エピソード
-
Saša Michailidis se ptá Jana Adámka ze Sdružení Nového Města pražského a architekta, urbanisty Petra Kučery, který se podílel na projektu revitalizace Václavského náměstí. Z pražského Václavského náměstí je stále staveniště, rekonstrukce je v plném proudu. Jak lokalitu ovlivní znovuzavedení tramvajové dopravy? Jak to dopadne se sloupy trakčního vedení pro tramvaje? Co proměna Václaváku přinese rezidentům, domácím i zahraničním návštěvníkům?
-
Vítězslav Nezval je určitě jednou z největších postav naší literatury minulého století. Geniální básník, prozaik a překladatel. Jeho rozsáhlé dílo začíná za první republiky a vrcholí v komunistické éře, kdy byl považován za prominenta režimu. Jaké rozpory provázely jeho život a dílo? Odpovědi hledá spisovatelka Krystyna Wanatowiczová v obsáhlém díle s názvem Nezval. Básník a jeho syn. Novinka vychází 17. října v nakladatelství Kodudek.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
Do polštiny přeložil scénáře Formanových, Passerových i Papouškových filmů, Havelkovy „Vlastníky“ i libreto k Janáčkově opeře „Z mrtvého domu“. Mluví plynně česky a zazářil v hlavní roli Cieslarova filmu „Pramen života“. Česká kultura ho velmi inspiruje, v Polsku je jejím ambasadorem. Připadá si někdy v Polsku jako Čech? A co má rád na naší rozhlasové tvorbě? Ptá se Michal Bureš.
-
Vystupte z řady, buďte sama sebou! – nabádá mě při podzimním brázdění ulic ixtá podobná reklama. V pojetí toho podsvíceného plakátu „být sama sebou“ neznamená nic jiného než koupit si tuctové šatky, které vyprodukovaly bezejmenné a špatně ohodnocené šičky někde v Bangladéši ve statisících kusech.
-
Strom jako společenská bytost, němý posluchač, nositel nadpřirozených schopností. Z vídeňského Belvederu se do Alšovy Jihočeské galerie přesunula unikátní výstava Let It Grow Again! věnovaná reflexi stromu v umění. Kurátorsky ji připravil Miroslav Halák, k vidění je na ní i artefakt slovenské umělkyně Helen Tóth. V ArtCafé je doplnil ředitel galerie Aleš Seifert. S Hanou Slívovou mluvil i o nové galerijní budově.
-
Saša Michailidis se ptá designéra, majitele firmy mmcité Davida Karáska a designérky, zakladatelky firmy Karlen Furniture Petry Mlejnkové. Český nábytkářský průmysl má slavnou historii, ale i zajímavou současnost, o které se možná ví méně, než by si celý obor zasloužil. Jak si dnes stojí český nábytek? Jaké jsou jeho ambice a jak se mu daří v zahraničí?
-
Jeden z předních evropských souborů s mezinárodním obsazením vede od jeho založení roku 2001 a spoluvytváří jeho styl i umělecké směřování. „Vyprávím, hraju, jsem přítomná, ale zároveň jsem na špičkách. Tak fungují všichni v NIE,“ říká ve Vizitce. Jak autorský soubor hledá příběhy, které nás všechny spojují? A jaká byla cesta ze sokolovny ve Mšeně do vyprodaného Sydney Opera House? Ptá se Karolína Koubová.
-
Blízkovýchodní rozhlasový reportér Karel Beran přijede kvůli domnělé nevěře své ženy tajně domů. Vzápětí ale v zemi, odkud reportuje, vypukne revoluce. Novinář se tak nemůže vrátit, a roztáčí se série bláznivých a absurdních situací. To je výchozí situace snímku Výjimečný stav. V hlavních rolích: dezinformace, podvody a žurnalistické svědomí. A tohle všechno zabaleno v čisté komedii. Právě veselohru chtěl režisér Jan Hřebejk natočit.
-
Kdykoliv se Denis objeví, donese nějakou zajímavou nahrávku nebo knihu. Denis je kamarád z Minnesoty a na tyhle věci má vážně čuch. Sleduje počínající trendy jakousi vnitřní lupou, takže o nich ví ještě předtím, než společensky převládnou. Bere to jako jistý druh proroctví do našich časů.
