Episoder

  • Ingrid Mačus (1989) se je glasbeno izobraževala na Glasbeni šoli Nova Gorica, nato pa je nadaljevala študij klavirja na Akademiji za glasbo v Ljubljani. Študij klavirja je končala pod mentorstvom Zoltana Petra, študij muzikologije pa na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Pod vodstvom Renata Mianija, Maria Pagotta in Daniele Terranove je diplomirala iz kompozicije na Državnem konservatoriju Jacopo Tomadini v Vidmu. Njena glasba je bila uvrščena na dogodke in festivale, kot so Festival ilSuono (Umbria, 2019), Festival Transart (Bolzano, 2022), Nei suoni dei luoghi (Nova gorica, 2023), Amici della musica (Modena, 2022), Festival Novalis (Osijek, 2022), Brda contemporary music fstival (2019), Ad Hoc- Literatura v živo (Ljubljana, 2013–2023). Iz strasti do poezije raziskuje izrazne povezave med besedo in zvokom, pri čemer sodeluje s pesniki. Od leta 2013 sodeluje s pesnico Petro Koršič. Liminalni prostor med zvokom in pomenom je raziskovala tudi s pesnikom Davidom Bandljem. Iz sodelovanja s pesnikom Ivanom Cricom nastaja njeno prvo orkestrsko delo s krstno izvedbo marca 2024. S skladateljico Bojano Šaljić Podešva je soustvarila komorno operno Ko sem še. Prispevala je glasbo za filme režiserke Neli Maraž, s katero sodeluje tudi kot pedagoginja. Poučuje klavir in glasbo.

  • Urban Megušar (1997) je violončelist in skladatelj. S svojim radovednim značajem si Urban prizadeva razkriti neskončne možnosti, ki jih ponuja njegov inštrument. Njegovo skladateljsko delo temelji na skladbah za solo violončelo, ki raziskujejo možnosti inštrumenta in spodbujajo ter razvijajo virtuoznost izvajalca. Urban se kot violončelist posveča komorni glasbi in izvajanju nove glasbe. Nastopal je na prizoriščih in festivalih, kot so Berlinska filharmonija, Konzerthaus Berlin, Wien Modern, Glasbeni bienale Zagreb, Seirisches Kammermusik Festival, Festival Ljubljana, Festival Ascoli Piceno, Forum nove glasbe in Festival sodobne glasbe .abeceda. Kot član Tria Tempestoso je prejemnik nagrade Boris Pergamenschikow za sodobno glasbo 2019 in prejemnik nagrade Dwight & Ursula Mamlok leta 2022. Je ustanovni član Tria Lumi, s katerim so leta 2021 izdali debitantski album Tere Tere. Urban redno sodeluje z živečimi skladatelji in se osredotoča na izvajanje novih skladb za solo violončelo. Po diplomskem študiju na Univerzi za glasbo v Grazu nadaljuje magistrski študij glasbenega izvajanja z individualno koncentracijo na Norveški akademiji za glasbo in magistrski študij komorne glasbe na visoki šoli za glasbo Hanns Eisler v Berlinu. Njegovi mentorji na poti so in so bili Špela Kermelj, Karmen Pečar Koritnik, Julian Arp, Tanja Orning, Dré A. Hočevar, Martin Spangenberg, Klemens Bittmann in Frances-Marie Uitti.

    V epizodi so uporabljeni odseki njegovega dela Possible études for impossible times.

  • Mangler du episoder?

    Klikk her for å oppdatere manuelt.

  • Manica Slapšak (2000) je študentka viole na Akademijo za glasbo v Ljubljani v razredu doc. Maje Rome. Je članica godalnega kvarteta Perpetuum in godalnega kvarteta Krklec. Redno sodeluje v orkestrih Ensemble Dissonance, orkester Amadeo, Slovenski festivalni orkester in camerata SMO, kot substitutka pa tudi s simfoničnim orkestrom RTV Slovenija ter raznimi priložnostnimi sestavi. Udeležila se je mojstrskih tečajev pri pedagogih, kot so Nobuko Imai, Emile Samama Cantor, Maja Rome, Halfried Fister in Volodja Balzalorsky.

    V epizodi so uporabljeni odseki posnetka žive izvedbe njenega dela Elpís v izvedbi Valentine Reberšak (vokal), Nuše Rejc (violina), Manice Slapšak (viola) in Tare Korica (violončelo).

  • Lovorka Nemeš Dular je glasbenica širokega formata, predana tako solističnemu kot komornemu muziciranju, pedagoškemu delu in muzikološki dejavnosti. Glasbena pot jo je vodila od Dubravke Tomšič Srebotnjak (Ljubljana), Arba Valdme (Köln), Konstantina Bogina (Bergamo) do Marine Horak (Ljubljana). Čeprav se znajde v različnih glasbenih stilih, se najraje poglablja v redko izvajana dela in v novo glasbo. Je analitična, radovedna, preučuje in doživlja glasbo z različnih zornih kotov. Sodelovala je na glasbenih festivalih doma in po Evropi (Poletje v Stari Ljubljani, Veris (Logatec), Arsana (Ptuj), Sarajevska zima, Jesenske muzičke svečanosti (Skopje), Erik Satie (Pariz) ipd.). Poleg solističnih in komornih nastopov redno snema za arhiv RTV Slovenija, piše strokovne članke, se ukvarja z muzikološkim raziskovanjem ter poučuje klavir in korepetira na glasbeni šoli Grosuplje.

    lovorkanemesdular.net

  • Gost 9. epizode podkasta [Verso Doxa] je kitarist in skladatelj Otmar Taber.

