エピソード
-
Roboty są z nami od wielu dekad - głównie za sprawą popkultury, ale dopiero w ostatnich latach dzięki postępom w inżynierii, sztucznej inteligencji czy samej robotyce.
Dlaczego początek 2025 roku to najlepszy czas żeby przyjrzeć się temu zjawisku? Co intryguje, ciekawi i fascynuje nas w robotach? Gdzie widzimy przecinkę z popkulturą, a gdzie robotyka wprowadza powiew świeżości? Jakie projekty warto obserwować?Na te pytania i inne znajdziecie odpowiedź w naszym odcinku. Wszystkie materiały wymienione w odcinku znajdziecie tutaj.
-
Rok 2024 na pewno nie należał do nudnych. Co wydarzyło się w technologiach? Jak konsumenci zareagowali na premierę Apple Vision Pro? Czego mogliśmy doświadczyć i co mogliśmy zaobserwować podczas wyborów prezydenckich w Stanach? Co ma wspólnego Bambi z pracą Donalda Trumpa w Macu? Czy AI zjada świat? Jak wyglądają zdjęcia z końca świata? Oraz jak memetyka działa w sprzężeniu z jednym z najgłośniejszych w tym roku morderstw?
Tego wszystko dowiecie się z naszego ostatniego w tym roku już odcinka. W bonusie dołączamy też parę ciekawostek z raportu dotyczącego pewnego serwisu dla dorosłych 😉. Zapraszamy!
Tu znajdziecie materiały wymienione w odcinku.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
Tym razem na antenie “kłócimy się” o najgorętszy trend AI nadchodzącego 2025 roku – czyli o Agentów (a może agenty?) AI. Czym w ogóle są lub będą, czy wyręczą nas w coraz większej ilości wyspecjalizowanych zadań i co nowego przynoszą w świecie technologii?
Rozprawiamy też o tym, czy to początek ery “AI As a Service” i czy 90% ruchu w sieci to wkrótce będą działania Agentów AI? Nie zabraknie też gorących dyskusji na temat generative search, roli Perplexity i tego, jak ten nowy sposób wyszukiwania przewróci do góry nogami paradygmat naszych interakcji informacji. W końcu zastanawiamy się nad tym co wygra w przyszłości – usług AI czy human-based? Zapraszamy!
Materiały wymienione w odcinku znajdziesz tutaj.
-
Czy październik to najlepszy moment na to, aby zagłębić się w świecie horroru? Oczywiście! Dziś z naszego odcinka dowiesz się m.in.:
Jak horror wpływa na trendy i jakie trendy związane z horrorem antycypujemy? Dlaczego body horror jest na fali? Gdzie szukać inspiracji i sygnałów trendowych związanych z horrorem? Co warto obejrzeć żeby wgryźć się w gatunek 😉Materiały wymienione w odcinku znajdziesz tutaj.
-
Po krótkiej przerwie wracamy - tym razem z field-researchowymi wnioskami z WaysConf, Digital Cultures oraz Power On Conference. Z tego odcinka dowiesz się m.in.:
Dlaczego nadchodzi najlepszy czas na wykłady związane z AI? Co o GenAI mają do powiedzenia osoby kreatywne i jak realnie wpływa na ich pracę? Jak wyglądają case-study implementacji trendów na masowym produkcie cyfrowym? Dlaczego warto wychodzić ze swojego badawczego safe-space?Materiały dodatkowe znajdziesz pod tym linkiem.
-
Czy potężne narzędzia GenAI dostępne w nowych smartfonach zmienią oblicze fotografii, jak kiedyś Photoshop? Czy brak zaufania do fotografii z outlierowego podejścia, stanie się standardem? Te tematy poruszamy w pierwszej, aby potem skoczyć do przyszłości treści rozrywkowych. Tu rozkładamy na czynniki pierwsze technologiczne podejście do tworzenia tego typu contentu, patrzymy na nowe trendy oraz sprawdzamy czy krótkie formy video są tak bardzo wciągające jak mówią dane. Pamiętaj, że wszystkie wymienione materiały znajdziesz pod tym linkiem.
