Episoder

  • Witajcie w naszym odcinku podróżniczym. W ostatnim kwartale roku świat książki budzi się do życia targowego i odbywają się największe tego rodzaju imprezy na krajową i międzynarodową skalę. W tym roku tak się złożyło, że odwiedziłyśmy dwie z nich: Megu była na targach we Frankfurcie, a Kasia w Krakowie. Wobec tego rozmawiamy o obu imprezach, niekoniecznie je porównując (bo są z trochę różnych światów), ale dzieląc się wrażeniami i odpowiadając na pytanie: czy warto.

    W segmencie książkowym Megu rozczarowuje się „Cieniem bogów” Johna Gwynna (Fabryka Słów, tłumaczenie: Maciej Pawlak), a Kasia opowiada o fenomenie powieści obyczajowych Jilly Cooper na przykładzie serii "Rivals".

    Życzymy miłego słuchania!

    Czytu Czytu prowadzą:

    Magdalena Adamus (Catus Geekus)

    Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Tuż przed Halloween zapraszamy na temat, który wiele osób wciąż przeraża - dziś będziemy was straszyć jednolitą ceną książki. Dyskusja na ten temat w ostatnich latach niezwykle się zintensyfikowała, więc w końcu postanowiłyśmy dorzucić do niej swoje trzy grosze. Chociaż, jak szybko się pewnie zorientujecie, jednolita cena książki jest dla nas tylko pretekstem do tego, żeby porozmawiać szerzej o ustawie o książce i regulacjach, których nasz rynek wydawniczy pilnie potrzebuje.

    W segmencie torebkowym Megu poleca „Co porusza martwych” T. Kingfisher (wydawnictwo SQN, tłumaczenie Dominika Schimscheiner), a Kasia dzieli się rozczarowaniem po lekturze „Gównodziennikarstwa” Pauliny Januszewskiej (wyd. Krytyka Polityczna).

    Życzymy miłego słuchania!Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Mangler du episoder?

    Klikk her for å oppdatere manuelt.

  • W dzisiejszym odcinku mówimy o książkowej fali wznowień. Z pewnością sami zauważyliście, jak wiele nowych wydań pojawia się w księgarniach. Twarde oprawy, barwione brzegi, nowe przekłady – wznowienia kuszą czytelników na różne sposoby, aby kupili kolejną książkę, którą prawdopodobnie mają już w swojej biblioteczce. Pochylając się nad tym zjawiskiem, spróbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie: z jakich powodów wznawia się książki, jak towpływa na rynek i jakie tytuły według nas powinny się doczekać nowego wydania.

    W segmencie torebkowym Kasia opowiada o książce „Miłość i inne stopnie naukowe” Jennifer Hennessy (wyd. Papierowe Serca, tłumaczenie: Monika Wiśniewska), a Megu niezmiernie poleca całą serię „Kulawe konie” MickaHerrona (wyd. Insignis, tłumaczenie: Anna Krochmal i Robert Kędzierski).

    Życzymy miłego słuchania!

    Czytu Czytu prowadzą:

    Magdalena Adamus (Catus Geekus)

    Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Czytu Czytu powraca po wakacyjnej przerwie i od razu z pozycją, której warto poświęcić cały odcinek. „Artystyczne kręgi, miłosne trójkąty. Virginia Woolf i grupa Bloomsbury” brytyjskiej pisarki Amy Licence w tłumaczeniu Aleksandry Kamińskiej to wciągająca biografia jednej z najbardziej wpływowych grup artystycznych działających w Wielkiej Brytanii w pierwszych dekadach dwudziestego wieku. Nie spodziewajcie się jednak nudnego literaturoznawczego opracowania. Książka Licence rzuca światło nie tylko na przełomową działalność artystyczną grupy, ale także na ich życie prywatne. A było to życie skomplikowane, bo jak sam tytuł sugeruje – niejeden skomplikowany trójkąt miłosny się tam narodził.Szkieletem książki jest biografia najsłynniejszej członkini literackiego koła Virginii Woolf, a także to, jak jej osobiste zmagania wpłynęły na kształt zarówno grupy, jak i jej własnej literatury. To ciekawy przykład pozycji, która z jednej strony mocno sięga po materiały biograficzne (listy, publikacje, wspomnienia) z drugiej, często zostawia nas z niedopowiedzeniami. Okazuje się, że o grupie Bloomsbury wiemy czasem mniej, niż byśmy chcieli. Odcinek jest sponsorowany przez wydawcę książki Znak Literanova.

