Episoder
-
Mangler du episoder?
-
Zapis instagramowego live'a przeprowadzonego 20.11.2023. Kompendium wiedzy o tym, dla kogo jest praca w badaniach klinicznych i jak można rozpocząć pracę bez doświadczenia.
Rozmawiam z Joanną Puławską - studiowała ona biologię na Uniwersytecie Warszawskim, a później zrobiła doktorat z genetyki molekularnej na Uniwersytecie w Toronto. Od zawsze szukała pracy, która dałaby jej poczucie sensu i przyczyniła się do rozwoju nowych metod leczenia nowotworów i innych ciężkich chorób. Do pracy w badaniach klinicznych namówiła ją koleżanka ze studiów. Swoją karierę rozpoczęła jako monitorka, a następnie awansowała na stanowisko menadżerki projektów. Pracowała jako dyrektorka w globalnym dziale zarządzania projektami, była również odpowiedzialna za operacje kliniczne w Polsce oraz Europie Centralnej i Wschodniej w dużych CRO. Zarządzała zespołami składającymi się z ponad 1000 pracowników.Tworzyła centrum analizy danych, programowania statystycznego oraz biostatystyki w Polsce i w Chinach.Uczestniczyła w wielu globalnych inicjatywach związanych z technologiczną transformacją badań klinicznych, m.in. wprowadzeniem modelu centralnego monitorowania oraz monitorowania opartego na ryzyku (Risk Based Monitoring), optymalizacji dawkowania leków w badaniach onkologicznych itd.Obecnie odpowiada za globalny zespół w dziale zarządzania projektami i zajmuje się badaniami wczesnej fazy w immuno-onkologii oraz terapii genowej i komórkowej.Jej pasją jest wspieranie kobiet w budowaniu i rozwijaniu kariery w badaniach klinicznych.
-
Dzisiaj, na prośbę moich Obserwatorów z Instagrama, opowiadam o tym, co z punktu medycznego oznacza śmierć. Czy ciało osoby uznanej za zmarłą może jeszcze żyć?
-
W dzisiejszym odcinku zastanowimy się, skąd u, dotychczas zdrowego, 12-latka, może wziąć się żółty język. Ciekawych, jak wyglądała ów część ciała, odsyłam do New England Journal of Medicine, tam znajdziesz artykuł "An Icteric Tongue" napisany przez Davida Avelara Rodrigueza i Julię Orkin. Nie zapomnij zaobserwować mnie na Instagramie @doktorka_od_7_bolesci i wziąć udział w kolejnym głosowaniu na temat następnego podcastu!
-
Guz? Zapalenie? A może zwykła alergia? W dzisiejszym odcinku sprawdzimy, jaka mogła być przyczyna wieloletnich dziwnych objawów ze strony zmysłu węchu u szesnastoletniego chłopca. Przypadek opisany przez lekarzy z San Antonio w Teksasie - Erwin DZ, Earley M. A Mysterious Odor After Nose Blowing. JAMA Otolaryngol Head Neck Surg.2021;147(5):479–480. doi:10.1001/jamaoto.2020.5628
-
Czy serce może się złamać naprawdę? Czy tęsknota i ból mogą doprowadzić do poważnej choroby? Dzisiaj opowiem Ci o przypadku 63-letniej Esther. Zaciekawionych odsyłam do pracy Ann Abelsson o tytule "THE CASE OF THE WOMEN WITH THE BROKEN HEART" opublikowanej w Disaster Emerg Med J 2018; 3(2): 67–68.
-
W tym odcinku poznajemy przypadek kobiety z tajemniczymi dolegliwościami psychiatrycznymi...jaka była ich przyczyna? Mogę zdradzić tylko tyle, że zaskakująca.
Przypadek został opisany w pracy Doughty B, Tumey LN, Williams K. Case report: Albendazole associated psychosis. Ment Health Clin. 2019 Nov 27;9(6):397-400.
-
Zacznij tutaj!