エピソード
-
Idę o zakład, że każdy z Was zna markę Motorola. Pamiętacie legendarny telefon Motorola RAZR V3? O nim, ale przede wszystkim o tym, co Motorola ma do zaoferowania na rynku technologicznym w 2023 roku, a także o tym dlaczego stała się częścią Lenovo porozmawiam w najnowszym odcinku Zawodowców z Ramim Khalife i Marcinem Minkiewiczem.
Żeby zachęcić Was do spędzenia z nami 30 minut, przytoczę tylko niektóre najważniejsze fakty z historii marki Motorola. Zobaczcie sami.
1928 r. - bracia Galvin powołują do życia przedsiębiorstwo Galvin Manufacturing Corporation, które produkuje eliminatory baterii.
1930 r. - pierwsze komercyjne radio samochodowe - nazywa się Motorola (oznacza „dźwięk w ruchu”).
1947 r. - przedsiębiorstwo Galvin Manufacturing Corporation zmienia nazwą na Motorola.
20 lipca 1969 r. - misja Apollo 11 pod dowództem Neila Armstronga, która ląduje na Księżycu, a Neil wypowiada przez transponder (przekaźnik) radiowy Motorola - urządzenia nadawczo-odbiorcze, będącego jedynym łącznikiem załogi z Ziemią słynne, wiekopomne słowa - „To jest mały krok dla człowieka, a wielki skok dla ludzkości”.
3 kwietnia 1973 r. - Motorola zaprezentowała światu pierwszy na świecie telefon komórkowy Motorola DynaTAC 8000X, tego dnia Martin Cooper (który był dyrektorem pionu Motoroli odpowiedzialnym za badania i rozwój) zrealizował z centrum Nowego Jorku pierwszą (testową) rozmowę telefoniczną, która oczywiście zakończyła się sukcesem.
1996 r. - Motorola wprowadziła na rynek pierwszy na świecie telefon z klapką - Motorolę StarTAC. Konstrukcja telefonu zrewolucjonizowała ówczesny rynek.
2004 r. - Motorola RAZR V3. Niemal cała metalowa, ostra jak brzytwa, zdecydowanie wyróżniająca się z tłumu. W ciągu pierwszych czterech lat jej sprzedaż osiagnęła liczbę ponad 130 milionów egzemplarzy, co jest wynikiem spektakularnym. W 2019 r. powróciła Motorola Razr ze składanym ekranem, w 2020 była kolejna odsłona Razr z 5G, a w 2022 pojawiła się kolejna odsłona tego smartfonu.
W 2018 roku jako pierwsza - Motorola pokazała telefon, który umożliwiał łączności w standardzie 5G.
Odcinek powstał we współpracy z Lenovo.
Produkcja i pomysł serii: Karol StryjaScenariusz, realizacja, montaż i udźwiękowienie: Michał KukawskiZdjęcia: Mariusz FijkaVideo: Mariusz Fijka / Jan Toruński -
Jak zmieniła się nasza praca? Czym jest praca hybrydowa? W jaki sposób rozwiązania ThinkSmart mogą nam pomóc w naszej zawodowej codzienności. O tym rozmawiam z Adamem Dyszkiewiczem z Lenovo Polska.
Możecie również posłuchać, co w temacie zmian naszych miejsc pracy ma do powiedzenia Michael Ewert z JLL. Najnowszy odcinek Zawodowców z cyklu "Lenovo - co jest w środku?" w Waszych aplikacjach do słuchania podcastów. Dajcie znać, jak praca zdalna wygląda teraz. Jak zmienił się sposób, w jaki dotrzymujemy deadline'ów i OKR'ów.
Odcinek powstał we współpracy z Lenovo.
Produkcja i pomysł serii: Karol StryjaScenariusz, realizacja, montaż i udźwiękowienie: Michał KukawskiZdjęcia: Mariusz FijkaVideo: Mariusz Fijka / Jan Toruński -
エピソードを見逃しましたか?
-
W tym odcinku Zawodowców zastanawiamy się, jaką rolę we współczesnym biznesie - oprócz dobrego produktu - pełni serwis. Moim gościem jest Tomasz Klewinowski - SMB & Channel Director, który o serwisie i usługach serwisowych wie wszystko.
To kolejny odcinek z serii "Lenovo. Co jest w środku?". W kolejnych będziemy odkrywać przed Wami historie produktów i technologii, z których korzystacie każdego dnia - czasami nie mając świadomości jak wiele ludzi, pracy i wysiłku stoi za nimi.
