslatokhoz való viszonyulásukról.
Részlet a beszélgetésből:
„…Az ember gondolkodása olyan, élve a hasonlattal, hogy a lemezjátszón a tű a jelen, és az forog a tudatunkban. Mindig csak abban vagyunk, de a gondolkodásunk , az elménk képes arra, hogy akár egy „flashback-et”, vagy akár egy hosszabb távú pillantást csináljon, meg ugyanígy előre pillantást is tud. Maga a jelenlét is egy álmodás, éppen abban a formában, ahogy valaki megéli a valóságát, a vágyait, meg mindenféle pszichés tényezőket beletesz, és annak jóllehet ’full’ semmi köze a valósághoz. Én úgy vagyok vele, ha már egy pici köze van a valósághoz annak, ahogy én átélem a pillanatot akkor már boldog vagyok, hogy nem rugaszkodtam el nagyon. Viszont óhatatlanul, a nyelvben is benne van ez, meg ahogy szocializálódunk, meg ahogy a gondolkodásunk kialakul, a közösségi hálóba ahogy belekerülünk, család, barátok, iskolatársak stb. ott állandóan megy a tervezgetés, hogy kinek mikor lesz a szülinapja, házassági évfordulója, egyéb ünnepei. És hát igazából itt nagyon jól tetten érhető az, hogy az elmének, a gondolatnak (ebben van egy ilyen spiritualitás is) van egy teremtő ereje: hogy ti. itt és itt van egy határ. Holott valójában nincs határ. Ha megnézed közelebbről, az új évnél mi a határ? Nincs ilyen kijelölt hely, de mégis mindenki azt mondja, hogy az van, szóval ezt így hozzuk létre az elménkből és kollektíve persze…”A műsort Szeremley Anett készítette (2022)
BuddhaFM - Adásban a Tan!
A Tan Kapuja Buddhista Egyház online rádiója - buddhafm.hu
Kövessenek minket az alábbi oldalainkon is:
Facebook
Spotify
Youtube
Instagram -
エピソードを見逃しましたか?
-
A modern élet és a zen sorozatunkban ezúttal Thich Nhat Hanh zen mesterről, íróról, békeaktivistáról emlékezünk meg. A műveiből vett idézetek kapcsán a Tan Kapuja Zen Közösség tagjai, dharma-tanítói Radics József (Joe) és Szeremley Anett beszélgetnek.
“Tudatosítanunk kell magunkban, hogy minden kulturális határon túl, valamennyien ugyanabban a jövőben osztozunk. „Közös-ség” vagyunk, tehát a lényünk minden máséval összeforrt. A boldogságunkat nem építhetjük a többi ember, etnikum, nemzetiség, állat, vagy kőzet szenvedésére. A boldogság nem személyes ügy.” (TNH, Forrás: Szelíd Mosoly Szangha honlapja)
Az adásban elhangzó sakuhacsi részleteket Radics József (Joe) játszotta fel, a ‘harang-szót’ az uszói hangtál adta.
A műsort Szeremley Anett készítette (2022)
BuddhaFM – Adásban a Tan!
A Tan Kapuja Buddhista Egyház online rádiója – buddhafm.huKövessenek minket az alábbi oldalainkon is:
Facebook
Spotify
Youtube
Instagram -
Riporter: Szeremley Anett (2021)
A modern élet és a zen sorozatunkban most Tátrai Tiborral a Tan Kapuja 108 alapítójának egyikével, az Egyházi Tanács és a Tan Kapuja Zen Közösség rangidős tagjával beszélgettünk arról, hogy miért is hiszünk el olyan dolgokat, amelyek nem igazak. A hiszékenység és hiedelmeink természetét járjuk körbe Philip Fernbach TEDx-es előadása nyomán zen szempontból.Az előadás mottója:
„Lehet, hogy elég sokat tudsz egy témáról ahhoz, hogy elhidd, hogy igazad van, de nem elég sokat ahhoz, hogy tudd, tévedhetsz.”
Részlet a riportból:
” …Több szellemi alázat szükséges ahhoz, hogy megnyissuk az elménket annak a lehetőségnek a felvetése előtt, hogy ezeknek a hamis hiedelmeknek egy része valószínűleg csak a saját környezetünkben, közösségeinkben él. Használjuk ki azt a lehetőséget, hogy beszédünk és gondolkodásunk minőségén javítsunk, hogy felismerjük és megértésük határait, felbecsüljük, hogy hitünk mennyiben függ a körülöttünk lévők nézeteitől…” -
A szerző saját előadásában - Zenakadémia
-
A szerző saját előadásában
-
A szerző saját előadásában
-
Mireisz László: A digitális galaxis guruja
Elmondja: Kövesdi László (Megjelent, Zen Tükör, 2019. ősz)