Episoder

  • W dwudziestym drugim odcinku Magazynu Czarnego Nieba opowiadamy Państwu o spotkaniu Viktora Orbána z Władimirem Putinem, które ku zaskoczeniu wielu osób, w tym kluczowych osób w Unii Europejskiej miało miejsce zaledwie kilka dni po spotkaniu w Wołodymyrem Zełenskim. Tematowi temu poświęcamy część działu Aktualności, ale także rozmowę Wojciecha Jankowskiego z dr hab. Roberter Rajczykiem, prof. Uniwersytetu Śląskiego z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Medialnej UŚ.
    W Aktualnościach także podsumowanie wpływu wyborów w Wielkiej Brytanii na pomoc tego kraju dla Ukrainy, którego dokonał Alex Sławiński ze Studia Londyn Radia Wnet, a także nowe pomysły doradców Trumpa co do polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa.
    W dziale Wywiad rozmowa Pawła Bobołowicza z Moniką Andruszewską, wieloletnią dziennikarką, która obecnie zajmuje się dokumentowaniem rosyjskich zbrodni na Ukrainie w Centrum Lemkina w Instytucie Pileckiego.
    W dziale Dziedzictwo Dmytro Antoniuk zaprasza Państwa do Czernichowa, gdzie zawitał ostatnio wracając z linii frontu.
    W Arsenale 3-tonowa rosyjska bomba lotnicza FAB-3000 M54 z uniwersalnym modułem szybowania i korekcji (UMPK) w opowieści Artura Żaka, a w Słowniku kolejne litery nieformalnego żargonu ukraińskich żołnierzy.
    W Fotoplastykonie opowiadamy o przykrym wydarzeniu, do którego doszło w Worochcie, gdzie miejscowi napadli na żołnierzy zajmujących się rekrutacją. Mówimy także o kolejnym propagandowym klipie, który ukazał się w Federacji Rosyjskiej, a także o wpadce BBC z mapą.
    Program zrealizował Lech Rustecki, zmontował Piotr Mateusz Bobołowicz.

  • Prezentujemy Państwu dwudziesty pierwszy odcinek Magazynu Czarnego Nieba. Tym razem poruszymy temat presji międzynarodowej wywieranej na Rosję między innymi poprzez sankcje Unii Europejskiej, o których rozmawiał z Filipem Rudnikiem, analitykiem zespołu rosyjskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Piotr Mateusz Bobołowicz.
    Wschód Wojciecha Jankowskiego to natomiast rozmowa o nakazach aresztowaniach wydanych przez Międzynarodowy Trybunał Karny za byłym ministrem obrony Federacji Rosyjskiej gen. Sergiejem Szojgu i szefem sztabu gen. Walerijem Gierasimowem z dr. Tomaszem Lachowskim, adiunktem w Katedrze Prawa Międzynarodowego i Stosunków Międzynarodowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.
    W wyjątkowym Froncie Dmytro Antoniuk pokrótce relacjonuje ogólną sytuację i opowiada z drogi o swoim wyjeździe z pomocą dla wojskowych.
    W Obserwatorium przypominamy trzy ważne rozmowy - o legalności rządów Zełeńskiego rozmawialiśmy z Mykołą Kniażyckim, ukraińskim opozycyjnym deputowanym, o możliwości wyłania wojsk północnokoreańskich na Ukrainę w celu wsparcia Rosji z dr. Jakubem Olchowskim, kierownikiem zespołu wschodniego Instytutu Europy Środkowej, wykładowcą na Wydziale Politologii i Dziennikarstwa UMCS, a z Igorem Traczem o jego siedemdziesiątym już konwoju z pomocą humanitarną.
    W dziale kultura wyjątkowy materiał Pawła Bobołowicza poświęcony postaci Stefana Balickiego. W nim rozmowy z Eugeniuszem Białym, Dominikiem Księskim i dr Alicją Przybyszewską - osobami, które doprowadziły do pośmiertnego wydania zapisków i poezji Balickiego.
    W dziale Arsenał Artur Żak opowiada o bateriach Patriotów, które z Izraela za pośrednictwem USA mogą trafić na Ukrainę, a w Słowniku kontynuuje wyjaśnianie terminów z ukraińskiego żargonu wojskowego.
    W Fotoplastykonie pochylamy się nad propagandowym filmikiem rosyjskim, a także nad dwiema postaciami związanymi ze wschodem, które pochowane są na południu Francji - mowa o Marcu Chagallu i Wołodymyrze Wynnyczence.

  • Mangler du episoder?

    Klikk her for å oppdatere manuelt.

