Episoder
-
Keratyna to białko, główny budulec włosów i bardzo popularny składnik kosmetyczny. W „Dobrym składzie” nie bez powodu rozmawiam o niej z Piotrem Rawiczem-Mikułowskim, edukatorem marek A&M Premium Distribution, który od dziecka jest związany z branżą fryzjerską i nieraz siedział w oparach keratyny. Dawniej zabiegi keratynowe w salonie trwały kilka godzin, po czym – ze względu na legendarny zapach palonego włosa – trzeba było wietrzyć pomieszczenie. Z powodu zawartości formaldehydu zarówno klientki, jak i fryzjerów bolały głowy. „Trwałe” prostowania włosów polega na wprasowaniu keratyny w strukturę włosa. Białko go uszczelnia, a woda nie wędruje do wewnątrz, w związku z czym pasma pozostają gładkie i odporne na wilgoć. Włos po keratynie, jak wyjaśnia Piotr Rawicz-Mikułowski, zachowuje się jak zalaminowana kartka papieru. Jest gładki i śliski, ale może kruszyć się po pewnym czasie (zwłaszcza na końcach). To procedura, która sprawdzi się przy włosach grubych, porowatych i pełnych objętości. Natomiast do pasm cienkich, ale puszących się (słowiańskich) Rawicz-Mikułowski poleca produkty do stylizacji (np. z keratyną) i odpowiednią „obróbkę” podczas suszenia. Jak działa keratyna roślinna i brazylijska? Nakładać ją podczas pielęgnacji czy może poszukiwać jej w kosmetykach do stylizacji? W jaki sposób suszyć i modelować puszące się włosy? Na koniec tego odcinka Piotr Rawicz-Mikułowski zdradza trik dotyczący stylizacji, który zmienia wszystko.
Podcastu „Dobry skład” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
-
Jak witamina D, witaminy z grupy B i probiotyki wpływają na wygląd skóry, włosów i paznokci? Ile ich tak naprawdę potrzebujemy i czy to prawda, że Polacy cierpią na niedobory witaminy D? Niektóre substancje odżywcze mają wpływ nie tylko na dobrą kondycję organizmu, ale również poprawiają samopoczucie. Oczywiście pod warunkiem, że sprawdzamy ich źródło pochodzenia i jakość. Czy suplementy to sposób na zdrowie i dobrą formę, czy może jednak zgodnie z maksymą „food comes first" warto pomyśleć o podstawach w dobrze zbilansowanej diecie? Z drugiej strony, czy można wierzyć w pełnowartościowe posiłki? Na te pytania odpowiada Jakub Mauricz, dietetykiem.
W dyskusji nie brakuje pytań o prebiotyki z naturalnych kiszonek, jak i te przyjmowane w kapsułkach. Jakub Mauricz podaje dokładne nazwy substancji chemicznych, które przydają się nie tylko w trakcie antybiotykoterapii, ale także jako baza dla zdrowej flory jelitowej na co dzień. Rozmawiamy o tym, jakich mikro i makroelementów potrzebują kobiety, a które będą wsparciem dla mężczyzn. Wreszcie, czy można łączyć swobodnie kilka suplementów diety bez obaw o przedawkowanie? W podkaście zastanawiamy się głośno nad różnymi trendami z mediów społecznościowych takimi, jak biohacking czy dożylne wlewy witaminowe. Dietetyk opisuje pozytywne aspekty z nimi związane, ale podkreśla, że nie wszystko, co modne jest godne polecenia. Ten odcinek jest najbardziej odżywczy ze wszystkich w tym sezonie ze względu na ilość składników, o których rozmawiamy. Będzie dobrym wstępem do noworocznego planu powrotu do formy.
Podcastu „Dobry skład” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
-
Mangler du episoder?
-
Jak wyglądałby świat perfum bez syntetycznych molekuł? Kiedy pojawiły się pierwsze laboratoryjnie stworzone składniki w zapachach, które nie występują w naturze? Rafał Janta, znawca perfum i autor bloga Charlienose.pl opowiada o kilku, które zmieniły nie tylko kompozycje, ale także możliwości noszenia i użytkowania perfum. Rozmawiamy o wadach i zaletach nut syntetycznych. W tym odcinku podkastu „Dobry skład” pod lupę bierzemy jedne z najbardziej popularnych, jak: Akigalawood, aldehydy, Ambroks, Ambroksan, Calone, Hedione, Iso-E Super, piżmo, skórę.
