Episoder
-
Nová epizoda podcastu FluX Ústavu mezinárodních vztahů se tentokrát zabývá vnitřními proměnami putinovského režimu od začátku ruské války na Ukrajinu. Se zástupcem výzkumu Martinem Laryšem jsme tak probrali, jak se mění ruská propaganda, jaký sentiment vládne ruské společnosti a došlo také na nepopulární predikce do budoucnosti.
-
V nejnovější epizodě podcastu FluX jsme přivítali ředitelku nizozemského think tanku Clingendael Institute, Moniku Sie Dhian Ho. Společně jsme probrali klíčové výzvy, kterým čelí výzkumné ústavy a instituce v dnešním rychle se měnícím a polarizovaném světě.
Diskutovali jsme také o tom, jak adaptovat a komunikovat odborné znalosti v demokratizovaném prostředí, strategie pro nabízení neideologické expertízy, která je zároveň ve veřejném zájmu nebo jak mohou experti udržet integritu a přispívat k veřejné debatě v kontextu narůstajícího tlaku a očekávání okamžitých odpovědí.
Podcast FluX je dostupný na všech streamovacích platformách.
-
Mangler du episoder?
-
Do dnešního jubilejního 10. dílu zavítal po delší době náš kolega a výzkumník zaměřující se na Blízký Východ, Jan Daniel. S ním jsme společně probrali jeho příspěvek do naší ročenky zahraniční politiky, ve kterém se zabývá pragmatismem blízkovýchodních mocností ve vztahu s globálními mocnostmi. Řeč přišla ale i na postavení Evropské unie a České republiky ve vztahu k posledním událostem v Gaze či role USA v regionu při posledních událostech v Rudém moři.
-
Last week we had the biggest honor to organise this year's edition of Czech Security Forum conference, which hosted some of the most interesting thinkers in the area of security studies and AI. As a part of the conference , we interviewed Andrea Gilli, Senior Researcher in Military Affairs at the NATO Defense College in Rome and an Affiliate of the Center for International Security and Cooperation of Stanford University in Palo Alto.
Together we have not only analysed current trends in warfare, the implementation of AI, why drones have not revolutionised war and so on, but we have also took a leap to discuss the future of warfare, difficulties of stealing advanced technology and the role of corporates.
-
V dnešní epizodě analyzujeme ruskou válku na Ukrajině z často opomíjené pozice genderu. Profesor Petr Kratochvíl vysvětluje, že genderová válka je centrálním motivem tohoto konfliktu.
-
V nejnovější epizodě našeho podcastu FluX jsme přivítali našeho nového ředitele, politologa a nedávného vedoucího katedry Mezinárodních vztahů na Metropolitní univerzitě, Matse Brauna. Společně jsme probrali otázku rozšiřování EU nebo také co mohou o EU prozradit evropské subregiony jako například Viszegrád.
-
Podcast FluX made by IIR is bringing you its sixth episode. This time we were analysing the Turkish general elections, especially what is the future of the Turkish democratic movement after the elections and what can we expect of Turkey in the following years after Erdogan's victory. Our guest was Dr Pelin Ayan Musil, whose research focuses on democratization and regimes change, political parties and their systems, social movements, ethnic and religious politics with a focus on contemporary Turkey and the Middle East.
-
Po menší odmlce se náš podcast znovu vrací. Tentokrát přijal do podcastu pozvání přidružený výzkumník našeho Ústavu a expert v oblasti bezpečnostních studií, Vojtěch Bahenský. Ten u nás nedávno vydal dvě velmi zajímavé policy publikace - Radikalizace a „fake news“ - stav expertního poznání a Příležitosti pro experty a expertní vědění v komunikaci. Bavili jsme se tedy například o tom, jestli experti a státní orgány komunikují problémy jako “fake news” tak, aby prohlubování nebo vytváření negativních dopadů často připisovaných "fake news“ zamezily, ale také třeba o nedávném odvolání zmocněnce pro oblast médií a dezinformace Michalu Klímovi.
https://www.iir.cz/radikalizace-a-fake-news-stav-expertniho-poznani
https://www.iir.cz/prilezitosti-pro-experty-a-expertni-vedeni-v-komunikaci -
V poslední letošní epizodě jsme se příhodně rozhodli bilancovat rok 2022 z pohledu mezinárodních vztahů, a tak k nám zavítal přímo ředitel našeho Ústavu, Ondřej Ditrych. Společně jsme reflektovali, jak ruská agrese na Ukrajině proměnila nejenom evropské ale de facto globální pořádky, co otevřený vojenský konflikt v Evropě znamená z pohledu mezinárodních norem a a jejich potenciální eroze a jakou roli v našem uvažování hrají reminiscence Studené války. Nezůstali jsme však pouze na Ukrajině. Řeč byla také o čínsko-americkém potýkání, globálním jihu, teorii mezinárodních vztahů či například českém předsednictví v Radě Evropské unie. Na závěr se také dozvíte, proč byla letos nejoblíbenější kniha našeho ředitele o dinosaurech. Přejeme všem posluchačům hezký a nekrizový rok 2023!
-
V dnešní speciální epizodě jsme se na dálku spojili s naším předním expertem na Blízký východ a severní Afriku, Janem Danielem, abychom společně probrali probíhající MS v Kataru. Řeč ale nebude primárně o fotbale jako spíše o samotném Kataru, potažmo oblasti Perského zálivu. Jaké jsou historické a politické dimenze pořadatelské země, kolem které kontroverze neutichají, ale spíše sílí? Co mistrovství znamená pro geopolitickou situaci Kataru a co přesně Katar pořádáním tohoto turnaje získá? Vše podstatné se dozvíte v této velmi nabité epizodě.
-
Podcast Flux made by IIR is bringing you the second episode. This time we were debating current protests and civil unrest in Iran, especially from the perspective of politics of resistance and feminism. Our guest was Dr Cherine Hussein, whose research focuses on the politics of social transformation in the Arab World, decolonial thought as well as the role of organic intellectuals in building movements of resistance.
-
V prvním díle jsme se s naším ředitelem výzkumu a odborníkem na Německo, Jakubem Eberlem, bavili o výzvách a problémech německé zahraniční politiky a potenciální ztrátě kredibility Německa v Evropě během ruské agrese na Ukrajině. Probrali jsme například mýty o německém pacifismu, roli bývalého kancléře Gerharda Schrödera ale také teoretické koncepty zahraniční politiky jako takové.