  • W dwudziestym odcinku Magazynu Czarnego Nieba zapraszamy Państwa do wysłuchania rozmowy Piotra Mateusza bobołowicza z Billem Browderem, założycielem Magnitsky Justice Campaign, finansistą, który od połowy lat 90. inwestował w Rosji, a potem stał się osobistym wrogiem Władimira Putina.
    W dziale aktualności wizyta Władimira Putina w Korei Północnej.
    Gościem Wojciecha Jankowskiego był Wojciech Górecki, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich zajmujący się Kaukazem.
    Wojciech Jankowski i Artur Żak rozmawiali także z Tomaszem Grzywaczewskim, dziennikarzem, reporterem wojennym i pisarzem na temat odmienności postaw Litwinów i Polaków wobec rosyjsko-białoruskiej agresji hybrydowej na nasze granice.
    Olga Siemaszko opowiada o buncie Prigożyna i losach Grupy Wagnera w rok po tym wydarzeniu.
    Dmytro Antoniuk przedstawia aktualną sytuację na froncie, a w dziale Dziedzictwo opowiada o Kazimierzu Dolnym.
    W dziale Arsenał Artur Żak przedstawia Ozelot (Leichte Flugabwehr System) - Lekki System Obrony Przeciwlotniczej Krótkiego Zasięgu, a w Słowniku tłumaczy kolejne słowa z ukraińskiego żargonu wojskowego.
    W Fotoplastykonie Paweł Bobołowicz opowiada o ukraińskim Zakarpaciu.

  • W 19 odcinku Magazynu Czarnego Nieba podsumowujemy wybory do Parlamentu Europejskiego w rozmowie z dr Aleksandrą Kuczyńską-Zonik, kierownikiem Zespołu Bałtyckiego Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, adiunktem w Katedrze Systemów Politycznych i Komunikowania Międzynarodowego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i dr. Łukaszem Lewkowiczem, starszym analitykiem w Zespole Wyszehradzkim Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, adiunktem w Katedrze Myśli Politycznej i Komunikowania Politycznego Wydziału Politologii i Dziennikarstwa uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie oraz z prof. Jewhenem Mahdą, dyrektorem Instytutu Polityki Światowej w Kijowie.
    W dziale Front Dmytro Antoniuk prezentuje najnowsze wydarzenia na froncie wojny rosyjsko-ukraińskiej, a w dziale Dziedzictwo prezentuje miasto Chełm, gdzie przeplata się historia Rusi i Polski.
    W dziale Wywiad rozmowa Pawła Bobołowicza z Andrijem Kohutem, dyrektorem archiwum Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, w którego zasobach znajdują się akta KGB.
    W Arsenale Artur Żak opowiada o Flugabwehrkanonenpanzer Gepard – niemieckim samobieżnym dziale przeciwlotniczym, a w Słowniku przybliża kolejne terminy z ukraińskiego żargonu wojskowego.
    W Fotoplastykonie prezentujemy sprzedany za rekordową sumę obraz ukraińskiego malarza i odpust w parafii św. Antoniego na lwowskim Łyczakowie.
    W dziale obserwatorium wracamy do rozmów z red. Wojciechem Jakóbikiem, redaktorem naczelnym portalu BiznesAlert, z Igorem Traczem, maszerem, wielokrotnym mistrzem Polski, Europy i Świata i filantropem, a także z red. Olgą Popowycz, redaktorką rocznika “Ukraiński Almanach”.

  • W osiemnastym odcinku Magazynu Czarnego Nieba powracamy do niezwykle ważnego tematu - granicy polsko-białoruskiej. Działania reżimów Putina i Łukaszenki przeciwko Polsce to wojna hybrydowa, której skutkiem stała się nawet śmierć polskiego żołnierza. O tym opowiada dr Andrzej Szabaciuk, adiunkt w Katedrze Teorii Polityki i Studiów Wschodnich Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, starszy analityk w Zespole Wschodnim Instytutu Europy Środkowej w Lublinie.
    W dziale Aktualności Artur Żak mówi o skutkach rozmów i deklaracjach, które padły w Normandii przy okazji obchodów osiemdziesiątej rocznicy D-Day. W Arsenale zaś samoloty rozpoznawcze typu AWACS, a w słowniku kilka zwrotów z żołnierskiej gwary.
    Dmytro Antoniuk kończy swoją podróż po Polsce. W tym wydaniu magazynu przedstawia wspólne elementy dziedzictwa, które znaleźć można we Wrocławiu.
    W dziale Białoruś Olga Siemaszko mówi, co ostatnio robił Tomasz Szmydt, były sędzia, który uciekł z Polski na Białoruś, a także jak zwiększa się aktywność rosyjskich szpiegów w innych państwach regionu.
    W Obserwatorium wracamy także do rozmów z red. Michałem Potockim, dziennikarzem Dziennika Gazety Prawnej o tym, jak Rumunia przejmuje handel z Ukrainą w wyniku blokowania polsko-ukraińskiej granicy przez rolników i przewoźników, do najnowszego protestu na granicy, o którym opowiada Tomasz Baart-Bartecki, a także do protestu ukraińskich aktywistów przed ambasadą rosyjską w Warszawie w rocznicę zniszczenia tamy w Nowej Kachowce - w rozmowie z wolontariuszem inicjatywy Euromaidan-Warszawa Mikołajem Petrygą.
    W wyjątkowym Fotoplastykonie zapraszamy Państwa na spacer po drugim zakarpackim mieście - Mukaczewie.

