エピソード
-
W dzisiejszym odcinku ważnych rozmów Kaja gości Misię Furtak – kompozytorkę, wokalistkę, basistkę – która opowiada o kulisach i powolnych zmianach polskiej branży muzycznej. Rozmowę prowadzi Kaja GagatekAudycję realizował Tomek Racławski i Mateusz DomarskiDo usłyszenia za dwa tygodnie!
-
エピソードを見逃しましたか?
-
W dzisiejszym odcinku Kaja Gagatek rozmawia z wiceministrem funduszy i polityki regionalnej Janem Szyszko, który brał udział w konferencji ważnych spraw NextGen: Przyszłość w Unii.Po co nam dziś Unia Europejska i jaka jest jej przyszłość? Czy Unia, do której chcieliśmy dołączyć jest Unią, w której jesteśmy? Na te i inne pytania odpowiada wiceminister polskiego rządu w przededniu Dnia Europy i 20 rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.Nagranie realizowali chłopaki z Moffy Digital Rozmowę prowadzi Kaja Gagatek z fundacji ważne sprawyKonferencja NextGen jest współfinansowana przez Unię Europejską
-
W dzisiejszym odcinku Kaja Gagatek gości Anię Lalkę (@anialalka) – dziennikarkę, z którą rozmawia na temat popkultury. Popularne trendy, jak się dziś wybić i gdzie odkrywać nową muzykę – o tym wszystkim usłyszysz w 6. odcinku ważnych rozmów.realizacja nagrania: Tomek Racławski i Mateusz Domarskimontaż: Mateusz Domarski
Po więcej ciekawych treści zajrzyj na naszego instagrama:
https://www.instagram.com/wazne_sprawy?igsh=NW50eTY5amt5cTF4
Do usłyszenia za dwa tygodnie!
-
W czwartym odcinku ważnych rozmów Kaja rozmawia z Kamilem Błochem, członkiem Grupy Performatywnej Chłopaki. Poruszają tematy samotności, oczekiwań i tego, czym w ogóle jest męskość. Koniecznie sprawdźcie media Chłopaków (Instagram: @grupaperformatywnachłopaki)Nagranie Zrealizował Tomek Racławski i Mateusz DomarskiO szczegółach i zapowiedziach kolejnych odcinków dowiesz się więcej na naszym Instagramie @waznesprawy Do zobaczenia za dwa tygodnie!
-
W trzecim odcinku rozmawiamy o kulisach polskiego Sejmu i polityki. Czy politycy się lubią? Kiedy w Sejmie gra muzyka? Z którym politykiem rozmawia się najlepiej? Na te i inne pytania odpowiada Ola Walczak z kanału Orientuj.się
Rozmowę prowadzi Kaja Gagatek
Nagranie Zrealizował Tomek Racławski i Mateusz Domarski
-
W dzisiejszym odcinku rozmowa z twórcą teledysków, fotografem, artystą wizualnym i dyrektorem kreatywnym znanym jako @nghtlou. Rozmawiamy o jego drodze i współczesnej estetyce. Wszystko po to, by lepiej rozumieć rzeczywistość!
Rozmowę prowadzi Kaja Gagatek.
---nghtlou znajdziecie tutaj:https://www.instagram.com/nghtlou
https://nghtlou.com/---więcej od ważnych spraw:instagram: https://www.instagram.com/wazne_sprawy/tiktok: https://www.tiktok.com/@_waznesprawywww: https://waznesprawy.org/spotify: https://open.spotify.com/show/47Lwjpm9zbekgTT9Mu2JtB?si=6efefa888a7e4b95
-
W tym odcinku rozmawiamy z deweloperką Pauliną Chmielewską (ig: @ekspertodnieruchomosci), o tym, jak wygląda rynek mieszkań. Paulina opowiada o tym, co się teraz dzieje w branży, jakie są ceny mieszkań i co może się zmienić w przyszłości. Sprawdzamy, czy kupno własnego mieszkania to coś, o czym możemy jeszcze marzyć.