Zapraszamy do słuchania!
-
Koniec wakacji to czas, w którym zabieramy się ponownie do pracy, często też patrzymy na to, co udało nam się osiągnąć w pierwszej połówce roku i planujemy kolejny czas.
Usiadłyśmy do kolejnego odcinka z myślą, aby podejść do tematu edukacji i planowania (tutaj dzielimy się z Moniką swoimi narzędziami), a po drugie opowiedzieć trochę o tym, jakie są nasze plany na kolejny rok, gdzie szukamy inspiracji, oraz gdzie będzie można nas spotkać na jesieni 2024 roku. Linki do wszystkich wydarzeń oraz narzędzi wymienionych w odcinku znajdziecie tutaj.
-
W dzisiejszym cyfrowym świecie każde kliknięcie, każde pobranie aplikacji i każdy zakup nowego urządzenia ma swoje konsekwencje. Czy zastanawialiście się kiedyś, jaki wpływ na środowisko ma Wasza aktywność online? W najnowszym odcinku naszego podcastu zagłębiamy się w fascynujący świat cyfrowej ekologii z naszym gościem, Joanną Murzyn - ekolożką technologii, pasjonatką ruchu open source i badaczką etyki hakerskiej.
Z audycji dowiesz się m.in. o:
Jak zakup nowego smartfona może wpłynąć na środowisko? Znaczeniu świadomości ekologicznej w pracy z technologią Roli Open Source i Linuxa w zrównoważonym rozwoju technologicznym Wpływie decyzji projektowych w aplikacjach i stronach internetowych na cyfrową ekologię Dlaczego ruch Open Source jest kluczowy dla przyszłości technologii Rekomendacjach dotyczące przyjaznych środowisku aplikacji Świadomym korzystaniu z technologii i minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko Metodach analizy własnego śladu cyfrowego Znaczeniu codziennych wyborów technologicznych dla globalnego ekosystemu Czym jest "susza danych" i jak jej przeciwdziałać Roli danych syntetycznych w ekologii cyfrowejZapraszamy do wysłuchania tego fascynującego odcinka, który zmieni Wasze spojrzenie na codzienne korzystanie z technologii! Pełna lista wspomnianych narzędzi oraz materiałów tutaj.
-
Jakiś czas temu świat oszalał na punkcie Metaversum. Byliśmy świadkami przebrandowienia się gigantów takich jak Facebook na Metę, a także wielkich obietnic dotyczących pracy, zabawy czy innych aktywności, które miały się odbywać w tych wirtualnych przestrzeniach. Hype na Metaverse został zastąpiony przez Generative AI, ale nie oznacza to, że nic tam się nie dzieje.
W dzisiejszym odcinku będziemy przyglądać się największym na świecie platformom metaversowym. Prowadzimy rozmowę, która jest w pewnym sensie wstępem do tego bardzo rozległego tematu, dając podwaliny kolejnym dyskusjom i naszym wspólnym rozmowom na ten temat. Pokazujemy, dlaczego platformy takie jak Roblox, Fortnite, Minecraft czy Zepeto są ważne. Nie tylko jako miejsca, w których można przyjść i w coś zagrać, ale także jako przyszłościowe platformy dla e-commerce'u czy jako baza dla budowania pewnego rodzaju zachowań społecznych.
Lista materiałów tutaj.
-
W tym odcinku, po emocjach związanych z tegorocznym otwarciem Igrzysk Olimpijskich, zagłębiamy się w fascynujący świat olimpijski i jego znaczenie we współczesnym kontekście. Rozważamy, czy w 2024 roku, oprócz tradycyjnych komentatorów sportowych, powinniśmy również uwzględnić perspektywę ekspertów kulturalnych, aby lepiej zrozumieć wielowymiarowość tego wydarzenia.
Zastanawiamy się nad naturą ceremonii otwarcia - czy to wyłącznie sportowe widowisko, czy może niesie ze sobą głębsze przesłanie? W obliczu licznych konfliktów na świecie, dyskutujemy o zasadności organizowania tak wielkiej imprezy i jej potencjalnym wpływie na globalne postrzeganie bieżących problemów.
