Episoder
-
Kiedy w maju w serwisie PAP w wyniku cyberataku pojawiła się fejkowa depesza wyraźnie mogliśmy się przekonać, że nie jesteśmy odporni na tego typu działania. Polska jest od lat celem ataków informacyjnych i propagandowych ze strony Rosji, a wojna w Ukrainie tę wojnę informacyjną zintensyfikowała.
Zapraszam do wysłuchania rozmowy z Olgą Yurkovą, dziennikarką i współzałożycielką StopFake.org. Organizacja ta od dziesięciu lat aktywnie walczy z rosyjską dezinformacją, a wraz z wybuchem pełnoskalowej wojny walka ta stała się jednym z kluczowych zadań również dla ukraińskich instytucji. W rozmowie na przykładzie ukraińskich doświadczeń opowiada m.in. o tym, jak dezinformacja wykorzystuje nasze emocje i podsyca największe nasze lęki, oraz jak organizacje pozarządowe, media i instytucje państwowe koordynują swoje działania w walce z fejkami. Olga Yurkova jest dziennikarką i współzałożycielką StopFake.org, niezależnej ukraińskiej organizacji skupiającej się na walce z propagandą i dezinformacją w mediach. Za swoją działalność w 2016 roku trafiła na listę New Europe 100, a w 2018 roku została stypendystką TED. Obecnie studiuje podyplomowo na Politechnice Kijowskiej im. Igora Sikorskiego i skupia się na komunikacji społecznej i roli plotek w hybrydach wojny.
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about.
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com
-
11 marca 2024 roku z Kłajpedy wyruszyła piesza wyprawa dookoła Bałtyku. O wyprawie "Save the Baltic Sea" oraz jej celach w Atlasie Świata opowiadają uczestniczki projektu: Rusnė Sabonaitytė, absolwentka nauk o ekologii i środowisku, która podczas wyprawy pełni rolę szefowej kuchni, oraz Laura Stukonytė, biolożka morska, w projekcie odpowiedzialna za kontakty naukowe.
Rozmawiam też z prof. Tymonem Zielińskim z Instytutu Oceanologii PAN o zagrożeniach dla środowiska Morza Bałtyckiego.
Wyprawa "Save the Baltic Sea" potrwa łącznie 9 miesięcy. W tym czasie zespół przejdzie ok. 6 tys. kilometrów wybrzeżem ośmiu krajów nadbałtyckich. Wyprawę można śledzić w mediach społecznościowych:
instagram.com/save.the.baltic.sea/ fb.com/SaveTheBalticSea https://savebaltic.eu/Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about.
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com
-
Mangler du episoder?
-
Narendra Modi rządzi Indiami od 2014 roku i wszystko wskazuje na to, że w tegorocznych wyborach jego partia (na marginesie warto wspomnieć, że Indyjska Partia Ludowa jest najliczniejszą partią na świecie - liczy aż 180 milionów członków) odniesie zwycięstwo po raz trzeci zapewniając swojemu liderowi kolejną kadencję na stanowisku premiera. Modi ma ambicje stworzenia z Indii światowego mocarstwa, a sprzyja temu obecna wielobiegunowość polityki międzynarodowej. W ciągu ostatniej dekady udało mu się też stworzyć podwaliny nowego wyznaniowego państwa indyjskiego - coś, co dotychczas było jedynie marzeniem dla wyznawców hindutwy - ideologii, którą niektórzy określają hinduizmem na sterydach.
O hindutwie w Atlasie Świata opowiada dr Antonina Łuszczykiewicz z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Dr Antonina Łuszczykiewicz jest adiunktem w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Stypendystka Fulbrighta na Indiana University-Bloomington, laureatka grantu amerykańsko-polskiej Fundacji Kościuszkowskiej, Taiwan Fellowship przyznawanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Chińskiej (Tajwanu) i stypendium konfucjańskiego na Xi’an Jiaotong Daxue. Zajmuje się relacjami chińsko-indyjskimi oraz amerykańską strategią wobec Tajwanu i Indo-Pacyfiku; bada również wizerunek Chińczyków i Indusów w literaturze i filmie oraz historię relacji polsko-tajwańskich. Publikowała na łamach m.in. The Harvard International Review, The SAIS Review of International Affairs, The National Interest, South China Morning Post, Australian Outlook oraz The Diplomat.
