Episoder
-
Všichni na nich jsme a nejspíš také budeme. O sociálních sítích se ve Studiu Alarm bavili Romana Guryčová, Karel Veselý a Standa Biler. Redaktorstvo zabrousilo do minulosti sociálních sítí a přes nultá a devadesátá léta se dostalo až ke stěnám pravěkých jeskyní. Nicméně debata se věnovala především současnosti. Hosté se shodli, že dokud budou lidé sociálními bytostmi, budou je sociální sítě přitahovat. Facebook je takový globální hřbitov, kde každý někoho máme, a spolu s Messengerem slouží jako Zlaté stránky pro 21. století. Odchod ze sítí je sice možný, ale může mít podobu vyhnanství či samoty. Otázkou spíše je, jak sítě reformovat nebo kam utéct ze současných platforem ovládaných toxickými „broligarchy“ napojenými na Donalda Trumpa. Zatím se zdá, že by třeba BlueSky mohl být životaschopnou alternativou, byť spíše pro ty, kdo teskní po starém Twitteru, než že by dokázal zaujmout uživatelstvo Instagramu.
Podpořte vznik dalších dílů Studia Alarm:
https://www.darujme.cz/projekt/1205779 -
Britská hvězda FKA Twigs žila několik měsíců v Praze a chodila na techno do klubů, jako jsou Ankali nebo Bike Jesus. Zažila zde taneční osvícení, které podle svých slov vtělila do nové, velmi očekávané desky Eusexua. Ta je plná sci-fi beatů a basových linek, které mají odrážet transcendentální rozměr zážitku klubové noci. Když ale v rozhovorech mluví o pražských akcích jako o „úžasných techno ravech ve skladištích Východního bloku“, posádka Soundsystému v tradičním složení Michaela Peštová, Nora Třísková a Karel Veselý se samozřejmě trochu ošívá.
Posádka Soundsystému dále popisuje své koncertní zážitky ze začátku roku, výrazné lednové desky a také singlové hity v rubrice Jednohubky. Rubrika Co nás sere? vám v souvislosti s jednou aktuální kauzou připomene, že lidé na alternativní hudební scéně by se k sobě měli chovat tolerantně bez ohledu na zásluhy nebo šediny – nakonec všichni jsme na tom v dnešní bídě zhruba stejně.
Jaký lék ordinuje FKA Twigs na traumata? Jak se Míša snaží vylepšit zimu své kočce, co zažila Nora v Athénách a proč utrácí Karel svoji výplatu za tranceové desky z devadesátých let? Poslouchejte nejnovější vydání hudebně-kočičího podcastu Soundsystém.
Posloucháte rádi naše podcasty? Podpořte nás v kampani na Darujme.cz
https://www.darujme.cz/projekt/1205779 -
Mangler du episoder?
-
Ignorování nerovnosti a tříd vrátilo do hry nacionalismus, a to nejen v Maďarsku, Polsku, Slovensku nebo Česku. Závěrečný díl série Dohánění Západu skončilo. Audioverze textu Pavla Šplíchala.
Vznik textu podpořila Nadace Rosa Luxemburg Stiftung v Praze. -
Climate models play a crucial role in the current understanding of ongoing climate change and thus influence policy decisions. Yet there is little public debate about climate models, how they work, or their history.
We have discussed what the history of different global modelling models is and what different categories of modelling we might encounter or what limitations they have in climate issues with Beatrice Cointe. We look at climate models based on thermodynamics, biosphere models or models based on systems theory.
It is the category of models based on systems theory, called 'integrated assessment models', that Beatrice Cointe focuses on. In the podcast, she summarizes their history, as well as the debates around problematic aspects of modeling. She also mentions how work on these models continued across the Iron Curtain even during the rigid Cold War.
Beatrice Cointe also talks about where the 1.5°C target came from in the Paris Agreement and why the target of around 2°C has a slightly different history and how it relates to the fate of small island states. We also took a closer look at what emissions scenarios are, how many there are and what they all contain.
This episode was recorded thanks to the support of Heinrich Böll Stiftung in Prague. -
Klimatické modely hrají zásadní roli v současném porozumění probíhající klimatické změně a tím zasahují i do politického rozhodování. Přesto se ve veřejné debatě o klimatických modelech, jak fungují, jakou mají historii a podobně, příliš nemluví.
S Beatricí Cointe jsme tedy probrali, jakou mají historii různá globální modelování a na jaké různé kategorie modelování můžeme v klimatické problematice narazit nebo jaká mají omezení. Podíváme se na klimatické modely založené na termodynamice, modely biosféry či modely vycházející ze systémové teorie.
Právě na kategorii modelů vycházející ze systémové teorie, které se nazývají „integrované vyhodnocovací modely“ se Beatrice Cointe zaměřuje. V podcastu shrne jejich historii, ale i debaty kolem problematických aspektů modelování. Nebo třeba to, že práce na nich pokračovala napříč železnou oponou i v době tuhé studené války.
Beatrice Cointe se také dotkne toho, kde se v Pařížské dohodě vzal cíl 1,5 °C a proč má poněkud jinou historii cíl kolem 2 °C a jak souvisí s osudem malých ostrovních států. Podíváme se blíže i na to, co jsou to emisní scénáře, kolik jich je a co všechno obsahují.
Podcast vzniká za podpory nadace Heinrich Böll Stiftung. -
Na začátku autoritářské vlády maďarského Fideszu byl neoliberální rozvrat, paradoxně vedený levicí. Audioverze textu Pavla Šplíchala.
Text vznikl díky podpoře Nadace Rosa Luxemburg Stiftung v Praze. -
Média veřejné služby dlouhodobě selhávají při referování o dění v Izraeli a Palestině. Českou veřejnou debatu tak nekultivují, ale naopak přispívají k dehumanizaci Palestinců a normalizaci kolektivní viny. Audioverze textu Saši Uhlové.