Poruszamy również kwestię ekologiczną - czy w dobie kryzysu klimatycznego organizacja Igrzysk jest uzasadniona z punktu widzenia zasobów i kosztów? Na koniec, analizujemy innowacyjne podejście do tegorocznej ceremonii otwarcia, która wyszła poza tradycyjne ramy stadionu, prezentując piękno i różnorodność paryskich ulic.
Materiały dodatkowe znajdziesz pod tym linkiem.
-
Dlaczego warto słuchać podcastów? Czy jest to format, który się rozwija, czy raczej stoi w miejscu? I najważniejsze – jakich podcastów słuchamy!
W tym jakże wakacyjnym odcinku podzielimy się paroma danymi z podcastowego świata oraz wrzucimy nasze wakacyjne polecanki – nie tylko z zakresu technologii! Znajdzie się też coś dla entuzjastów gier, fanów familijnych tematów, osób żądnych wiedzy, czy nawet filozofii. Zapraszamy! Pełną listę linków znajdziecie tutaj. -
Dziś na warsztat bierzemy raport Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2024 od Reutersa i na jego podstawie przyglądamy się kondycji dzisiejszych mediów.
Zastanowimy się, jak ważne są one w dzisiejszych czasach, patrząc m.in. na najważniejsze wydarzenie ostatnich tygodni, czyli zamach na Donalda Trumpa, zmiany na rynku mediowym oraz protesty przeciwko hegemonii Big Techów w kontekście dystrybucji treści.
Przyjrzymy się także nowoczesnym metodom, które media wykorzystują, aby dotrzeć do masowego, zwłaszcza młodego, odbiorcy. Zapraszamy!
Wszystkie materiały wymienione w odcinku znajdziecie tutaj.
-
Jak nowe technologie wpływają na produkcje filmowe? Od kiedy sztuczna inteligencja towarzyszy osobom twórczym w tworzeniu produkcji filmowych i czy ta rewolucja zaczęła się dopiero od GPT-3.5? Dlaczego warto oglądać filmy, które zajmują się tematyką sztucznej inteligencji? Jak Octopus Film Festival zaimplementował rok temu rozwiązania oparte na SI, aby prowadzić prelekcje przed pokazami?
Na te oraz inne pytania odpowie nasz gość, Jarek Tokarski, filmoznawca i kinofil, rezyser, producent kreatywny, wykładowca kierunku Produkcja Form Audiowizualnych Uniwersytetu Gdańskiego, podcaster w uśpieniu (Celuloid i światło), krytyk technofobii, piewca progresu czyli transhumanista. Dodatkowo też, kurator Octopus Shorts – międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych na Octopus Film Festival, gdzie w 2023 roku prelekcje do cyklu filmów o sztucznej inteligencji wygenerowane zarówno w tekście jak i audiowizualnie prezentowały awatary.
Pełną listę linków do materiałów wymienionych w podcascie znajdziesz tu.
-
Dlaczego warto oglądać filmy w kinie? Czy o Web3 warto jeszcze czytać w 2024 roku?Jakie książki polecamy na urlop? Dlaczego nie warto patrzeć na premiery filmowe tylko przez pryzmat weekendu otwarcia? Co ostatnio ciekawego przeczytałyśmy? Co ostatnio ciekawego oglądałyśmy? O tym w kolejnej odsłonie Mediateki Nerda!
Wszystkie linki oraz materiały wymienione w podcascie znajdziesz tutaj.
-
Czym jest phygital? Dlaczego warto zainteresować się tym tematem? Dlaczego ta nazwa w kontekście raportu "Żyjesz w phygitalu, ale o tym nie wiesz" może być myląca?
Dziś razem przyglądamy się raportowi "Żyjesz w phygitalu, ale o tym nie wiesz", którego autorami są osoby badawcze i analityczne z firmy FutureMind. Patrzymy na to, co interesuje polskich odbiorców, dlaczego ten temat wydaje się intrygujący i jak warto myśleć o phygitalu w kontekście społeczeństwa, które ma różne potrzeby, składającego się z różnych grup społecznych.