Odcinek powstał we współpracy z Lenovo.
Produkcja i pomysł serii: Karol StryjaScenariusz, realizacja, montaż i udźwiękowienie: Michał KukawskiZdjęcia: Jan ToruńskiVideo: Jan Toruński -
Komputer, laptopy, pecety… no dobrze. A co, jeżeli potrzebuję rzeczywiście wydajnego komputera? Do projektowania graficznego? Do symulacji? Do tworzenia zaawansowanych i wymagających projektów? W tym momencie do gry wkraczają stacje robocze.
Właśnie o nich – o stacjach roboczych rozmawiam z Maciejem Misiewiczem z Lenovo w kolejnym odcinku Zawodowców z cyklu „Lenovo, co jest w środku?” Posłuchajcie sami.
Odcinek powstał we współpracy z Lenovo.
Produkcja i pomysł serii: Karol StryjaScenariusz, realizacja, montaż i udźwiękowienie: Michał KukawskiZdjęcia: Jan ToruńskiVideo: Jan Toruński -
Matury za nami. Studia, rok szkolny - wszystko przed nami. Nie wspominając o szkoleniach, kursach, książkach i innych źródłach, dzięki którym wiemy więcej i czujemy się pewniej. W tym odcinku Zawodowców, wspólnie z @LenovoPolska oraz Jarkiem Szulskim i Mikołajem Bobińskim zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób edukacja rozwija się wraz z technologią. Posłuchajcie sami.
Odcinek powstał we współpracy z Lenovo.
Produkcja i pomysł serii: Karol Stryja | The Podcast MakersScenariusz, realizacja, montaż i udźwiękowienie: Michał KukawskiZdjęcia i video: Jan Toruński
#lenovo #lenovopolska #thinkpad #technologia #podcast #edukacja -
Dzisiaj zapraszam Was do wysłuchania historii ThinkPadów. Legendarnych laptopów produkowanych przez Lenovo. O tym jak powstały, czym się charakteryzują i czym się wyróżniają na rynku - rozmawiam z Adamem Dyszkiewiczem, Business Development Managerem w Lenovo Polska. Cieszę się tym bardziej, ponieważ tym odcinkiem inaugurujemy serię podcastów "Lenovo. Co jest w środku?". W kolenych miesiącach będziemy odkrywać przed Wami historie produktów i technologii, z których korzystacie każdego dnia - czasami nie mając świadomości jak wiele ludzi, pracy i wysiłku stoi za nimi.
Odcinek powstał we współpracy z Lenovo.
Produkcja i pomysł serii: Karol StryjaScenariusz, realizacja, montaż i udźwiękowienie: Michał KukawskiZdjęcia: Mariusz FijkaVideo: Jan Toruński -
Poznajcie dzisiaj proszę Rafała Tomańskiego. Dziennikarz, japonista, autor książek o Japonii i obu Koreach. Pracował w Pekinie jako korespondent PAPu na Azję. Wielokrotnie relacjonował międzynarodowe szczyty w tamtym regionie dla polskich mediów, m.in. G20 w Hangzhou w 2016 i Osace w 2019, czy drugi szczyt Trump-Kim w Hanoi w 2019 roku. W 2012 roku na antenie TVN CNBC prowadził audycję “Progr@m” poświęconą polskim startupom. Do usłyszenia w następnym odcinku!
-
Dzisiaj o KAWIE. Z człowiekiem, który wie o niej - jeżeli nie wszystko - to bardzo, bardzo wiele. Konrad Konstantynowicz. Twórca legendarnych filtrów - pierwszej w Polsce Kawiarni typu Specialty. Obecnie współwłaściciel palarni Czarna Fala. Jeżeli pochłonie Was temat - więcej Konrada i kawy w jego autorskim projekcie Podcast o kawie. A teraz - czas na espresso. Miłego!
Zdjęcia: Mariusz FijkaVideo: Jasiek Toruński -
Powroty. Wracamy z wakacji. Do szkoły. Do normalnego życia. Na uczelnię. Do regularnej pracy. Do codziennego życia. Do obowiązków. Pomyślałem, że przy tej okazji porozmawiam z nauczycielem. Niezwykłym. Poznajcie Jarka Szulskiego - autora książki "Nauczyciel z Polski".
-
W tym odcinku rozmawiamy o przyszłości. Technologii. Miastach. Wizji świata w 2060 roku, która jest podstawą do działań firmy Samsung. Moim przewodnikiem po Showroomie tej firmy w Warszawie jest Wojciech Zaskórski. Zapraszam Was do wysłuchania tego odcinka.