  • W wyjątkowym siedemnastym odcinku Magazynu Czarnego Nieba Paweł Bobołowicz, Artur Żak i Piotr Mateusz Bobołowicz zabierają Państwa na wycieczkę po Użhorodzie, stolicy obwodu zakarpackiego Ukrainy.
    Gościem działu Wywiad jest Eryk Zawadzki, wiceprezes Towarzystwa Kultury Polskiej Zakarpacia im. Gniewy Wołosiewicz, a także rzecznik użhorodzkiej policji.
    Dmytro Antoniuk opowiada o najnowszych wydarzeniach na froncie, a w dziale Dziedzictwo prezentuje opactwo cysterskie w Lubiążu.
    W dziale Białoruś Olga Siemaszko mówi o wizycie ministra spraw zagranicznych Węgier Pétera Szijjártó w Mińsku.
    Wojciech Jankowski w dziale kultura rozmawia z aktorami filmu Smak Wolności - Iryną Kudashovą, Tetianą Malkovą i Tomaszem Sobczakiem.
    W Arsenale rozmawiamy o urządzeniu, które pomaga żołnierzom chronić się przed dronami - o pelengatorze, a w Słowniku Artur Żak kontynuuje miniserię o strukturze organizacyjnej wojska - tym razem tłumaczy czym są pułk, batalion, kompania, pluton, drużyna i sekcja.
    W dziale obserwatorium powracamy do rozmów ze Lwowa z Rafałem Dzięciołowskim, prezesem Fundacji Solidarności Międzynarodowej, Andrijem Bołkunem, redaktorem naczelnym Leopolis.news i Tomaszem Baartem-Barteckim, koordynatorem grupy Granica / Кордон PL - UA, a także do rozmowy z dr. hab. Konradem Pawłowskim prof. UMCS na temat rezolucji ONZ w sprawie Srebrenicy.

  • W szesnastym odcinku Czarnego Nieba rozmawiamy o granicach. O zabezpieczeniu granicy z Białorusią, o rosyjskich jednostronnych działaniach zmierzających do zmiany granic morskich na Bałtyku, o przekraczaniu i blokowaniu granicy z Ukrainą - granicy upokorzenia dla podróżnych, granicy życia dla obrońców ukraińskich granic na wschodzie.

    W dziale Wywiad gościem Piotra Mateusza Bobołowicza jest Marek Budzisz, ekspert Strategy&Future. Komentuje on zapowiedziany rządowy program Tarcza Wschód, a także ogłoszenie przez premiera Donalda Tuska powołania komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich w latach 2004-2024.
    W dziale Aktualności temat granicy morskiej Finlandii z Rosją w Zatoce Fińskiej. Gościem Czarnego nieba jest Timo Soini, były minister spraw zagranicznych Finlandii.
    W dziale Front Artur Żak opowiada o granicy męstwa ukraińskich obrońców, którzy bronią się przed Rosją nie tylko na Donbasie, ale także na kierunku Charkowskim.
    W dziale Arsenał temat aerostatów, które mają służyć do pilnowania polskiej granicy z Białorusią. W dziale Słownik zaczynamy natomiast cykl o strukturze związków operacyjnych i taktycznych w siłach zbrojnych.
    Dmytro Antoniuk przekroczył granicę z Polską, gdzie podróżuje w celu promocji swojej książki i zbierania funduszy na pomoc dla ukraińskiej armii. W dziale Dziedzictwo opowiada o katedrze oliwskiej.
    Paweł Bobołowicz znajduje się obecnie z drugiej strony granicy - w Kijowie. Jego Korespondencja w dziale fotoplastykon.
    Granice stylów i gatunków muzycznych przekracza zaś projekt Wędrujący Ptak, w którego skład weszli polscy i ukraińscy muzycy i o którym opowiada Wojciech Jankowski w dziale Kultura.
    W Obserwatorium powracamy zaś do tematu współpracy Iranu i Rosji i rozmowy z dr. Bartoszem Bojarczykiem z Katedry Stosunków Międzynarodowych Wydziału Politologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, do tematu transgranicznego biznesu polsko-ukraińskiego z rozmowie z Piotrem Ciarkowskim, właścicielem firmy Bikor, Wiceprezesem Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, Członkiem Zarządu Międzynarodowego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie, do organizacji polsko-ukraińskiej granicy w rozmowie z dr Martą Jaroszewicz, Kierowniczką Zespołu Polityk Migracyjnych w Ośrodku Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego, a w rozmowie ze Zbigniewem Parafianowiczem z "Dziennika Gazety Prawnej" do tematu bezpieczeństwa naszych granic.