Jeśli zainteresował Cię temat, posłuchaj także mojej rozmowy z Pauliną Wilk i Weroniką Rokicką o tym, jak się zmienia indyjskie społeczeństwo: https://open.spotify.com/episode/4oKUcodDoPf5DjM9vml4KA
A także rozmowy z Weroniką Rokicką o tym, jak migrują Indusi: https://open.spotify.com/episode/4P7Pn3MJPICV2aD0xOxGO6
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about.
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com
-
Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że już w 2030 roku zmiany klimatyczne będą przyczyną ponad 250 tysięcy dodatkowych zgonów rocznie. Jest to nie tylko skutek fal upałów czy ekstremalnych zjawisk pogodowych. Wzrostowi będzie sprzyjać rozprzestrzenianie się chorób zakaźnych, również na obszarach, na których do tej pory w ogóle nie występowały.
dr n. med. Martyna Bykowska-Tumasz opowiada o tym, jak wraz ze zmianami klimatu będą się rozprzestrzeniać choroby tropikalne. Co temu sprzyja i czy można się przygotować?
Dr Martyna Bykowska-Tumasz związana jest z Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, absolwentka Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Doktoryzowała się z medycyny tropikalnej. Prywatnie miłośniczka podróży, uczestniczka sztafety Bike Jamboree 2019 (etap na Alasce).
Jeśli zainteresował Cię temat, posłuchaj także odcinka poświęconego szczepionce na malarię: https://open.spotify.com/episode/54U4rgDTpuffIOysAiyDLw
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about.
Pozostańmy w kontakcie na Twitterze: twitter.com/anamatusevic
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com
-
Utwór "Balkony" zespołu Jazzpospolita otwiera dzisiejszy odcinek Atlasu Świata, doskonałe wprowadzenie do tematu rozmowy z Jakubem Drożdżem. Jak się promuje polski jazz za granicą? W jaki sposób polskie i zagraniczne instytucje wspierają eksport młodych artystów? Jak polski jazz jest odbierany w Chinach? Jakub opowiada też o inicjatywie "Jazz po polsku dookoła świata" i planowanych koncertach w dwudziestu krajach na czterech kontynentach.
Jakub Drożdż jest dyrektorem ds. rozwoju Fundacji Jazz po Polsku oraz doktorantem w Szkole Doktorskiej Nauk Społecznych UW. Związany m.in. ze stowarzyszeniem Inkubator Umowy Społecznej.
Patronite Fundacji Jazz po Polsku: https://patronite.pl/JAZZPOPOLSKU
Utwór otwierający: Jazzpospolita "Balkony", nagranie z festiwalu Oct Loft w chińskim Shenzhen.
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about.
Pozostańmy w kontakcie na Twitterze: twitter.com/anamatusevic
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
-
Czasami może się wydawać, że jakaś bariera jest nie do przejścia. Ale moje rozmówczynie w tym odcinku specjalnym pokazują, że pomimo różnych życiowych wyzwań spełnianie się w podróży jest możliwe. A czasami dzięki tym wyzwaniom otwierają się nowe możliwości, pojawiają nowe znajomości i fajne doświadczenia.
Ania Olej-Kobus pierwszy raz pojechała do Afryki w wieku 7 lat, potem wracała już regularnie z własnego wyboru. Po przekroczeniu pięćdziesiątki nawet nie myśli o emeryturze od podróży.
Sonia Wesolik została stewardessą, by spełniać marzenia o podróżowaniu. Po poważnym wypadku musiała nauczyć się żyć na nowo. Dziś porusza się na wózku i podróży nie zrezygnowała.
Kasia Pryczek spakowała się razem z córką i psem do domu na kółkach i przejechały Europę z Polski po Adriatyk, a potem z Adriatyku po północ.
Marta Błaszczak z plecakiem i solo podróżowała przez 5 miesięcy po Azji. Drobna blondynka, mówi o sobie, że ma metr pięćdziesiąt w kapeluszu.