-
Dzisiaj rozmowa z dedykacją dla wszystkich fanów podcastów kryminalnych. Historia Magazynu Detektyw. Przed mikrofonem Krzysztof Kilijanek oraz Monika Frączak, dzięki którym magazyn powstaje od lat.
-
Dzisiaj zapraszam Was o wysłuchania rozmowy z niesamowitą kobietą. Moim i Waszym gościem jest Kamila Kielar. Miała zostać lekarzem, wybrała życie podróżnika. To było dla mnie fantastyczne spotkanie i rozmowa o pasjach, ludziach i świecie.
Zobaczcie, jak Kamila pisze o sobie:
Kilka miesięcy rocznie spędzam na wyjazdach adventure i reporterskich, zazwyczaj na północ.Samotnie pływałam kajakiem po wodach Pacyfiku w poszukiwaniu niedźwiedzi-duchów, najrzadszego typu niedźwiedzi na świecie, zimą przejechałam rowerem i na nartach biegowych kanadyjski Jukon, przeszłam górami prawie 5000km z Meksyku do Kanady szlakiem Pacific Crest Trail. Również samotnie przejechałam rowerem Alaskę oraz Kamczatkę. Przeszłam pieszo kawał Laponii i Szkocji, także zimą. Mieszkałam i pracowałam z kanadyjskimi i alaskańskimi traperami, biologami i rangersami.Za moje podróże zostałam nagrodzona Kolosem (najbardziej prestiżowa nagroda i największy festiwal w Polsce) oraz nagrodą National Geographic Traveler w kategorii Podróż Roku. Dziś jestem też członkiem Rady Kolosów.Występuję na największych festiwalach i konferencjach w Polsce i za granicą. Wielokrotnie otrzymywałam nagrody za najlepsze wystąpienie.Moje artykuły znajdziecie w magazynach podróżniczych i reporterskich, wydałam dwa albumy fotograficzne i zorganizowałam kilka wystaw. Obecnie pracuję nad książką.Specjalizuję się w północnej przyrodzie i tamtejszych zwierzętach. Zwłaszcza niedźwiedziach.
Linki:
Strona internetowa KamiliProfil Kamili na InstagramieFanpage Kamili na FBJeżeli jeszcze mało Wam - zapraszam Was do wysłuchania fantastycznej rozmowy, do której Kamilę zaprosił Kamil Dąbkowski z podcastu Black Hat Ultra. Link tutaj.
Zdjęcia: Janek Toruński / Archiwum Kamili Kielar -
Przypuszczam, że większość z Was kojarzy Jacka Gadzinowskiego z YouTubem. Mało osób jednak zdaje sobie sprawę, że jego doświadczenie wykracza dużo, dużo szerzej. Swoje pierwsze kroki stawiał jako dziennikarz w legendarnym czasopiśmie Secret Service, później wsiąkł dalej w branżę. Spotkaliśmy się jakiś czas temu po to, żeby porozmawiać o jego drodze i o tym, jak to się stało, że robi to, co robi.
Rozmawiamy na różne tematy, bo przecież to podcast. Możecie zatem posłuchać o:
O tym, jak Jacek zdobył swoją pierwszą pracę i o roli faksu, jaką pełnił przed dwudziestoma laty.Tym, że kiedyś można było żyć na całkiem niezłym poziomie z samej wierszówki. O pierwszych filmach na YouTube.O viralach i o sytuacji, kiedy nie było jeszcze algorytmów.O tym, jak powstał Wjazd na Chatę.O balansie w życiu.O pomyśle Jacka na to, jak ten balans osiągnąć.O tym, jak wpadł na pomysł, żeby stać się również trenerem personalnym.Jacek daje też świetne rady co do tego, jak zadbać o sylwetkę. Dyskutujemy również o diecie, żywieniu i wielu, wielu innych ciekawych tematach.I o podcastach oczywiście!
Zapraszam Was serdecznie do wysłuchania tej rozmowy!
Linki:
Strona JackaGrupa FB, na której Jacek motywuje innych do tego, że by po prostu dbać o swoje zdrowie, czego efektem jest fantastyczna sylwetka TUTAJWjazd na Chatę na YTKanał Jacek Gadzinowski na YT -
W Zawodowcach słyszeliście już rozmowy z różnymi ludźmi. Lekarzami, siłaczami, dziennikarzami, podróżnikami. Tym razem mam dla Was kolejną fantastyczną historię osoby, która wie, dlaczego robi to, co robi.