    Książkę kupicie tutaj: https://www.empik.com/artystyczne-kregi-milosne-trojkaty-licence-amy,p1494544768,ksiazka-pŻyczymy miłego słuchania!Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Za sprawą pojawienia się ChatGPT w ostatnich latach dyskusja na temat wykorzystania sztucznej inteligencji nabrała rozpędu. Świat wydawniczy również nie pozostaje na nią obojętny, a połączenie AI + książki budzi tyle samo niepokoju wśród czytelników, co entuzjazmu wśród menadżerów wydawnictw. W najnowszym odcinku porozmawiamy sobie o tym, jakie zastosowania dla AI już teraz widać na rynku książki i co tak właściwie oznacza to dla nas, odbiorców. I oczywiście nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy po drodze nie pogroziły kilka razy palcem.W segmencie torebkowym Kasia poleca „Pociechę rzeczy okrągłych” Clemensa J. Setza (Wydawnictwo Filtry, tłumaczenie Agnieszka Kowaluk), a Megu namawia do zgłębiania dorobku (i przełożenia na polski) K.J. Charles jej kryminałem „Death in the Spires”.Życzymy miłego słuchania!Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Jakie kolorowe zrobiły nam się ostatnio książki! Ostatnie dwa lata to istna eksplozja fajerwerków w kategorii drukarskich ozdobników – tu złocenia, tam tasiemkowe zakładki, drukowane wyklejki oraz one, do niedawna marzenie każdej osoby śledzącej wydania zagraniczne – barwione brzegi. W najnowszym odcinku rozmawiamy sobie o najnowszym szale na wydania specjalne i wznowienia książek w odnowionej szacie graficznej. Trochę pomówimy o historii, trochę o wpływach zagranicznych boksów subskrypcyjnych, i nie byłybyśmy sobą, gdybyśmy nie zahaczyły o ten paskudny konsumpcjonizm.Tym razem wyjątkowo w segmencie torebkowym rozmawiamy tylko o jednej książce: o „Krwawym kobalcie” Siddhartha Kary (wydawnictwo WAB, tłumaczenie: Hanna Pustuła-Lewicka).