Na podcast zaprasza Kaja Gagatek
-
Wartości w polskiej szkole.Jakie postawy powinien kształtować system edukacji (i czy w ogóle powinien)?W sesji dyskusyjnej wzięli i wzięły udział:prof. dr hab.Barbara Fatygadr hab. Piotr T. Nowakowskidr Jędrzej WitkowskiAleksandra Pospieszałowska-SkuzaSpotkanie prowadziła Iga Karasińska z Fundacji ważne sprawy.Sesja dyskusyjna była częścią konferencji Stan młodych 2023, która odbyła się w Warszawie 14 czerwca 2023 roku.Współfinansowane przez Unię Europejską
-
Czy polska neoliberalna kultura pracy ponad siły jest w ogóle możliwa do podważenia? Czym jest dla nas praca teraz, a czym chcielibyśmy, żeby była? O tym i nie tylko dyskutowali: Piotr Ikonowicz, Damian Matkowski, prof. Mikołaj Lewicki
-
Czy możliwa jest współpraca deweloperów z samorządami? Jakiej polityki mieszkaniowej potrzebują młodzi? Czy państwo jest zdolne do budowy mieszkań? O tym i nie tylko dyskutowali: prof. dr hab. Marek Bryx, dr Jan Śpiewak, Paulina Chmielewska, Zuzanna Mielczarek.Spotkanie moderował Tomek Racławski.
-
Czym jest życie publiczne? Jakimi zasadami polskie społeczeństwo kieruje się w debacie publicznej? i czy zawsze było tak źle.
O tym i nie tylko rozmawia Kaja Gagatek z prof. Antonim Dudkiem.
-
Zapraszamy do odsłuchu nagrania dyskusji eksperckiej, którą przeprowadziliśmy 15 czerwca 2023 na Uniwersytecie Warszawskim.---Więcej o spotkaniu:Świat zaczyna rozumieć możliwości sztucznej inteligencji, Chat-GPT zaczyna pisać za nas prace zaliczeniowe, a my zapraszamy Was na kolejne spotkanie z cyklu Przestrzeń Młodych. Tym razem porozmawiamy z ekspertkami i ekspertem z branży nowych technologii i zapytamy, czy na serio jesteśmy świadkami rewolucji, jakich zmian się spodziewać i czy za kolejne pół roku AI będzie mogła wszystko. Poruszymy też temat potrzeby tworzenia regulacji prawnych sztucznej inteligencji, pomysłów i wyzwań w tym zakresie.Gościmy:➡️ Sandrę Kublik (Cohere)➡️ Filipa Konopczyńskiego (Fundacja Panoptykon)➡️ Sylwanę Kaźmierską (Digica)Spotkanie moderował Tomasz Racławski, fundacja ważne sprawy.
Niestety pod koniec rozmowy sprzęt odmówił nam współpracy i ostatnie pytania od publiczności nie zostały nagrane.---Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Przestrzeń Młodych" współfinansowanego przez Unię Europejską.
-
Zapis dyskusji eksperckiej, która odbyła się 30 marca 2023 na Wydziale Neofilologii UW w ramach projektu Przestrzeń Młodych zorganizowanego przez Fundację ważne sprawy.Życie w świecie nieustannych kryzysów, konfliktów i niezliczonych możliwości, które okazują się być czystą fikcją, staje się coraz większym wyzwaniem dla dobrostanu psychicznego (szczególnie) młodych ludzi. Niestety, przy tym system ochrony zdrowia psychicznego, przede wszystkim dzieci i młodzieży, ciągle pozostawia wiele do życzenia. W związku z tym zastanawiamy się:🔹 Jak radzić sobie z rzeczywistością, w której przyszło nam żyć?🔹 Jak dbać o siebie i innych, by zapobiegać kryzysom zdrowia psychicznego, a nie reagować, gdy jest już za późno?🔹 Czy może faktycznie jesteśmy rozedrganym pokoleniem, pozbawionym nadziei na lepsze jutro?Na te i inne pytania związane z zapobieganiem kryzysom zdrowia psychicznego wśród młodych ludzi odpowiedzieli:➡️ dr Joanna Krzyżanowska - Zbucka, Ordynator Oddziału Zapobiegania Nawrotom Instytutu Psychiatrii i Neurologii. Obecnie, poza pracą w szpitalu i w poradni, działa w zarządzie Fundacji eF Kropka zajmującej się zapobieganiem wykluczeniu społecznemu osób z doświadczeniem choroby psychicznej.➡️ Janusz Schwertner, polski dziennikarz i publicysta, od 2013 związany z portalem Onet.pl, a od 2021 także z Newonce.radio. Wykładowca dziennikarstwa na warszawskim SWPS.➡️ Michalina Muszyńska, Lekarka Medycyny Stylu Życia dypl. IBLM, studentka neuropsychologii, prowadząca profil edukacyjny na Instagramie (@michalalalina).Dyskusję poprowadziła niezastąpiona Kaja Gagatek (Fundacja ważne sprawy).---Więcej od ważnych spraw: Instagram: https://www.instagram.com/wazne_sprawy/ Tik-Tok: https://www.tiktok.com/@_waznesprawy Facebook: https://www.facebook.com/waznesprawy.org Twitter: https://twitter.com/wazne_sprawy ---Projekt Przestrzeń Młodych współfinansowany jest przez Unię Europejską.
