Episoder

  • Skalę poziomu zawodnika w biegach górskich mierzy się indeksem ITRA. Dla mężczyzn magiczną granicą określającą wysoki poziom międzynarodowy jest 900 pkt. co do tej pory udało się osiągnąć jedynie dwóm naszym rodakom - Bartkowi Przedwojewskiemu i Andrzejowi Witkowi.

    W rywalizacji pań odpowiednikiem tej punktacji jest 775 punktów, które przekroczyła właśnie Martyna Młynarczyk. Jej występ na CCC został wyceniony najwyżej w historii pośród Polek startujących w górach - 791 punktów. Zawodniczka właśnie zameldowała się tym samym w elitarnym gronie wraz z 42 topowymi biegaczkami z całego świata.

    Dziś porozmawiamy o tym wyczynie, przygotowaniach, starcie i drodze Martyny, również przez pryzmat osób, które są blisko podcastu RACE PACE.

    Jacka Tyczyńskiego czyli współprowadzącego, dziś w roli gościa, który na co dzień trenuje Martynę. Zosi Piotrowicz - ekspertki i dobrego ducha naszej redakcji, z którą Martyna pracuje pod kątem żywienia.

    Partnerem odcinka jest HOKA - sponsor Ultra-Trail du Mont-Blanc [reklama]

    ***

    Jubileuszowe koszulki RACE PACE

  • Gość odcinka to z jednej strony najbardziej rokujący długas w Polsce, który wskoczył niedawno na 3. pozycję all-time polskiego maratonu. Z drugiej strony to biegacz, który łączy treningi z samodzielną budową domu, a układając plan treningowy posiłkuje się popularną książką "Bieganiem Metodą Danielsa".

    Z Mateuszem Kaczorem porozmawiałem o jego treningu, sportowym rozwoju, presji związanej z odważnymi deklaracjami i internetowym hejcie.

    ***

    Partnerem odcinka jest marka adidas - sponsor 9. Nocnego Półmaratonu Praskiego [reklama]

    Za pomoc w realizacji odcinka dziękujemy Studio Burza

  • Mangler du episoder?

    Klikk her for å oppdatere manuelt.

  • Za terminem "periodyzacja" w kontekście treningu wytrzymałościowego stoi pewna sprzeczność. Z jednej strony, jego znaczenie wydaje się być oczywiste, a z drugiej strony, niezwykle ciężko jest znaleźć w literaturze jednoznaczną definicję i jej kryteria.

    Z tego powodu wielu biegaczy i triathlonistów, błędnie rozumieją jej znaczenie i rolę, a metodologia badań, również trenerom nie ułatwia pełnego zrozumienia tematu.

    W rozwikłaniu zagadki periodyzacji, w rozmowie z Jackiem Tyczyńskim, pomógł nam Grzegorz Soczomski - trener specjalizujący się w wydolnościowym oraz motorycznym przygotowaniu biegaczy i triathlonistów, a także w powrocie do sportu po kontuzjach.

    Odcinek zrealizowaliśmy wyłącznie dzięki Waszemu wsparciu za pośrednictwem Patronite ❤️

  • Chciałem zaprosić Was na wspólną wycieczkę na Tatra SkyMarahon. Jestem przekonany, że ten materiał rzuci zupełnie nowe światło na odwołanie biegu zarówno osobom, które śledziły jedynie medialne doniesienia, jak i nawet części z Was, która była tego dnia na miejscu.

    Udało mi się zakulisowo uchwycić całą dramaturgię sytuacji, w której garstka osób, pod silnym naciskiem otoczenia, mediów, sponsorów oraz ciężarem oczekiwań i presją czasu musiała podjąć jedne z najtrudniejszych decyzji w swoim życiu.

    Jakie miała alternatywy? Jak szczegółowo wyglądała dynamika tych wydarzeń? Czy ktoś popełnił błąd? Co będzie dalej z cyklem?

    ***

    Partnerem podcastu jest Golden Trail World Series i marka Salomon [reklama]

  • W podcaście wielu ekspertów wspominało, że trening grupowy, to bezwzględny czynnik sukcesu w sportach wytrzymałościowych. Kolejnym potwierdzeniem tej tezy, jest najlepszy wynik w historii polskiego triathlonu olimpijskiego, jaki w Paryżu wywalczyła Roksana Słupek, zajmując 13. miejsce.

    Z zawodniczką rozmawiamy nie tylko o igrzyskach, ale również o tym, jaki udział w końcowym sukcesie sportowym ma otoczenie i środowisko, w którym na co dzień funkcjonujemy. Jak wpływa ono na nastawienie, motywację i wiarę w sukces? Czym charakteryzuje się i jak funkcjonuje najlepsza drużyna triathlonowa na świecie, w której Roksana na co dzień trenuje?