Czy aldehydy zawsze mają retro-babciny charakter? Oddają chłód, przestrzeń i czystość czy może ciepło? Nowoczesne cząsteczki syntetyczne mają więcej niż wyłącznie aromatyczne właściwości. Pojawiają się i znikają. Molekuły inaczej zachowują się na skórze, mają ogromną projekcję i są wyczuwalne nie tylko wokół osoby, która je nosi, ale również w innej części pomieszczenia. Które marki zrewolucjonizowały świat zapachów? Na które perfumy z molekułami są zapisy? Wreszcie, czy da się stworzyć zapach wyłącznie z jednej cząsteczki? Rafał Janta porównuje piżmo w perfumach do masła w kuchni – z nim kompozycja, podobnie jak potrawa zyskuje zupełnie inny wymiar. Rozmawiamy o ewolucji piżma, które z brudnego, zwierzęcego aromatu przeszło niezwykłą transformację i aktualnie imituje zapach świeżego prania. Na koniec rozmowy ekspert mówi o tym, że syntetyczne nuty zapachowe aktualnie ratują środowisko, chroniąc np. sandałowce, które z Mysore zostały praktycznie wykarczowane. I robi mi blind test, dając do wyboru dwie próbki komponentów zapachowych: naturalne i syntetyczne drzewo sandałowe, czyli bacdanol. Czy rozpoznałam naturę? Posłuchajcie.
Podcastu „Dobry skład” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
-
Parabeny stosuje się w kosmetykach ze względu na właściwości konserwujące, hamowanie rozwoju drożdży, grzybów, pleśni, a także w małym stopniu – bakterii. Mają niski potencjał alergenny, ponieważ słabo przenikają przez skórę. Natomiast trafiają na czarne listy składników ze względu na krążące na ich temat mity. Jednym z nich jest pochodzenie parabenów z ropy naftowej. Kolejnym, oskarżanie ich o wywoływanie raka piersi. Jak mówi Justyna Żerańska, dyrektorka generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, który ma pod swoimi skrzydłami portal konsumencki i aplikację kosmopedia.org, parabeny pochodzą z natury, ale nie z ropy naftowej. Występują w przyjaznych i bliskich nam miejscach, m.in. w marchewkach, borówkach amerykańskich czy jagodach. Warto je oswoić, a nawet polubić. Wiele, jak mówi Justyna Żerańska zależy od właściwości i od stężenia substancji. Rozmawiamy o tym, co stałoby się z kremami, gdyby nie zawierały konserwantów, które kosmetyki mogą być ich pozbawione, czy jeden paraben jest wystarczający, żeby zapobiegać rozwojowi szkodliwych dla zdrowia drobnoustrojów oraz czym zostały zastąpione parabeny i jaki miało to skutek na ludzką skórę.
Podcastu „Dobry skład” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
-
Samopoczucie to w „Dobrym Składzie" temat nietypowy. Z psychoterapeutką Katarzyna Kucewicz, rozmawiamy, jaki jest związek pomiędzy nim a wyglądem? Czy inni widzą u nas bad hair day i podkrążone oczy czy bardziej naszą aurę? Zależność zadowolenia z własnego wyglądu ma bowiem ogromne przełożenie na życie. Niestety, jak mówi psychoterapeutka liczne badania dowodzą, że osoby postrzegane jako bardziej atrakcyjne fizycznie mają w życiu łatwiej, częściej osiągają sukcesy zawodowe i cieszą się większym zaufaniem. Specjalistka podpowiada, jak się malować, czesać i ubierać, żeby wyjść z dołka, ale zwraca również uwagę na niebezpieczny syndrom czerwonego długopisu, czyli koncentrację na defektach zamiast na zaletach drugiego człowieka.