Spotkałyśmy się na scenie Europejskiego Centrum Solidarności podczas gdańskich TRAMPek - Spotkań Podróżujących Kobiet. W tej rozmowie moje gościnie dzielą się myślami i obawami, jakie towarzyszyły im przy pierwszych podróżach, jak radzą sobie z komentarzami i oczekiwaniami otoczenia oraz jak odnajdują spełnienie w podróży.
TRAMPki to festiwal podróżniczy o podróżujących kobietach organizowany przez kobiety, ale nie tylko dla kobiet. Pomysłodawczynią inicjatywy jest Anita Demianowicz, która niejednokrotnie usłyszała, że kobiety nie powinny same wyruszać w drogę. Przemierzyła wiele krajów na kilku kontynentach, napisała o tym książkę i wiele tekstów z podróży, a potem postanowiła, żeby tym doświadczeniem podzielić się z innymi kobietami, szczególnie tymi, które marzą o podróżach. We wrześniu 2023 roku odbyła się siódma edycja festiwalu.
Jeśli interesują Cię tematy podróżnicze, posłuchaj również tych odcinków Atlasu Świata:
Jak zaplanować roadrtip dookoła Australii? https://open.spotify.com/episode/4K8FROtDrT72UuP1VqH3fE
Jak Norwegia wygląda z perspektywy rowerowego siodełka?
https://open.spotify.com/episode/6UWXw3p9WcHvg2N7PccXEi
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about. Pracę nad podcastem możesz wspierać wpłatami w serwisie BuyCoffee: https://buycoffee.to/atlas-swiata. Serdecznie dziękuję!
Pozostańmy w kontakcie na Twitterze: twitter.com/anamatusevic
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
-
Trwająca od 2020 roku wojna o Tigraj w Etiopii mogła pochłonąć nawet pół miliona żyć. W listopadzie 2022 roku doszło do podpisania pokoju, który przez społeczność międzynarodową został przyjęty z ulgą. Jednak w sierpniu 2023 widmo wojny ponownie wróciło do tej części kraju.
W Atlasie Świata o genezie wojny o Tigraj oraz obecnej sytuacji w Etiopii opowiada Kinga Turkowska.
Kinga Turkowska jest historykiem, etiopistką i doktorantką w Katedrze Języków i Kultur Afryki na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jako badaczka zajmuje się pamięcią historyczną w Etiopii.
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about. Pracę nad podcastem możesz wspierać wpłatami w serwisie BuyCoffee: https://buycoffee.to/atlas-swiata. Serdecznie dziękuję!
Pozostańmy w kontakcie na Twitterze: twitter.com/anamatusevic
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
-
Dwadzieścia lat temu Wyspy Owcze były postrzegane jako miejsce homofobiczne. Dyskryminujące było nie tylko prawo, ale też klimat, wynikający głównie z dużej religijności Farerów. Dziś mieszkańcy Wysp cieszą się równością małżeńską, prawem do adopcji przez pary jednopłciowe oraz tłumnymi paradami równości w stolicy archipelagu. O drodze Farerów i Farerek do równości małżeńskiej opowiada w Atlasie Świata Urszula Chylaszek.
Książka Urszuli Chylaszek "Kanska. Miłość na Wyspach Owczych" (Wyd. Poznańskie) została nominowa do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Autorka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Zawodowo zajmuje się projektowaniem graficznym, pisze i fotografuje. Publikowała m.in w „Dużym Formacie”, „Piśmie”, „Kontynentach”, „Krainie Bugu”, „Sidetracked Magazine”.Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about. Pracę nad podcastem możesz wspierać wpłatami w serwisie BuyCoffee: https://buycoffee.to/atlas-swiata. Serdecznie dziękuję!
Pozostańmy w kontakcie na Twitterze: twitter.com/anamatusevic
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
-
Miejsce, w którym Julia spędziła dwa półrocza – Lions Rump – znajduje się na południowym wybrzeżu Wyspy Króla Jerzego, nieco ponad 100 km od wybrzeży Antarktydy. Na wyspie znajdują się stacje badawcze kilku krajów, w tym Polski – to dla niej Julia prowadziła obserwacje i zbierała dane.