  • W piętnastym odcinku magazynu Czarne Niebo opowiadamy o największym ukraińskim ataku dronowym na obiekty na terenie Federacji Rosyjskiej.
    Dmytro Antoniuk opowiada o sytuacji na froncie, zwłaszcza w związku z trwającą ofensywą rosyjską na północ od Charkowa. Dmytro przedstawia także w dziale Dziedzictwo miejscowość Stary Czartorysk, powiązaną z rodem Czartoryskich. W Arsenale Artur Żak mówi o ukraińskiej broni rakietowej Grom 2, a w Słowniku tłumaczy czym w sztuce wojennej jest walka.
    Gościem Pawła Bobołowicza i Piotra Mateusza Bobołowicza w dziale Wywiad jest dr Łukasz Lewkowicz, starszy analityk w Zespole Wyszehradzkim Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, adiunkt w Katedrze Myśli Politycznej i Komunikowania Politycznego Wydziału Politologii i Dziennikarstwa uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Rozmowa skupia się na temacie zamachu na premiera Słowacji Roberta Fico.
    W dziale Białoruś Olga Siemaszko opowiada o karierze medialnej i ogłoszonym wejściu do białoruskiej polityki Tomasza Szmydta, byłego sędziego, który uciekł na Białoruś.
    We Wschodzie Wojciecha Jankowskiego rozmowa z dr. Konradem Zasztowtem w Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego na temat deportacji Tatarów Krymskich, której osiemdziesiątą rocznicę obchodzimy 18 maja 2024 roku.
    W Obserwatorium powracamy do tematu wyborów prezydenckich na Litwie (dr Aleksandra Kuczyńska-Zonik, kierownik Zespołu Bałtyckiego Instytutu Europy Środkowej w Lublinie, Katolicki Uniwersytet Lubelski) oraz trwających w Gruzji protestów przeciw przyjętej przez parlament tzw. rosyjskiej ustawie o agentach zagranicznych (prof. Alexandre Kuchianidze, profesor nauk politycznych na Tbiliskim Uniwersytecie Państwowym im. Ivane Dżawachiszwilego) oraz do rozmowy z Damianem Dudą, polskim medykiem pola walki, prezesem fundacji "W międzyczasie", który przestrzega Polaków przed oszukiwaniem się w kwestiach bezpieczeństwa.
    W Fotoplastykonie obrazek z koncertu jaki podczas swojej wizyty w Kijowie dał Sekretarz Stanu USA Anthony Blinken oraz temat wyszywanek.

  • W czternastym odcinku Magazynu Czarne Niebo skupiamy się na głównym temacie minionego tygodnia - ucieczce byłego sędziego Tomasza Szmydta na Białoruś. Gościem w dziale Białoruś jest Paweł Łatuszka, szef bialoruskiego Narodowego Zarządu Kryzysowego, który opowiada o działaniach agenturalnych reżimu Łukaszenki w Polsce, a także o prześladowaniu i represjach opozycjonistów i ich rodzin. Powracamy także do rozmów z dr. Jakubem Olchowskim i dr. Michałem Markiem.
    W dziale Aktualności najnowsza akcja grupy Euromajdan Warszawa - ukraińskie kobiety protestowały podczas składania wieńców przez ambasadora Rosji Siergieja Andriejewa pod pomnikiem mauzoleum żołnierzy sowieckich z okazji 9 maja. O akcji opowiada Natalia Panczenko.
    W dziale Wywiad rozmowa z dr. Ernestem Wyciszkiewiczem, dyrektorem Centrum im. Mieroszewskiego, który prezentuje wyniki najnowszych badań wśród młodych Ukraińców i Polaków. Wyniki badań przeczą wielu obiegowym opiniom. Wynika z nich, że młodzi Ukraińcy lubią Polaków i są gotowi walczyć za swoją ojczyznę.
    W dziale Arsenał Artur Żak opowiada o amunicji kasetowej, a w dziale Słownik tłumaczy czym jest pole walki.
    Dmytro Antoniuk opowiada o aktualnej sytuacji na froncie.
    Audycję prowadzi Paweł Bobołowicz.