Dlaczego Polki i Polacy doszukują się w nich niedoskonałości? Dyskutujemy również o komplementach ze „szpilą”, które bywają bolesne. W rozmowie o zależności nastroju od wyglądu (i odwrotnie), nie mogło zabraknąć wątku mediów społecznościowych. Wyidealizowany świat i perfekcyjne zdjęcia nieskazitelnie pięknych ludzi mają negatywny wpływ na naszą psychikę. Dlatego na koniec rozmowy Katarzyna Kucewicz podpowiada, w jaki sposób poprawić sobie nastrój a nie pogarszać, posiadając i przeglądając konta w social mediach. Rozmowa, podniesie na duchu każdego, niezależnie od aktualnego samopoczucia czy wyglądu.
Podcastu „Dobry skład” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
-
Toksyna botulinowa to składnik o bardzo szerokim zastosowaniu w medycynie, nie tylko estetycznej – także w ortopedii, neurologii czy stomatologii. Jej stosowanie wywołuje wiele pytań i wzbudza wątpliwości wśród opinii publicznej, więc wymaga wyjaśnienia. O tym, jak działa toksyna botulinowa, opowiadają dr n. med. Małgorzata Huczek, specjalista dermatolog, dermatolog estetyczny i dr n. med. Joanna Sałkowska-Wanat, specjalista dermatolog-wenerolog, dermatolog estetyczny. W podcaście rozmawiamy o mitach, w które obrosła toksyna. Dlaczego toksynę botulinową mogą podawać wyłącznie lekarze? Czy to substancja, która daje trwały efekt wygładzenia zmarszczek? Czy istnieje antidotum, które neutralizuje działanie toksyny botulinowej? Czy można stosować ją na większej powierzchni ciała w celu neutralizowania nadpotliwości? Dlaczego mówi się, że niweluje bruksizm i napięciowe bóle głowy? Jak często można wykonywać opisywane zabiegi? Ekspertki na temat toksyny botulinowej wiedzą dosłownie wszystko. A spłycanie zmarszczek to tylko wstęp do bardzo głębokiej rozmowy.
Partnerem odcinka jest marka Galderma – największa niezależna firma dermatologiczna na świecie, z ponad 30 letnim doświadczeniem w holistycznej opiece skóry. Misją firmy jest opracowywanie produktów najwyższej jakości w zakresie pielęgnacji czy poprawy jakości naszej skóry. Galderma jest właścicielem m.in. marki Cetaphil.
-
Bohaterami tego odcinka są światła i lasery, znane z zabiegów kosmetologicznych i dermatologicznych. Działają leczniczo, wygładzają nierówności i zmarszczki, usuwają przebarwienia, odmładzają. Gościnią jest specjalizująca się w światłoterapii i laseroterapii dr n.med. Agnieszka Bańka-Wrona. Ekspertka zapewnia, że mocniej, nie zawsze oznacza dla skóry lepiej. Rozmawiamy o tym, że dawniej zabiegi z użyciem światła kojarzone były z długą rekonwalescencją i poparzeniami, a dziś nie wyłączają z codziennych zajęć. Natomiast pozytywne efekty odnowy, promiennego kolorytu, ujędrnienia, obkurczenia porów po kilku tygodniach i miesiącach są spektakularne. Na skutki działania światła warto poczekać, bo przenika głęboko do poszczególnych warstw skóry. Rozmawiamy o świetle czerwonym (infrared) długości, która ma niezwykle pozytywny wpływ na cerę: poprawia przepływ krwi, przyspiesza procesy gojenia, koi. Dermatolożka wyjaśnia czy świetlne maski dostępne w perfumeriach też wykazują takie działanie i opisuje różnicę pomiędzy laserami, IPL-em, światłem szerokopasmowym oraz innymi lampami. Czy to prawda, że laserem można wyleczyć trądzik lub trądzik różowaty? Wreszcie, jaki wpływ na skórę mają solaria? Po wysłuchaniu tego odcinka doznacie prawdziwego oświecenia.