Materiały dodatkowe znajdziesz tutaj.
-
Maj to czas konferencji, spotkań i networkingu. Odwiedziłyśmy dwie z nich: poznański Impact oraz gdański Infoshare.
W tym odcinku rozmawiamy m.in. o tym:
Jak te konferencje się różnią? Czy zainwestować środki aby pojawić się na którejś z nich? Jak mogą wpłynąć na przyszłość rynku konferencyjnego w Polsce? Jak na tego typu wydarzenia patrzą różnego rodzaju osoby - od startupowych founderów po analityczki?Zapraszamy do słuchania.
Materiały dodatkowe znajdziesz tutaj.
-
Dziś zabierzemy Was do świata generacji Z, a to wszystko za sprawą niezwykle intrygującego eseju "A Time We Never Knew", autorki Freyii Indii. Co to Anemoia? Dlaczego Generacja Z tęskni za czasami, których nigdy nie przeżyła? Skąd rosnąca popularność VHSowych nagrań na Youtubie czy TikToku? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w tym odcinku!
Wszystkie materiały dodatkowe znajdziesz pod tym linkiem.
-
Odcinek powstał we współpracy z marką Pepsi Zero [współpraca płatna]
Tym razem zapraszamy Was na odcinek specjalny „Wycinków z przyszłości”, w którym w partnerstwie z marką Pepsi Zero przybliżamy zjawisko Vtubingu i Vtubera. Opowiadamy o tym, czym jest i skąd pochodzi Vtubing, dlaczego ten azjatycki trend staje się coraz bardziej popularny globalnie i jak rozwija się dziś rynek wirtualizacji tożsamości. Analizujemy, jak biznes coraz ciekawiej eksperymentuje z gaming marketingiem, wirtualnymi postaciami i nowymi formami rozrywki. Przybliżamy aktywację rebredningową Pepsi, w której do komunikacji Pepsi Zero wykorzystano gaming. Pepsi to pierwsza marka w Polsce, która zdecydowała się stworzyć Vtubera, będącego jednocześnie ich wirtualnym influencerem. I wreszcie — spoglądamy też w przyszłość płynnych tożsamości, awataryzacji cyfrowej kultury i zadajemy pytanie: czy mój kolega w pracy będzie wkrótce awatarem?Wszystkie linki znajdziesz tutaj.
-
Czy można wydrukować bekon? Czy wydrukowane na drukarce 3D buty są interesującą alternatywą dla komercyjnych masowych produkcji? Czy warto korzystać z rozwiązań GenAI przy pracy kreatywnej? Dlaczego w 2024 wydawanie papierowego magazynu ma sens i czym kierować się obserwując przyszłość?
O tym wszystkim opowie nam nasz dzisiejszy gość, czyli Zulu Kuki. Człowiek składający się z druku 3D, miłości do motoryzacji, mody, butów oraz japońskiej popkultury.Kuki przeprowadzi nas nie tylko przez proces druku 3D, ale też opowie o swoich projektach kreatywnych oraz podzieli się tym, co najbardziej zaskoczyło go w ostatnim miesiącu. Zapraszamy do słuchania!
Wszystkie dodatkowe linki znajdziecie pod adresem https://wycinkizprzyszlosci.pl/
-
979 stron a w nich prawie 700 trendów dotyczących zagadnień takich jak Sztuczna Inteligencja, Web3, klimat, Healthcare czy usługi finansowe. Tak prezentuje się w tym roku 2024 Trend Report od Future Today Institute. Raport onieśmiela, ale pomagamy w nawigowaniu po jego treściach, wyciągamy przykładowe tematy i pokazujemy jak wyciągnąć największą wartość z prawie tysiąca stron wiedzy. Mówimy także o tym dlaczego powinien towarzyszyć Wam przez cały rok.
Wszystkie wymienione linki znajdziecie na: https://tinyurl.com/wycinki oraz na http://wycinkizprzyszlosci.pl/
- もっと表示する