    Życzymy miłego słuchania!Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Skok w odmęty internetowej wiedzy może dostarczyć naprawdę wiele zaskoczeń w kwestii tego, które popularne powieści zaczynały jako fanfiki do innych znanych dzieł. Publikowanie książek, które kiedyś były po prostu internetową emanacją fanowskiej fantazji, nie jest zjawiskiem nowym, ale w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat zdecydowanie zmieniło się to, jak przemysł wydawniczy do niego podchodzi. Niegdyś wstydliwa fanfikowa geneza książki była tajemnicą poliszynela, dziś staje się elementem kampanii promocyjnej przy premierze. Czy AO3 stanie się dla wydawnictw takim samym źródłem dla debiutów jak Wattpad? W odcinku omawiamy najbardziej znane (ale też te naprawdę niespodziewane) przykłady dawnych fanfików, które skończyły jako pełnoprawne powieści, i rozmawiamy o tym, jak rynek książki monetyzuje fanowską twórczość.W segmencie torebkowym Megu opowiada o „Tryptyku” Karin Slaughter, czyli pierwszej części serii thrillerów o Willu Trencie (wydawnictwo Rebis, tłumaczenie Aleksandra Górska), a Kasia wprowadza was w temat główny odcinka recenzją "Love, Theoretically" Ali Hazelwood (wydawnictwo Muza, tłumaczenie Filip Sporczyk). Życzymy miłego słuchania!Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Sponsorem nowego odcinka jest Wydawnictwo Mięta, które zapytało nas, czy nie chciałybyśmy przeczytać najnowszego młodzieżowego thrillera „Bojkot” Agnieszki Kulbat. A ponieważ dzięki pięknym okładkom trudno obok książek autorki przejść obojętnie, nie mogłyśmy odmówić i przed wami kompleksowe omówienie książki z segmentem spoilerowym (od 00:36:15 do 00:48:00).„Bojkot” to historia Nastki i Igora, pary uprzywilejowanych nastolatków z elitarnego liceum, których życie staje na głowie, gdy zostają publicznie oskarżeni o doprowadzenie do śmierci nauczycielki. Dzięki dwutorowej narracji i licznym retrospekcjom wchodzimy w skomplikowany świat bogatej młodzieży, gorących miłości oraz krętactw, knucia i używek. Szybko okazuje się, że nic nie jest takie, na jakie wygląda, i dopiero zakończenie pozwoli zrozumieć, kto tu jest prawdziwym złoczyńcą.Życzymy miłego słuchania!Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Początek roku to zwykle czas podsumowań i nagradzania książek, które wybiły się na listy bestsellerów. Goodreads Choice Awards za rok 2023 już rozdano, po Gali Empiku ledwo posprzątano, a na dniach rozstrzygnie się plebiscyt Lubimy Czytać na Książkę Roku 2023. Co łączy te imprezy? Zdaje się, że wszystkie spotykają się z podobnie skrajnymi reakcjami i niezrozumieniem miłośników książek. Dlatego w najnowszym odcinku podcastu rozmawiamy o idei plebiscytów, omawiamy ciekawostki z list nominowanych, najgłośniejsze kontrowersje i zmiany, jakie w ostatnich latach wszystkie wspomniane imprezy wprowadziły.W segmencie torebkowym Kasia poleca najnowszą książkę Serhija Żadana „Będzie wojna” (Wydawnictwo Czarne, tłumaczenie: Michał Petryk), a Megu rozprawia na temat „Nocy szpilek” Santiago Roncagliolo (ArtRage, tłumaczenie: Tomasz Pindel).Życzymy miłego słuchania!Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Dziś szczerze rozmawiamy o pieniądzach i spowiadamy się z naszych książkowych wydatków. Dyskusje wokół czytelniczych finansów zdają się cyklicznie powracać, a to przy okazji rozmów o ustawie o jednolitej cenie książki, a to przy krytyce konsumpcjonizmu i kondycji bookmediów czy też znowu w momencie, gdy pochylamy się nad domowym budżetem. Dlatego tym razem zdradzamy, ile same wydajemy na książki, wspominamy o tym, jak na czytaniu można oszczędzić i zastanowimy się nad różnymi postawami wobec tematu „książki i pieniądze”, jakie widać w internecie.W segmencie torebkowym Megu poleca steampunkowe fantasy „Władca dżinnów” i towarzyszący mu zbiór opowiadań „Martwy dżinn w Kairze”, oba autorstwa P. Djeliego Clarka, a Kasia dołącza do grupy lobbującej na rzecz wydania czarogejów w Polsce swoją polecajką „A Marvellous Light” Freyi Marske.Życzymy miłego słuchania!Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Witajcie w sto drugim odcinku podcastu Czytu Czytu!Anglojęzyczne fantasy już dawno wyszło z czerpaniem inspiracji poza granice zachodnich kultur, a w księgarniach co roku pojawiają się kolejne opowieści inspirowane kulturami Azji, Afryki i Ameryki Południowej. A gdzie w tym wszystkim miejsce dla słowiańszczyzny? W końcu sukces „Cienia i kości” nie wziął się z powietrza. W najnowszym odcinku rozmawiamy o wykorzystaniu słowiańskich kultur w anglojęzycznym fantasy, o najbardziej znanych przykładach, a także zastanowimy się, czy zachodni autorzy podchodzą do słowiańszczyzny z taką samą roztropnością jak do folkloru innych krajów.W segmencie torebkowym Kasia omawia książkę „Histeria sztuki” Soni Kiszy od wydawnictwa Znak, a Megu opowiada o „10 Myths About Israel” Illana Pappégo od wydawnictwa Verso (angielski ebook jest dostępny za darmo do pobrania tutaj: https://www.versobooks.com/en-gb/products/370-ten-myths-about-israel).Życzymy miłego słuchania!Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Witajcie w sto pierwszym odcinku podcastu Czytu Czytu!A zarazem w pierwszym odcinku nowego roku! Zmiany daty zobowiązują, wobec tego przygotowałyśmy dla was przegląd książkowych zapowiedzi na 2024 rok, żebyście wy mieli co czytać, a my – co omawiać w podcaście. Przegląd jest całkowicie subiektywny i dość eklektyczny – każda z nas wybrała takie książki, które akurat najbardziej ją zainteresowały, więc możecie się spodziewać fantastyki, biografii, reportaży, akcentów ukraińskich i arabskich, pozycji polskich, tłumaczonych na polski, ale również tych anglojęzycznych. Innymi słowy – będziecie mieli czym wypełniać swoje czytelnicze listy na ten rok.Życzymy miłego słuchania!Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Witajcie w SETNYM odcinku podcastu Czytu Czytu!Tak, dobrze przeczytaliście! Przed wami specjalny jubileuszowy odcinek, i tak się miło złożyło, że akurat wypadł na ostatnie wydanie audycji w tym roku. Wobec tego mamy dla was podsumowanie tych wydarzeń, które naszym zdaniem przez ostatnie 12 miesięcy najbardziej rozpalały książkową społeczność. Największe premiery, głośne dyskusje, śmieszne dramy, ale też zupełnie nieśmieszne kontrowersje i gesty polityczne. Niekiedy wracamy w nich do naszych poprzednich odcinków, ale o niektórych sprawach mówimy po raz pierwszy. A na koniec staramy się was przekonać, że choćby nie wiadomo, jak źle było, odpowiedzi zawsze warto szukać w książkach.

