Episoder
-
29. epizód, amiben arról beszélek, hogy mit tanultam Finnországban tanárként, az oktatásban dolgozó szakemberként. Elmesélem, hogy a korábbi életemből hozott negatív minták helyett hogyan tanultam meg egy pozitív és támogató szemszögből tekinteni azokra, akikkel együtt dolgozom. Ezzel együtt önmagamra is.
-
28. epizód, amiben arról mesélek, hogy hol tart most a fiúk magyar nyelvi fejlődése, és mivel sikerült megint kicsit felturbózni a nagyfiam magyartudását. Avagy, ha a hegy nem megy Mohamedhez...
Ha nem akarsz lemaradni az új epizódról, iratkozz fel a https://suomiblog.us14.list-manage.com/subscribe?u=3cc0fb25e0f4fd98138e4cc6d&id=e258ebc600. Mindig elküldöm az új részeket. -
27. epizód, amiben arról beszélek, hogy mi az igazság azokból az interneten keringő posztokból, amik a finn oktatási rendszer kiválóságát dicsőítik. Tények és tévhitek a finn oktatásról.
Ha nem akarsz lemaradni az új epizódról, iratkozz fel a hírlevélre. Mindig elküldöm az új részeket.
-
26. epizód, amiben arról mesélek, hogy milyen volt a mi iskolakezdésünk Finnországban. Elmondom, hány évesen kezdik a finn gyerekek az iskolát, mennyibe kerül a tanévkezdés a szülőknek, mi lapul az iskolatáskában, és arról is beszélek, hogy mivel telnek egy elsős mindennapjai errefelé.
Ha nem akarsz lemaradni az új epiódról, iratkozz fel a hírlevélre. Mindig elküldöm az új részeket.
-
25. epizód, amiben arról mesélek, hogy milyen áttörést értünk el a magyar nyelvtanulásban a 7 éves nagyfiammal. Elmondom, hogy tanítom-e magyarul írni-olvasni most, hogy elkezdte az iskolát. És beszélek a kétnyelvűséggel kapcsolatos néhány tévhitről is.
A témában korábbi epizódok:
#012 A gyerekek kétnyelvűségéről
#023 A kétnyelvűségről: látogatás Magyarországon
Ha nem akarsz lemaradni az új epizódról, iratkozz fel a hírlevélre. Mindig elküldöm az új részeket.
-
24. epizód, amiben arról mesélek, hogy mit csinálnak a finnek karácsonykor. Elmondom, hogyan telik az ünnepi időszak Lappföldön és arról is beszélek, hogy mi mivel töltjük az ünnepeket.
Ha nem akarsz lemaradni az új podcast epizódokról, iratkozz fel a hírlevélre. Mindig elküldöm az új részeket.
-
23. epizód, amiben arról mesélek, hogy hogyan változott a gyerekek magyartudása a magyarországi nyaralás alatt.
A témáról korábban már beszéltem. Ha kíváncsi vagy, miről meséltem akkor, hallgasd meg a 12. epizódot A gyerekek kétnyelvűségéről. (Ebben a részben tévesen mondom, hogy a 14. az.)
Ha nem akarsz lemaradni az új podcast epizódokról, iratkozz fel a hírlevélre. Mindig elküldöm az új részeket.
-
22. epizód, amiben arról mesélek, hogy milyen alapvető dolgokkal kell tisztában lenned, ha a Finnországba való költözést fontolgatod. Nyelvtudás nélkül kaphatok munkát? Mennyiért lehet lakást bérelni? Melyik városba érdemes költözni? Tarts velem, és elmondom!
Itt találsz hasznos linkeket a finn nyelvtanuláshoz: https://www.suomiblog.hu/finn-nyelvtanulashoz/
Itt olvashatsz a finnországi lakásbérlésről: https://www.suomiblog.hu/alberlet-finnorszagban/Ha nem akarsz lemaradni az új podcast epizódokról, iratkozz fel a hírlevélre. Mindig elküldöm az új részeket.
-
21. epizód, amiben arról mesélek, hogy milyen volt három év kihagyás után visszatérni Magyarországra. És arról, hogy milyen volt majdnem két hónap után hazaérkezni onnan.
Ha nem akarsz lemaradni az új podcast epizódokról, iratkozz fel a hírlevélre. Mindig elküldöm az új részeket.
-
20. epizód, amiben arról mesélek, hogy hogyan jelentkezik nálam a fordított kultúrsokk. Elmondom, hogy milyen érzés hosszú idő után megérkezni Magyarországra, mi az, amit nehéz újra megszokni, és hogy rendszerint mitől kapok mindig agyvérzést.
Ha nem akarsz lemaradni az új podcast epizódokról, iratkozz fel a hírlevélre. Mindig elküldöm az új részeket. -
19. epizód, amiben arról mesélek, hogy milyen élményeket szereztem az első igazi finn munkahelyemen. Elmondom, hogyan lett enyém az állás, hogyan fogadtak a kollégák, mivel foglalkoztam, és válaszolok a tőletek kapott kérdésekre is.