Chcę was zaprosić do wysłuchania rozmowy, którą wprawdzie nagrałam dla innego projektu, ale jest na tyle przyjemna, że postanowiłam ją zrecyclingować do Atlasu Świata. Julia Kończak, leśniczka zawodowo zajmująca się ochroną przyrody – swego czasu wymarzyła drewniany domek na wyspie i nawet się nie spodziewała, że ta wizja tak szybko się spełni. Dziś w Atlasie świata o codzienności na antarktycznej wyspie, pingwinach i też o tym, kto może pracować na stacji Arctowskiego.
Jeśli interesuje Cię temat wypraw na bieguny, posłuchaj też:
- rozmowy o polskiej ekspedycji naukowej do stacji Dobrowolskiego na Antarktydzie: https://open.spotify.com/episode/5uw9maT2BCzoDqewYKfG46
- o tym, jak powstaje dokumentalny film o polskich polarniczkach: https://open.spotify.com/episode/0WIzXZZHiINylJaDSdxvCo
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about. Pracę nad podcastem możesz wspierać wpłatami w serwisie BuyCoffee: https://buycoffee.to/atlas-swiata. Serdecznie dziękuję!
Pozostańmy w kontakcie na Twitterze: twitter.com/anamatusevic
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
-
Indie znajdują się wśród krajów z największą liczbą emigrantów. Według statystyk z 2020 roku 18 millionów osób pochodzących z Indii mieszka poza granicami swojego kraju. Jednocześnie liczba ta jest znikomym procentem całej populacji Indii i skala emigracji zagranicznej jest bardzo mała w porównaniu z migracjami wewnątrz kraju.
O tym jak, dokąd i dlaczego migrują Indusi rozmawiam z Weroniką Rokicką, autorką książki „Indie. Kraj miliarda marzeń”.
Dr Weronika Rokicka jest wykładowczynią na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Jako stypendystka rządu indyjskiego i programu Erasmus Mundus dwa lata studiowała w Indiach i Nepalu, dokąd regularnie wraca, by poznawać kolejne miejsca, ludzi i kultury. Prywatnie miłośniczka krykieta i długich podróży pociągiem po Indiach.
Fot. Mikołaj Starzyński
W podcaście usłyszycie nagranie z jednej z ulic Thiruvananthapuram, miasta-stolicy indyjskiego stanu Kerala.
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about. Pracę nad podcastem możesz wspierać wpłatami w serwisie BuyCoffee: https://buycoffee.to/atlas-swiata. Serdecznie dziękuję!
Pozostańmy w kontakcie na Twitterze: twitter.com/anamatusevic
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
-
Komitet Praw Człowieka przy ONZ już trzykrotnie uznał, że Finlandia narusza prawa Saamów. Fińscy politycy od długiego czasu nie mogą dojść do porozumienia w kwestii reformy saamskiego parlamentu, na której wielu fińskim Saamom bardzo zależy.
Saamowie to rdzenni mieszkańcy północnej części Europy. Przez niezwykle długi czas Finlandia, Szwecja i Norwegia prowadziły politykę wynaradawiania Saamów, odmawiając im prawa do własnego języka czy własności prywatnej. W drugiej połowie XX wieku sytuacja Saamów zaczęła się poprawiać, jednak proces jest zaskakująco powolny.
Dlaczego w Finlandii zapanował impas polityczny w kwestii praw Saamów? Jak sytuacja tej grupy etnicznej przedstawia się w Szwecji, Norwegii i Rosji?
Gościem Atlasu Świata jest Mateusz Gibała, współpracownik Instytutu Nowej Europy oraz twórca kanału „Polityka po nordycku” na twitterze z bieżącymi informacjami z Finlandii, Szwecji i Norwegii.
Jeśli zainteresował Cię ten odcinek, posłuchaj wcześniejszych rozmów poruszających tematy związane z krajami nordyckimi:
Norwegia z perspektywy roweru (odcinek podróżniczy): https://open.spotify.com/episode/6UWXw3p9WcHvg2N7PccXEi
Skąd Szwedzi czerpią prąd: https://open.spotify.com/episode/7CRl04RGXMEO0ivn6KJszJ
Wspieraj pracę nad podcastem wpłatami w serwisie BuyCoffee: https://buycoffee.to/atlas-swiata. Serdecznie dziękuję!