-
Saša Michailidis se ptá filozofa Václava Němce z FF UK a moderátora podcastu Kecy a politika, experta na politický marketing Petrose Michopulose. Akcent o slovu hoststvo, kterému předcházela vltavská úvaha filozofa Tomáše Koblížka, vyvolal plno reakcí na sociálních sítích. Ale je to v podstatě jen kapka v moři sporů ve veřejném prostoru. A to i v oblasti kultury. Vzpomeňme třeba kauzy Mornštajnová vs. Toy Box nebo petice proti AVU. Proč neumíme konstruktivně debatovat?
-
Film Mord, kterým zaujal ve Varech, je pro něj o strachu ze samoty a neschopnosti komunikovat se svými blízkými. „Uvědomil jsem si, že pokud nepřestanu některé věci dělat, zůstanu sám. To je strach rovný strachu ze smrti,“ říká ve Vizitce. Jak by dnes producent vnímal scénář filmu Intimní osvětlení, které má z Nové vlny rád? A co do filmů přinese AI? Ptá se Ondřej Cihlář. Repríza z 10. září 2024.
-
Krištof Kintera (1973) je výrazný český sochař a multimediální umělec. Vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Jiřího Lindovského, Aleše Veselého, Michaela Bielického a Milana Knížáka. Postgraduál absolvoval v letech 2003–2004 na Rijksakademie van beeldende kunsten v Amsterdamu. Je také spoluzakladatelem experimentálního prostoru NoD nad legendárním pražským klubem ROXY.
-
Zaválo mě to do údolí francouzské řeky Vézèry. Až mě zaskočilo, jak blízko jsem se ocitl slavným jeskyním. Na jejich stěnách před 20 tisíci lety pravěcí lovci zachytili zvířata, která se proháněla po okolní, chladné prérii – bizony, divoké koně, obří jeleny, chlupaté nosorožce…
-
Saša Michailidis se ptá šéfredaktora Deníku Referendum Jakuba Patočky a šéfredaktora Voxpotu, reportéra Vojtěcha Boháče. Press Play Prague, první ročník filmového festivalu o novinářích a novinářkách, hostilo pražské kino Atlas. Jak jsou zobrazováni žurnalisté ve filmu? Jaká je realita? Jak silná je dnes u novinářů obava ze ztráty nezávislosti? Jak jejich práci komplikují dezinformace?
-
Komplikovaná, zádumčivá osobnost, která toužila po životní harmonii, ale nevěděla, jak na ni. Také zábavný společník, skvělý skladatel, pianista a zpěvák, v jehož písních se pravidelně zastavoval čas. Bulisovi vychází první LP, které jeho dcera Lucie pojmenovala optimisticky Slunce na peřinách. O Bulisovi, ale také o její cestě za divadlem, hudbou a profesí zdravotního klauna s ní v ArtCafé mluvila Hana Slívová.
-
Písničkář Vladimír Merta hovoří o překvapivé kvalitě hlasu ve vysokém věku, o tom jak pracuje na písňových textech a že jeho přání jsou veskrze prostá.
-
Nepíše primárně pro to, aby mělo jeho dílo úspěch. Pro své knihy hledá čtenáře naladěné na stejnou vlnu. Kombinuje různé žánry a miluje oxymorony. „Pravá chvíle na psaní přichází se soumrakem. Slůvka ve mně začínají zrát na to, abych je vynesl z říše idejí do přeludného světa hmoty,“ říká ve Vizitce. Proč je práce copywritera úředničina a co je úžasné na hororu? Ptá se Karolína Koubová.
-
Od ledna do dubna příštího roku se v Praze uskuteční 16. ročník Festivalu hudebního divadla OPERA 2025. Jde o reprezentativní přehlídku operních inscenací z téměř všech českých a slovenských kamenných divadel, festival ale přivítá i projekty alternativních tvůrců. Podrobnosti nám sdělila ředitelka festivalu Lenka Šaldová a umělecký ředitel operního souboru Jihočeského divadla Tomáš Ondřej Pilař.
-
Česko má dalšího studentského Oscara. Konkrétně ho získali tvůrci ani ne půlhodinového dobového dramatu Krajan. Jeho příběh se odehrává o poslední silvestrovské noci druhé světové války v Sudetech. Do chalupy staršího vdovce, Čecha, přijde důstojník SS, který tu hodlá strávit dobu opravy porouchaného auta. A atmosféra postupně houstne…
- もっと表示する