エピソード
-
Klimatická kríza nie je vtip. Ani na prvého apríla. Napriek tomu sa zdá, že pre mnohých, vrátane niektorých našich poslancov a poslankýň to tak je. Klimatická núdza? Netreba. Prispôsobiť náš potravinový systém na väčšie hrozby, akou je momentálna vojna na Ukrajine? Načo.
Ale nebojte sa, mám aj dobré správy. Viac v najnovšej epizóde #zelenypiatoček.
-
V dnešnej epizóde o plánoch Slovenska a EÚ odpojiť sa od ruských fosílnych palív, o smutnom postoji súkromného sektora a o nepochopení výziev, ktorým čelíme niektorými vládnymi stranami.
-
エピソードを見逃しましたか?
-
Vzhľadom na aktuálne udalosti na Ukrajine si v Zelenom piatočku povieme o dopadoch vojny a ozbrojeného konfliktu na životné prostredie, a teda aj na naše zdravie a budúcnosť. Pridáme aj zopár pozitívnych zelených správ zo Slovenska.
-
Veľké správy pre klímu. V Progresívnom Slovensku sme podali návrh uznesenia parlamentu na vyhlásenie klimatickej núdze. Na ministerstve životného prostredia vzniká klimatický zákon. A ak prejde, nemalo by sa už stať, že vznikne taký paškvil stavebných zákonov, aký tento týždeň schválili v parlamente.
-
V dnešnej epizóde Zeleného piatočka o možnom konci zimných olympiád, o klimatických hoaxoch nielen v podcaste Joe-a Rogana a o splašených danieloch v Bojniciach.
-
V dnešnej epizóde sa dozviete o hanblivosti ministra pôdohospodárstva, nezdaroch reformy národných parkov, o dovoze uhlia do Česka z Austrálie a pripomenieme tiež naše skokanstvo v obnoviteľných zdrojoch energie.
Zdroje nahrávok:
Youtube Braňo Závodský naživo
Archív TA3
Archív Na telo
IG Michal Wiezik
Archív TASRTV
Archív Zelený podcast
Youtube Pyro Sokol
Archív ČT
-
V dnešnej epizóde Zeleného piatočku o nešťastných transportoch zvierat, o ktorých hlasoval Európsky parlament, o nepodarenej lesníckej aplikácii ministerstva pôdohospodárstva a o tom, že naša výzva proti pyrotechnike zaujala aj parlament. A na záver jedno veľké prekvapko.
Zdroje nahrávok:
Youtube Romesh Ranganathan
EP Plenary Martin Hojsík
EP Plenary Michal Wiezik
Web Humánny pokrok
Youtube SoundEffectsFactory
Youtube Vice News
Youtube C-SPAN
Youtube TASRTV
FB Ministerstvo pôdohospodárstva
Youtube RV Videos Showtime
-
Je tu prvá epizóda Zeleného piatočku v roku 2022. V niečom sme vykročili dobrou nohou, v niečom horšou. Začal platiť zákaz držania psov na reťazi, spustili sme zálohovanie plastových fliaš aj plechoviek, ale zvyšuje sa podpora jadrovej energiu či zemnému plynu a máme za sebou 7 najteplejších rokov v histórii merania.
Zdroje nahrávok:
Netflix: Don’t look up
FB Andrej Danko
NR SR záznamy schôdzí
YTB Slovensko zálohuje
YTB PyroSokol
YTB Mass Fireworks
Google translate
Youtube The animal sounds
-
V dnešnej epizóde 3 dobré správy, ale v poľovníctve všetko po starom.
Zdroj nahrávok:
Youtube Tomas VachudaYoutube SPK official video
Youtube halali
Youtube Pharrell Williams
Youtube WWF Slovakia
Europarl.europa.eu
Youtube Dennik N
-
Nový diel Zeleného podcastu s komentárom zásadných udalostí týkajúcich sa životného prostredia, klimatickej krízy aj ochrany prírody za uplynulý týždeň. Tento týždeň o kubíku lesa ministra Vlčana, poľnohospodárskej reforme a Black Friday.
Zdroje v poradí, v akom sú v podcaste:
Youtube Marek SkalskýYoutube Healing Nature & Meditation
Youtube Audio Sound Effect
FB Ministerstvo pôdohospodárstva
Youtube Naživo s Braňom Závodským
Youtube Aktuality.sk
Youtube Dennik N
FB Michal Wiezik
Youtube Jerry Bailey
-
Nový diel Zeleného podcastu s komentárom zásadných udalostí týkajúcich sa životného prostredia, klimatickej krízy aj ochrany prírody za uplynulý týždeň. Tento týždeň o Glasgowskom klimatickom pakte a úbytku lesov na Slovensku.