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about.
Pozostańmy w kontakcie na Twitterze: twitter.com/anamatusevic
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
-
Premiera rosyjskiego filmu „Turysta” (2021) w Bangi, stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej (RŚA) zapełniła widzami cały stadion. Na pierwszy rzut oka zwykły film akcji zwykłym filmem nie jest – został zrobiony przez środowisko Grupy Wagnera, przedstawia w pozytywnym świetle rosyjskich najemników i odkrywa specyfikę rosyjskich wpływów na kontynencie afrykańskim.
O tych wpływach rozmawiam z Jędrzejem Czerepem, analitykiem ds. Afryki Subsaharysjkiej PISM. RŚA, z punktu widzenia Rosji, jest ich success story, wzorcowym przykładem współpracy.
Co sprowadziło Rosjan do RŚA? Co Rosja może zaoferować krajom afrykańskim i jak to się ma do oferty Zachodu? Z jakim przekazem i jakimi sposobami Rosjanie próbują trafić do głów i serc mieszkańców Afryki? Czy są kraje, które nie dały się uwieść rosyjskiej propagandzie?
Jeśli zainteresował Cię ten odcinek, posłuchaj wcześniejszych rozmów poruszających tematy związane z rosyjską polityką:
Kto w Rosji jest agentem zagranicznym: https://open.spotify.com/episode/52ChtHqX2yNztqljSImzpR
Jak idee carobożników wpływają na rzeczywistość dzisiejszej Rosji: https://open.spotify.com/episode/1FIuwxoDhFh1e6ltahnVkb
Wspieraj pracę nad podcastem wpłatami w serwisie BuyCoffee: https://buycoffee.to/atlas-swiata. Serdecznie dziękuję!
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about.
Pozostańmy w kontakcie na Twitterze: twitter.com/anamatusevic
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
-
W połowie maja 2022 roku Szwecja oraz Finlandia zdecydowały o zgłoszeniu swojego akcesu do NATO. Wydawałoby się, że w obliczu agresji Rosji w Ukrainie i nieprzewidywalności Putina powinna wygrać postawa „wszystkie ręce na pokład”. Jednak turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan stwierdził, że Turcja nie poprze członkowskich ambicji Szwecji i Finlandii, ponieważ te "wspierają kurdyjskie organizacje terrorystyczne".
Podobno Kurdowie to największa grupa etniczna na świecie, która nie posiada swojego państwa. Walka o niepodległość lub autonomię trwa od dziesiecioleci, a państwa na terytorium których mieszkają (Turcja, Irak, Iran i Syria) wcale im tego nie ułatwiają. W pierwszym odcinku 2023 roku rozmawiam z dr Kingą Smoleń z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji UMCS.
Czy Szwecja rzeczywiście wspiera kurdyjskich terrorystów? Jakie działania i które organizacje kurdyjskie są problemem dla szwedzkich aspiracji w przystąpieniu do NATO? Jakie sprawy prezydent Turcji Erdogan chce załatwić blokując rozszerzenie Sojuszu?
Dr Kinga Smoleń jest adiunktem w Katedrze Stosunków Międzynarodowych w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji UMCS. Badawczo interesuje się m.in. pozycją i rolą Turcji w późnowestfalskim systemie międzynarodowym, wojną hybrydową w Syrii, zmianą przestrzeni geostrategicznej Bliskiego Wschodu. Jest autorką wielu publikacji naukowych oraz monografii Geostrategiczne położenie Turcji w XXI wieku oraz Geostrategiczne położenie państwa.
W tym odcinku usłyszysz fragment kurdyjskiej pieśni ludowej nagranej w północnym Iraku do filmu dokumentalnego Jamesa Longley'a.
Jeśli zainteresował Cię ten odcinek, Posłuchaj wcześniejszych rozmów poruszających powiązane tematy:
O relacjach Turcji z Grecją: https://open.spotify.com/episode/4bpfsICSAPeWyReoXYwSV4
O życiu bezpaństwowców w Libanie: https://open.spotify.com/episode/7yXlNfWlwI2oZa7vWTW9z3
Wspieraj powstawanie podcastu dobrowolnymi wpłatami w serwisie BuyCoffee: https://buycoffee.to/atlas-swiata. Serdecznie dziękuję!