    Otmar Taber (1997) je po končanih šestih letih nižje glasbene šole iz harfe nadaljeval izobraževanje na Konservatoriju za glasbo in balet v smeri jazz kitara pri prof. Janiju Modru. V tem času je osvojil 1. mesto v kategoriji jazz solo na tekmovanju TEMSIG. Kasneje je vpisal študij kompozicije na Akademiji za glasbo pri prof. Dušanu Bavdku in septembra 2023 magistriral. Kot del Erasmus izmenjave je eno leto študiral na Ferenc Liszt Akademiji v Budimpešti. Piše glasbo za solo inštrumente, komorne zasedbe, opero, orkester in vodi svojo rock zasedbo pod imenom Oti.

    V epizodi so uporabljeni odseki njegove skladbe Upanje in dvom v izvedbi ansambla .abeceda [ansambel za novo glasbo].

  • Gostja sedme epizode podkasta [Verso Doxa] je ponovno Brina Kren.

    Brina Kren (Novo mesto, 2003) je saksofonistka in skladateljica. Albuma svojih kompozicij Crucial Encounters in Crucial Encounters II je v okviru programa Mladi Raziskovalci IV. s svojo zasedbo posnela med letoma 2020 in 2022. Na Filozofski fakulteti v Ljubljani študira v smereh filozofije in muzikologije. Z Inštitutom .abeceda sodeluje kot producentka in urednica programa ARHIV. Ukvarja se tudi s poezijo, njeni pesniški zbirki sta izšli v letih 2018 in 2020. Njen mentor je Dré A. Hočevar.

  • Brina Kren (Novo mesto, 2003) je saksofonistka in skladateljica. Albuma svojih kompozicij Crucial Encounters in Crucial Encounters II je v okviru programa Mladi Raziskovalci IV. s svojo zasedbo posnela med letoma 2020 in 2022. Na Filozofski fakulteti v Ljubljani študira v smereh filozofije in muzikologije. Z Inštitutom .abeceda sodeluje kot producentka in urednica programa ARHIV. Ukvarja se tudi s poezijo, njeni pesniški zbirki sta izšli v letih 2018 in 2020. Njen mentor je Dré A. Hočevar.

  • Gostja pete epizode podkasta [Verso Doxa] je violinistka Anja Kralj.

    Anja Kralj (2000) je študentka Akademije za glasbo v Ljubljani v razredu prof. Gorjana Košuti. V prihodnosti se želi profesionalno ukvarjati z glasbo kot izvajalka, zato je trenutno v tem spektru glasbenega udejstvovanja tudi najbolj aktivna. Je članica godalnega kvarteta Perpetuu in Dua Bob, ki ga sestavlja skupaj s saksofonistko Vido Piko Vatovec. Deluje kot violinistka ansambla za novo glasbo v .abeceda [ansamblu za novo glasbo]; v letu 2023 je postala članica Mladinskega orkestra Evropske Unije (European Union Youth Orchestra). Zanima jo raziskovanje in poustvarjanje slovenske ljudske glasbene dediščine, v zadnjem času pa vse bolj tudi lastno glasbeno ustvarjanje.

    V epizodi so uporabljeni odseki njenega solističnega nastopa v sklopu programa Studio 8.1 (Osmo/za, Ljubljana, 10. februar 2024).

  • Gost četrte epizode podkasta [Verso Doxa] je violist in skladatelj Domen Kužnar.

    Domen Kužnar (Ljubljana, 1998) trenutno zaključuje študij viole na Akademiji za Glasbo Univerze v Ljubljani pri prof. Maji Rome. V sklopu izmenjave Erazmus+ je študiral na Islandski Univerzi za Umetnost pri profesoricah Þórunn Ósk Marínósdóttir in Svavi Bernharðsdóttir. Je član kvarteta Transposition String Quartet+ in ansambla .abeceda [ansambel za novo glasbo]. Med drugim so bili njegovi mentorji Nabuko Imao, Emile Cantor, Peter Barszony, Garth Knox, Atar Arad, Vincent Royer, Helfried Fister in Dré A. Hočevar.


    V epizodi so uporabljeni odseki njegove skladbe Fragments of a Dream.

  • Gost tretje epizode podkasta [Verso Doxa] je bobnar Gaj Bostič.