-
První text ze série Dohánění Západu skončilo věnované ekonomikám současné visegrádské čtyřky. Polsko jako mnohem větší a v roce 1989 mnohem chudší země za posledních víc jak třicet let ekonomicky Českou republiku skoro dohnala a v některých ukazatelích dokonce předehnala. Co se stalo na severu jinak? A šlo to i u nás? Audioverze textu Pavla Šplíchala.
Text vznikl díky podpoře Nadace Rosa Luxemburg Stiftung v Praze. -
Lídryně AfD Alice Weidel se v rozhovoru s Elonem Muskem na sociální síti X snažila udělat z Hitlera komunistu. Zakrývá tím silné vazby AfD na neonacismus a rámuje druhou světovou válku jako antikomunistický příběh. Audioverze textu Ondřeje Bělíčka.
Chtěli byste poslouchat více audioverzí textů, které vychází na našem webu? Podpořte Alarm v právě probíhající kampani na Darujme:
https://www.darujme.cz/spolecne-proti-algoritmum-nenavisti#informace -
Čtvrtý rok své existence zahajuje podcast TL;DR rozpravou nad románem Miroslava Hlauča Letnice. Zatímco za okny hajluje nejbohatší člověk planety a jeho prezident se v obklopení poněkud netradiční administrativy pokouší rozbít geopolitický řád, který platil do minulého týdne, TL;DR se noří do světa, kde je všechno naopak po staletí neměnné, a nadto ještě méně komplikované než v pohádce pro nejmenší. Letnice se odehrávají v mytickém časoprostoru prostoupeném jemným erotičnem, alkoholem a mazlivými vlky, kam si čtenář může přijít odpočinout nejen před nastupujícím digitálním fašismem, ale i dalšími znejišťujícími jevy současného světa. A podle všeho tak nejeden čtenář činí více než ochotně. Jde skutečně o tak kvalitní literární sedativum?
► Jste pravidelným posluchačem podcastu TL;DR, ale ještě nepřispíváte pravidelně na Alarm? Připojte se ke komunitě podporovatelů.
https://www.darujme.cz/spolecne-proti-algoritmum-nenavisti
► Máte otázku nebo se chcete podělit o názor? Napište přímo Evě a Honzovi na [email protected]
► podcasty Alarmu nahráváme ve studiu Mr. Wombat
► sound mix Ondřej Bělíček
► znělka Jonáš Kucharský -
Některé ženy v USA vyhlašují celibát. Je to funkční strategie? A co jiného dělat v době, kdy sledujeme masové omezování našich práv?
Líbil se vám dnešní díl a stále nejste pravidelnými přispěvateli Alarmu? Zapojte se do naší nové crowdfundingové kampaně
https://www.darujme.cz/spolecne-proti-algoritmum-nenavisti -
Jan Bělíček, Standa Biler a Pavel Šplíchal debatovali o inauguraci Donalda Trumpa a reakcích z české politiky. Ze samotné inaugurace vypíchnul Standa Biler klobouk Melanie Trump a výšku Barona Trumpa vyčnívajícího z davu. Jan Bělíček v souvislosti s přímým přenosem okomentoval výběr hostů ve studiu ČT, kde si notovali ultrakonzervativec a homofob Roman Joch s pravicovým liberálem Michaelem Žantovským. Tuto nepříliš pestrou skladbu ve studiu doplnil, krom amerikanisty Jana Beneše na telefonu, Marek Koten z “naprosto nezávisle” znějící organizace Republicans Overseas nebo Dušan Neumann, jehož hlavní kvalifikací nejspíš bylo, že nějaký čas žil ve Spojených státech. Česká televize tím podle Pavla Šplíchala připomněla svoji strategii zvát hosty relativizující ultrapravici, kterou si zkusila už v létě po francouzských volbách do sněmovny, kdy si i moderátorka zaspekulovala, jestli Národní sdružení není už spíš normální pravicovou stranou. Nejsmutnější však je, že česká reprezentace se raduje z vítězství někoho, kdo otevřeně říká, že chce Evropu ponížit a rozvrátit. Bez sjednocené Evropy zůstanou hlasy jednotlivých států v mezinárodním měřítku slabé a neschopné se prosadit.
Líbil se vám dnešní díl a stále nejste pravidelnými přispěvateli Alarmu? Zapojte se do naší nové crowdfundingové kampaně
https://www.darujme.cz/spolecne-proti-algoritmum-nenavisti -
Mark Zuckerberg ohlásil konec cenzury a kontroly faktů na sítích spadajících pod společnost Meta, a to ve prospěch svobody dezinformací a krajní pravice. Nejedná se jen o projev oportunismu. Kdysi liberální Silicon Valley se zradikalizovalo a minimálně jeho nejbohatší členové vlastnící sociální sítě a investiční fondy se výrazně posunuli doprava. Jak k tomu došlo a jaké to může mít následky? O tom v novém Studiu Alarm diskutují Karel Veselý, Jan Bělíček a Stanislav Biler.
Pokud rádi posloucháte naše podcasty, podpořte nás v aktuální kampani!
https://www.darujme.cz/spolecne-proti-algoritmum-nenavisti -
Polské vzpomínání na druhou světovou válku se dodnes pohybuje v napětí mezi zamlčováním polské spoluúčasti na holokaustu a zjednodušeným vyprávěním o hrdinném polském odboji. Audioverze textu Magdaleny Saryusz-Wolske, který vyšel v rámci série Rozklad poválečného antifašismu.
Text vznikl díky podpoře Nadace Rosa Luxemburg Stiftung v Praze. - Se mer