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about.
Pozostańmy w kontakcie na Twitterze: twitter.com/anamatusevic
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
-
Wraz z końcem grudnia '22 mija rok nadawania Atlasu Świata.
Ten podcast nie istniałby bez moich wspaniałych rozmówców i rozmówczyń, którzy są naszymi przewodnikami po fascynującym świecie. Oraz słuchaczy i słuchaczek, dla których ten podcast powstaje.
W krótkim trailerze opowiadam o idei, jaka mi towarzyszy przy pracy nad Atlasem Świata, usłyszycie też kilka głosów, które znacie ze zrealizowanych w 2022 roku rozmów: Stefana Jakimiuka z fundacji WWF Polska, Dagmary Bożek, popularyzatorki polskiego polarnictwa, Amandy Dziubińskiej z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, Alberta Jawłowskiego z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego, Ludwiki Włodek, reporterki i autorki książki "Buntowniczki z Afganistanu".
Dziękuję za ten wspólnie spędzony rok!
Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about.
Wspieraj powstawanie podcastu dobrowolnymi wpłatami w serwisie BuyCoffe: https://buycoffee.to/atlas-swiata.
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl.
-
W połowie października władze Nowego Jorku ogłosiły nowy program walki ze szczurami. Burmistrz miasta Eric Adams walkę tę stawia na równi ze zwalczaniem przestępczości - szacuje się, że największy problem z obecnością szczurów w Stanach Zjednoczonych ma właśnie Nowy Jork na równi z Chicago i Los Angeles. W Nowym Jorku The Rat Action Plan jest kolejnym szeroko zakrojonym działaniem, poprzedni program zwany planem Billa de Blasio był realizowany od 2017 roku i miał zmniejszyć populację szczurów w niektórych dzielnicach miasta nawet o 70%.
Dlaczego szczury na dobre zadomowiły się Nowym Jorku i na ile dokuczliwe jest sąsiedztwo tych gryzoni? Jakie działania wymierzone w szczury mogą przynieść rezultaty, a które są przeciwskuteczne?
W Atlasie Świata rozmawiam z Gabrielą Jarzębowska, badaczką zajmująca się antropozoologią. Moja rozmówczyni jest związana z Wydziałem Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka wydanego w formie książki doktoratu pt. „Czystka gatunkowa. Tępienie szczurów jako praktyka kulturowa” oraz reportażu "Szczur w wielkim mieście" opublikowanego w magazynie "Pismo".
Wspieraj powstawanie podcastu dobrowolnymi wpłatami w serwisie BuyCoffe: https://buycoffee.to/atlas-swiata. Serdecznie dziękuję!
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about.
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
-
Relacje Turcji i Grecji to historia pełna napięć, a w ostatnim półwieczu kraje te kilkukrotnie znalazły się na granicy konfliktu zbrojnego. Nowy poważny kryzys polityczny narasta na Morzu Egejskim w momencie, gdy naszą uwagę pochłaniają wojna w Ukrainie i problemy energetyczne. Turcja i Grecja wzajemnie się oskarżają o prowadzenie wrogiej wobec siebie polityki - codziennością się stały liczne naruszenia przestrzeni powietrznej i morskiej, a prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan podczas jednego ze swoich wrześniowych wystąpień tylko w lekko zawoalowany sposób zagroził Grecji interwencją wojskową.
O co Turcja i Grecja toczą spory?
W Atlasie Świata rozmawiam z Karoliną Wandą Olszowską, historyczką, turkolożką z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Karolina Wanda jest autorką podcastu „W szpilkach dookoła świata”, w którym przybliża turecką politykę wewnętrzną i zagraniczną. Jest także koordynatorką Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Krakowie.
Wspieraj powstawanie podcastu dobrowolnymi wpłatami w serwisie BuyCoffe: https://buycoffee.to/atlas-swiata. Serdecznie dziękuję!
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about.