Podcastu „Dobry skład” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
-
Trzeci sezon podcastu „Dobry Skład", otwiera rozmowa z Marianną Yurkiewicz, polską artystką tworzącą makijaże podczas fashion weeków. Jej historia brzmi jak gotowy scenariusz serialu na film. Marianna wcześniej marzyła bowiem, by zdobyć złoto olimpijskie. Nie udało jej się zostać rehabilitantką, więc ruszyła na kursy masażu, wizażu, stylizacji paznokci i wyklejania brokatowych tatuaży. Przez kilka lat pracowała w teamie Pat McGrath. Karierę zaczynała w Londynie, bez znajomości angielskiego, udając siostrę polskich modelek, żeby móc podglądać zaplecze przygotowań do wybiegów. Złoto – co prawda nie olimpijskie – towarzyszy jej od lat jako dodatek do perfekcyjnego make-up'u skóry. Podobnie jak odwaga i awangarda. Marianna współtworzyła makijaże do pokazów Diora, Valentino, Givenchy czy Ricka Owensa. Jej kreatywność została dostrzeżona i doceniona przez najlepsze tytuły i światowe marki, choć jak opowiada, sama kreacja i pomysłowość to za mało, żeby w tej branży osiągnąć sukces. Niezbędnym elementem jest pokora. Rozmawiamy o tym, gdzie czerpać inspiracje i jak kreować makijaże, czy sezon jesień-zima 2024 to czas różu, czy szminek oraz jak wpleść dżety do jesiennych stylizacji.
Podcastu „Dobry skład” możesz posłuchać na platformach Spotify, Apple Podcasts oraz YouTube.
-
Kwasy są jednymi z najskuteczniejszych, najdłużej stosowanych i najlepiej przebadanych substancji aktywnych w pielęgnacji. Wygładzają, odnawiają strukturę skóry, stymulują komórki do przebudowy, rozjaśniają przebarwienia, redukują zmiany trądzikowe. Kwasy wyszły z gabinetów medycznych i kosmetologicznych i trafiły do naszych łazienek, aby podtrzymywać efekty zabiegów. Jak opowiada Aleksandra Jankowiak, specjalistka Topestetic.pl i kosmetolożka, są trudne do zastąpienia przez inne składniki kosmetyczne. Cieszą się niesłabnącą popularnością i wciąż odkrywane są nowe.
Ekspertka wyjaśnia najważniejsze aspekty dotyczące kwasów AHA, BHA, PHA. Z jaką częstotliwością warto je stosować? Rozmawiamy o tym, jak działa i do jakich cer jest rekomendowany zapomniany, ale na nowo odkrywany kwas azelainowy, dyskutujemy o tym czy kwas glikolowy sprawdza się w odmładzaniu i rozświetlaniu cery czy łagodzeniu zmian trądzikowych. Ekspertka odpowiada, czy można łączyć kwasy na własną rękę czy jednak lepiej jest ufać producentom, którzy proponują gotowe koktajle z tymi substancjami w roli głównej. Jakie miejsce w grupie kwasów zajmuje kwas hialuronowy? Dyskutujemy również o konkretnych aspektach stosowania kwasów: częstotliwości aplikacji i sposobie wplatania ich do codziennej rutyny. Jeśli chcecie poznać zasady stosowania kilku konkretnych kwasów, nie możecie przegapić tego odcinka „Dobrego składu”.
Na co dzień, na stronie Topestetic.pl (na czacie, mejlowo lub telefonicznie) możecie skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologicznej. Ekspertki pomagają wybrać odpowiednie kosmetyki i podpowiadają, jak je stosować.
-
Owies to genialny składnik dla skór suchych, z dermatozami, trądzikiem różowatym i pospolitym. Jest również substancją odbudowującą barierę hydro-lipidową naskórka, idealną dla osób, które zmagają się z cerą wymagającą regeneracji. Aktualnie, ze względu na klimatyzowane pomieszczenia, częste skoki temperatur takie działanie przyda się niemal każdemu. A kondycja skóry – jak opowiada Katarzyna Jaworska-Rek, kosmetolożka polskiego sklepu Topestetic.pl – jest podstawą dobrego samopoczucia. I świadczy o zdrowiu organizmu. Jest też papierkiem lakmusowym zachodzących wewnątrz ciała procesów. Owies wydaje się odpowiedzią na pogorszenie stanu skóry ze względu na swoje uniwersalne działanie.