Ha nem akarsz lemaradni az új podcast epizódokról, iratkozz fel a hírlevélre. Mindig elküldöm az új részeket: https://suomiblog.us14.list-manage.com/subscribe?u=3cc0fb25e0f4fd98138e4cc6d&id=e258ebc600 -
18. epizód, nyári különkiadás, amiben eltávolodunk Finnországtól és vízre szállunk. Réka és Kristóf négy éve él életvitelszerűen egy vitorláshajón. A hajót a két kezükkel újították fel, hogy biztonsággal elvigye őket arra, amerre a kedvük tartja vagy amerre éppen fújja őket a szél. Hogyan változtatta meg őket a hajós életforma? Mivel telnek a hétköznapok? Meddig tart egy összeveszés után a kibékülés a tengeren? A beszélgetésünkből kiderül. Mint ahogyan az is, hogy milyen lemondásokkal jár ez az életforma, és mennyi mindennel lettek gazdagabbak cserébe.
Folkloricum a Facebookon: https://www.facebook.com/folkloricum
Folkloricum az Instagramon: https://www.instagram.com/folkloricum/
Folkloricum a YouTube-on: https://www.youtube.com/c/Folkloricum
Weboldal: https://www.folkloricum.com/
Continuous fiber reinforced 3d printing (amivel Kristóf foglalkozik): https://www.fiberprinting.com/
-
Tizenhetedik epizód, amiben arról mesélek, hogy miért a kedvenc finn ünnepem a juhannus, vagyis a nyári napforduló, és hogy hogyan ünneplik errefelé. Beszélek az ünnephez kapcsolódó szomorú és örömteli statisztikákról és az én legemlékezetesebb ünnepeimről is. Tarts ki az epizód végéig, mert egy bejelentés is elhangzik! ;)
A nyári napforduló ünnepéről a blogon is olvashatsz itt: https://www.suomiblog.hu/juhannus/ és itt http://www.suomiblog.hu/feher-ejszakak/
-
Tizenhatodik epizód, amiben a finn oktatási rendszert vizsgáljuk meg közelebbről. Milyen a finn egyetemi élet testközelből? Mi olyan nagyszerű a finn oktatásban? Valóban követendő a finn minta? Követhető-e egyáltalán? Többek között erről beszélgetünk Tuba Orsival, a Finn minta nevű kezdeményezés megálmodójával.
Orsi szerint a magyar oktatási rendszer megérett a változásra. Nem képzeli, hogy ezt a változást egymaga képes lenne véghez vinni. De vallja, hogy sosem tudhatod, hogy milyen rezgéssel indítasz meg egy hullámot, ami egyszer csak partot ér. Azt reméli, hogy egy ilyen partot érő hullámot ő is képes lesz elindítani.
A Finn minta elérhetősége: https://www.finnminta.com
Finnországban továbbtanulni vágyóknak: Finnországban tanulok! csoport a FacebookonTanároknak: Tanári minta csoport a Facebookon
Instagram: @finn.minta
-
Tizenötödik epizód, amiben arról mesélek, hogy milyen város Rovaniemi. Nem a turistacélpont, ahogyan a legtöbben ismerik. Hanem a hely, ahol élünk. Elmondom azt is, hogy miért gondoltuk azt annak idején, hogy Rovaniemi ideális hely lesz a gyerekneveléshez.
-
Tizennegyedik epizód, amiben arról mesélek, hogy a Finnországba költözésem után miért kerültem az itt élő magyarokkal való találkozást. Beszélek arról is, hogy ez mikor és hogyan változott meg, és milyen a kapcsolatom a finnországi magyarokkal jelen pillanatban.
-
Tizenharmadik epizód, amiben arról mesélek, hogy hogyan telik egy év a finn időszámítás szerint. Mi az, amit szeretek ebből és mi az, amit nem sikerült megszoknom. Beszélek arról is, hogy itt Lappföldön az ország többi részéhez képest máshogy telik az idő. Azt mondják, itt nem négy évszak van, hanem nyolc. Szerintem meg csak kettő.
-
Tizenkettedik epizód, amiben arról mesélek, hogy milyen nyelven beszélünk itthon, és arról, hogy a gyerekek hogyan haladnak a kétnyelvűség kihívásokkal teli útján.
-
Tizenegyedik epizód, amiben Ferber Katalin gazdaságtörténésszel az emigráció okairól és hátulütőiről beszélgetünk. Arról, hogy miért döntött úgy 41 évesen, hogy mindent maga mögött hagyva Japánban a nulláról kezdve teremti meg újra önmagát. És arról, hogy van-e Magyarországra visszaút közel két évtized emigráció után.
Ferber Katalin Facebook oldala
Ferber Katalin könyvei
Fotó: Bócsi Krisztián -
Tizedik epizód, amiben arról mesélek, hogy mi a lappföldi idill ára. Avagy milyen nehézségeket tartogat az élet két gyerekkel a világ végén úgy, hogy csak magunkra számíthatunk. Olvass még többet Lappföldről a blogon: https://www.suomiblog.hu/fooldal/
- Se mer