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
-
Kobiety zajmujące się badaniami polarnymi były pionierkami w wielu dziedzinach i mają swój ważny udział w historii polarnictwa. Dzięki książce Dagmary Bożek "Polarniczki" mogliśmy przekonać się, jak niełatwe było przebicie szklanego sufitu - dziś kobiety kierują wiodącymi światowymi organizacjami zajmującymi się badaniami polarnymi, prowadzą stacje, zespoły terenowe i duże międzynarodowe wyprawy.
Z inspiracji reportażu Dagmary Bożek powstaje pierwszy film dokumentalny o polskich polarniczkach. O kulisach pracy nad filmem rozmawiam z jego twórcami: Kubą Witkiem oraz Dagmarą Bożek. Opowiadają, kto będzie bohaterkami filmu, jak pracują nad pozyskaniem materiałów archiwalnych i o tym, jak każdy z nas może zostać współproducentem tego wyjątkowego przedsięwzięcia. Jeżeli chcecie mieć swój udział w projekcie, zajrzyjcie na stronę akcji crowdfundingowej: https://zrzutka.pl/polarniczki
Zapowiedź filmu, której fragment wykorzystałam w podcaście, zobaczycie pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=Q-FWDrtXuZU
Dagmarę goszczę w Atlasie Świata nie po raz pierwszy - na początku roku opowiadała nam o polskiej ekspedycji naukowej na Antarktydę, tej rozmowy wysłuchacie o tu: https://open.spotify.com/episode/5uw9maT2BCzoDqewYKfG46
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
-
Rosyjska wojna z Ukrainą przywróciła potrzebę debaty w Estonii, Łotwie i Litwie o dalszym losie pomników sowieckich, które wciąż jeszcze można znaleźć w wielu miastach i miejscowościach w krajach bałtyckich. Za słowami szybko poszły czyny. Ale nie zawsze decyzja o rozbiórce spotyka się z aprobatą lokalnych społeczności.
O nowej fali desowietyzacji rozmawiam z Bartoszem Chmielewskim z Ośrodka Studiów Wschodnich, ekspertem w tematach polityki i społeczeństw państw bałtyckich.
Wspieraj powstawanie podcastu: https://buycoffee.to/atlas-swiata (jednorazowe płatności blik lub przelewem).
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
-
W tym odcinku trzymamy się z dala od wielkiej polityki, ale blisko dużych marzeń. 6 miesięcy oraz 34 tys. kilometrów w drodze - to podróż Magdy Gumowskiej i Mariusza Łapińskiego dokoła Australii. W rozmowie do Atlasu świata wypytuję przede wszystkim o organizacyjną i logistyczno-techniczną stronę wyprawy.
Magda i Mariusz swoją podróż opisali w książce "Jak nie dać się zjeść Australii", a w swoich filmach na kanale YouTube opowiadają o wielu odwiedzonych miejscach.
Jeśli podobał Ci się ten odcinek, dorzuć się finansowo do powstawania podcastu na https://buycoffee.to/atlas-swiata (jednorazowe płatności blik lub przelewem).
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
-
Minęło trochę czasu od publikacji Amnesty International, w której organizacja zarzuca ukraińskiemu wojsku stosowanie praktyk zagrażających życiu i zdrowiu cywili. Teraz, kiedy emocje trochę opadły, w Atlasie Świata skupimy się nie tyle na tym, czy Amnesty ma rację, ile na raportach w ogóle.
Organizacje pozarządowe przygotowują różne raporty, w których informują choćby o wolności mediów, poziomie korupcji, dostępie do usług publicznych itd. Mój rozmówca - Krzysztof Izdebski - opowie o stosowanej metodologii, pułapkach, jakie czyhają na organizacje, o kodeksie zasad, które powinny przyświecać organizacjom. O możliwych błędach Amnesty też porozmawiamy.
Jeśli podobał Ci się ten odcinek, dorzuć się finansowo do powstawania podcastu na https://buycoffee.to/atlas-swiata (jednorazowe płatności blik lub przelewem).
Więcej odcinków Atlasu Świata znajdziesz na stronie https://atlas-swiata.pl. Jeśli lubisz czytać newslettery, zapisz się na Osobisty Atlas Świata: https://atlasswiata.substack.com/about
Muzyka wykorzystana w intro i outro podcastu pochodzi z purple-planet.com.
- Se mer