    Gaj Bostič (2001) je svojo glasbeno pot začel pri osmih letih, ko se je bobne začel učiti pri Davidu Morganu in se kmalu zatem vpisal na oddelek tolkal na Glasbeno šolo Piran. Leta 2016 je začel šolanje na Konservatoriju za glasbo in balet Ljubljana na oddelku za jazz bobne pri prof. Janezu Gabriču. Oktobra 2020 je začel študij jazza na zasebni univerzi za glasbo in umetnost na Dunaju – MUK pri prof. Mariu Gonziju. Svoje znanje je skozi srednješolska in študijska leta dodatno izpopolnjeval pri Gregoryju Hutchinsonu, Krunoslavu Levačiču, Domu Famularu, Jonasu Burgwinklu, Johnu Hollenbacku, ipd. Pri 11 letih je začel redno koncertirati z različnimi rock in jazz zasedbami, 2018 pa je postal stalni član zasedbe Pi Jammies (danes P’Jays), s katero je posnel dva albuma. V letu 2019 in 2020 je bil član Big Banda Akademije za glasbo Ljubljana. Prav tako je član zasedbe Spiral Mind, ki je zelo aktivna tako na domačih kot tudi na tujih tleh. Lani so izdali svoj drugi album in nastopili na slovenskem Mentu, na dunajskem festivalu Waves, na madžarskem festivalu Made in Pecs, na Radiu Popolari v Milanu in pa v Zagrebu na festivalu SUBSTRAT v sklopu Enlarge Europe. Gaj je tudi stalni član zasedbe Hei’an, slovenskega metal novinca, s katero so lani izdali svoj prvenec in uspešno koncertirajo po Evropi in širše. Poleg tega veliko nastopa z drugimi slovenskimi jazz glasbeniki kot so Jure Pukl, Jošt Lampret, Teo Collori, Tomaž Gajšt, ipd. Leta 2023 je prvič nastopil na Ljubljana Jazz Festivalu s svojo dunajsko zasedbo Fishsticks.

    V epizodi so uporabljeni odseki skladbe Mistica Gaja Bostiča v izvedbi zasedbe Mrk (Gaj Bostič - bobni, efekti; Jošt Lampret - bas; Mark Žakelj - kitara; Maximilian Gerstbach - klaviature, Jordi Roviró - trobenta, Matej Novák - saksofon).

    povezave:

    Pijammies, spletni koncert v živo iz Gallusove dvorane

    Spiral Mind: Hexagon Valley

    Hei'An: Dreamer

    Fishsticks: Halucinogenic Torreador

    ______________________________________

    *op. ERIS = eden največjih pritlikavih planetov v našem Osončju, ki je ime dobil po Eridi, grški boginji prepira in nesloge.

  • Gost druge epizode podkasta [Verso Doxa] je kitarist in skladatelj Jan Kopač.

    Jan Kopač (1993) je absolvent Kognitivne znanosti, kjer raziskuje v smereh biomuzikologije in živalske kognicije. Izven akademske sfere deluje kot glasbeni novinar Radia Študent. Preden se je v letu 2020 kot kitarist pridružil ansamblu za novo glasbo inštituta .abeceda je vodil ljubljansko zasedbo Styröfoam, sedaj sledi svojim skladateljskim ambicijam usmerjenim v sodobno glasbo.

    V epizodi so uporabljeni odseki skladbe Sin_thesis Jana Kopača; izvajalci: Domen Kužnar (viola), Maj Zalaznik Novak (klaviature, elektronika), Jan Kopač (kitara).

    povezave:

    ARHIV — REPORTAŽA VII. — Studio 8.1 — Jan Kopač — Sin_thesis

    FORUM II. — Jan Kopač: Uglasitve/Temperaments

    Styröfoam: ChurchCrunch

  • Gost prve epizode podkasta [Verso Doxa] je dirigent Tilen Draksler.

    Tilen Draksler je na Akademiji za glasbo v Ljubljani diplomiral iz klavirja, podiplomski študij je zaključil na Akademiji Franz Liszt v Budimpešti. Iz orkestrskega dirigiranja ja magistriral v Madridu v pod mentorstvom maestra Georga Pehlivaniana. Svoje dirigentsko znanje je izpopolnjeval s številnimi svetovno priznanimi dirigenti. Redno sodeluje s slovenskimi in tujimi orkestri. Leta 2023 je prejel pozicijo asistenta dirigenta Armenske nacionalne filharmonije. Je tudi ustanovitelj orkestra Amadeo in producent umetniški vodja Festivala Amadeo ter dirigent ansambla .abeceda [ansambel za novo glasbo].

    V epizodi so uporabljeni odseki skladbe – Against Nothing Alastairja Whita v izvedbi ansambla .abeceda [ansambel za novo glasbo].

    povezave:

    ⁠Sergej Rahmaninov – Utjos – Ruska državna simfonična kapela, dir. Tilen Draksler ⁠

    Alastair White – – Against Nothing – .abeceda [ansambel za novo glasbo], dir. Tilen Draksler

    Eva Ostanek – Belerofontov let – abeceda [ansambel za novo glasbo], dir. Tilen Draksler⁠