    Na rozmowę zaprasza Jacek Tyczyński.***

    Odcinek powstał wyłącznie dzięki wsparciu słuchaczy za pośrednictwem Patronite ❤️

  • Każdy biegacz powinien poznać jego historię! Bill Rodgers aż czterokrotnie wygrał legendarny maraton w Bostonie i zebrał długą listę sukcesów.

    Długo zastanawiałem się jak ugryźć podcast o tak kultowej postaci. Mógłbym długo opowiadać o jego przygotowaniach, najlepszych występach, pokonanych rywalach i uzyskanych rezultatach, ale gdybym skupił się jedynie na sportowych aspektach, to obdarłbym ją z wartości oraz przekonań, które miał i kultywował wyjątkowy dla naszego środowiska biegacz.

    Oczywiście Bill bardziej znany jest za oceanem, gdzie rozpoczął biegowe tsunami, a przy jego popularności, nasza małyszomania wydaje się mała i niewinna.

    Chcę Wam przekazać coś, co mnie uderzyło, podczas przygotowań do tego nagrania. Chodzi o to, że historia Billa wcale nie zaczęła się na Boylston Street czyli mecie bostońskiego maratonu. Nie zaczęła się, jak w przypadku wielu sportowców, wraz z pierwszą poważną wygraną. Zaczęła się zdecydowanie wcześniej, a Boston był w moich oczach bardziej jej zwieńczeniem.

    ***

    Partnerem odcinka jest Fundacja Zdrowy Ruch - organizator Ligi Biegowej. Projekt jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki [reklama]

  • W sztuce treningu mówi się, że najtrudniejszą rzeczą wcale nie jest zbudowanie go, lecz zbudowanie go na dzień zawodów. Chodzi o szczyt formy lub inaczej gotowość startową.

    Czym innym będzie taka gotowość startowa dla maratończyka z jednym głównym startem w sezonie, a czym innym dla górala, którego sezon może trwać dłużej i składać się z kilku dość istotnych biegów.

    Kimś kto opanował proces zarządzania dyspozycją startową w różnorodnych warunkach jest bez wątpienia Andrzej Witek, który od lat testuje na sobie różne ścieżki i chyba odnalazł parę skutecznych skoro na ulicy biega maraton w 2:18 i równolegle w biegach górskich wskoczył aktualnie na szczyt polskich tabel ITRA.

    Dzięki tej rozmowie poznacie zależności między strategią przygotowań i periodyzacją, a tym na jaki peak formy możemy w ich skutku liczyć:

    na ile precyzyjnie da się wycelować z biegowym sztosem na dzień zawodów? jak szybko da się go powtórzyć? jak skutecznie wypuścić trening oraz jago go nie przekręcić i nie sprzedać za wcześnie dyspozycji?

    Partnerem odcinka jest Fundacja Zdrowy Ruch - organizator mityngu 1MILA. Projekt współfinansowany jest przez Ministerstwo Sportu i Turystyki [reklama]

  • Gościem odcinka jest Ania Kiełbasińska, która w ostatnich dniach stała się bohaterką wszystkich mediów z uwagi na ogłoszone, w pełnych dramaturgii okolicznościach, zakończenie kariery.

    Audycje RACE PACE nie mają charakteru newsowego i ta rozmowa również w swoim charakterze będzie inna, niż to co aktualnie przebija się w temacie Ani w mainstreamie.

    Gdybyście, podobnie jak my w ostatnich dniach, prześledzili najgłośniejsze wywiady z Anią, to moglibyście pomyśleć, że jest ambasadorką cierpienia w sporcie - kontuzje, operacje, stany depresyjne, choroba autoimmunologiczna, wojenki podjazdowe...

    Z tego odcinka, dowiecie się jednak więcej o dobrej stronie kariery sportowej od zawodniczki, która długo szukała, podejmowała nieoczywiste wybory, kluczyła, aż wreszcie osiągnęła swój prime jako dojrzała biegaczka. Na dodatek, zrobiła to absolutnie na własnych zasadach.

    Co dał jej sport?

    Jaka nauka płynie z jej kariery?

