エピソード
-
Rozmowa z asystentem SI wydaje się prosta. Ale czy na pewno taka jest? 🤔
Niby umiemy pisać, czytać, a także mówić i słuchać, ale żeby prowadzić efektywną rozmowę z asystentem i uzyskać dobre rezultaty, trzeba pamiętać o kilku kwestiach.
Opowiadam o nich w tym odcinku podcastu, a na koniec mam prezent. Ale o tym, jaki – dowiesz się, słuchając odcinka.
🔗 Wszystkie linki do dodatkowych materiałów, a także wersję tekstową, znajdziesz tutaj: https://ztechnicznego.pl/009
Życzę miłego odsłuchu! 🎧 -
Idealne aplikacje do pracy nie istnieją, ale warto wybrać takie, które będą nas wspierać, a nie przeszkadzać.
Dlatego w nowym odcinku podcastu dzielę się moją listą najważniejszych aplikacji, których używam na co dzień (głównie do pracy, ale nie tylko).
Być może, że któraś z nich pozwoli Ci lepiej zorganizować swoją codzienną pracę przy komputerze.
Zapraszam do słuchania – opis, linki do odsłuchu i wersję tekstową można znaleźć tutaj: https://ztechnicznego.pl/008
Miłego odsłuchu! 🎧 -
エピソードを見逃しましたか?
-
Czy tego chcemy, czy nie – Sztuczna Inteligencja, do której dostęp otrzymaliśmy w ostatnich miesiącach, zostanie z nami na długo.
Możemy się z tego powodu cieszyć lub martwić, ale trudno jest temu zaprzeczyć.
No a jeśli ma nam ona towarzyszyć w przyszłości, to może warto zastanowić się:
- Jak korzystać z niej mądrze – tak, aby nie zrobić sobie krzywdy?
- Jak wykorzystać ją do tego, żeby lepiej się rozwijać, a nie stopniowo tracić swoje najważniejsze umiejętności?
- Gdzie leży granica w korzystaniu z SI do wsparcia, a zwyczajnym oszukiwaniem ludzi i klientów?
O tym rozmawiamy w dzisiejszym odcinku.
--
Linki i dodatkowe informacje: https://ztechnicznego.pl/007 -
Produktywność w pracy przy komputerze można osiągnąć na wiele sposobów.
Niektóre z nich są z natury trudniejsze, ale jest wśród nich sporo takich, które niskim nakładem pracy pozwalają pozytywnie wpłynąć na to, jak efektywnie korzystamy z komputera.
W tym odcinku podcastu opowiem Ci o 5 takich prostych, a bardzo efektywnych sposobach na bardziej produktywną pracę przy komputerze.
Życzę miłego odsłuchu!
--
Nazwy aplikacji, linki i dodatkowe instrukcje znajdziesz tutaj: https://ztechnicznego.pl/006 -
Świat jest pełny niebezpieczeństw. Także ten cyfrowy.
W tym odcinku porozmawiamy o najważniejszych zagrożeniach cyfrowych, które mogą być dla nas niebezpieczne i spróbuję podpowiedzieć Ci, jak sobie z nimi radzić.
Najważniejszą metodą obrony jest świadomość tych zagrożeń, dlatego gorąco zachęcam do przesłuchania odcinka i podzielenia się nim z bliskimi.
Zapraszam do odsłuchu 🎧
Dodatkowe linki
Aplikacja CyberAlerty;Fałszywe okazje inwestycyjne – przykłady;Jak działa logowanie bez haseł?Wszystko co musisz wiedzieć o zastrzeganiu PESEL;Zgłaszanie incydentów CERT;Więcej o fałszywych sklepach internetowych;Jak korzystać z managera haseł? -
Z automatyzacjami jest trochę tak, jak z podróżami. Jeśli pojedziesz do obcego miasta bez żadnego przygotowania, to jest duże ryzyko, że zgubisz się w krętych uliczkach, a o najlepszych atrakcjach dowiesz się po powrocie.
W dzisiejszym odcinku przejdziemy przez 6 kroków, przez które trzeba przejść, żeby przygotować dobrą automatyzację. Co ciekawe, z każdego kroku na tej drodze wyciągniesz dodatkową wartość, która ułatwi Ci życie nawet wtedy, gdy nie zdecydujesz się danego zadania zautomatyzować.
Zapraszam do odsłuchu 🎧
-
Linki#001 Czym jest automatyzacja i jak może Ci pomóc?Podcast „Bo czemu nie?” Krzysztofa KołaczaMake.comZapierChatGPT, Google GeminiWydanie newslettera na temat szablonówO automatyzacjach na bloguNewsletter -
Ciągłe szukanie idealnej aplikacji do notowania to droga donikąd, bo problem często nie tkwi w narzędziu, ale w metodzie.