Natalia Strokowska miała zostać baletnicą, jednak kiedy zobaczyła pracę weterynarza - zdecydowała, że poświęci swoje życie tej profesji. W sieci chce uczyć innych większej wrażliwości w stosunku do zwierząt.
Jest absolwentką wydziału medycyny weterynaryjnej Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i doktorantką Wydziału Medycyny Weterynaryjnej tej samej uczelni.
Praktykowała na pięciu kontynentach i odwiedziła niemal 80 krajów, a swoimi historiami i zdjęciami z uroczymi pacjentami dzieli się na Instagramie, gdzie obserwuje ją już ponad 25 tys. osób.
Podczas naszej rozmowy poruszamy między innymi tematy takie, jak:
Czy Dr. Dolittle ma wiele wspólnego z codzienną pracą weterynarzy?Jak wyglądają studia weterynaryjne? Jak można połączyć pracę weterynarza z podróżami?Rozmawiamy o antybiotykach, hodowlach, produkcji przemysłowej.Dyskutujemy o tym, czy warto jeść mięso, a także o tym, dlaczego Natalia została wegetarianką. Poruszamy tematy związane z marnowaniem żywności, mitami dotyczącymi żywienia i wiele, wiele, wiele innych.
Poza tym rozmawiamy o tym, gdzie zjeść najlepszy hummus w Warszawie, gdzie jest najlepsza ryba wędzona, etc... Zapraszam Was serdecznie do wysłuchania tej rozmowy i poznania Natalii.
Polecam Waszej uwadze również super ciekawe wpisy, które Natalia publikuje regularnie na swoim blogu. Oto przykłady:
Dlaczego weterynarze wypalają się zawodowo i popełniają samobójstwo? Trochę o naszych badaniach - jeden z najwyższych współczynników samobójstw. https://vetnolimits.com/2018/10/13/jak-umieraja-lekarze-weterynarii/Internetowy hejt i niszczenie opinii przez sfrustrowanych klientów - wielkie emocje i ludzie działający w afekcie. Prawie każdy z nas był kiedyś zwyzywany przez klienta. https://vetnolimits.com/2018/04/04/wypalenie-zawodowe-w-weterynarii/
Linki:
Natalia Strokowska na InstagramieNatalia Strokowska na LinkedInVetNoLimits w internecieNajnowszy projekt Natalii - Zwierz Się: https://www.instagram.com/zwierzsie/Zwiastun filmu Soyalism, o który rozmawialiśmy podczas nagrania - https://www.youtube.com/watch?v=2GmpkPqnjX0 -
Agata Solecka stworzyła podcast, którego nie byłbym w stanie wymyślić. Dekonstruuje utwory muzyczne z artystami. Rozmawia o muzyce. O pasji. Pracy. Sztuce. Posłuchajcie o tym jak i dlaczego powstał Podcast Dekonstrukcja.
Mam przyjemność zaprosić Was do pierwszej z cyklu rozmów z podcasterami, których pracę uznaję za niezwykle inspirującą i wartościową. Mam nadzieję, że ktoś z Was zostanie - jeżeli jeszcze nie jest - na stałe z Agatą, nawet jeżeli nie jesteście mocno zakorzenieni w branży muzycznej.
Z resztą - przeczytajcie, jak Agata sama pisze o Dekonstrukcji:
Czy wiesz, że znany na całym świecie „I will always love you” Whitney Houston to cover utworu gwiazdy muzyki country, Dolly Parton? Albo że Stevie Wonder pomylił się w swojej legendarnej solówce na harmonijce w utworze „Isn’t she lovely?”. Czy zastanawiałeś się, dlaczego tyle emocji jest w samej ścieżce wokalnej Freddiego Mercurego?Każda piosenka kryje w sobie wiele historii. Dekonstrukcja stara się przedstawić słuchaczom chociaż kilka z nich. Agata Solecka przeprowadza krótkie rozmowy z polskimi muzykami, zespołami, producentami, podczas których dekonstruują wybraną piosenkę danego twórcy. Podczas rozmowy poruszane są tematy takie jak proces twórczy, songwriting, aranż, produkcja.Artyści dzielą się wersjami roboczymi, demówkami, oraz śladami z finałowego utworu, które można usłyszeć w tle rozmowy. Odsłaniają nie tylko tajniki swojej pracy, ale też swoje rozterki i przemyślenia, które wyrobili sobie przez lata muzycznej pracy. Dekonstrukcja daje niepowtarzalną okazję na wejście do studia z naszymi ulubionymi artystami.