    ***

    Partnerem odcinka są ⁠Stadiony Przyjazne Biegaczom⁠, organizowane przez Fundację Zdrowy Ruch, a współfinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki [reklama]

  • Zapraszam Was na premierowy odcinek nowej serii „Jak trenuje...?”. Do jej rozpoczęcia zainspirował mnie fakt, że czasem, aby móc obiektywnie ocenić sytuację trzeba wyjść poza swoje środowisko i spojrzeć na dane zagadnienie z boku. Pozwala to nabrać trochę dystansu i złapać inną perspektywę.

    W nowej serii znajdą się więc rozmowy luźniej nawiązujące do treningu wytrzymałościowego, a mogące pokazać nam szalenie ciekawe aspekty sportu.

    Dziś zapraszam Was na audycję, która pomoże nam ocenić temat, który wielokrotnie przebijał się już w RACE PACE - profesjonalizację. Rozmawiam o niej z dr. hab. Jakubem Chyckim, który poważnie dotknął sportu na najwyższym światowym poziomie. Mój gość, jest w ścisłym sztabie zawodnika, który według doniesień medialnych za ostatni występ podzielił się ze swoim przeciwnikiem gażą w wysokości prawie 600 milionów złotych (to nie jest błąd. Tyle zarobili do podziału obaj panowie!!!)

    Jakub Chycki to specjalista w dziedzinie nauk o kulturze fizycznej, nauczyciel akademicki i trener, który był odpowiedzialny za przygotowanie motoryczne niekwestionowanego mistrza świata wagi ciężkiej, pięściarza Ołeksandra Usyka.

    Zdjęcie na okładce: Andriy Makukha

    ***

    Partnerem audycji jest Fundacja Zdrowy Ruch - organizator akcji Stadiony Przyjazne Biegaczom, która jest współfinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki [reklama]

  • Część z Was słyszała zapewne o podziale na mezo, makro i mikrocykle oraz okresy treningowe, najczęściej przedstawiane jako: przygotowawczy, specjalny, startowy i przejściowy.

    Wielu biegaczy ulicznych może właśnie przechodzić okres przejściowy po wiosennych startach, a część triathlonistów, kolarzy czy biegaczy górskich szlifuje obecnie swoją formę lub konsumuje ją na trasach wyścigów.

    W tym odcinku Jacek Tyczyński wraz ze swoim gościem rozmawiają o tym, jakimi prawami rządzi się okres startowy. Ten, często po długich miesiącach systematycznego i poukładanego treningu, wrzuca nas w wir wyzwań logistycznych i organizacyjnych, oraz zmusza do cykli opierających się o odpoczynek przed i po zawodach. Do tego dochodzą same starty, które potrafią generować sporą ilość stresu, przeciążeń fizycznych, a czasem skrajnych emocji.

    O tym, jak zaplanować kalendarz startów oraz jak między nimi trenować opowiada Jakub Czaja. To były biegacz wyczynowy - olimpijczyk z Aten, a także trener, triathlonista, doktor farmaceutyki i dietetyk.

    ***

    Partnerem odcinka jest Silesia Marathon [reklama]

  • Po niedawnych mistrzostwach Europy w biegach górskich myślałem o tym jak należy trenować, aby zdobyć medal takiej imprezy. W pierwszej kolejności przychodzi mi do głowy trening ciężki, trudny, wymagający poświęceń i lubiący strukturę. Tak w wyobraźni wielu z nas wygląda stereotyp pracy biegacza na wysokim poziomie.

    Tymczasem okazuje się, że wzorując się na najlepszych często przeceniamy bezwzględne cyferki i wymyślne metody treningowe, a nie doceniamy znajomości własnego ciała i umiejętności reagowania na jego sygnały poprzez dostosowanie treningu - jednym słowem takiej mądrej elastyczności.

    To właśnie takie podejście reprezentuje mój dzisiejszy gość - Dawid Malina. To świeżo upieczony srebrny drużynowy medalista mistrzostw Europy oraz jeden z zaledwie kilku polskich zawodników, którzy przekroczyli magiczną granicę 900pkt ITRA.

    Dawid nie planuje treningów dalej niż na trzy dni do przodu, a największy wpływ na ich kształt ma…. życie i obowiązki domowe.

    Z odcinka dowiecie się, jak udaje mu się w ten sposób dojść do tak wysokiego poziomu oraz co trzeba umieć, aby skutecznie realizować podobną strategię.

    ***

    Partnerami odcinka są:

    Iontmax - producent hydrożeli i napojów jonowych

    Fundacja Krok do Natury - organizator Małej Rycerzowej przy Chudym Wawrzyńcu

    City Warmia Run Challenge

  • Od dłuższego czasu w Polsce i na świecie obserwujemy trend rosnącego zainteresowania sportami długiego czasu trwania. Historie ludzi z żelaza i przedstawicieli świata ultra z pewnością zainspirowały sporą część z Was, do rozpoczęcia przygody ze sportem.