    Przypominamy również o spotkaniu z nami w Najlepszej Księgarni w Warszawie, które odbędzie się 28 grudnia o 19:00 – będzie transmisja!

    Życzymy miłego słuchania i do usłyszenia w przyszłym roku!

    Wesołych Świąt!Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Witajcie w dziewięćdziesiątym dziewiątym odcinku podcastu Czytu Czytu!W tym odcinku rozmawiamy o ghostwriterach. Ostatnimi czasy głośne celebryckie biografie, jak choćby książkowe wyznania księcia Harry’ego, wyciągnęły tego rodzaju pisarzy przed światła reflektorów. Ale przecież ghostwriting to nie wymysł kilku ostatnich lat, a twórcy parają się nim tak długo, jak tylko na pisaniu dało się zarobić. Dlatego dzisiaj chcemy was zapoznać z kilkoma głośnymi przykładami „pisarzy-widmo”, a także podyskutujemy o tym, jak inaczej odbiera się ghostwriting przy biografiach i powieściach.

    Wraca też nasz segment torebkowy, który z torebkami ma coraz mniej wspólnego. Megu serdecznie poleci wam swoich ukochanych „gejów w okopach”, czyli pierwszowojenny melodramat „In Memoriam” Alice Winn, a Kasia siłuje się z największym hitem BookToka ostatnich lat i bestsellerem romantasy „Fourth Wing. Czwarte skrzydło” Rebekki Yarros od wydawnictwa Hype (tłumaczenie: Sylwia Chojnacka).

    Na koniec odcinka mamy też dla was ważne ogłoszenie organizacyjne, więc koniecznie przesłuchajcie całość!

    Życzymy miłego słuchania!Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Witajcie w dziewięćdziesiątym ósmym odcinku podcastu Czytu Czytu!W tym tygodniu powraca nasz bardzo popularny kącik celebrycki i sięgamy po kolejną głośną biografię. Britney Spears, księżniczka popu i dla wielu z nas symbol lat 90. po 13 latach prawnego ubezwłasnowolnienia w końcu może opowiedzieć o własnym życiu swoim głosem. W odcinku analizujemy jej autobiografię, spróbujemy wskazać, jak prosty język tekstu odzwierciedla trudne doświadczenia Britney, oraz dyskutujemy o tym, jak wykrzywiony i oderwany od rzeczywistości wizerunek gwiazd próbują w nas zaszczepić media.

    Życzymy miłego słuchania!Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Witajcie w dziewięćdziesiątym siódmym odcinku podcastu Czytu Czytu!Jesień w pełni, a to oznacza, że wielu czytelników sięga w tym okresie po książki kojarzące się z kocykiem, herbatką i… morderstwem. Dlatego w tym odcinku rozmawiamy sobie o kryminałach. Zastanawiamy się, co w nich takiego jest, że absolutnie deklasują inne gatunki w rankingach sprzedaży, rozmawiamy o tym, co dla nas powinien mieć dobry kryminał i pochylamy się nad wzrastającą popularnością cosy crime, czyli "kryminałów kocykowych".

    Poza tym każda z nas ma dla was krótką recenzję. Megu opowiada o "Demon i mroczna toń" Stuarta Turtona od wydawnictwa Albatros (tłumaczenie: Jacek Żuławik), a Kasia chwali "A pamiętasz, mamo?" Kateryny Babkiny od wydawnictwa Warstwy (tłumaczenie: Bohdan Zadura).