  • Trzynasty odcinek Magazynu Czarnego Nieba powstał 3 maja 2024 roku, w Święto Konstytucji. Jednocześnie we wschodnim kalendarzu liturgicznym jest to Wielki Piątek. Z okazji Wielkanocy przypominamy rozmowę z dr. Natalią Tkaczyk o unikatowym tańcu z jednej z pokuckich wsi – serbenie.

    Konstytucja 3 Maja 1791 roku stała się punktem wyjścia do rozmowy Piotra Mateusza Bobołowicza z Žygimantasem Pavilionisem, przewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu Republiki Litewskiej, byłym ambasadorem Litwy w USA i Meksyku. Artur Żak w Studiu Lwów przedstawia obchody 3 maja we Lwowie, prezentując także krótkie rozmowy z mieszkającymi tam Polakami i Konsul Generalną RP we Lwowie Elizą Dzwonkiewicz. Temat Święta Konstytucji 3 maja powraca także w Dziedzictwie – Dmytro Antoniuk prezentuje ukraińską perspektywę na Konstytucję.

    W dziale Front bieżąca sytuacja. Rosjanie posuwają się na dwóch kierunkach. Pojawia się niebezpieczeństwo zajęcia przez nich Czasiw Jaru.

    Wojciech Jankowski zaprasza Państwa na dwa działy – Wschód Wojciecha Jankowskiego, gdzie gościem jest dr Piotr Oleksy z Instytutu Europy Środkowej i Uniwersytetu Adama Mickiewicza. Mówi on o Gagauzji, autonomicznym regionie w Mołdawii, który ma wyraźne prorosyjskie tendencje. W dziale Kultura odniesienie do innej rocznicy – rocznicy katastrofy w Czarnobylu. Czy pierwszy krzyk ukraińskiej kultury po tragedii czarnobylskiej miał miejsce w Polsce? Wojciech Jankowski szuka odpowiedzi w rozmowie z Włodzimierzem Nakoniecznym z wytwórni fonograficznej Koka Records.

    W Obserwatorium przypominamy rozmowę z gen. broni Waldemarem Skrzypczakiem i z Danutą Stefanko, wiceprezesem Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie).

    W dziale Fotoplastykon historia pani Lidii Stepaniwnej, dziewięćdziesiecioośmiolatki, która pieszo przeszła przez linię frontu i uciekła spod rosyjskiej okupacji, wspólna sowiecko-hitlerowska parada pierwszomajowa, a także Wiktoria Szi – nowa rzecznik ukraińskiego MSZ stworzona przez sztuczną inteligencję.

    Zapraszamy do oglądania, subskrybowania i wspierania nas na Patronite.pl/CzarneNiebo !

  • W dwunastym odcinku cotygodniowego videocastu Czarne Niebo w rozmowie z ambasadorem Jackiem Kluczkowskim, w latach 2005–2010 ambasadorem RP na Ukrainie, a w latach 2011–2015 w Kazachstanie i w Kirgistanie analizujemy exposé ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego, który obszernie odniósł się do konieczności wspierania Ukrainy w jej drodze do zwycięstwa w wojnie z Rosją.
    W dziale Front Dmytro Antoniuk przedstawia skomplikowaną sytuację wojsk ukraińskich w Donbasie, gdzie Rosjanie poczynili postępy na niektórych odcinkach.
    W Obserwatorium wracamy do głównych tematów pomocy dla Ukrainy - amerykańskiej w wysokości 61 mld dolarów i brytyjskiej, ogłoszonej w Polsce przez premiera Rishiego Sunaka, który ogłosił kolejną transzę w wysokości 500 mln funtów dla Ukrainy. Przypominamy fragmenty rozmów z dr. Jasonem Smartem i Georgem Byczynskim. Wracamy także do rozmowy z ambasadorem Janem Piekło o kwestii uczestnictwa Polski w programie nuclear sharing.
    Prezentujemy Państwu wywiad Pawła Bobołowicza i Dmytra Antoniuka z mec. Jarosławem Romanczukiem, partnerem kierującym Międzynarodowego Centrum Prawnego „EUCON”, prezesem Zrzeszenia Ukraińskiego Biznesu w Polsce, współautorem książki "Biznes Prawo Ukrainy dla polskich Inwestorów". Dlaczego polskie firmy nie inwestują na Ukrainie? Czy korupcja w tym zakresie stanowi problem?
    O Białorusi opowiada Olga Siemaszko. Analizuje ona ostatnie tezy propagandy reżimu Łukaszenki, które dotyczą Polski, przedstawiając ją jako kraj zmagający się z gigantycznymi problemami.
    W tym odcinku naszego programu debiutuje Studio Lwów. W premierowym wydaniu tego działu rozmowa Artura Żaka z Markiem Horbaniem, prezesem odrodzonego klubu sportowego Pogoń Lwów.
    Artur Żak zaprasza także na Arsenał - wyjątkowo z Pawłem Bobołowiczem - i na słownik, gdzie poznamy termin pancerz reaktywny.
    Dmytro Antoniuk w Dziedzictwie opowiada o Czarnobylu, który na kartach historii zapisał się nie tylko awarią elektrowni atomowej 26 kwietnia 1986 roku.
    W Fotoplastykonie aresztowanie ministra rolnictwa Ukrainy, śmierć amerykańskiego najemnika pracującego ostatnio jako rosyjski propagandysta - z rąk samych rosyjskich żołnierzy oraz wspomnienie pomajdanowego leninopadu.
    Zapraszamy!