    Jednocześnie jeśli chodzi o teorie treningu sportowego, najlepiej jest on opisany i zbadany w obrębie dyscyplin z długą historią i tradycją, najczęściej mających swoje miejsce w programie Igrzysk Olimpijskich.

    Poza sportem kwalifikowanym, a więc także w sportach takich jak biegi ultra i triathlon bez draftingu, jesteśmy dziś świadkami szybko postępującej profesjonalizacji, przecierania nowych szlaków i powstawania metod treningowych. Kolejni mistrzowie i rekordziści często inspirują tu rywali do ewolucji, zmian i eksperymentów.

    Patrząc jednak na charakter wysiłku w sportach, o których mowa, możemy zauważyć, że znaczna większość dystansu pokonywana jest w tempie, które na skali RPE od jednego do dziesięciu zaznaczylibyśmy gdzieś między dwójką a piątką. Mówimy przecież o wysiłkach tlenowych w tzw. strefie komfortu.

    Czy zatem receptą na sukces w tego typu rywalizacji będzie pokonywanie większej liczby kilometrów w konwersacyjnym tempie?

    Dziś porozmawiamy o tym na przykładzie przygotowań do Ironmana, choć przykład ten może być uniwersalny dla długich wysiłków w obrębie każdej z dyscyplin.

    Do rozmowy na temat odwiecznego dylematu, czy ważniejsza jest ilość treningu, czy jego jakość zaprosiłem eksperta od długich wyścigów, vice mistrza Europy i 9. zawodnika mistrzostw świata IM - Roberta Wilkowieckiego.

    Na rozmowę zaprasza Jacek Tyczyński

    ***

    Partnerem odcinka jest HOKA [reklama]

  • Nawet mało doświadczeni z nas wiedzą, że biegi ultra to nie tylko zawody w przygotowaniu fizycznym, ale również w odżywianiu. Im dłuższy dystans tym mniej zapasów do produkcji energii pozostaje w naszym ciele, a więcej musimy dostarczyć z zewnątrz.

    Ciekawe jest jednak to, że proporcjonalnie z rosnącym czasem wysiłku, wzrasta też liczba wyjątków od sportowych reguł żywieniowych. Praktyka zaczyna tu wypierać sztywne zasady i w diecie biegacza mogą pojawiać się produkty, które bardziej niż ze sportem kojarzą się z imieninami u cioci lub grillem u wujka.

    Powstaje pytanie, czy w tym całym "ultra odżywianiu" są zasady, których niezależnie od dystansu, łamać absolutnie nie można. Gdzie leży granica, za którą wyjątki stają się regułą? Czy praktyka faktycznie kłóci się tu z nauką?

    Aby dowiedzieć się więcej na ten temat zaprosiłem jedną z najbardziej doświadczonych dietetyczek sportowych jeśli chodzi o bieganie czy triathlon w kraju - Zosię Piotrowicz.

    ***

    Partnerem odcinka jest Citi Warmia Run Challenge [reklama]

  • Jeszcze niedawno mówiło się, że Polska stoi biegami średnimi! Najważniejszym sprawdzianem nie tylko dla średników, ale dla kondycji całej polskiej lekkiej atletyki, będą zbliżające się igrzyska w Paryżu.

    O ocenę aktualnego poziomu i potencjału królowej sportu poprosiłem Marcina Lewandowskiego, który po raz pierwszy od 16 lat, nie weźmie udziału w tej imprezie jako zawodnik.

    ***

    Podcast nie mógłby powstać bez wsparcia Patronów. Dziękuję, że jesteście i pomagacie mi go rozwijać.

  • Podczas gdy cała trailowa Polska zastanawia się czy aktualnym numerem jeden w kraju jest Bartek Przedwojewski czy Andrzej Witek na planszy niespodziewanie pojawia się trzeci mocny gracz.

    Rafał Matuszczak podczas niedawnych mistrzostw Polski pokazał klasę pewnie zgarniając złoty medal i miażdżąc poprzedni rekord trasy. Jego występ w Szczawnicy ITRA wyceniła na kosmiczne 918 punktów!

    Jaki trening doprowadził go do tego miejsca i czego moglibyśmy nauczyć się od świeżo upieczonego mistrza?

    Na rozmowę zaprasza Jacek Tyczyński.

    ***

    Partnerem odcinka jest marka Salomon [reklama]

  • Nie trzeba być specjalnie uważnym słuchaczem tej audycji, aby wiedzieć, że trening bez regeneracji nie da adaptacji i nie podniesie naszej sportowej formy.

