エピソード
-
Zakłady ubezpieczeń wspierają transformację energetyczną, a jednocześnie zabezpieczają przed skutkami zmian klimatu – w podcaście „Z nową energią o finansach” przekonywał doradca zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń Paweł Sawicki. Jest to swoiste sprzężenie zwrotne, gdyż firmy nieinwestujące w optymalizację pod kątem ekologii mogą z czasem stać się nieubezpieczalne.
Na tym, aby takich podmiotów było jak najmniej zależy też bankom. – Nie porzucimy, jako branża, pewnych typów klientów. Postrzegamy to jako fundamentalną zmianę całej gospodarki – podkreślił z kolei Tycjan Bielecki z Santander Bank Polska. Zaznaczył przy tym, że zasadnicze jest wsparcie firm przez branżę ubezpieczeniową. – Bez ubezpieczeń nie ma odpowiedniego zabezpieczenia wszystkich ekspozycji kredytowych – wyjaśnił.
-
Czym jest greentech, czy Europa się go boi i co musi zrobić Polska, by w greentechowym wyścigu wziąć udział - m.in. o tym rozmawiali w podcaście "Z nową energią o finansach" rozmawiali Adam Niewiński z OTB Ventures oraz Tycjan Bielecki z Santander Bank Polska.
Eksperci zgodzili się, że mamy potencjał do odnoszenia sukcesów w tym obszarze - świetnych inżynierów i bardzo dobre wydziały kształcące kolejnych. - Czasem brakuje jednak nieco odwagi do podjęcia rozsądnego ryzyka - ocenił Niewiński.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
Zmiana w kierunku elektromobilności nie dotyczy samego samochodu, ale całego systemu energetycznego: również wytwarzania i magazynowania energii oraz możliwości ładowania pojazdów - ocenia Bartosz Ziółek z Santander Bank Polska.
Ziółek wraz z Jackiem Nowakowskim z IVECO Polska na pytania o elektromobilność odpowiadali w podcaście "Z nową energią o finansach". Analizowali zarówno aspekty systemowe, środowiskowe, jak i ekonomiczne transformacji energetycznej w motoryzacji.
-
Bez termomodernizacji nie ma mowy o transformacji energetycznej – dlatego ten proces, choć czaso- i kosztochłonny jest tak jest tak istotny z punktu widzenia ESG. O tym, czym są „wampiry energetyczne”, o unijnych regulacjach w zakresie emisyjności budynków oraz o metodach termomodernizacji rozmawiali w podcaście „Z nową energią o finansach” Jan Ruszkowski ze Stowarzyszenia Fala Renowacji oraz Bartosz Toczony z Santander Bank Polska.
-
Liczenie śladu węglowego jest skomplikowane, ale nie tylko możliwe, ale też konieczne - a docelowo może być opłacalne. Pozyskanie jakościowych danych może trwać latami, gdyż komponentów, które trzeba przeanalizować jest wiele, często są rozproszone i trudne do precyzyjnego zmierzenia. Dobrym punktem wyjścia może być korzystanie z kalkulatorów śladu węglowego. Takie narzędzie opracował m.in. Santander.
Sama analiza jest jednak zaledwie punktem wyjścia. Kluczowe jest przełożenie wiedzy o emisjach na działania - przekonywali w podcaście "Z nową energią o finansach" Łukasz Dobrowolski z Fundacji Climat&Strategy oraz Tycjan Bielecki z Santander Bank Polska.
-
Pod względem cen energii elektrycznej Polska jest jednym z najdroższych krajów w Europie - przede wszystkim na rynku hurtowym. Co więcej, w związku z koniecznością poniesienia kosztów inwestycji, ceny te mogą jeszcze wzrosnąć. O tym, jaka przyszłość czeka polski rynek energii i jak będzie się on zmieniać, rozmawiali w podcaście "Z nową energią o finansach" Jakub Wiech z Energetyki24 oraz Bartosz Ziółek z Santander Bank Polska.
-
Polski przemysł generuje 1/5 naszego PKB i zużywa 40 procent energii w kraju. Ta zaś pochodzi głównie z paliw kopalnych. Ostatnie uprawnienia do emisji CO2 w systemie ETS zostaną wydane w 2039 roku, zatem na odejście od węgla mamy już tylko 15 lat. O wyzwaniach związanych z m.in. dekarbonizacją polskiej gospodarki, rozmawiamy w najnowszym odcinku podcastu "Z nową energią o finansach" realizowanym wspólnie z Santander Bank Polska.
-
Czym jest neutralność emisyjna i czym różni się od neutralności klimatycznej? A przede wszystkim – jak do niej dojść? Celem Unii Europejskiej jest osiągnięcie tej drugiej do 2050 roku. Czy jest na to szansa oraz jakie przełożenie na gospodarkę będą miały prowadzące do tego celu działania – o tym rozmawiamy w pierwszym odcinku podcastu „Z nową energią o finansach”, Gośćmi Magdaleny Krukowskiej byli Zofia Piwowarek, managerka ds. ESG z Santander Bank Polska oraz Gustaw Szarek z McKinsey.