Zdroje zvukových nahrávok v poradí, v akom boli použíté:
democracynow.org
Youtube The juice media
pluska.sk
Today in focus
Youtube: Guardian News
Youtube Guardian News
Youtube My sme les
Youtube Braňo Závodský naživo
Youtube Braňo Závodský naživo
FB Ministerstvo pôdohospodárstva -
Prvý diel novej rubriky v rámci Zeleného podcastu s komentárom zásadných udalostí týkajúcich sa životného prostredia, klimatickej krízy aj ochrany prírody za uplynulý týždeň. Tento týždeň o reforme národných parkov, konferencie COP26 a envirozáťažiach.
zdroje zvukových nahrávok v poradí, v akom boli použíté:
archív Tamara Stohlová
FB Michal Wiezik
FB Boris Kollár
záznam schôdze NR SR
IG zomri
IG lucmoj
YTB Bloomberg Quicktake
YTB Sophie Welsh
YTB The Telegraph
TikTok Sophie Smith Galer
Youtube Guardian News
Youtube ANO -
Vedeli ste, že larvy niektorých druhov kalamitných komárov vydržia životaschopné čakať na svoju chvíľu aj desať rokov? A že v minulosti sa na ich reguláciu vo voľnej prírode využívala aj ropa? Alebo že v roku 1958 bol prvýkrát izolovaný dovtedy neznámy vírus prenášaný komármi práve na Slovensku a volá sa po obci Tahyňa?
Komáre sú zdrojom každoročných debát aj napätia. Napriek tomu, že vedia byť prenášačmi nebezpečných ochorení, na Slovensku je to skôr otázka komfortu. Oplatí sa viac nechať sa doštípať, alebo vystaviť negatívnym účinkom chemických postrekov? A nemáme náhodou aj inú, lepšiu možnosť? O tomto všetkom som sa rozprávala s Tomášom Derkom, hydrobiológom Univerzity Komenského v Bratislave.
-
Názov tohto podcastu je trochu na pomýlenie. Už roky výrobcovia rastlinných alternatív mliečnych výrobkov nemôžu používať slovné spojenie "ovsené mlieko" alebo "kokosový syr". Štáty Európskej únie však zvažujú zájsť ešte ďalej a oklieštiť možnosti označovania vegánskych výrobkov, ktoré ľudia čoraz viac preferujú pred tradičnými mliečnymi kvôli ochrane životného prostredia, vlastného zdravia alebo z etických dôvodov. Kupujú ľudia sójové nápoje omylom? Potrebujú spotrebitelia ochranu pred smotanovými ovsenými jogurtami a fotkami raňajkovej kaše na obaloch rastlinných nápojov? Je porovnávanie uhlíkovej stopy mlieka a rastlinných nápojov nefér? Tento diel Zeleného podcastu venujeme na prvý pohľad úzkej téme, ktorá však skvele odhaľuje rozdiel medzi páčivými rečami politikov o zelenej budúcnosti a ich reálnymi činmi. S predsedníčkou a zakladateľkou Slovenskej vegánskej spoločnosti, Kristínou Chaparro sa budeme rozprávať o hroziacej cenzúre rastlinných alternatív mliečnych výrobkov.
-
V dnešnom diele Zeleného podcastu sa budeme rozprávať o jarnej, oddychovej téme, pretože aj také nám treba. Mojím hosťom je Ľudo Vašš zo združenia Ovocný strom. Budeme sa rozprávať o ovocinárstve, ekologickom poľnohospodárstve a prírode blízkych záhradách. Dozviete sa, prečo je trpezlivosť pri pestovaní alfou-omegou a prečo sa ani v záhrade nezaobídeme bez kritického myslenia. Prinesieme tiež praktické rady do jarnej záhrady, ale aj inšpiráciu, ako sa zbaviť stresu počas dlhých dní pandémie. Ospravedlňujem sa za zníženú kvalitu zvuku, keďže sme nahrávali podcast online.
-
V dnešnej epizóde Zeleného podcastu sa budeme venovať aktuálnej situácii mimoriadneho znečistenia ovzdušia. Povieme si aj o žalobe, ktorú na Slovensko v tejto veci podala Európska komisia a zhrnieme si aj závery najnovšej štúdie Inštitútu environmentálnej politky práve k škodlivinám, ktoré dýchame.
-
V novom Zelenom podcaste sa budeme rozprávať o Pláne obnovy. Podmienkou Európskej komisie je použiť 37 % prostriedkov z Fondu obnovy na zelenú transformáciu. Ako ich plánujeme využiť? Vypočujte si mini-panel expertov z iniciatívy Zelený reštart, ktorí hodnotia súčasný stav plánu a jeho možné vylepšenia.
Ak Plán obnovy nezbabreme a navrhneme odolné riešenia pre najbližšie obdobie spolu s expertami, kvalita našich životov môže výrazne stúpnuť. Zbohom obrovské lány, vitajte späť motýle, škovránky a jarabice. Zbohom smog, hluk a smrtonosné tempo, vitaj pokoj, čistý vzduch a zdravie. V lesoch, vode, pôde i v nás. Pekný deň a príjemné počúvanie.
Za odpovede ďakujem expertom a expertkám Miroslava Plassmann, WWF Slovakia, Ján Roháč, Cykloplatforma Slovenska, o.z., Liliana Rástocká, Slovenská klimatická iniciatíva a všetkým ostatným odborníkom z mimovládnych organizácií, ktorí poskytli svoje kapacity a expertízu na nakopnutie plánu obnovy. - もっと表示する