    W poprzednich odcinkach podcastu trenerzy, lekarze i zawodnicy wymieniali tu sen jako najtańszy, ale i najbardziej efektywny sposób na jej zapewnienie.

    Są jednak również inne metody, a rozwój technologii wciąż podsuwa nam nowe pomysły na szybszy i bardziej efektywny odpoczynek dla organizmu. Jak to zwykle jednak w takiej sytuacji bywa - jednym zależy na drenażu limfatycznym zmęczonych nóg, a innym jedynie na drenażu portfela biegacza.

    O tym co z realnie pomaga się zregenerować i ile kosztuje, opowiedział mi Dominik Tabor - świetnym biegacz i świeżo upieczony podwójny mistrz Polski ze Szczawnicy, reprezentant Polski w biegach górskich, ale też wzięty fizjoterapeuta i osteopata.

    ***

    Partnerem odcinka jest marka HOKA [reklama]

  • Kiedy ból jest ograniczeniem, a kiedy pomocnym narzędziem? W sporcie to rozróżnienie jest szczególnie istotne, dlatego w tym odcinku rozmawiamy właśnie na ten temat.

    Do rozważań o przesuwaniu swoich granic, o bólu i jego percepcji oraz do zastanowienia się nad zdrowotnymi aspektami sportów wytrzymałościowych, zaprosiliśmy dr n. med. Tomasza Sawczyna - fizjologa, wykładowcę, aktywnego biegacza i triathlonistę.

    Na rozmowę, która powstaje dzięki wsparciu słuchaczy za pośrednictwem Patronite, zaprasza premierowo Jacek Tyczyński.

  • Kibice biegania, którzy swoją wiedzę czerpią z mediów społecznościowych, a nie przykładowo z tabel z rekordami Polski, mogą mgliście kojarzyć mojego dzisiejszego gościa. To duży błąd.

    Moja rozmówczyni to jedna z najlepszych biegaczek długodystansowych w Polsce w ostatnich latach, rekordzistka kraju w półmaratonie, na 10 km oraz stadionowe 10 000 metrów i dwukrotna uczestniczka igrzysk olimpijskich. To też biegaczka, która niczym kot przez całą karierę konsekwentnie podążała własnymi ścieżkami.

    Skutecznie łączyła karierę z macierzyństwem, biła rekordy życiowe jako młoda mama, dlatego między innymi o wyzwaniach stojących przed kobietą w wyczynowym sporcie, rozmawiam w tym odcinku z Karoliną Nadolską.

    ***

    Ten podcast powstał wyłącznie dzięki wsparciu słuchaczy za pośrednictwem serwisu Patronite

  • Ten odcinek można nazwać subiektywnym rankingiem biegów ulicznych, gdzie omawiamy biegi fajne z punktu widzenia biegowej turystyki, logistyki oraz biegi dobre organizacyjnie czy świetne do bicia życiówek.

    Mój gość to Bartek Olszewski, który z uwagi na staż biegowy i podróżniczą naturę ma tych zawodów na rozkładzie naprawdę sporo. Ja dorzucam swoją skromną cegiełkę i liczę, że udało się nam kogoś z Was zachęcić do dobrego lub odstręczyć od złego wyboru.

    ***

    Partnerami odcinka są: 1MILA i PKO Białystok Półmaraton [reklama]

  • W dzisiejszym odcinku zajęliśmy się tematem technologii w rozumieniu sprzętu i metod mających wspomagać proces treningowy. Wyrzuciliśmy cały marketingowy bełkot z tego co do nas dociera i oceniliśmy praktyczną przydatność poszczególnych rozwiązań, takich jak pomiar laktatu, czujniki mocy, czujnik pomiaru temperatury ciała w trakcie wysiłku, vo2 master oraz innych. Przy tej okazji dyskutowaliśmy o tym, czym rzeczywiście jest coaching oparty na dowodach i jakie są ograniczenia tam gdzie teoria spotyka empirię.

    Do takiej rozmowy, potrzebny był mi racjonalny trener-praktyk. Znalazłem takiego, który na dodatek jest bardzo mocnym zawodnikiem i to w dyscyplinie, w której rodzi się bardzo wiele nowinek, które trafiają do świata biegania. Mam tu na myśli triathlon, a mój gość to znany słuchaczom z odcinka o hierarchii potrzeb treningu - Jacek Tyczyński.

    Odcinek powstał wyłącznie dzięki wsparciu słuchaczy za pośrednictwem Patronite