    Życzymy miłego słuchania!Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Witajcie w dziewięćdziesiątym szóstym odcinku podcastu Czytu Czytu!Wracamy do was po wakacyjnej przerwie pełne świeżego zapału i nasycone najnowszymi lekturami. Nie mogłyśmy, rzecz jasna, odmówić sobie omówienia w naszym podcaście jednej z większych premier tego sezonu, czyli „Yellowface” Rebekki F. Kuang. Z naszych poprzednich odcinków wiecie, że Megu jest ogromną fanką tej autorki, a Kasia już niekoniecznie, w związku z tym czeka was gorąca dyskusja o self-insercie, książkach z przesłaniem, rynku wydawniczym i rasizmie.

    Życzymy miłego słuchania!Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Witajcie w dziewięćdziesiątym piątym odcinku podcastu Czytu Czytu!

    Dyskusja o tym, kto ma prawo pisać powieści czerpiące z kultury innej niż kultura autora, w książkowym internecie pojawiają się średnio raz w miesiącu, zwykle w kontekście kolejnej zapowiedzi książki, która według części internetu przekracza jakieś ustalone reguły. W tym odcinku rozmawiamy o cienkich granicach zawłaszczenia kulturowego w literaturze na podstawie różnorodnych przykładów z ostatnich (i nie tylko) lat. Spróbujemy się też zastanowić, czy pytanie otwierające naszą rozmowę, o to „kto ma prawo” ma w ogóle jakikolwiek sens. W tym tygodniu w segmencie torebkowym wyjątkowo pojawi się tylko jedna pozycja: Kasia opowie wam o komiksie „Festiwal” Jacka Świdzińskiego.

    Życzymy miłego słuchania.

    Czytu Czytu prowadzą:

    Magdalena Adamus (Catus Geekus)

    Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Witajcie w dziewięćdziesiątym czwartym odcinku podcastu Czytu Czytu!Kolejny raz pochylamy się nad gwiazdorską autobiografią. Recenzowałyśmy dla was już dzienniki Alana Rickmana i autobiografię księcia Harry’ego, a tym razem rozmawiamy o króciutkiej autobiografii Elliota Page’a, która kilka tygodni temu trafiła na księgarskie półki. Będzie to pozycja o tyle ciekawsza do recenzowania, że Elliot napisał ją całkiem sam, bez pomocy ghostwritera. Autor odkryje przed nami brudy Hollywood, gorycz niedopasowania i unikalne doświadczenia najsłynniejszej transpłciowej gwiazdy w historii przemysłu rozrywkowego. W segmencie torebkowym wyjątkowo pojawia się tylko jedna książka. A to dlatego, że obie przeczytałyśmy „Necroveta” Joanny W. Gajzler (wydawnictwo SQN). Jak wypada polskie cosy fantasy o techniczce weterynarii od magicznych zwierząt na prowincji? Tego dowiecie się w tym odcinku.Życzymy miłego słuchania.Czytu Czytu prowadzą:Magdalena Adamus (Catus Geekus)Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)

  • Witajcie w dziewięćdziesiątym trzecim odcinku podcastu Czytu Czytu!

    Dziś porozmawiamy sobie o tym ciekawym wyimku książkowego marketingu, jakim są blurby. Skąd się wzięły i jak długą mają historię? Być może zdziwi was fakt, że wbrew pozorom nie jest to wymysł ostatnich kilkudziesięciu lat. Tak samo jak to, że najbardziej płodnym autorem blurbów wcale nie jest Stephen King. Przeanalizujemy nasz osobisty stosunek do tego rodzaju promocji, omówimy słowa klucze, które zawsze w blurbie muszą się pojawić, oraz spróbujemy rozpoznać niedawna premiery po samych blurbach. A w segmencie torebkowym Megu chwali dwie pierwsze części młodzieżowego sci-fi Neala Shustermana, czyli „Kosiarzy” i „Thunderheada” (wyd. Uroboros, tłumaczenie: Katarzyna Agnieszka Dyrek), a Kasia, w ramach komercyjnej współpracy z wydawnictwem SQN, recenzuje dla was zbiór opowiadań fantasy „Cztery pory magii”, w którym znajdziecie teksty Anety Jadowskiej, Marty Kisiel, Magdaleny Kubasiewicz i Mileny Wójtowicz.


    „Cztery pory magii” możecie zakupić pod tym linkiem: https://bit.ly/3NrghwW

    Życzymy miłego słuchania.

    Czytu Czytu prowadzą:

    Magdalena Adamus (Catus Geekus)

    Katarzyna Czajka-Kominiarczuk (Zwierz Popkulturalny)