W tym odcinku podcastu opowiem Ci o mało znanej, ale świetnej metodzie notowania, która może znacząco wpłynąć na Twoją codzienną efektywność.
Dzięki niej:
🧠 Twoje notatki z czasem staną się cenniejsze, a nie chaotyczne,
👀 odkryjesz wartość w swoich zapiskach i będziesz do nich wracać,
🚀 poprawisz wyniki w codziennych zadaniach,
☑️ poczujesz się wreszcie lepiej zorganizowany/a.
Jak nazywa się ta metoda? Jak zacząć z niej korzystać? O czym warto pamiętać, żeby poczuć jej prawdziwą wartość?
Tego wszystkiego dowiesz się słuchając odcinka.
Miłego odsłuchu! 🎧
Linki
EvernoteZettelkasten Niklasa LuhmannaLogseq (mój wybór)Reflect NotesObsidianMateriały dodatkowe
Darmowe
Dlaczego zmienić aplikację do robienia notatek na Logseq?Zettelkasten – jak robić wartościowe notatkiKsiążki
Digital Zettelkasten: Principles, Methods, & Examples„How to take smart notes: One Simple Technique to Boost Writing, Learning and Thinking”NewsletterInstagramLinkedInYouTubeKontakt -
Każdy z nas musi czasem uczyć się nowych rzeczy. Jak technologia może pomóc Ci szybciej się uczyć?
Z tego odcinka dowiesz się, w jaki sposób możesz wykorzystać nowe technologie (w większości oparte o AI) do łatwiejszego i szybszego zdobywania wiedzy.
Zobaczysz, jak szybciej szukać odpowiedzi na pytania, przetwarzać wiedzę, angażować dodatkowe zmysły w proces uczenia się, czy wesprzeć naukę języka angielskiego
Niezależnie od tego, czy chcesz lepiej organizować swoją wiedzę, efektywniej przyswajać materiały czy doskonalić umiejętności językowe, ten odcinek dostarczy Ci praktycznych wskazówek i inspiracji do wykorzystania nowych technologii w Twojej edukacji.
Linki
@ztechnicznego na InstagramieNewsletter „z technicznego na nasze”Perplexity AI - nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych wyszukiwarek, która ułatwia znajdowanie i analizowanie informacji.ChatGPT - może pomóc w przetwarzaniu wiedzy i tworzeniu materiałów edukacyjnych.ElevenLabs - platforma do tworzenia syntetycznych lektorów, idealna dla osób preferujących naukę poprzez słuchanie.ChatPDF - aplikacja ułatwiająca przeszukiwanie dokumentów PDF i wyciąganie z nich istotnych informacji.Elsa Speak - aplikacja do nauki angielskiego, która specjalizuje się w nauczaniu poprawnej wymowy. -
Cześć!
Podcast "z technicznego na nasze" to audycja dla osób przedsiębiorczych, które chcą wykorzystać technologię do usprawnienia swojego życia, pracy, czy małej firmy.
Dowiesz się z niego, jak zautomatyzować codzienne zadania, jak korzystać ze sztucznej inteligencji i jak wdrażać nowe technologie do swojej codzienności. To wszystko podane w przystępnej i zrozumiałej formie.
Odcinki pojawiają się raz w miesiącu i możesz ich słuchać w wiodących aplikacjach podcastowych.
Do usłyszenia! -
W pierwszym odcinku podcastu "z technicznego na nasze", postawimy pierwsze kroki w świecie automatyzacji, pokazując je jako ciekawe narzędzie do oszczędzania czasu, uwagi, i podnoszenia jakości pracy oraz codziennego życia.
Opowiem Ci w jaki sposób nawet już proste automatyzacje mogą zmienić sposób, w jaki zarządzasz codziennymi zadaniami, przekształcając powtarzalne czynności w efektywne procesy.
Niezależnie od tego, czy jesteś nowicjuszem w świecie technologii, czy doświadczonym użytkownikiem, ten odcinek z pewnością zainspiruje Cię do eksploracji i wykorzystania automatyzacji w celu poprawy jakości życia i pracy.
Zapraszam do słuchania i odkrywania, jak automatyzacje mogą stać się Twoim kluczem do efektywniejszej przyszłości.
Linki
Blog "Z Technicznego Na Nasze";Instagram @ztechnicznegoMake.com - aplikacja do automatyzacji procesów;Zapier.com - aplikacja do automatyzacji procesów;RocketTypist - "text expander" dla macOS/iOS;aText - "text expander" dla wszystkich systemów w odcinku wspominam o Espanso, ale po testach sądzę, że aText jest lepszy dla Windows;Instrukcja obsługi Apple Shortcuts;