Razem z ekspertką rozmawiamy o maseczkach typu DIY z przepisu z magazynów dla młodzieży, które obie nakładałyśmy jako nastolatki na skórę twarzy, żeby redukować podrażnienia i zmiany trądzikowe. Wyciąg z owsa koi i łagodzi skórę i, jak mówi kosmetolożka, wykazuje działanie przeciwświądowe dzięki zawartości unikatowych składników. Owies zawiera awentramidy, które są unikalnymi dla owsa polifenolami o działaniu przeciwświądowym i łagodzącym podrażnienia, wykazującym działanie podobne do leku przeciwhistaminowego. Nic więc dziwnego, że pospolita wydawałoby się owsianka pojawia się również jako must-have w diecie osób ze skórą podrażnioną i alergiczną. W tym odcinku ekspertka podpowiada, jak pielęgnacją domową osiągnąć rezultaty gabinetowe. I zdradza swoje tipy na baby face, dzięki zastosowaniu pewnej maseczki. Odcinek równie kojący, jak sam wyciąg z owsa.
Na co dzień, na stronie Topestetic.pl (na czacie, mejlowo lub telefonicznie) możecie skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologicznej. Ekspertki pomagają wybrać odpowiednie kosmetyki i podpowiadają, jak je stosować.
-
14 września obchodzimy Światowy Dzień Atopowego Zapalenia Skóry. To choroba, która dotyka 20 proc. niemowląt i dzieci, a także 5 proc. osób dorosłych. Jak mówi Małgorzata Godziątkowska z Polskiego Towarzystwa Chorób Atopowych, w Polsce żyje 800 tys. osób chorujących na AZS. Wraz z dr n. med. Malwiną Zasadą-Kisiel doradzają, jak prawidłowo pielęgnować skórę dotkniętą atopią, zwracając uwagę na kluczową rolę odpowiednio dobranych formulacji emolientów. Jakość życia atopików poprawia odpowiednia pielęgnacja, w tym produktami z linii Atoderm Bioderma. Emolienty uzupełniają niedobory lipidów, pomagają odbudować naturalną barierę skóry, a ponadto niwelują świąd, poprawiając komfort osób z atopią, bo AZS wiąże się zarówno z dolegliwościami dotyczącymi ciała, jak i spadkiem nastroju. Jakie ilości emolientów powinno się aplikować na skórę niemowląt, dzieci, a jakie będą odpowiednie u dorosłych? Gdzie szukać wsparcia w leczeniu AZS? Odpowiedzi na te i wiele innych palących pytań znajdziecie w tym odcinku podcastu „Dobry skład”.
-
Witamina C rozświetla skórę, odświeża i wyrównuje koloryt naskórka, wspomaga cerę naczynkową, zmniejsza widoczność zmarszczek i zapobiega wiotkości skóry, ze względu na stymulację produkcji kolagenu. Kwas l-askorbinowy był pionierem w pielęgnacji z witaminą C, ale aktualnie nie jest już jedyną formą wykorzystywaną w kosmetykach. Obecnie dostępne są również pochodne, które mogą charakteryzować się lepszą stabilnością i tolerancją. Zuzanna Kwiatkowska-Oryszak, specjalistka Topestetic.pl i kosmetolożka, wyjaśnia jak „ugryźć” witaminę C w pielęgnacji wszystkich typów skóry. Również tej wrażliwej. Opowiada, że stabilniejszy i lepiej tolerowany jest etylowany kwas askorbinowy, który sprawdzi się nawet w rutynie dla skór reaktywnych i z rumieniem.
Nowoczesne formy witaminy C wykazują wysoką skuteczność już przy niewielkiej zawartości substancji na poziomie kilku procent. Zuzanna Kwiatkowska-Oryszak poleca m.in. 3-O-Ethyl Ascorbic acid, jedyną formę rozpuszczalną w wodzie i w tłuszczach, która wyjątkowo głęboko penetruje skórę. A także formę „tetra”, czyli olejową.
Jak mówi kosmetolożka, dziś jest wiele innych rozwiązań w pielęgnacji niż tylko czysty kwas askorbinowy, który może nie być dobrze tolerowany przez każdy typ skóry. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest umieszczanie witaminy C w liposomach. Substancja dociera wówczas głębiej, nie podrażnia i dłużej zachowuje stabilność. Czy można stosować witaminę C w ciągu dnia latem? Jaki produkt jest bardziej skuteczny: serum, krem czy maska z witaminą C? Czy to prawda, że nie wolno stosować witaminy C przy trądziku? A może powinno się ją używać w kuracji sezonowej? W tym podcaście obalamy wszystkie mity krążące wokół witaminy, która nie bez powodu jest nazywana królową składników kosmetycznych.