  • W dziesiątym już odcinku naszego cotygodniowego podcastu Czarne Niebo zapraszamy Państwa do obejrzenia fragmentu wywiadu z Mychajło Honczarem (Goncharem), prezydentem Centrum Globalistyki "Strategia XXI Wieku", redaktorem naczelnym "Czarnomorskiego Bezpieczeństwa", który opowiada o ukraińskich atakach na infrastrukturę energetyczną Federacji Rosyjskiej i jak Stany Zjednoczone wpisują się swoją powściągliwością w tej kwestii w rolę pasywnego sojusznika Rosji. Dr Jakub Olchowski w rozmowie z Pawłem Bobołowiczem i Arturem Żakiem analizuje możliwości pokojowego zakończenia wojny.
    Olga Siemaszko opowiada w przededniu urodzin o Andrzeju Poczobucie, dziennikarzu, który więziony jest przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Serwis Patronite prowadzi akcję wysyłania kartek do uwięzionego dziennikarza.
    W dziale Kultura Piotr Mateusz Bobołowicz przedstawia fragment rozmowy z ks. mitratem Stefanem Batruchem, proboszczem parafii greckokatolickiej w Lublinie, prezesem Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza, która obchodzi w tym roku dwudziestolecie swojego istnienia.
    W dziale Dziedzictwo Dmytro Antoniuk opowiada o Stryju.
    Artur Żak przedstawia najnowsze wydarzenia z frontu, a w dziale Arsenał opowiada o tzw. Frankensteinach - rosyjskich czołgach z zamontowanymi systemami walki radioelektronicznej. Czym są te systemy - tłumaczy w naszym Słowniku.
    W Fotoplastykonie m.in. Lech Rustecki przedstawia swoje internetowe odkrycia z TikToka, a Paweł Bobołowicz opowiada historię psa Ajdara, który obchodzi swoje "urodziny"

  • W dziewiątym odcinku cotygodniowego videopodcastu Czarne Niebo gościem Pawła Bobołowicza i Artura Żaka jest gen. Roman Polko, który ocenia polskie możliwości zestrzeliwania rosyjskich rakiet, które wchodzą w naszą przestrzeń powietrzną, podkreśla rolę NATO w naszej obronności i mówi o blokadach granicy organizowanych przez różne środowiska.
    Piotr Mateusz Bobołowicz rozmawia z Pavlem Havlíčkiem, pracownikiem naukowym Towarzystwa Stosunków Międzynarodowych w Pradze o siatce rosyjskich agentów wpływu, która została zdemaskowana przez czeski kontrwywiad.
    W Obserwatorium powracamy do tematu zmiany ukraińskiej taktyki i kolejnych ataków na rafinerie wgłębi rosyjskiego terytorium, a także relacji polsko-ukraińskich, przypominając rozmowę z dr Łukaszem Adamskim, wicedyrektorem Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.
    W dziale Arsenał Artur Żak opowiada o dronach - tym razem naziemnych, a w Słowniku o ponurej formacji oddziałów zaporowych, które w rosyjskiej armii powstrzymują dezercję, często poprzez egzekucje własnych żołnierzy.
    Dmytro Antoniuk w dziale Dziedzictwo zabierze państwa do Satanowa, małego miasteczka na dawnym pograniczu z bogatą, wielowiekową historią. W dziale Front relacjonuje dynamiczną sytuację na wschodzie Ukrainy.
    W Fotoplastykonie omawiamy spotkanie znanego reżysera Emira Kusturicy z Władimirem Putinem, ukraińską kreskówkę o rosyjskiej fabryce dronów, najlepsze miejsca do życia według rosyjskiego ministerstwa budownictwa i specyficzne przedstawienie Lwa Tołstoja.
    Zapraszamy!