-
Katastrofa klimatyczna jest faktem i nie mamy czasu, by dłużej uciekać od przyjęcia za nią odpowiedzialności. Skala wyzwań jest jednak ogromna i rezygnacja z picia przez słomkę, nie będzie wystarczającą odpowiedzią. Wobec nieskuteczności kolejnych porozumień ws. klimatu, zastanawialiśmy się kto odpowiada za taki stan rzeczy, na kim naprawdę spoczywa odpowiedzialność za opracowanie i wdrożenie zmian oraz jakie działania są najskuteczniejsze. Naszych gości zapytaliśmy o to, jak sektor rządowy może współpracować w tym obszarze z biznesem i jaka w tym wszystkim rola zwykłych - szczególnie młodych - konsumentów, którzy najbardziej odczują skutki. Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy i uczestniczki panelu, czyli Jakub Wiech (Wiechography), Tomasz Morozgalski (@generalnie.to), Sylwia Łyskawka (Młodzieżowa Rada Klimatyczna), Franek Sterczewski (Koalicja Obywatelska), Łukasz Budyta (uczestnik spotkania lokalnego projektu Stan Młodych 2022). Za moderację odpowiadała Agnieszka Wąglorz.
-
Podział na Polskę A i Polskę B wydaje się archaiczny, ale to nie znaczy, że okopy wojny polsko-polskiej zostały zasypane, a istniejące różnice zanikły. Rozmawiamy o tym, gdzie aktualnie przebiega linia sporu i jakich spraw dotyczy. Zastanowiliśmy się, czy są jeszcze sprawy tak ważne, że partyjny podział ich nie dotyczy? Podczas konferencji Stan Młodych 2022 prof. dr hab. Magdalena Środa (Wydział Filozofii UW), Daria Chibner (Klub Jaggieloński), Marcin Woźniak (Optimum Pareto) i Kacper Parol próbowali również odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje trzecia droga i sposób, by młodzi uniknęli polaryzacji. Dyskusję moderował Piotr Nowak.
-
"Pandemia zmusiła świat do natychmiastowego wdrożenia wirtualnych substytutów niemal wszystkich elementów życia społecznego. Oparcie się na internetowej symulacji większości kontaktów międzyludzkich trwa niejako do teraz, odciskając swoje piętno na wszystkich, jednak w szczególności na dzieciach, młodzieży i młodych dorosłych. System edukacji online nie był w stanie rozwinąć nie tylko pełnej wiedzy i umiejętności, ale także zapewnić młodym formatywnych doświadczeń społecznych i przestrzeni do rozwoju kompetencji interpersonalnych. Jak załatać te dziury? W jaki sposób spłacimy koszt nagłego wzrostu cyfryzacji edukacji? Na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy panelu pt.: „Życie społeczne po pandemii. Jak zwrócić młodym ludziom stracone lata” podczas konferencji Stan Młodych 2022, czyli Rafał Lew-Starowicz (EdTech Poland Foundation), Artur Gębka, Dorota Łoboda (Rodzice Mają Głos) oraz Julia Kaffka (uczestniczka spotkania lokalnego projektu Stan Młodych 2022)." Dyskusję moderował Ben O'Connor.
-
Żeby nadążyć za nowoczesnością, musimy uczyć się przez całe życie. Każdego dnia na świecie powstają i rozwijają się nowe technologie, o których większość społeczeństwa nie wie prawie nic, a które będą miały bezpośredni wpływ na każdego z nas. Rynek pracy zmienia się diametralnie i oczekuje od nas kompetencji, których nie rozwijamy w szkole. Polski system edukacji państwowej, który kształci każdego i każdą z nas przez min. 12 lat życia, nie jest w stanie nadążyć za zaawansowanymi zmianami nie tylko na rynku pracy, ale też po prostu - na świecie. Jak to zmienić? A może wcale nie takie jest zadanie systemu - może powinien uczyć nas wrażliwości, radzenia sobie z emocjami i budowania zdrowej relacji z drugim człowiekiem? Czym jest szkoła demokratyczna i dlaczego nauczyciele też powinni zmieniać buty w szatni?
O tym i nie tylko rozmawiają: prof. dr hab. Marcin Matczak - WPiA UW, dr Iga Kazimierczak - #WolnaSzkoła, dr hab. Marta Rakoczy - IKP UW, Sebastian Peret - @maturalni.com, Satia Rożynek - deLAB UW oraz Paulina Niedziółka - uczestniczka spotkania #stanmłodych w Warszawie, moderacja: Zuzanna Szott.
- もっと表示する