Na co dzień, na stronie Topestetic.pl (na czacie, mejlowo lub telefonicznie) możecie skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologicznej. Ekspertki pomagają wybrać odpowiednie kosmetyki i podpowiadają, jak je stosować.
-
Retinoidy wciąż wzbudzają wiele emocji. Z jednej strony, ze względu na bardzo skuteczne działanie przeciwstarzeniowe, poprawiające strukturę skóry i wyrównujące koloryt. Z drugiej, ze względu na możliwość wywołania podrażnień. W tym odcinku „Dobrego składu” Aleksandra Błaszczyk, kosmetolożka i specjalistka Topestetic.pl podpowiada, jak długo i w jaki sposób budować tolerancję na retinoidy. Ekspertka wyjaśnia na czym polega aplikacja preparatów tzw. „metodą kanapkową”. Oraz czy należy nakładać kosmetyki z retinolem na mokrą czy na suchą skórę… I chociaż mówi się, że latem należy bezwzględnie przerwać stosowanie kosmetyków z tymi składnikami – dyskutujemy, jak jest w rzeczywistości.
W tym odcinku „Dobrego składu”, Ola Błaszczyk opowiada, kiedy nie warto, a nawet nie jest wskazane nakładanie retinoidów. Dlaczego nie powinno się ich stosować w okresie ciąży, na własną rękę podczas kuracji dermatologicznych czy nawet przy niektórych zabiegach gabinetowych. Rozmawiamy również o retinoidach w kontekście bariery lipidowej. A także o tym, czy istnieje roślinny retinol. Nie brakuje pytania o znaczenie stężenia tych składników w kontekście ich działania i czy zawsze wyższa zawartość retinoidów jest bardziej skuteczna dla skóry. W razie wątpliwości, czy retinoidy są skuteczne, ten podcast daje jasną odpowiedź. To składniki dla wszystkich, którym zależy na potwierdzonych naukowo efektach pielęgnacyjnych - możliwych do osiągnięcia przy odrobinie cierpliwości.
Na co dzień, na stronie Topestetic.pl na czacie, mejlowo lub telefonicznie, możecie skorzystać z bezpłatnej porady kosmetologicznej. Ekspertki pomagają wybrać odpowiednie kosmetyki i podpowiadają, jak je stosować.
-
Wytwarzają na powierzchni włosów ochronny film, zapobiegają puszeniu, zamykają łuskę włosa i wygładzają jego powierzchnię. Czy w związku z tymi wszystkimi zaletami silikony w kosmetykach do włosów są tak szkodliwe, jak się je przedstawia? Które z nich powinny się znaleźć na czarnej liście składników i dlaczego? Czy to prawda, że przenikają przez naskórek czy może wytwarzają okluzję na jego powierzchni? Tomasz Zajczyk, który nie tylko ma doświadczenie jako edukator szkolący fryzjerów, ale na co dzień pracuje w salonie fryzjerskim i testuje wiele produktów na włosach klientek, opisuje działanie poszczególnych grup silikonów. Podpowiada, na jakich typach włosów się sprawdzą i czy można stosując kosmetyki z tą grupą składników osiągnąć efekt tafli szkła na włosach. Rozmawiamy również o tym, co robić, kiedy „przedawkujemy” silikony i czym najlepiej jest je oczyszczać zarówno z powierzchni kosmyków, jak i skóry głowy. Zajczyk wyjaśnia, czy warto stosować silikony rozpuszczalne w wodzie, czy lepszym wyborem są te lotne, zwane suchymi olejkami. W tym odcinku podcastu zastanawiamy się również, co dzieje się, kiedy silikony z powierzchni włosów trafią na skórę twarzy. W końcu, mój gość podejmuje wyzwanie by wypowiedzieć: Trimethylsiloxysilicate.