    Występują: Paweł Bobołowicz, Artur Żak, Dmytro Antoniuk, Piotr Mateusz Bobołowicz
    Goście: Pavel Havlíček, dr Łukasz Adamski, gen. dyw. (rez.), dr inż. Roman Polko
    Realizacja: Lech Rustecki
    Montaż: Piotr Mateusz Bobołowicz

  • W specjalnym wielkanocnym odcinku Czarnego Nieba skupiamy się na tematyce Świąt Wielkiej Nocy. Chociaż większość Ukraińców będzie je obchodzić w obrządku wschodnim w późniejszym terminie, przy okazji daty tych świąt w kościele rzymskokatolickim rozmawiamy o zwyczajach wielkanocnych - tych wspólnych i tych innych.

    Paweł Bobołowicz opowiada o Wielkanocy przeżywanej na froncie. W wywiadzie rozmawiamy z księżmi z Towarzystwa Chrystusowego - ks. Krzysztofem Olejnikiem i ks. Ołeksandrem Repinem o posłudze księży rzymskokatolickich na terenach, które odczuwają bezpośrednio konsekwencje wojny, jak Kyseliwka pod Mikołajowem, gdzie Rosjanie zniszczyli zabytkowy kościół.

    Wojciech Jankowski rozmawiał z Grzegorzem Kicińskim z Fundacji Aniołów Miłosierdzia, autorem Drogi krzyżowej - Stacja Ukraina: https://www.youtube.com/watch?v=4gTJ_mTqbvI

    Ze świętami związane są także akcenty muzyczne - dr Natalia Tkaczyk w rozmowie z Wojciechem Jankowskim opowiada o serbenie, chodzonym tańcu wielkanocnym z Pokucia, a Artur Żak zaprasza do wysłuchania kilku piosenek związanych z Wielkanocą we Lwowie.

    W programie także przepis Oli Pryszczepowej na ukraińską babkę drożdżową, znaną jako pascha lub paska - tradycyjny wypiek wielkanocny, który spożywa się zamiast chleba.

    Ze świątecznymi życzeniami na podcast zapraszają Paweł Bobołowicz, Dmytro Antoniuk, Wojciech Jankowski, Artur Żak, Lech Rustecki i Piotr Mateusz Bobołowicz.

  • W siódmym odcinku naszego cotygodniowego magazynu wracamy do tematu pseudowyborów w Rosji. Ich nielegalność powoduje, że Putin 7 maja przestanie być zgodnie z prawem prezydentem Federacji Rosyjskiej. Opowiada o tym Ilja Ponomariow, rosyjski opozycjonista w rozmowie z Piotrem Mateuszem Bobołowiczem. Inny gość Piotra Mateusza Bobołowicza, Michał Kędziora, znany jako Mr. Vintage, ekspert od mody męskiej opowiada o najnowszych doniesieniach dotyczących polskiej firmy LPP, sprzedającej ubrania, której produkty mimo szumnie ogłaszanego w 2022 roku wyjścia z Rosji wciąż można tam kupić.
    W dziale Białoruś Józef Skowroński prezentuje akcję Partytury dla Marii Kolesnikovej, będącem wyrazem wsparcia dla białoruskiej opozycjonistki i flecistki, która siedzi w więzieniu od ponad 3 lat.
    Więcej o akcji pod linkiem:
    https://www.facebook.com/events/s/music-scores-for-maria-kalesni/857978829430182/
    Wojciech Jankowski przeprowadził rozmowę z dr Tomaszem Lachowskim podczas konferencji dotyczącej ludobójstwa, a także z Ernestem Sulejmanowem, Tatarem Krymskim, restauratorem, który opowiada historię jednej dżezwy, czyli tygielka do kawy.
    Artur Żak zaprasza na dział arsenał, a tam temat wykorzystania sztucznej inteligencji w naprowadzaniu dronów FPV. W słowniku zaś odpowiedź na pytanie, czym jest balistyka.
    Dmytro Antoniuk relacjonuje bieżącą sytuację na froncie, a w dziale Dziedzictwo przenosi widzów do Krystynopola, czyli obecnego Czerwonogradu, który ponownie zmienia nazwę. Jest to także pretekstem do dyskusji na temat zmiany nazw wielu ukraińskich miejscowości.

    Występują: Paweł Bobołowicz, Artur Żak, Dmytro Antoniuk, Wojciech Jankowski, Józef Skowroński, Piotr Mateusz Bobołowicz
    Realizacja: Lech Rustecki
    Montaż: Piotr Mateusz Bobołowicz

  • W najnowszym odcinku naszego cotygodniowego magazynu koncentrujemy się przede wszystkim na temacie putinowskich pseudowyborów w Federacji Rosyjskiej. Choć nagrywaliśmy program jeszcze przed ostatecznym wynikiem, to przecież zwycięstwo Putina jest oczywiste. Na wybory wybrali się wyjątkowi obywatele Federacji Rosyjskiej - członkowie formacji zbrojnych walczących po stronie Ukrainy, którzy przekroczyli granice obwodów biełgorodzkiego i kurskiego i prowadzą walki na terytorium Rosji. Opowiadają o tym Olga Siemaszko i Artur Żak. Dmytro Antoniuk przedstawia stan frontu ukraińsko-rosyjskiego na 15.03.2024 roku, a także opowiada o popularnym międzywojennym kurorcie - Zaleszczykach.
    W programie fragmenty rozmów z Anną Fotygą, byłą minister spraw zagranicznych, obecnie deputowana do parlamentu Europejskiego, prof. Agnieszką Legucką, analityczką PISM oraz Tomaszem Grzywaczewskim - reporterem wojennym, dziennikarzem, pisarzem.

