Episoder
-
Radikális jobboldali győzelem Ausztriában, de a kancellári poszt így sem biztos. A Herbert Kickl vezette Szabadságpárt fél évszázados történelmében először győzött az osztrák szövetségi választásokon, de a kancellár maradhat. Az Atlasz vendége Szegő Iván Miklós történész, újságíró volt.
-
Mangler du episoder?
-
Ukrajna már Oroszországot lőné a nyugati fegyverekkel. Az elmúlt napokban a háború egyik legfontosabb kérdésévé vált, hogy a szövetségesek szállítanak-e nagy hatótávolságú fegyvereket Kijevnek. Tálas Péter biztonságpolitikai szakértővel beszéltünk arról, hogy ezekkel mit céloznának.
-
A II. világháború óta először győzött Németországban szélsőjobboldali párt tartományi választáson: az AfD nyerte a türingiai tartományi voksolást múlt vasárnap, Szászországban pedig második lett a CDU mögött. Az Atlasz vendége Prőhle Gergely volt berlini nagykövet.
-
Augusztus 6-án nem várt fordulatot vett az ukrajnai háború: átterjedt Oroszországra. Nagyjából 10-15 ezer ukrán katona támadta meg a Kurszki területet. Nagy körzeteket foglaltak el, de kérdés, jól járnak-e ezzel hosszú távon. Az Atlasz vendége Kaiser Ferenc volt.
-
Miután Emmanuel Macron pártja rosszul szerepelt az európai parlamenti választáson, míg Le Penék előretörtek, a francia elnök új nemzetgyűlési választást írt ki. Vasárnap lesz az első forduló. Hogy mi vezetett ide, arról Szűcs Anitával, a Corvinus egyetem docensével beszélgettünk az Atlaszban.
-
Ez már az új hidegháború korszaka – így foglalta össze a nyugati világ és Kína egyre feszültebb viszonyát Fehér Zoltán, a washingtoni Atlantic Council elemzője. Az Egyesült Államok legkésőbb a Trump-korszak óta elkezdte a protekcionista politikát, és mostanra az EU is egyre inkább csatlakozik hozzá.
-
Július 4-én parlamenti választásokat rendeznek az Egyesült Királyságban. A 14 éve kormányzó Konzervatívok hátránya 20% körüli a Munkáspárttal szemben. A várakozások szerint csak a két nagy tömb közti végső különbség a kérdés, az nem, hogy ismét baloldali miniszterelnöke lesz a Downing Streetnek.
-
Április közepén jelentetett meg egy írást Bod Péter Ákos, amelyben a román gazdaság előzését taglalta. A volt jegybankelnök három mutatóban vizsgálta a román és a magyar gazdaság helyzetét. Románia uniós szinten is hasít, de továbbra sem Svájc keleti szomszédunk.
-
Hszi Csin-ping kínai elnök május 8. és 10. között Magyarországon lesz. Az egyre szorosabb kapcsolatokat egy Orbán Viktorral közösen bejelentésre kerülő pécsi autógyárral folytathatja a két állam. De mit jelent nyugati szövetségeseinknek Hszi magyarországi látogatása?
-
Jair Bolsonaro volt brazil elnök még februárban látogatott el két napra a brazíliavárosi magyar követségre – csak sejteni lehet, hogy a felelősségre vonást akarta elkerülni. Az Atlaszban megkérdeztük, hogy miért és hogyan lehet nagykövetségekre menekülni. Vendégünk Lattmann Tamás nemzetközi jogász.
-
Az elmúlt évtizedben a magyar kormány politikai barátokat és Mészáros Lőrinc, valamint Tiborcz István vezetésével befektetések sorát szerezte a Balkánon. Témánk a NER és a Balkán, vendégeink Németh Ferenc, a Magyar Külügyi Intézet Balkán-szakértője és Keller-Alánt Ákos, a Szabad Európa újságírója.
-
Magyarország közel kétéves huzavona után megszavazta Svédország NATO-csatlakozását. Változások előtt áll a NATO: új elnöke lesz a szövetségnek, Trump visszatérhet az USA-ban, ráadásul az ukrajnai háború folytatódik. Az Atlaszban a téma a NATO, vendégünk pedig Kis-Benedek József.
-
Volodimir Zelenszkij nemrég leváltotta a hadsereg főparancsnokát, az Egyesült Államok nem tudja biztosítani a megígért támogatásokat, és Oroszország ha lassan is, de folyamatosan területeket szerez. Szakértők szerint a háború kitörése óta Ukrajna egyik legnehezebb időszakát éli.
-
Tévét elfoglaló párt, bilincsben elvitt politikusok és a vétóval fenyegetődző elnök konfliktusa az új kormánnyal. Gondoltuk, hogy nem lesz zökkenőmentes időszak, de a tavaly őszi választások után a lengyel politika egyenesen felbolydult.
-
2023-ban a német volt az egyetlen G7-es gazdaság, amely zsugorodott. A kormánykoalíció támogatottsága csökken, ma már az is elképzelhető, hogy előrehozott választásokat rendeznek Németországban. Az Atlasz vendége Prőhle Gergely korábbi berlini nagykövet és Hettyey András, az NKE docense.