-
Czy mniej kosmetyków, przekłada się na lepszą kondycję skóry? Ten odcinek „Dobrego Składu", jak i sama ekspertka, dr Ivana Stanković, zachęcają do pielęgnacyjnego minimalizmu. Dlaczego kupujemy i używamy coraz większej ilości produktów? To wynik presji. Wszyscy chcemy wyglądać pięknie i młodo. Do tego dochodzi ogromny wybór i dostępność atrakcyjnych kosmetyków, szybko zmieniająca się moda na składniki aktywne i stosowanie nowości bez znajomości potrzeb własnej skóry. A to tylko niektóre z przyczyn. Niestety często nadużywanie pielęgnacji skutkuje pogorszeniem jej kondycji, zwanym skin burnout. Na skórze występują wówczas zmiany rumieniowe, grudkowe, krostkowe. I nikogo takie reakcje nie oszczędzają (wśród pacjentów dermatologicznych są dzieci, nastolatkowie, a nawet osoby dojrzałe). W wyniku nadmiaru substancji czynnych, w skórze dochodzi do naruszenia bariery ochronnej. Nakładanie kolejnego kosmetyku pogarsza sytuację. Ratunkiem jest wizyta u dermatologa, która powinna być punktem wyjścia do zdrowej, rozsądnej rutyny pielęgnacyjnej. Wspólnie z dermatolożką rozkładamy na czynniki pierwsze trendy z TikToka i Instagrama: #skincyckling #moisturesandwich czy #skinstreaming. Dr Ivana Stanković wyjaśnia, który jest rozsądny i godny naśladowania. Na koniec ekspertka wylicza najbardziej kluczowe gesty pielęgnacyjne i absolutnie niezbędne kosmetyki. Odcinek dla wszystkich amatorów pięknej, zdrowej skóry. Niezależnie od płci i wieku.
-
W odczuwaniu perfum wspieramy się wszystkimi zmysłami, nawet zmysłem równowagi (od niektórych z nich „kręci się” w głowie). A do ich interpretacji używamy biblioteki własnych wspomnień i wrażeń. Wraz z moją gościnią Martą Siembab, senselierką, która na co dzień zajmuje się perfumami, organizując szkolenia i warsztaty oraz opisując tajniki olfaktoryczne, w podkaście „Dobry skład” rozmawiamy o sensoryce zapachu. Marta wyjaśnia, czy da się sprzedać te same perfumy na wszystkich kontynentach. Czym jest kapitał sensoryczny? Które zapachy są „chłodne”, a które odbieramy jako „ciepłe”? Dlaczego „słodycz” perfum kojarzy się z kobiecą naturą? Ekspertka wyjaśnia również źródło antypatii zapachowych Polaków – zwłaszcza pokolenia X, które nie znosi kompozycji kwiatowych. Na koniec senselierka odpowiada na moje pytanie, czy da się założyć zapachowy garnitur, który stwarza niewidzialny dystans. To najbardziej zmysłowy ze wszystkich odcinków podcastu.
-
Klaudia Leclercq i Jarek Antoniak są twórcami treści ASMR, których na TikToku, YouTubie i Instagramie śledzi ponad 1,5 mln odbiorców. Ich materiały audiowizualne wyciszają, relaksują, koją nerwy, a nawet usypiają. Podczas naszej rozmowy Klaudia i Jarek pokazują, w jaki sposób dźwięki opakowań kremów, szelest pędzelka czy odgłosy aplikacji peelingu wpływają na samopoczucie. Rozmawiamy o marketingu sensorycznym i odbiorze reklam, które wykorzystują wyzwalacze ASMR. Z czym się dokładnie wiąże to zjawisko? Dlaczego wiele osób zasypia przy dźwięku suszarki, a inne po 12 godzinach przed komputerem w korporacji namiętnie obserwują w telefonie pranie dywanów i segregowanie biżuterii? Co oznacza tapping, miękkie mówienie i czy obserwacja natury zawsze bywa kojąca? Dlaczego tak chętnie oglądamy zabiegi pielęgnacyjne w internecie? Odcinek, który warto z uwagą wysłuchać choćby po to, żeby znaleźć w nim odpowiedź na pytanie, co nas naprawdę relaksuje.