    Występują: Paweł Bobołowicz, Olga Siemaszko, Artur Żak, Dmytro Antoniuk, Wojciech Jankowski, Józef Skowroński, Kuba Stasiak, Alex Sławiński
    Realizacja: Lech Rustecki
    Montaż: Piotr Mateusz Bobołowicz, Lech Rustecki

  • W naszym cotygodniowym magazynie omówienie najnowszych wydarzeń - słów Bidena podczas przemówienia do Kongresu i powołania gen. Załużnego na ambasadora Ukrainy w Wielkiej Brytanii. Powracamy do tematów z minionego tygodnia - sprzeciwu części rolników wobec blokady granicy i ochrony zabytków na Ukrainie, a także do kwestii polsko-ukraińskiej pamięci historycznej.
    Gościem Wojciecha Jankowskiego jest Marek Budzisz, który opowiada o zmianie podejścia Francji do wojny na Ukrainie, a także dr Tomasz Lachowski, komentujący najnowsze nakazy aresztowania wydane przez Międzynarodowy Trybunał Karny wobec wysokich rosyjskich dowódców wojskowych.
    Olga Siemaszko przedstawia sprawę Mikołaja Aleksiejewa, Białorusina zabitego przez FSB.
    Oprócz zmian na froncie, Dmytro Antoniuk prezentuje rozmowę z Aksonem - polskim medykiem bojowym, który służy na Ukrainie.
    W dziale Dziedzictwo odwiedzamy zamek Sobieskich w Pomorzanach, a w dziale Arsenał Artur Żak zapoznaje widzów z granatnikami Carl Gustaf. W fotoplastykonie powracamy do wydarzeń z Krymu sprzed 10 lat, a Marcin Rey przedstawia wyrok, jaki zapadł przeciwko niemu w pierwszej instancji.
    Prowadzi Paweł Bobołowicz.

    Realizacja: Lech Rustecki
    Montaż: Piotr Mateusz Bobołowicz

  • W naszym cotygodniowym magazynie rozmowa z Jackiem Piechotą, prezesem Polsko-Ukraińskiej Izby gospodarczej o prawdziwych skutkach blokady granicy z Ukrainą dla polskich przedsiębiorców, analiza postaw Donalda Trumpa dokonana przez Jurija Felsztinskiego, eksperta w temacie rosyjskich i sowieckich służb, wywiad z Andrijem Jarmołenką o roli artysty w czasie wojny, odpowiedź na pytanie, dlaczego nie porozmawiamy o Naddniestrzu, analiza ostatniego przedwyborczego orędzia Putina, ostre słowa polskiego ministra do rosyjskiego dyktatora, a także wizyta w najmniejszej kawiarni w Polsce.

    Program przygotowała redakcja Czarnego Nieba:
    Paweł Bobołowicz, Dmytro Antoniuk, Piotr Mateusz Bobołowicz, Wojciech Jankowski, Olga Siemaszko, Artur Żak.
    Realizacja: Lech Rustecki
    Montaż: Piotr Mateusz Bobołowicz

  • W drugą rocznicę zbrodniczej rosyjskiej pełnoskalowej napaści na Ukrainę zapraszamy na wydanie specjalne cotygodniowego podcastu Czarne Niebo w formule LIVE.

  • W programie rozmowa o Aleksieju Nawalnym, podsumowanie sytuacji na froncie i upadku Awdijiwki, wywiad z Andrzejem Pisalnikiem o wpisaniu go na rosyjską listę poszukiwanych, temat protestów rolniczych na granicy z Ukrainą, wywiad z byłym ekspertem CIA o Donaldzie Trumpie i amerykańskiej pomocy dla Ukrainy, tajemnice krypty Janusza Ostrogskiego w tarnowskiej katedrze, rozmowa z polskim producentem dronów i inne.

    Program przygotowała redakcja Czarnego Nieba:
    Paweł Bobołowicz, Dmytro Antoniuk, Piotr Mateusz Bobołowicz, Wojciech Jankowski, Olga Siemaszko, Józef Skowroński, Artur Żak.
    Realizacja: Lech Rustecki
    Montaż: Piotr Mateusz Bobołowicz