A Wy? Jaki chcielibyście kawałek zdekonstruować? Zapraszam Was serdecznie do wysłuchania tej rozmowy.
Linki:
Strona podcastu Agaty: tutajOdcinek, którego musisz posłuchać: tutaj
Zdjęcia: Mariusz Fijka -
Wielu ludzi, zamiast działać - szuka wymówek. Różnych. Nie mam czasu, mam problemy, nie mam pieniędzy, nie mam możliwości. Niech inni się tym zajmą. Janina Ochojska jest najlepszym przykładem na to, że działać można zawsze - wystarczy chcieć.
-
Dłuuuuuugo nas nie było, ale Zawodowcy wracają! Po wakacyjnej przerwie mamy przygotowane nowe odcinki, nowe historie i przede wszystkim fantastycznych Gości. Tym razem zapraszam Was do wysłuchania historii Przemka Gacka - człowieka, który stoi za sukcesem portalu pracuj.pl
-
Pamiętacie taki serwis GRONO? Można powiedzieć, że był to pierwszy polski Facebook. Jego popularność była niesamowita, do tego połączona z mitem dotyczącym tego, że tylko wybrani mogą do niego należeć. Przypomnijmy tylko, że w szczycie popularności z tego serwisu korzystało ponad 2 i pół miliona Polaków.
Wojtek obecnie jest przedsiębiorcą, który dalej podkreśla, że ma w sobie ducha start-upera. Jest szefem software house'u VentureDevs, który ma swoje biura w Warszawie, Poznaniu, Lublinie oraz Stanach Zjednoczonych.
Z rozmowy z Wojtkiem dowiecie się między innymi:
Jak zaczął programować i jaki był jego pierwszy komputer?Jak powstało Grono? I skąd się wziął pomysł na serwis bazujący na teorii sześciu podań ręki?Jak wyglądały pierwsze dni działania serwisu?Jak smakował sukces związany z jego błyskawicznym rozwojem i popularnością?Co poszło nie tak, że serwis dzisiaj nie istnieje?Z Wojtkiem rozmawiam również o tym, jak zacząć, jak można dzisiaj budować biznesy i czy warto od razu szukać zewnętrzego finansowania.Wojtek tłumaczy również, dlaczego warto najpierw pozyskać pierwszego klienta, zamiast budować pierwszą wersję produktu.Rozmawiamy jednak też o dobrych doświadczeniach, jakie związane były z Gronem.Wojtek poleca również książki, które czyta.I mówi o przyszłości - również o blockchainie, lobby bankowym, ICO's i innych obszarach, na które warto zrócić uwagę.Zastanawiamy się również, co ludzie będą robić ze swoim wolnym czasem skoro komputery robią za nas coraz więcej rzeczy.Zapytałem również Wojtka o to, w jaki sposób planuje, strategizuje i wymyśla wszystkie produkty i rozwiązania.Zadałem również pytanie o to, jak będzie wyglądała otaczająca nas technologia za kilka najbliższych lat. Dyskutujemy również o Facebooku i o tym, co może go zastąpić w przyszłości. Wojtek opowiada też o swoim nowym pomyśle, który zorientowany jest na korzyść użytkownika - ValueNet.
To fantastyczna rozmowa, w której Wojtek dzieli się swoimi przemyśleniami związanymi z sukcesem i porażką, jakie jednocześnie odniósł realizując projekt Grona - mówiąc otwarcie o swoich błędach i kosztach, jakie były z tym związane.
Więcej o Wojtku i jego przedsięwzięciach możecie przeczytać tutaj:
Artykuł o otwarciu biura VentureDevs w LublinieStrona VentureDevs
Zdjęcia: Mariusz Fijka -
Andrzeja Jankowskiego mieliście okazję już poznać w jednym z poprzednich odcinków Zawodowców, który nagraliśmy wspólnie z Kamilą Goryszewską z podcastu Słucham - Gadam. Swoją drogą okazał się to jeden z Waszych ulubionych odcinków Zawodowców.
Nie mogę się więc z Wami nie podzielić nagraniem, które powstało podczas spotkania autorskiego w księgarni Braci Jabłkowskich w samym centrum Warszawy. Było mnóstwo Gości, książka, która dopiero co zeszła z maszyny drukarskiej i oczywiście Andy - człowiek, którego historie można słuchać bez końca.
Serdecznie zapraszam Was do wysłuchania tej rozmowy.
PS. Książkę Andrzeja możecie kupić tutaj.
Zdjęcia: Mariusz Fijka - もっと表示する