-
W „Dobrym Składzie” nie mogło zabraknąć tak ważnego komponentu urody, jakim jest promieniowanie słoneczne, pod którego wpływem jesteśmy przez cały rok i całe życie. O jego ciemnych stronach rozmawia się szeroko, podobnie jak o realnych zagrożeniach, jak starzenie się skóry czy nowotwory. Natomiast niewiele mówi się o tym, że światło słoneczne może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, kondycję organizmu, pomagać w leczeniu chorób. Oczywiście pod warunkiem, że posiada się wiedzę, jak umiejętnie z niego korzystać, zgodnie z zaleceniami dermatologa. W tym odcinku podcastu prof. Danuta Nowicka, specjalistka dermatolog, opowiada, w jaki sposób wygląda leczenie dermatoz promieniowaniem UVA. Dlaczego stan cery osób z Atopowym Zapaleniem Skóry ulega latem poprawie? Czy pacjenci ze skórą trądzikową powinni unikać promieniowania słonecznego? Ile czasu spędzonego na słońcu wpływa na syntezę odpowiedniej ilości witaminy D3 w organizmie i czy do jej wytworzenia niezbędny jest dowód w postaci opalenizny? Rozmawiamy również o tym, czy skóra wrażliwa powinna być chroniona filtrami fizycznymi czy chemicznymi i jaki wpływ na cerę ma solarium. Po wysłuchaniu tego odcinka odpowiedzi będą jasne jak słońce.
-
Naturalne oleje doceniane są za dobroczynne działanie na kondycję skóry twarzy, ciała czy włosów. W jaki sposób stosować je według pielęgnacji ajurwedyjskiej? Który rodzaj oleju jest odpowiedni do typu cery oraz do tzw. doszy, czyli natury organizmu (pitty, vaty, kaphy)? Opowiada Karolina Szaciłło, dziennikarka, autorka książek i współtwórczyni duetu @medytujemy. Wraz z mężem Maćkiem zajmuje się prowadzeniem warsztatów świadomego oddechu, medytacji, zdrowego stylu życia. Małżeństwo promuje pielęgnację naturalnymi olejami, o których Karolina wie naprawdę dużo. Są twórcami manufaktury ajurwedyjskich olejów ziołowych do pielęgnacji twarzy, ciała i nosa, które gotują zgodnie ze starożytną metodą, ale korzystając również z polskich kwiatów i ziół. Okazuje się, że niektóre z nich wychładzają ciało, inne działają rozgrzewająco. A ponieważ sneha w sankrycie oznacza zarówno olej, jak i miłość, stosując codzienne zabiegi z użyciem oleju, poświęcamy ciału i sobie więcej uwagi. Karolina opowiada, który rodzaj oleju warto, a po który nie powinno się sięgać do masażu twarzy, a także, jakie konkretnie poranne i wieczorne zabiegi przywracają ciału i skórze dobrostan. W tym odcinku usłyszycie o płukaniu ust i nosa olejem, polewaniu czoła sklarowanym masłem i masażu stemplami ziołowymi. Pytam również o to, kiedy i dlaczego po olej sięgać nie warto.
-
Odcinek specjalny podcastu, którego partnerem jest marka Bioderma. Dr n. med. Malwina Zasada-Kisiel rozkłada w nim micele na czynniki pierwsze. Opisuje, w jaki sposób działają te wyjątkowe substancje kosmetyczne, dzięki którym w łatwy i bezpieczny sposób można usunąć ze skóry resztki makijażu, nieaktywne cząstki pielęgnacji, brud, nadmiar sebum, zanieczyszczenia pochodzące z powietrza. Ekspertka wyjaśnia również na czym polega różnica pomiędzy wodą a płynem micelarnym? Czy trzeba je zmywać wodą i czy działają na skórę jak tonik, przygotowując ją do przyjęcia składników aktywnych z kolejnych kroków rytuału pielęgnacyjnego. Rozmawiamy o fenomenie Sensibio H2O Bioderma, która została stworzona już 30 lat temu z myślą o cerze wrażliwej i reaktywnej. Wciąż można znaleźć ją w kufrach najsłynniejszych makijażystów i kosmetyczkach gwiazd. Czy może zastąpić wodę z kranu do mycia i demakijażu? W tym odcinku nie ma lania wody. Jest konkret i wiedza naukowa.
- Se mer